• Biblioteka szkolna

        •  

           

          Nauczyciel bibliotekarz: Monika Sasak (ul. Szkolna), Barbara Loranty (ul. Fabryczna)

          Prezentujemy wybrane działania biblioteki szkolnej na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa.

          Rok szkolny 2023/24

          Ukwiecamy bibliotekę słowem i inne pomysły na Miesiąc Bibliotek Szkolnych

                

          Dzień Głośnego Czytania po polsku i po angielsku

          „Czytamy głośno po polsku i po angielsku” to tegoroczny pomysł na obchody Dnia Głośnego Czytania i Dnia Języków Obcych w klasach I-IV. Nauczyciele języka angielskiego i nauczyciel bibliotekarz połączyli siły, aby przygotować z uczniami klas III i IV angielsko-polskie wersje klasycznych bajek: „Kopciuszek” czyli „Cinderella” oraz „Jaś i Małgosia” w wersji anglojęzycznej znani jako „Hansel and Gretel”. Dzięki temu w przyjemny i skuteczny sposób oswajaliśmy uczniów z publicznymi występami, szlifowaliśmy umiejętność pięknego głośnego czytania oraz poznawaliśmy nowe angielskie słówka.

           

          Narodowe Czytanie

           

           

           

          Rok szkolny 2022/23

           

          Przerwa na czytanie

                   

          27 października nasza szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. To kolejne w tym roku szkolne wydarzenie promujące czytelnictwo. Akcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, pod patronatem Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

          Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie po raz pierwszy uczestniczyła w tym przedsięwzięciu, ale uczniowie nie zawiedli. Wszyscy obecni w tym dniu w szkole włączyli się do akcji. Niektórzy przynieśli z domu ulubione książki, inni udali się po nie do szkolnej biblioteki – po to, aby spędzać przerwy na wspólnym czytaniu. Każda klasa zorganizowała własny kącik czytelniczy. Zaczytanych uczniów można było zobaczyć w klasach, na szkolnych korytarzach, w bibliotece, a także przed budynkiem szkoły. Byli i tacy, którzy w sposób szczególny zadbali o komfortowe warunki do czytania, przynosząc do siedzenia wygodne poduchy. Ogółem w akcji wzięło udział 176 osób (w budynku na ul. Fabrycznej) i 135 (w budynku na ul. Szkolnej).

          Akcję „Przerwa na czytanie” można zaliczyć do bardzo udanych. Po poprzedzającej ją kampanii informacyjnej uczniowie dobrze się do niej przygotowali, a czas spędzony z książką okazał się przyjemny i pożyteczny. Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się do akcji, która promując czytelnictwo, jednocześnie integrowała środowisko uczniowskie.

          #przerwanaczytanie

          Wręczenie  "Wyprawek Czytelniczych" uczniom klas pierwszych

              

          Wydarzenie odbyło się w bibliotece szkolnej w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Było poprzedzone zajęciami czytelniczymi z bajką-wybierajką.


          Rok szkolny 2021/22

          Zajęcia czytelnicze „Książką połączeni”

              

          Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach czytelniczych "Książką połączeni" w ramach kampanii "Mała  książka-wielki człowiek". Otrzymali wyprawkę czytelniczą, w której znalazł się plakat, poradnik dla rodziców oraz "Pierwsze abecadło" - zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych zilustrowanych przez wybitną ilustratorkę Iwonę Chmielewską. Wyprawka ma  towarzyszyć dziecku przez pierwsze lata nauki oraz zachęcać do wspólnego i samodzielnego czytania.

          Nauczyciel bibliotekarz zaprosił również do teatrzyku ilustrowanego, w którym czekała na uczniów opowiastka „Dwa ptaszki”.

          Pasowanie na czytelnika

               

          13 grudnia w bibliotece szkolnej miała miejsce uroczystość wpisująca się w kalendarz najważniejszych wydarzeń szkolnych – uczniowie klas I zostali przyjęci do grona czytelników.

          Impreza miała niezwykłą oprawę, gdyż odbyła się w okresie przedświątecznym i  tematycznie nawiązywała do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania pierwszoklasiści nie tylko poznali bibliotekę szkolną i zasady korzystania z księgozbioru, ale również zdali „egzamin na czytelnika”: aktywnie słuchali oraz wspaniale wcielali się  w role podczas mini-spektaklu teatrzyku ilustrowanego, który oczywiście związany był z tradycjami bożonarodzeniowymi. Nauczyciel bibliotekarz Monika Sasak przedstawiła uczniom pełną humoru góralską legendę "Miś i świąteczna choinka", której bohaterem jest sympatyczny tatrzański niedźwiadek.

          Uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki ze szkolnej biblioteki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki od dyrektor szkoły p. Doroty Opary i Iwony Pomykały. Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie klas Ia i Ib p. Maria Wójcik i Monika Szwagierczak, które wprowadzają uczniów w świat liter i  obrazów malowanych słowem.

          Mamy nadzieję, że uroczystość zapadnie w pamięć jej uczestnikom i zbuduje u uczniów pozytywne skojarzenia z książką i biblioteką.

          Rodzice pierwszoklasistów otrzymali drogą elektroniczną list „Dlaczego warto czytać dzieciom książki?”


          Rok szkolny 2020/21

          Podsumowanie szkolnych obchodów Światowego Dnia Książki

          Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, jak co roku, podjęto w szkole wiele inicjatyw. Działania były koordynowane przez nauczycieli bibliotekarzy od 21 kwietnia do 6 maja.

          • Na lekcjach języka polskiego  uczniowie rozmawiali o znaczeniu książki w życiu człowieka, poznawali jej historię – od glinianych tabliczek po e-booki.
          • Biblioteki szkolne w budynkach przy ul. Fabrycznej i ul. Szkolnej przygotowały okolicznościowe gazetki z ciekawostkami o książkach oraz wystawkę „Książka skarbnicą wiedzy”.
          • Odbyło się biblioteczne spotkanie z książką, czyli wspólne czytanie on-line utworu „Katarynka” B. Prusa.
          • Z inicjatywy biblioteki oraz Klubu Miłośników Mowy Ojczystej uczniowie z kl. V oraz kl. VIIc przygotowali słuchowisko pt. „Książka przed sądem”, które zaprezentowali swoim rówieśnikom w czasie zajęć przez internet. Opowiedzieli w nim o problemach książki, która w dzisiejszych czasach często przegrywa z elektronicznymi nośnikami informacji, i musi udowodnić, że nadal jest potrzebna. W przygotowanej audycji oprócz oskarżanej Książki wypowiadali się uczestnicy procesu: Sędzia, Prokurator, Obrońca oraz powołani świadkowie, m.in. Komputer, Płyta CD czy Bibliotekarka, a całość splatały tematycznie powiązane piosenki. 
          • Uczniowie z kl. VIIc – K. Mikos, N. Loranty, K. Rak, M. Salwa, S. Stolarska, W. Wojciech, F. Imiełowski, K. Major, K. Raban i I. Szwajcer zaprezentowali słuchowisko „Książka przed sądem” w czasie spotkań czytelniczych on-line z uczniami kl. IVa oraz kl. IVb. Równiez uczniowie klasy IIIb, w której realizowana jest innowacja poedagogiczna związana z literaturą, zostali zaproszeni na słuchowisko.
          • Uczniowie klas V, VIa,c i VIIc byli widzami teatru papierowego kamishibai. Wysłuchali ciekawie zilustrowanej historii "Lew w Paryżu". Wspólnie z nauczyclelami odkrywali wieloznaczność tej historii oraz "zwiedzali" europejską stolicę. Poznali też wiele ciekawostek na temat teatrzyku japońskiego kamishibai, który doskonale sprawdza się jako forma teatralna podczas zajęć on-line.
          • Klasy IIa,b i Ia,b wzięły udział w zajęciach głośnego czytania on-line w wykonaniu uczniów kl. VIIc. Kacper Major oraz Kamila Mikos przeczytali uczniom utwory "Przyjaciele" A. Mickiewicza" oraz "Czy to bajka" M. Konopnickiej a nauczyciel bibliotekarz przygotował czytanie wrażeniowe wiersza D. Wawiłow "Dziwna bajeczka". Uczniowie klas młodszych słuchali z zainteresowaniem i chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat wierszy.

          Bardzo dobra wspólpraca nauczycieli bibliotekarzy - p. Barbary Loranty i Moniki Sasak - pozwoliła, pomimo trwającej nauki zdalnej, dotrzeć do dużej grupy czytelników i wprowadzić różne formy promocji książki, czytania i bibliotek.

           

          PROCEDURY_BEZPIECZENSTWA_BIBL._1_popr..docx


          Rok szkolny 2019/20

          Z okazji Światowego Dnia Książki, który obchodzimy 23 kwietnia,

          biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny

          dla uczniów klas I-V "Czas na książkę".

          "Pokaż, co czytasz!

          Pokaż, jak czytasz!

          Pokaż, gdzie czytasz!"

              

           

          Dlaczego warto czytać...nie tylko podczas kwarantanny

          Zapraszamy rodziców do lektury ciekawych artykułów m. in. "Czytanie zmienia mózg" zamieszczonych na stronie magazynu 'Świerszczyk".

          Czytanie_zmienia_mozg.docx


           

          O co chodzi z tym koronawirusem i dlaczego trzeba myć ręce, wyjaśnia dzieciom niezawodna Małgorzata Strzałkowska.

          WIRUS

          Wirus to nie jest ani zwierzątko,

          ani żyjątko, ani stworzonko.

          Z łaciny słowo "virus" pochodzi –

          to jad, trucizna, coś, co nam szkodzi.

          Choć samodzielnie nie może pożyć,

          dąży do tego, aby się mnożyć.

          I to dążenie jest bez wątpienia

          jedynym celem jego istnienia...

          Cały tekst dostępny w linku poniżej

          "Wirus"


           

          Aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

           

          WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

          WolneLektury.pl

          Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

          Lektury.gov.pl

          Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

          ChmuraCzytania.pl

          Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

          Masz tę moc - ebook o koronawirusie

          Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

          Polona.pl

          Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.


          Zostań w domu-Ucz się-Czytaj książki

          yesTu znajdziesz bezpłatny dostęp do wielu książkekyes

          https://lektury.gov.pl/

          https://ninateka.pl/edu


           

          W związku z decyzją o zamknięciu szkół spowodowaną wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii koronawirusa, TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.

          W najbliższych dniach:

          Poniedziałek 30 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pan Wołodyjowski, cz.1 (1969) reż. Jerzy Hoffman

          Godz. 14:25 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Vivaldiego – cykl dokumentalny

          Godz. 15:15 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Władysław Reymont - Antoni Słonimski - cykl programów publicystycznych

          Godz. 15:45 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki historii: Brzeg

          Godz. 15:50 Artyści antagoniści: Leonardo Da Vinci i Michał Anioł - cykl dokumentalny

          Godz. 16:45 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 1 z 5)

          Godz. 17:20 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 1 - cykl rozmów

          Wtorek 31 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pan Wołodyjowski, cz.2 (1969) reż. Jerzy Hoffman

          Godz. 14:25 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Mozarta– cykl dokumentalny

          Godz. 15:20 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Marek Hłasko - Leopold Tyrmand - cykl programów publicystycznych

          Godz. 15:55 Artyści antagoniści: Vincent Van Gogh i Paul Gauguin - cykl dokumentalny

          Godz. 16:45 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 2 z 5)

          Godz. 17:20 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 2 - cykl rozmów

          Godz. 17:30 Nauka - film dokumentalny

          Środa 1 kwietnia

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Przygoda Stasia (1970) reż. Andrzej Konic

          Godz. 13:40 Literatura na ekranie – Duch z Canterville (1968)

          Godz. 14:20 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Masseneta – cykl dokumentalny

          Godz. 15:15 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Władysław Broniewski - Julian Tuwim - cykl programów publicystycznych

          Godz. 15:45 Artyści antagoniści: Emil Nolde i Max Liebermann - cykl dokumentalny

          Godz. 16:40 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 3 z 5

          )Godz. 17:10 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 3 - cykl rozmów

          W najbliższych dniach:

          Środa 25 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Dzieje mistrza Twardowskiego reż. Krzysztof Gradowski (1966)
          Godz. 14:35 Baletownik, odc. 9 – krótka forma edukacyjna o balecie
          Godz. 14:40 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Pucciniego – cykl dokumentalny
          Godz. 15:35 Lekcje z literatury – Herbert – mosty: Przesłanie Pana Cogito – cykl programów publicystycznych
          Godz. 16:00 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki historii: Wiślica
          Godz. 16:10 Lektura na ekranie - Nad Niemnem reż. Zbigniew Kuźmiński (1986) (odc. 1,2 z 4)

          Czwartek 26 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Wesele reż. Andrzej Wajda (1973)
          Godz. 14:40 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Mahlera – cykl dokumentalny
          Godz. 15:35 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Henryk Sienkiewicz - Stefan Żeromski - cykl programów publicystycznych
          Godz. 15:55 Lektura na ekranie - Nad Niemnem reż. Zbigniew Kuźmiński (1986) (odc. 3/4 z 4)

          Piątek 27 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Moby Dick reż. John Huston (1956)
          Godz. 14:50 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Liszta – cykl dokumentalny
          Godz. 15:40 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Tadeusz Dołęga - Mostowicz - Witold Gombrowicz - cykl programów publicystycznych
          Godz. 16:05 Awantura o Basię (1995) reż. Kazimierz Tarnas

          Poniedziałek 30 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pan Wołodyjowski, cz.1 (1969) reż. Jerzy Hoffman
          Godz. 14:25 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Vivaldiego – cykl dokumentalny
          Godz. 15:15 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Władysław Reymont - Antoni Słonimski - cykl programów publicystycznych
          Godz. 15:45 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki historii: Brzeg
          Godz. 15:50 Artyści antagoniści: Leonardo Da Vinci i Michał Anioł - cykl dokumentalny
          Godz. 16:45 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 1 z 5)
          Godz. 17:20 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 1 - cykl rozmów

          Wtorek 31 marca

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pan Wołodyjowski, cz.2 (1969) reż. Jerzy Hoffman
          Godz. 14:25 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Mozarta– cykl dokumentalny
          Godz. 15:20 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Marek Hłasko - Leopold Tyrmand - cykl programów publicystycznych
          Godz. 15:55 Artyści antagoniści: Vincent Van Gogh i Paul Gauguin - cykl dokumentalny
          Godz. 16:45 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 2 z 5)
          Godz. 17:20 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 2 - cykl rozmów
          Godz. 17:30 Nauka - film dokumentalny

          Środa 1 kwietnia

          Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Przygoda Stasia (1970) reż. Andrzej Konic
          Godz. 13:40 Literatura na ekranie – Duch z Canterville (1968)
          Godz. 14:20 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Masseneta – cykl dokumentalny
          Godz. 15:15 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Władysław Broniewski - Julian Tuwim - cykl programów publicystycznych
          Godz. 15:45 Artyści antagoniści: Emil Nolde i Max Liebermann - cykl dokumentalny
          Godz. 16:40 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 3 z 5)
          Godz. 17:10 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 3 - cykl rozmów


          Zapraszamy do kultury

          Zostań w domu-ucz się-Czytaj książki

          yesTu znajdziesz bezpłatny dostęp do wielu książkekyes

          https://lektury.gov.pl/

          https://ninateka.pl/edu


           

          Rok szkolny 2017/18

          Od 5 do 9 marca 2018r.  klasy I-VI brały udział w obchodach

          Tygodnia Kultury Języka.

          W tym roku przebiegał pod hasłem „ Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”. Oprócz promocji czytelnictwa  i rozwijania kompetencji czytelniczych celem przedsięwzięcia było propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych,  kształcenie umiejętności ortograficznych oraz znajomości  frazeologizmów występujących  w języku polskim.  Opracowując program TKJ, szkoła przyłączyła się do świętokrzyskich obchodów XXVI Tygodnia Kultury Języka koordynowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. 

          W organizację obchodów włączyła się oczywiście biblioteka szkolna, która wyszła do uczniów z propozycją organizacji spotkania poetyckiego „Czytam. To lubię!”. 8 marca uczniowie klasy VIa zaprezentowali się przed uczniami klasy VIb oraz zaproszonymi gośćmi. Dobór wierszy wykorzystanych podczas spotkania, którego dokonał nauczyciel bibliotekarz p. M. Sasak i nauczyciel j. polskiego p. M. Szczepanik, miał zachęcić  słuchaczy do zabawy słowem i naśladowania poetów.

          Z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego biblioteka szkolna zorganizowała

          konkurs pod hasłem "Ku niepodległości. Powstanie styczniowe".

          Jego celem było zainteresowanie uczniów ważnym wydarzeniem historycznym, które było kolejną próbą walki Polaków na drodze do odzyskanie niepodległości.

          Odwiedzający bibliotekę uczniowie losowali przygotowane pytania i korzystając z wyeksponowanych  materiałów, szukali na nie odpowiedzi. Uczestnicy konkursu sami odkrywali istotne fakty, wyjaśniali pojęcia, poznawali bohaterów oraz tych, którzy nie przysłużyli się powstaniu.

          Zwycięzcą konkursu Ku niepodległości. Powstanie styczniowe został Dawid Bugajski z kl. IIc gimnazjalnej. Wyróżnienia zdobyli gimnazjaliści – Wiktoria Cieślik z kl. IIa i Wiktor Drewniak z kl. IIc. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zdobywca I miejsca- oprócz dyplomu symboliczną nagrodę rzeczową. Pomysłodawcą konkursu był nauczyciel bibliotekarz p. B. Loranty

          Walentynki z biblioteką

          Niedawno obchodziliśmy walentynki. W tym roku w obchody Dnia Zakochanych włączyła się również biblioteka szkolna, która  wspólnie z Klubem Miłośników Mowy Ojczystej zorganizowała akcję pod hasłem Poetycka walentynka.

          Uczniowie z bardzo bogatej antologii polskiej poezji wybrali najpiękniejsze wiersze o miłości i przygotowali dla nauczycieli oraz pracowników szkoły nietypowe walentynki.

          Inną propozycją dla młodzieży był  szkolny konkurs  Miłość w literaturze i na ekranie. Chętni, którzy podjęli inicjatywę, otrzymali na ferie zestaw zadań. Należało m.in. dopasować bohaterów, których połączyła miłość, z tytułami utworów literackich, rozpoznać słynne filmowe pary ukazane na ilustracjach albo podać autorów fragmentów wierszy, z których pochodzą słynne cytaty.

          W konkursie wzięli udział głównie uczniowie z klas drugich gimnazjalnych. I miejsce zajęła Wiktoria Cieślik z kl. IIa, II miejsce – Julia Raban z kl. IIa, a III miejsce – Aleksander Ulik z kl. IIc. Wyróżnienia uzyskali: Weronika Kończak, Gabriela Krajewska, Wiktor Drewniak i Dawid Bugajski z kl. IIc oraz Oliwia Skrzatek i Ewelina Banasik z kl. IIa. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody od organizatorki p. B. Loranty.

          "Mamo! Tato! Jestem czytelnikiem biblioteki szkolnej!"

              

          - tym hasłem rozpoczęła się 7 lutego 2018 roku uroczystość pasowania na czytelnika, której bohaterami byli uczniowie klas Ia i Ib. W tym ważnym szkolnym wydarzeniu towarzyszyły pierwszoklasistom wicedyrektor szkoły p. Iwona Pomykała oraz wychowawczynie p. Anna Pikus i Alina Kopacz-Mrozowska. W pierwszej części uroczystości odbył się mini-quiz z nagrodami z wiedzy o bibliotece i książce. Uczniowie zostali do niego przygotowani podczas lekcji bibliotecznych "Czytelnicze poszukiwania" przeprowadzonych w bibliotece przez nauczyciela biobliotekarza p. Monikę SasakUczniowie klasy IIIc, biorący udział w innowacji pedagogicznej "Książka mój przyjaciel", podzielili się swoimi doświadczeniami czytelniczymi oraz poprzez piosenkę i scenki związane z książką zachęcali do czytania. Druga część uroczystości rozpoczęła się ślubowaniem "My, uczniowie pierwszej klasy, Tobie, Książko, przyrzekamy...." oraz pasowaniem każdego ucznia na czytelnika, którego dokonała wicedyrektor p. Iwona Pomykała. Następnie z rąk bibliotekarza p. Moniki Sasak uczniowie otrzymali swoje pierwsze wypożyczone książeczki, do których został dołączony list otwarty skierowany do rodziców uczniów klas pierwszych. W liście nauczyciel bibliotekarz oraz wychowawcy proszą rodziców o zaangażowanie się w edukację czytelniczą dzieci oraz współpracę z biblioteką szkolną. Nauczyciel bibliotekarz dziękuje za pomoc w przygotowaniu uroczystości wychowawczyni klasy IIIc p. Wioletcie Ćwik oraz wicedyrektor szkoły za upominki dla nowych czytelników.

          My też mamy naszą książkową choinkę

          13 grudnia 2017 r. naszą bibliotekę przy ul. Szkolnej odwiedzili uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą, aby wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem Moniką Sasak stworzyć "Książkową choinkę".  Choć zadanie nie było takie proste, to w ciągu godziny  zbudowaliśmy choinkę składającą się z kilkudziesięciu książek znajdujących się w szkolnej bibliotece. Bardzo pomógł nam przy tym zmysł przestrzenny nauczycielki matematyki p. Donaty Ożdżyńskiej. Choinkę ozdobiliśmy lampkami, a koło niej pojawiły się prezenty. Na zakończenie wszyscy uczniowie kl. Vb wypożyczyli dla siebie książki do czytania w okresie świątecznym. Ta niezwykła choinka spełniła swoje zadanie: przyciąga do biblioteki wielu czytelników, którzy chętniej korzystają ze jej zbiorów.

          Mikołajki w bibliotece

             

          Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy wątpliwości, że św. Mikołaj istnieje. Czekamy na niego z bijącym sercem i wypiekami na twarzy. Po latach, choć wiemy, że to tylko legenda, nadal z utęsknieniem czekamy na 6 grudnia, kiedy dostaniemy mikołajkowy prezent lub sami kogoś obdarujemy. Tak się dzieje w domach i w szkole, gdzie każda niemal klasa obchodzi co roku swoje mikołajki.

          Biblioteka szkolna przy ul. Fabrycznej zorganizowała mikołajki w bibliotece. Opiekunka – Barbara Loranty - przygotowała okolicznościową gazetkę o św. Mikołaju, związane z nim ciekawostki, a w czasie przerw uczniowie wypożyczający w tym dniu książki mogli wziąć udział w Mikołajkowej Loterii Fantowej. Do wylosowania było coś słodkiego, książki oraz prezenty – niespodzianki. Prawdziwą szczęściarą okazała się Julia Raban, która wylosowała aż trzy fanty: płytę z filmem, figurkę aniołka oraz książkę. W przypadku pozostałych uczestników loterii – głównie z klas gimnazjalnych IIa i IIc - bywało różnie, ale chyba wszyscy w tym dniu dobrze się bawili.

          Także w bibliotece przy ul. Szkolnej na czytelników czekały miołajkowe akcenty. Nocą św. Mikołaj zostawił dla miłośników czytania i słodyczy upominki, które otrzymywali uczniowie w dniach 6-8 grudnia. Bez wątpienia była to dodatkowa miła zachęta, aby odwiedzić szkolną bibliotekę.

          Miesiąc Bibliotek Szkolnych z Koszmarnym Karolkiem

          W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: “Książka nas łączy”. Nasza biblioteka szkolna zaproponowała uczniom klas IIIa,b,c przystąpienie do międzyklasowego konkursu czytelniczego "Poznaj Koszmarnego Karolka". Zadaniem klasowych zespołów było przeczytanie wybranej książki o Koszmarnym Karolku oraz zapoznanie się z ciekawostkami o bohaterach tej śmiesznej serii nie tylko dla młodszych czytelników. 26 października 2017r. odbył się konkurs, podczas którego uczniowie zdobywali punkty ze znajomości treści książeczek, wiedzy o autorce Francesce Simon oraz wykonywali dodatkowe wesołe zadania. W zdobywanie punktów dla zespołów były zaangażowane całe klasy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodycze - czyli ulubione przysmaki Koszmarnego Karolka. 30 października, po podliczeniu punktacji, odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. I miejce zajęła drużyna z klasy IIIa w składzie Oliwia Kaczor i Maja Mstowska, II miejsce - Amelia Kucharska i Miłosz Raczyński z klasy IIIa, III miejsce - Bartosz Trojanowski i Oskar Urbanik z klasy IIIb, wyróżnienie Jan Lubieniecki i Krzysztof Falasa z klasy IIIc. Organizatorka konkursu, nauczyciel bibliotekarz Monika Sasak, dziękuje czytelnikom za udział i gratuluje wygranych.

          Miesiąc Bibliotek Szkolnych - "Książka nas łączy"

          Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,  a biblioteka to świątynia jego myśli -  o tym, jak trafne, ważne i cały czas aktualne są słowa Cycerona w sposób szczególny przypomina nam październik, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto biblioteki, któremu przyświecało hasło Książka nas łączy, również w budynku PSP w Kunowie przy ul. Fabrycznej obfitowało w wiele inicjatyw czytelniczych, skierowanych do starszych uczniów naszej szkoły, a przygotowanych we współpracy z Klubem Miłośników Mowy Ojczystej. Przez cały miesiąc odwiedzający bibliotekę układali książkową listę przebojów, tworząc plakat Poleć książkę z naszej biblioteki. W czasie przerw wiele osób gromadziło się w kąciku czytelniczym, aby spędzić czas z ulubioną lekturą. Ciekawymi propozycjami na przerwę w bibliotece były konkursy i quizy: Jedno pytanie – słodka nagroda oraz Czytam to wiem, czyli literackie i językowe zgadywanki. W tych ostatnich najlepszymi okazali się uczniowie z klas gimnazjalnych -  Dawid Bugajski z kl. IIc i Oliwia Skrzatek z kl. IIa -  oraz Oliwia Dzioba z kl. VIIa.

                      Temat przewodni tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie realizowali, uczestnicząc także w innych wydarzeniach. Odbył się konkurs pod hasłem Ja czytam, ty czytasz … my czytamy na fotografię z książką, w którym zwyciężyła Julia Raban z kl. IIa. W konkursie na najładniejszą zakładkę do książki największą pomysłowością wykazała się Martyna Szwagierczak z kl. IIb, a wyróżnienia otrzymały Weronika Kończak i Dawid Bugajski z kl. IIc, Ada Kończak z kl. IIIc i Klaudia Loranty z kl. IIa.

                      24 października odbył się w bibliotece Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięło udział 16 osób – zarówno z klas VII, jak i z klas gimnazjalnych. Uczniowie  czytali wylosowane fragmenty  utworów literackich oraz tekstów popularnonaukowych. Wprowadzając słuchaczy w książkowe światy, największy stopień  zaciekawienia wywołali: Oskar Sobczyński z kl. IIIa, Julia Raban z kl. IIa, Wojtek Stolarczyk z kl. IIc, Weronika Karbowniczek i Małgosia Sala z kl. IIIb oraz Julia Kutera z kl. IIIc.

                      W październikowe chwile z książką wpisuje się – przygotowane we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Kunowie - spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, dzięki któremu przeżyliśmy prawdziwą ucztę duchową.  O  swojej przygodzie z literaturą  pisarz opowiadał  jako czytelnik, twórca oraz uczestnik życia kulturalnego. Jak co roku, w szkolnej bibliotece odbył się Kiermasz Taniej Książki. Wielu uczniów skorzystało z okazji zakupu po przystępnej cenie ciekawych pozycji książkowych do  swojej domowej biblioteczki.

                      Czytelnicy, odwiedzający w październiku szkolną bibliotekę, uczestnicy quizów i zgadywanek,  mogli liczyć na cukierki, a dla wyróżnionych w konkursach opiekunki Klubu Miłośników Mowy Ojczystej – Barbara Loranty i Jolanta Sternik przygotowały dyplomy i symboliczne nagrody, dziękując młodzieży za aktywny udział w bibliotecznych przedsięwzięciach.

           

          Miesiąc Bibliotek Szkolnych i druga edycja "Nocy w szkole z książką"

          Nasza szkoła aktywnie promuje czytelnictwo wśród uczniów, a przy okazji stara się pokazać uczniom inne oblicze szkoły. Okazją do przeprowadzenia drugiej edycji "Nocy w szkole z książką" były październikowe obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klasy VIa z wychowawczynią p. Małgorzatą Szczepanik i nauczycielem bibliotekarzem p. Moniką Sasak długo i starannie przygotowywali nocne atrakcje czytelnicze. "Noc w szkole" rozpoczęła się w piątkowy wieczór 20 października, a zakończyła w sobotę 21 października 2017r. o godz. 7.30. Na początek uczniowie przystosowali swoją salę lekcyjną do nocowania i wspólnej późnej kolacji. Po zabawach integracyjnych i grach sporowych odbył się pokaz trialu monocyklowego w wykonaniu absolwenta naszej szkoły. Następnie szóstoklasiści pracowali twórczo nad hasłami i plakatami zapraszającymi do bibioteki szkolnej. Wspólnie zjedzona pizza dodała uczniom sił i chęci do nocnego zwiedzania biblioteki z latarkami w ręce. Towarzyszyły temu wysłuchane w ciemnościach "Wiersze że aż strach" M. Strzałkowskiej czytane przez nauczycieli oraz w ciekawej interpretacji Jerzego Stuhra. Zwiedzanie zakończyliśmy układając wspólnie książkowe domino. O północy wszyscy odważni udali się na zwiedzanie "Korytarza strachów", w który przemieniło się sportowe zaplecze sali gimnastycznej. Czyhające tam atrakcje były przygotowane przez uczniów Jakuba Sytę, Oliwię Mularską, Jakuba Lorantego, Maję Kasmalę i Adriana Pastuszkę. Na spanie nie zostało wiele czasu. Noc zakończyła się wspólnie przygotowanym śniadaniem i porządkami. Klasa VIa wraz z wychowawczynią dziękuje pani dyrektor Dorocie Oparze ze umożliwienie przeprowadzenia nocnej imprezy w szkole.

          Rok szkolny 2016/17

          "Noc w szkole z książką"

          Dziewiętnastoosobowa grupa uczniów klasy Va pod opieką wychowawczyni p. Małgorzaty Szczepanik i nauczyciela bibliotekarza p. Moniki Sasak spędziła noc w szkole pod hasłem "Noc w szkole z książką". "Nocowaniu" towarzyszyły m. in. czytelnicze podchody, czytanie książek z dreszczykiem, gry, zabawy i quizy językowe.  "Noc w szkole z książką" była wspaniałą okazją do integracji klasy oraz doskonale wpisała się w tegoroczne priorytety polityki oświatowej MEN upowszechniania czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

          25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena

          Z tej okazji uczniowie  klasy Vb przygotowali głośne czytanie "Hobbita". Czytając wspólnie i indywidualnie najciekawsze fragmenty książki, wprowadzili uczniów klas IV-VI w świat dzieł J.R.R. Tolkiena. Przygotowania do apelu prowadzone były w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka pod okiem pań K. Smagieł-Dwojak i M. Sasak.

          Klasa IIb "w szkolnym królestwie książek"

          W ramach rozwijania kompetencji czytelniczych wśród uczniów, w klasie IIb odbywają się cykliczne spotkania z ciekawą książką proadzone przez wychowawczynię Bożenę Wijatę.

           Tym razem była to wizyta w magicznym miejscu w szkole, jakim jest biblioteka. Pani Monika Sasak- bibliotekarka pokazała dzieciom to miejsce od zaplecza. Zwróciła uwagę na katalogi biblioteczne, karty katalogowe, działy tematyczne, przypomniała zasady korzystania z biblioteki i regulamin w niej obowiązujący. Wyjaśniła pojęcia: księgarnia, biblioteka i czytelnia oraz co łączy te miejsca. Pokazała najmniejszą, największą i najstarszą książkę w bibliotece oraz inne najciekawsze zbiory biblioteczne.

           Uczniowie chętnie rozmawiali na temat jej pracy, zadając wcześniej przygotowane pytania. Z interesującymi książkami wypożyczonymi w tym dniu uczniowie wrócili do klasy. 

          Mamy nowych czytelników!

          Grupa uczniów klasy I poszerzyła grono czytelników biblioteki szkolnej. 17.02.2017 roku wzięli udział w "Książkowym torze przeszkód", który zorganizował dla nich nauczyciel bibliotekarz Monika Sasak. Na uczniów czekały czytelniczo-sportowe wyzwania takie jak "Slalom czytelniczy", "Test uwagi", "Słuchacz", czy "Książkowy tor przeszkód". Swoich uczniów dopingowała wychowawczyni Anna Jachimczyk. Na nowych czytelników czekały medale oraz książki ze szkolnej biblioteki.

           

          "Wypożycz sobie prezent na święta"-

          to propozycja biblioteki szkolnej skierowana do czytelników klas III-VI w okresie przedświątecznym.

          W bibliotece czekały na czytelników pięknie zapakowane prezenty-książki, które można było sobie wypożyczyć

           i rozpakować w domu.

          W ten sposób biblioteka chciała zaprosić uczniów do czytania w okresie ferii świątecznych.

           

                 Konkurs czytelniczy "Zwierzakowo"

          Październik obchodzony jest jako Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W październiku obchodzony jest także Światowy Dzień Zwierząt i Dzień Kundelka.

          Aby połączyć u dzieci miłość do książek i do zwierząt, biblioteka szkolna zorganizowała 28 października 2016r. konkurs czytelniczy "Zwierzakowo". Wzięła w nim udział klasa IIc z wychowawczynią p. Wiolettą Ćwik. Siedmiu przedstawicieli klasy miało za zadanie zapoznać się w domu z książeczkami popularnonaukowym o zwierzętach oraz zachęcić kolegów do ich przeczytania. Wszyscy uczestnicy zabawy odpowiadali na zagadki i pytania zaczerpnięte z książeczek, a nagrodą były kalendarzyki i kalendarze ze zwierzętami oraz dyplomy dla najlepszych.

          Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą o zwierzętach, potrafiły sprawnie wyszukać w książeczkach potrzebne wiadomości, a przede wszystkim pożytecznie spędziły czas w szkolnej bibliotece. Konkurs zorganizował nauczyciel bibliotekarz p. Monika Sasak.


          Rok szkolny 2015/16

           

          Jak nie czytam, jak czytam...

          Z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".

          10 czerwca o godz. 10.15 zebraliśmy się wszyscy na szkolnym holu, każdy z książką w ręku, żeby pokazać, że lubimy czytać.

           

           

          Pasowanie na czytelnika

          W lutym biblioteka szkolna gościła uczniów klas Ia,b,c na uroczystości pasowania na czytelnika. "Witam Cię kartek szelestem..."- tak w imieniu książek powitały nowych czytelników uczennice z Aktywu Czytelniczego. Życzyły kolegom samych najpiękniejszych lektur.

           

          Znalezione obrazy dla zapytania książki naszych marzeń obrazyNasza szkoła przystąpiła do ministerialnego programu "Książki naszych marzeń", którego celem jest podnoszenie poziomu czytelnictwa m. in. poprzez zachęcanie uczniów do czytania oraz poprzez zakup do bibliotek szkolnych najnowszej literatury dla dzieci i młodzieży. W ramach programu prowadzone są klasowe projekty czytelnicze. Jednym z nich był projekt w klasie IIa "Kubuś Puchatek i przyjaciele" nawiązujący do omawianej przez uczniów lektury oraz do obchodów Dnia Pluszowego Misia.


          Rok szkolny 2014/15

          Tydzień Kultury Języka

          17 marca odbył się międzyklasowy konkurs recytatorski „Bitwa na wiersze” powiązany z obchodami Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Formuła konkursu była niecodzienna. Uczniowie klas IV i V  w parach zmagali się z interpretacją wybranego wiersza. Zwycięski  „zawodnik” otrzymywał plakietkę „Pięknie recytuję” i przechodził do II etapu. Zawodników oceniała dyrektor szkoły Urszula Radomska i uzdolniona artystycznie uczennica klasy VIa Małgorzata Sala, która udzielała koleżankom wskazówek interpretacyjnych. Zwycięzcami konkursu zostały: Julia Raban z klasy Va-I miejsce, Ewelina Banasik z klasy Va-II miejsce, Oliwia Sadłos z klasy Vb-III miejsce. Wyróżnienia otrzymały: Martyna Szwagierczak z klasy Vb i Wiktoria Chodorek z klasy Va. Uczniów przygotowały nauczycielki j. polskiego A. Kiljańska i K. Smagieł-Dwojak. Konkurs przygotowała M. Sasak.

          Uroczyte pasowanie na czytelnika

          W piątek 13 marca 2015 roku w szkolnej bibliotece odbyła się miła uroczystość

          pasowania na czytelnika uczniów klas I.

          Część artystyczna "Wszystko o kotach" została przygotowana z uczennicami klasy IVa.

           

           

          Rok szkolny 2013/14

          "Mów śmiało!"

          W ramach obchodów TKJ w naszej szkole został zorganizowany konkurs krasomówczy "Mów śmiało!" skierowany do uczniów klas IV-VI. Przebiegał w dwóch etapach: etap pierwszy to przygotowanie przez uczniów autoprezentacji "Ja za 20 lat"; etap drugi polegał na losowaniu nazw przedmiotów codziennego użytku, które miały być inspiracją do zbudowania ciekawej, poprawnej stylistycznie i językowo prezentacji. W konkursie I miejsce zdobyła Gabriela Walkiewicz z kl.Va, II miejsce - Małgorzata Sala z kl. Va, III miejsce - Wiktoria Chodorek z kl. IVa, wyrożnienia otrzymały Julia Raban z kl. IVa i Agnieszka Kowalska z kl. VIa. Gratulujemy! 

          Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna oraz nauczyciele języka polskiego.

           

          Przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej. W dniu 27.02.2014r. dzieci z klas Ia, b odwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej regulaminem, obejrzały scenkę "Biedna Śnieżka" w wykonaniu czytelników z klasy IIIa oraz złożyły uroczyste ślubowanie. Do wypożyczonych książek otrzymały zakładki wykonane przez starszych kolegów z aktywu czytelniczego.

          Zapraszamy wszystkich uczniów po książki i nie tylko, bo "DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ JEST NAJBLIŻEJ"

           

          Rok szkolny 2012/13

          Pasowanie na czytelnika

          8 lutego uczniowie klas pierwszych złoczyli wizytę w bibliotece szkolnej i wzięli udział w "balu księżniczek". Obejrzeli przedstawienie "O małej smutnej królewnie" przygotowane przez członków aktywu bibliotecznego z klasy Vb. Na koniec oczywiście pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika i wypożyczyli pierwsze książki.

          Życzymy im samych pasjonujących lektur!

           

          Październik-Miesiąc Bibliotek SZkolnych

          31 października 21012r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego "Moja biblioteczka" ogłoszonego z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Laureatami konkursu zostali autorzy zdjęć z klasy IIb Filip Myszkowski i Franciszek Kudelski,  z IVa Aleksandra Jedynak, z Vb Martyna Świercz i Julia Pająk, uczniowie klasy IIb z wychowawcą oraz Dorota Serafin, Karolina Cieślik i Martyna Świercz z aktywu bibliotecznego.

          Czytelnicy odwiedzający bibliotekę w październiku brali udział w zabawie "Lubię czytać, bo... Nie lubię czytać, bo...". Mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat książek i czytania. Tworzyli też listę uczniowskich bestsellerów, czyli książek, które polecają do zakupienia do szkolnej biblioteki.

           


          Rok szkolny 2011/12222kacji

          PPodczas wa Podczas wakacji, staraniem dyrekcji szkoły, biblioteka szkolna doczekała się generalnego remontu oraz nowego wyposażenia.


          MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. TYDZIEŃ PISANIA LISTÓW

          Biblioteka ogłosiła konkurs "Napisz list do biblioteki", w którym uczestnicy mieli zawrzeć swoje spostrzeżenia, uwagi i przemyślenia dotyczące tego, jak zmieniła się biblioteka po remoncie.

          Listy w formie plakatów przygotowali: Ania Rdzanek i Magda Giza z kl. Va; Kinga Wolska z kl. IVa; Ola Mróz z kl.IVa; Natalka Ceglarska, Dominika Ceglarska i Natalka Formela z kl.IVa, Martyna Świercz i Karolina Cieślik z kl. IVb, Edyta Lis z kl.VIb, Dominika Rozwadowska i Marcysia Wojtala z kl. VIB.

          Biblioteka dziękuje za wszystkie ciepłe słowa.

          .


          Koło biblioteczne nadal działa aktywnie

          mailpisaliśmy listy do biblioteki i zachęcaliśmy do tego innych

          laughzorganizowaliśmy kiermasz książek; dochód z kiermaszu został przeznaczony na potrzeby koła


          Biblioteka szkolna była organizatorem konkursu czytelniczego skierowanego do uczniów klas III.

          Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa książek popularnonaukowych. Uczniowie prezentowali wypożyczone z biblioteki książki oraz odpowiadali na pytana związane ze znajomością ich tematyki. 9 grudnia do konkursu przystąpiło 16 uczniów, dla wielu z nich był to pierwszy konkurs pozwalający sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. W ten sposób uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę i przkonali się, że książka jest ważnym i ciekawym źródłem informacji dla każdego.

          Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe: I miejsce Michał Ożdżyński, II miejsce Aleksandra Jedynak, II miejsce Łukasz Wyrębkiewicz, wyróżnienia - Mateusz Ostrowski,Julia Kutera, Kacper Lasocki, Mateusz Michalski, Mateusz Rynio, Weronika Karbowniczek.

          Gratulujemy 

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          Zaraz po feriach uczniowie klas Ia i Ib wzięli udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika zorganizowanym przez bibliotekę szkolną.  W magiczny świat książek wprowadzili ich koledzy z klasy IVb aktywnie działający w Kole Bibliotecznym. Zaprezentowali humorystyczne scenki z życia bohaterów baśni oraz wręczyli młodszym kolegom samodzielnie wykonane, oryginalne w formie zakładki do książek. Uczennica wcielająca się w rolę książki dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika. Mamy nadzieję, że miła atmosfera stworzona przez członków Koła Bibliotecznego i nauczyciela bibliotekarza p. Monikę Sasak, zachęci młodych czytelników do systematycznego sięgania po książkę i spędzania czasu w szkolnej bibliotece.

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          23 kwietnia obchodzony jest tradycyjnie jako Światowy Dzień Książki. W tym roku towarzyszyła mu akcja  "5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką"- cykl wydarzeń promujących czytelnictwo. Uczniowie klas Va i b zachęceni przez nauczyciela języka polskiego i nauczyciela bibliotekarza wypożyczyli tego dnia książki z biblioteki szkolnej i czytali na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni pięknego szkolnego ogrodu.

           

           


           

           

           Rok szkolny 2010/11

           

          Uczestniczymy w programie "Czytające szkoły". Istotą programu jest codzienne czytanie uczniom dla przyjemności, co rozbudza zainteresowania, poprawia koncentrację, uczy poprawnego języka.

          W tym roku uczennice klas V i VI z Aktywu Bibliotecznego w dniach 29 i 30 maja odwiedziły uczniów klas I. Wspólnie bawili się i uczyli z różnych książeczek edukacyjnych oraz słuchali "Opowieści z mchu i paproci Żwirka i Muchomorka" i "Przygód gajowego Chrobotka".

          Niektóre wykorzystane książeczki edukacyjne: E. Damon "Różni, najróżniejsi. Książka do rozkładania", "Układanka-zgadywanka", "Ziemia. Wesołe okienka", P. Little "Najgłębsza dziura na świecie", W Chotomska "Bajka o słoniu i 3 puzzlowe układanki", "Atlas ogromnego świata".

           
             

          Dnia 22 listopada odbyło się spotkanie kółka bibliotecznego z panią dyrektor Dorotą Oparą i i opiekunką koła panią Moniką Sasak.  Przygotowałyśmy wiele smakołyków  i mapy skojarzeń związane  z ,,Kołem bibliotecznym"i ,,Biblioteką szkolną". Rozmawiałyśmy o naszej pracy w bibliotece.Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

           

           


          Dziewczyny z Vb są bardzo rozrywkowe. Tak lubią się bawić w czasie Kółka Bibliotecznego po swoich obowiązkach. Tutaj gramy w "Twistera" i "Scrable". ;)

           


           

          Pierwsza impreza czytelnicza w roku szkolnym 2010/11 to prezentacja dotycząca Marii Konopnickiej przygotowana przez Koło Biblioteczne.

          Dziewczynki przedstawiły uczniom klas IV i III życie i twórczość pisarki oraz przeczytały fragmenty wybranych utworów.

          W ten sposób uczciliśmy 100. rocznicę jej śmierci.

           

           

           

           


          Rok szkolny 2009/10
          18 listopada w bibliotece szkolnej gościli uczniowie klasy Ia i Ib. Powitali ich przedstawieniem bohaterowie baśni: Pinokio, Kopciuszek, Czerowny Kapturek, Królowa Śniegu, krasnoludki, doktor Paj Chi Wo. Poprosili, aby dzieci walczyły z chorobą zwaną 'Nieczytelnictwem".
          Mali czytelnicy złożyli uroczystą obietnicę

          Ślubuję kochać książki...
          Uczniowie wzięli udział  w mini-quizie czytelniczym, wysłuchali, o co prosi książka, poznali regulamin biblioteki.
          Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną z wypożyczonymi książeczkami i pamiątkowymi dyplomami.
          Uczniowie klas pierwszych są teraz codziennymi gośmi w bibliotece i najwdzięczniejszymi czytelnikami.

          Gratulujemy i życzymy czytelniczego zapału!

           



          AKTYW BIBLIOTECZNY w składzie: Marcelina Wojtala, Edyta Lis, Aleksandra Cieślik, Nina Gierczak, Dominika Rozwadowska, Natalia Żak, Dagmara Mazur, Klaudia Węgrzecka


           

          Dzień Książki 2010 przebiegł w bibliotece pod hasłem "Książka przychodzi do Ciebie"- aktyw biblioteczny doradza i wypożycza

          Uczennice z aktywu bibliotecznego wybrały książki do wypożyczenia, przygotowały wystawę na dolnym holu szkoły i zachęcały kolegów  do czytania  polecając im najciekawsze egzemplarze. Dzięki akcji wypożyczyliśmy czytelnikom książki bardzo wartościowe pod względem literackim, znanych i cenionych autorów oraz książki, po które czytelnicy sięgali bardzo rzadko.

           

           

           

           

           


           

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie