Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie

 

Nawigacja

O szkole

Z życia szkoły

ROK SZKOLNY 2013/14

IX Gminny Przegląd Piosenki  Współczesnej w PSP w Kunowie

Dnia 15 kwietnia 2014r. w PSP w Kunowie odbył się IX Gminny Przegląd Piosenki  Współczesnej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów. Gościem imprezy była radna Komisji Oświaty p. Zofia Farys.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie twórczości współczesnych polskich wykonawców. W tym roku był to repertuar Anny Jantar i  Czerwonych Gitar. Do przeglądu przystąpili młodzi wykonawcy z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjum z gminy Kunów. Występy miały  charakter indywidualny i zespołowy.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: przewodniczący- p. Wojciech Socha- poeta, muzyk, autor tekstów piosenek oraz członkowie: p. Alicja Gołosz- członkini  zespołu „Kunowianie”, p. Ewa Gaj- dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki w Kunowie, p. Urszula Radomska-wicedyrektor PSP w Kunowie. Jury oceniało uczestników za walory artystyczne, dobór repertuaru, umiejętności wokalne oraz ogólny efekt sceniczny.

Laureatami konkursu w kategorii soliści zostali:

Sandra Stolarska- Przedszkole w Dołach Biskupich

Agata Kudas- PSP w Kunowie

Małgorzata Sala- PSP w Kunowie

Klaudia Wożniak- Gimnazjum w Kunowie

Laureaci w kategorii zespoły to:

Kacper Wiśniewski, Wiktor Mroczkowski, Jakub Sala, Jakub Nalewaj, Mateusz Gębura, Igor Sieroń- Publiczne Przedszkole w Kunowie.

Natalia Sieczka, Anna Sieczka, Marika Zięba, Julia Czech, Magdalena Turczyńska- Szkoła Podstawowa w Miłkowskiej Karczmie.

Patrycja Kozłowska, Łucja Kwapisz, Daria Walas-Szkoła Podstawowa w Wymysłowie

Aleksandra Pająk, Żaneta Surowiec – Gimnazjum w Kunowie .

Ponadto jury wyróżniło: Oliwię Wiatros z Przedszkola w Miłkowskiej Karczmie, Julię Sasak ze Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym, Karolinę Cieślik z PSP w Kunowie oraz Klaudię Machowską, Kacpra Przysiewka i Martynę Wasilewską ze Szkoły Podstawowej w Wymysłowie.

Nagrody w postaci okolicznościowych statuetek zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Kunów.

Organizatorzy konkursu, nauczyciele PSP w Kunowie: Monika Szwagierczak, Katarzyna Pająk             i Maria Wójcik serdecznie dziękują dyrektor PSP w Kunowie  p. Dorocie Oparze za pomoc finansową w organizacji przeglądu.

Andrzej Sasak laureatem Konkursu Humanistycznego

Andrzej Sasak, uczeń klasy VIb PSP w Kunowie, został laureatem XI edycji Konkursu Humanistycznego.  Uczeń przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem p. Anny Kiljańskiej i Katarzyny Smagieł -Dwojak.

Andrzej jest chłopcem o wszechstronnych zainteresowaniach. Należą do nich nauki humanistyczne i literatura, głównie młodzieżowa i fantastyka. Interesuje się historią II wojny światowej. Dużo czasu poświęca na oglądanie filmów dokumentalnych o tej tematyce. Mając na uwadze swoją przyszłość, systematycznie uczy się języków obcych: języka angielskiego i niemieckiego. Interesują go nauki ścisłe. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, reprezentuje ją w zawodach sportowych, co roku zdobywa tytuł szkolnego mistrza i wicemistrza ortografii.

Jego największą pasją jest sport. Andrzej jest zawodnikiem KSZO Ostrowiec w pływaniu. Wolny czas poświęca jeździe na deskorolce i hulajnodze wyczynowej, na nartach i snowbordzie oraz grze w piłkę nożną. Relaksuje się przy grach komputerowych i partii szachów.

Jego sukcesy są efektem nie tylko zdolności. Ucznia PSP w Kunowie cechuje pracowitość, sumienność i wytrwałość w dążeniu do celu.

„Biała szkoła” w Białce Tatrzańskiej

W dniach od 3 do 7 marca 2014 roku uczniowie klas IIIa i IIIb po raz pierwszy w historii szkoły uczestniczyli w zimowym wypoczynku, „Białej szkole”, w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny wyjazd do pięknej podhalańskiej wsi położonej w południowej Polsce zapewniło Biuro Podróży „Horyzont”. Białka Tatrzańska to znana miejscowość rekreacyjna, idealny zakątek do aktywnego spędzania wolnego czasu, a także stawiania pierwszych kroków na nartach.

Pierwszego dnia na stoku podzielono uczniów na grupy i oddano pod fachową opiekę instruktorom narciarskim, którzy pokazywali jak prawidłowo i bezpiecznie jeździć na nartach, jak zachować się na stoku i wyciągu orczykowym i krzesełkowym. Od tego momentu przez trzy kolejne dni dzieci oddawały się urokom nauki i doskonaleniu jazdy na nartach na Kaniówce i Kotelnicy również pod bacznym okiem organizatorek wyjazdu i opiekunek p. Katarzyny Pająk i Bożeny Wijaty.

Do niezapomnianych wydarzeń wyjazdu należy zaliczyć: wycieczkę do Zakopanego, kąpiel w basenach termalnych „Terma Bania”, dyskotekę, na której dzieci miały możliwość potańczyć przy ulubionych utworach muzycznych oraz posiłek w McDonaldzie.

Na „Białej szkole” realizowany był program profilaktyczny „Bezpiecznie i zdrowo”, którego celem było nabycie przez uczniów nawyków prozdrowotnych, poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych poza szkołą i miejscem zamieszkania.

Organizatorki wyjazdu składają podziękowania za wsparcie finansowe projektu sponsorom i przedstawicielom instytucji państwowych. Szczególne słowa podziękowania kierują do: Pani Ewy Celejewskiej – Sekretarz Gminy Kunów, Pani Teodozji Ślusarz – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pana Stanisława Cyrana – Stacja Paliw BP, Pani Teresy Dytkowskiej - Prywatna Apteka, Pana Szymona Rabana – P.H.U „Profit”, Pani Anety Myszkowskiej – Księgarnia „Krasnal”, Pana Krzysztofa Różalskiego – Sklep Spożywczy „Kokos”, Pana Sławomira Wijaty – Prezesa Klubu Sportowego „Stal” oraz członków Zespołu „Kunowianie”.

Państwa wsparcie dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń i przeżyć oraz wielu niespodzianek.

 

ROK SZKOLNY 2012/13

 

Miło nam poinformować, że Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie zdobyła tytuł BEZPIECZNEJ SZKOŁY oraz członkowstwo OGÓLNOPOLSKIEGO KLUBU BEZPIECZNYCH SZKÓŁ. Tytuł ten jest efektem udziału szkoły w II Ogólnopolskim Konkursie "Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń".

 

Internetowy teatr TVP dla szkół-również dla uczniów PSP w Kunowie

 Internetowy I

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Celem projektu, skierowanego do uczniów z miejscowości często znacznie oddalonych od placówek teatralnych, jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie, a poprzez to zaszczepienie w młodych odbiorcach zamiłowania do sztuki ambitnej i wartościowej. 19 kwietnia 2013 r. uczniowie klas IV obejrzeli transmitowane na żywo widowisko muzyczne "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca,  21 maja uczniowie klas V zobaczyli współczesną wersję "Królowej Śniegu" wystawioną przez teatr w Opolu. 5 czerwca uczniowie klas Ia,b i IIb obejrzeli nowiutki spektakl z premierą 1 czerwca "Przygody Arka Noego" z Teatru Ludowego w Krakowie, a 12 czerwca dzieci z klas IIIa,b i IIa uczestniczyli w spektaklu "Co w trawie piszczy?" Wrocławskiego Teatru Lalek.

 

Zielona szkoła 2013

Tradycją PSP w Kunowie stało się organizowanie wyjazdów na Zielone Szkoły. W dniach od 13 do 17 maja na Zielonej Szkole przebywali uczniowie klas IV wraz z opiekunami - p. Teresą Rokoszną, p. Haliną Pasternak  i p. Katarzyną Pająk. W ciągu pięciu dni pobytu  poznali  oni  walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze regionu lubelskiego i Roztocza. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Lublin. Poznali bliżej  Zamek i Podzamcze, Starówkę z katedrą, Teatr im. J.Osterwy oraz Plac Litewski. Później odpoczywali nad Zalewem Zemborzyckim. W kolejnych dniach odwiedzili Krasnobród, Zwierzyniec, Tomaszów Lubelski, Zamość, Siedliska. Wędrowali szlakami turystycznymi Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu „Szumy na Tanwi”. Dużą atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Humory i pogoda dopisywały. Wieczorami uczniowie bawili się przy ognisku, na dyskotekach lub korzystali z basenu. W drodze powrotnej odwiedzili jeszcze Szczebrzeszyn z jego największą atrakcją - pomnikiem chrząszcza.

 

VIII Gminny Przegląd Piosenki

24.04.2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie odbył się VIII Gminny Przegląd Piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz. Konkurs przeprowadzono w kategorii: przedszkole, klasy I- III oraz IV- VI; solista i zespół. W przeglądzie wzięli udział uczniowie ze szkół z gminy Kunów: z Karczmy Miłkowskiej, Wymysłowa, Janika, Nietuliska Dużego i Kunowa. Nagrody ufundował Urząd Miasta i Gminy w Kunowie oraz Uczniowski Klub Sportowy przy PSP w Kunowie.  Jury w składzie: Danuta Jabłońska, Urszula Radomska, Wojciech Socha doceniło wysiłek uczestników, nagradzając zwycięzców statuetkami .

 W kategorii przedszkole I miejsce zajęły:  Wiktoria Pomykała, Marzena Gębusia           i  Maja Stachula( Miłkowska Karczma); II miejsce: Wiktoria Dzik, Kacper Dzik, Martyna Wasilewska, Igor Seweryn (Wymysłów).

W kategorii klasa I- III (solista) I miejsce zajął Wiktor Nowak (Wymysłów), II miejsce - Michał Żeber (Kunów). Kategoria klas I- III (zespoły): I miejsce Julia Czech, Magdalena Turczyńska, Natalia Sieczka (Miłkowska Karczma), II miejsce Aleksandra Pikus, Wiktoria Król, Klaudia Machowska, Andrzej Krzywobok (Wymysłów).

W kategorii klas IV- VI (solista) I miejsce wywalczyła  Małgorzata Sala (Kunów) oraz Dominika Bugajska (Janik), II miejsce Karolina Cieślik (Kunów). Kategoria klas IV- VI (zespoły): I miejsce Julia Kutera, Klaudia Kołodziej, Wiktoria Pająk (Kunów), II miejsce Julia Pająk, Martyna Świercz, Patrycja Polak (Kunów). Organizatorami  konkursu byli nauczyciele PSP w  Kunowie Katarzyna Pająk, Waldemar Mazur i  Monika Szwagierczak.

 

Jakub Czuba laureatem Konkursu Humanistycznego

 

Jakub Czuba, uczeń klasy VIb PSP w Kunowie, został laureatem X edycji Konkursu Humanistycznego. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Rywalizacja przebiegała w trzech etapach. Podczas eliminacji wojewódzkich wyłoniono grupę laureatów, wśród których znalazł się również Jakub.

19 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, podczas którego Świętokrzyski Wicekurator Oświaty p. Grzegorz Bień wręczył laureatom pamiątkowe dyplomy i medale. Uczeń przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem p. Katarzyny Smagieł-Dwojak.

Jakub brał również udział w Konkursie Matematyczno- Przyrodniczym, w którym uzyskał tytuł finalisty. Ucznia do konkursu przygotowywały panie: Donata Ożdżyńska, Urszula Sałapa i Bożena Loranty.

 

 

 

Inauguracja Roku Juliana Tuwima w PSP w Kunowie - Ogólnoszkolne Dyktando

 

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego A. Kiljańska i M. Szczepanik oraz nauczyciel bibliotekarz M. Sasak przygotowali z uczniami poranek poświęcony sylwetce tego wybitnego poety, satyryka oraz  twórcy niezapomnianych wierszy dla dzieci. W przygotowanym montażu słowno-muzycznym wykorzystane zostały wiersze poety oraz piosenki z jego tekstami. Z interpretacją utworów: „Rwanie bzu”, „Kapuśniaczek” „Imię”, „Wspomnienie” wystąpiły: Małgorzata Sala, Aleksandra Łojek, Marika Żak i Wiktoria Różalska. Nie zabrakło również inscenizacji najpopularniejszych wierszy dla dzieci - „Rzepki” w wykonaniu uczniów kl. IVb i „Lokomotywy” w wykonaniu  kl. IVa. W wierszu „Słowik” wystąpili: Julia Kutera i Michał Ożdżyński, a w utworze „Dwa wiatry” Andrzej Sasak i Mikołaj Korpikiewicz.

 

Inauguracja Roku Juliana Tuwima połączona została z podsumowaniem tegorocznego Tygodnia Kultury Języka. Tradycją szkoły jest organizowanie w tym czasie Ogólnoszkolnego Dyktanda i wyłonienie mistrzów i wicemistrzów ortografii. W tegorocznej edycji dyktanda tytuł mistrza i wicemistrza klas drugich zdobyły uczennice kl. IIa Oliwia Dzioba i Zuzanna Wojtala. W klasach trzecich wybrano dwóch mistrzów ortografii Julię Różalską z kl. IIIb i Wojciecha Stolarczyka z kl. IIIa. W klasach czwartych ex quo tytuł mistrza zdobyli Aleksandra Jedynak z kl. IVa i Mateusz Michalski z kl. IVb. Uczniowie klasy Vb Andrzej Sasak i Martyna Świercz zostali mistrzem i wicemistrzem ortografii klasV.  Mistrzem ortografii w klasach VI ogłoszony został  Jakub Czuba z klasyVIb. Wicemistrzami ortografii zostały: Magdalena Piesak i Klaudia Bykowska z klasy VIa oraz Marta Nowak z klasy VIb. Wszystkim serdecznie gratulujemy.           

 

Konkurs "BEZPIECZNA SZKOŁA-BEZPIECZNY UCZEŃ"

 

W bieżącym roku szkolnym, ogłoszonym przez MEN Rokiem Bezpiecznej Szkoły, PSP w Kunowie przystąpiła do II Ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczna szkoła-Bezpieczny uczeń”. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach oraz solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów. Regulamin konkursu przewiduje 10 zadań, które uczniowie wraz wychowawcami i nauczycielami realizować będą do końca maja 2013 roku

 

 

PSP w Kunowie w Świętokrzyskim Klubie Najstarszych Szkół

Świętokrzyski Klub Najstarszych Szkół istnieje od maja 2012r. Pomysłodawcą utworzenia stowarzyszenia zrzeszającego najstarsze świętokrzyskie szkoły był wicekurator oświaty p. Grzegorz Bień. Warunkiem przystąpienia do Klubu było co najmniej 90 lat istnienia szkoły. Celem stowarzyszenia jest promocja szkół członkowskich, kultywowanie tradycji i dorobku szkolnictwa na Kielecczyźnie oraz podejmowanie aktualnych problemów oświatowych. Obecnie do Klubu Najstarszych Szkół należy 30 placówek. Jedną z nich jest PSP w Kunowie- najstarsza szkoła na terenie gminy. 25 września 2012 roku przedstawiciele Klubu spotkali się w Kielcach. Kunowską Szkołę Podstawową reprezentowała jej wicedyrektor p. Urszula Radomska.

Wizyta księdza biskupa Edwarda Frankowskiego

 

16 listopada 2012 roku naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Edward Frankowski. Dostojnego gościa powitała dyrektor szkoły Dorota Opara oraz uczniowie słowami pieśni "Bądź pozdrowiony gościu nasz". Ksiądz biskup wysłuchał części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem pań katechetek Haliny Pasternak i Małgorzaty Szczepanik oraz udzielił wszystkim błogosławieństwa pasterskiego. Uczniowie przekazali mu kwiaty oraz pamiątkę z wizyty w naszej szkole - oprawioną fotografię autorstwa artysty fotografika M. Radomskiego przedstawiającą fragment figury nagrobnej wykonanej z kunowskiego piskowca. Wizyta, choć krótka, pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Przyniosła nam radość i ubogaciła duchowo

.

 

 

 


ROK SZKOLNY 2011/12

 

 Zielona szkoła w Białce Tatrzańskiej

 

W dniach od 7 do 18 maja dwie grupy uczniów PSP w Kunowie ( IIIa, IVa, IVb, Va, Vb, VIa i VIb) przebywały na Zielonych Szkołach w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny, pięciodniowy pobyt zapewniło Biuro Podróży ,, Horyzont”. Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Szczawnicę, a tam Park Zdrojowy i Muzeum Przyrodnicze Pienińskiego Parku Narodowego. W Pijalni Wody Mineralnej spróbowali walorów smakowych leczniczych wód mineralnych. W czasie pieszej wędrówki  zachwycali się malowniczym widokiem wąwozu ,,Homole”. Równie piękne widoki można było dostrzec w Niedzicy, skąd odbył się rejs statkiem do Czorsztyna. Po pieszych wędrówkach górskich w Białce Tatrzańskiej, uczniowie wykazali się wspaniałą kondycją wspinając się na Gubałówkę. Zjazd kolejką, zwiedzanie Zakopanego i zakup ciekawych pamiątek były dopełnieniem atrakcji. We wspomnieniach uczniów pozostały dyskoteki, edukacja regionalna z miejscowymi góralami i kilkugodzinny pobyt na basenach termalnych. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili sanktuarium w Ludźmierzu oraz odbyli spacer ulicami Starego Sącza. Miła gościna właścicieli pensjonatu ,,U Eli” oraz smaczny poczęstunek na długo pozostaną we wspomnieniach uczniów. Opiekunami grup byli nauczyciele p. Urszula Sałapa, Anna Kiljańska, Katarzyna Pająk, Monika Sasak oraz p. Bożena Loranty, Donata Ożdżyńska, Teresa Rokoszna, Małgorzata Szczepanik.

 

 

 

 VII Gminny Przegląd Piosenki Lat Dziewięśćdziesiątych

Już po raz siódmy nasza szkoła była organizatorem przeglądu piosenki współczesnej, skierowanego do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum z naszej gminy.Przedstawiamy tegoroczne wyniki w poszczególnych kategoriach:

 • Przedszkole: soliści Natalia Bugajska; grupy wokalne Zosia Skowron i Kamil Gronkowski
 • Soliści z kl. I-III: I m. Eliza Gulba, II m. Oliwia Skrzatek, III m. Michał Żeber
 • Grupy wokalne I-III: I m. Małgosia Sala i Julia Dryjas, II m. Julia Kutera i Wiktoria Pająk, III m. Natalia Surowiec, Klaudia Żelazowska, Jagoda Pastuszka, Zuzia Pastuszka
 • Soliści kl. IV-VI: I m. Dominika Bugajska, II m. Martyna Świercz, III m. Jagoda Pastuszka
 • Soliści gimnazjum: I m. Ola Seremak, II m. Karolina Wolecka, III m. Agnieszka Kucharska

Organizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele PSP w Kunowie p. Maria Wójcik, Karzyna Pająk, p. Waldemar Mazur.

 

 

ROK KORCZAKA

W dniach 26-27 marca w szkole działała Sala Pamięci poświęcona Januszowi Korczakowi. Odwiedzający ją uczniowie i nauczyciele mogli w różny sposób spojrzeć na postać „Starego doktora”, głównie jako człowieka poświęcającego całe swoje życie dzieciom. Uczniowie klas IV z nauczycielem j. polskiego p. Anną Kiljańską przygotowali piękny montaż poetycki nawiązujący do życia, twórczości i działalności Korczaka. Uczniowie klas VI w prezentacjach multimedialnych przygotowanych pod kierunkiem p. Urszuli Radomskiej przybliżyli jego biografię i galerię zdjęć.

Motywem przewodnim był Król Maciuś I -piękna postać z książki J. Korczaka pod tym samym tytułem. P. Katarzyna Smagieł-Dwojak przygotowała z uczniami kl. V głośne czytanie fragmentów tej książki. Każde dziecko mogło choć na chwilę wcielić się w postać Króla Maciusia, zasiąść na tronie królewskim i z koroną na głowie oraz berłem wydać królewski dekret dotyczący dziecięcych marzeń oraz praw dzieci na całym świecie. Najmłodsi uczestnicy mogli zobaczyć fragmenty filmu o Królu Maciusiu. Wszyscy obejrzeli również wystawę poświęconą Korczakowi prezentującą zdjęcia, cytaty, książki biograficzne i książki dla dzieci jego autorstwa. Przewodnikiem po Sali Pamięci była p. Monika Sasak nauczyciel bibliotekarz.

 

 

 

KLUB  MŁODEGO  RATOWNIKA

 

W 2006r. nasza szkoła przystąpiła do programu WOŚP pt. „Ratujemy i uczymy ratować”. W ramach jego realizacji nauczycielki p. Bożena Wijata i Alina Kopacz – Mrozowska zostały przeszkolone z zakresu ratownictwa przedmedycznego i uzyskały Certyfikat do prowadzenia zajęć z udzielania pierwszej pomocy.

Od tego czasu w naszej szkole organizowane są tego typu zajęcia. Początkowo odbywały się one w kl. I-III, później również objęły kl. IV-VI. Lekcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i przynosiły wymierne sukcesy. Z dużym powodzeniem nasi uczniowie potrafili udzielić pomocy osobie poszkodowanej w wypadku. Ważne jest, aby edukację prozdrowotną  rozpocząć jak najwcześniej, czego potwierdzeniem jest wiele wydarzeń, w których dzieci służyły pomocą w nagłych wypadkach i jednocześnie mobilizowały dorosłych do aktywności w tym zakresie.

Wykorzystując dziecięcą ciekawość i chęć poznania nowego, podpierając się ciekawą formą zabawy, od 1 września 2011r. działa w naszej szkole Klub Młodego Ratownika. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w ramach zajęć dodatkowych. W I semestrze uczestniczyli w nich uczniowie kl. Ib i IIb.

Celem tych zajęć jest wyposażenie dzieci w niezbędną wiedzę i umiejętności szybkiego i skutecznego reagowania w sytuacjach wymagających udzielenia  pomocy osobie poszkodowanej oraz kształcenie bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Ważne jest również uświadomienie uczniom o grożących niebezpieczeństwach w domu, w szkole, na ulicy oraz uwrażliwienie ich na dbałość o zdrowie własne i innych.

 

 

Laureaci konkursu muzycznego

PSP w Kunowie już od kilku lat współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach. Tradycją szkoły stały się comiesięczne wizyty muzyków wraz z prowadzącą p. Zofią Zamojską-Pabich. Dzięki szkolnym koncertom uczniowie mogą poznać kompozycje największych twórców muzyki polskiej i światowej. Efektem współpracy z Filharmonią Świętokrzyską jest udział uczniów w Konkursie Wiedzy o Muzyce Polskiej. Konkurs ma zasięg wojewódzki, a jego celem jest wzbudzenie zainteresowania muzyką polską. Jest to impreza cykliczna. Uczniowie kunowskiej szkoły brali w niej udział po raz drugi. W tym roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat muzyki polskiej II połowy XIX wieku na przykładzie twórczości kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego i Zygmunta Noskowskiego.W tegorocznej edycji konkursu uczniowie PSP w Kunowie: Anna Jadwiżyc, Gabriela Chrobok i Daniel Gołyski zajęli II miejsce. Do konkursu przygotowali ich nauczyciele: p. Monika Sasak i p. Waldemar Mazur.

Laureatom gratulujemy sukcesu!

 

Zrób kotylion na Święto Niepodległości

W odpowiedzi na apel Prezydenta RP i Kuratorium Oświaty w Kielcach uczniowie, nauczyciele i rodzice przyłączyli się do akcji polegającej na upowszechnieniu zwyczaju robienia biało-czerwonych kotylionów, które uzupełnią galowy strój w czasie szkolnych i lokalnych obchodów Święta Niepodległości. W ten prosty sposób uczymy dzieci przywiązania do narodowej tradycji i dajemy lekcję patriotyzmu.

 


 ROK SZKOLNY 2010/11

 

Zielona szkoła- Wielkopolska

 Po raz kolejny nauczyciele zorganizowali dla swoich wychowanków wyjazd na zieloną szkołę. W tym roku uczniowie klas IIIb, IVa i IVb w dniach 6-10 czerwca zwiedzali Wielkopolskę wraz z opiekunami p. Bożeną Loranty, Bożeną Wijata, Donatą Ożdżyńską i Moniką Sasak. W programie zielonej szkoły były wycieczki do Poznania, Gniezna, Kruszwicy, Biskupina, Lednicy i Lichenia. W wolnym czasie uczniowie korzystali z bogatej infrastruktury ośrodka, w którym byli zakwaterowani: basenu krytego, hali sportowej, stadniny koni, miasteczka western, sali dyskotekowej. Wyjazd dostarczył uczniom wspaniałych wrażeń, był okazją do usamodzielnienia się i uczestniczenia w żywych lekcjach historii Polski. 

 

 

6 czerwca 2011r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Szkoły Bez Przemocy. Wprowadzenie do tematu stanowiła pogadanka wygłoszona przez p. pedagog Annę Pytlakowską z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Prelekcję uzupełniły scenki dramowe "Stop przemocy" odegrane przez uczniów klas IV- VI oraz wystawa plakatów tematycznych.

Tego dnia uczniowie mieli do realizacji wiele zadań. Jednym z nich było przygotowanie życzliwego opisu kolegi w języku polskim i angielskim. Uczniowie klas starszych zaangażowani byli również w przygotowanie makiety bezpiecznego miasteczka z brył geometrycznych nazwanego "Bryłowo"

W szkole odbył się też turniej rowerowy "Mistrz kierownicy" nadzorowany przez policjanta. Dla klas młodszych zorganizowane zostały gry i zabawy zgodnie z  zasadą "fair play". Pod hasłem "Wkrotce awansujemy" odbyło sie zwiedzanie szkoły. Uczniowie klas I-III zobaczyli pracownie przedmiotowe z bloku klas IV-VI, a zaproszone przedszkolaki z grupy "0" obejrzały sale lekcyjne klas I-III, świetlicę oraz salę zabaw.

Nad przygotowaniem i przebiegiem Dnia Szkoły  Bez Przemocy czuwała pani Urszula Sałapa.Przeprowadzona akcja pokazała uczniom, jak ważna jest współpraca. Dowiedzieli sie również, jak rozwiązywać konflikty w codziennych sytuacjach, aby uniknąć stosowania przemocy.

 
 

DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny Dzień Dziecka przebiegał w naszej szkole pod hasłem "Wybieramy zdrowie". W tym dniu odbył się szereg imprez promujących zdrowy styl życia.

smiley Klasy I-III uczestniczyły w Turnieju Gier i Zabaw przygotowanym przez wychowawcę świetlicy p. M. Wójcik.  smileyDla uczniów klas starszych nauczyciele wychowania fizycznego p. N. Myszkowski i M. Pomykała zorganizowali Wielką Szkolną Spartakiadę.  smiley Jednocześnie trwał konkurs plastyczny ogłoszony przez nauczyciela sztuki p. I. Buczkowską na pracę przestrzenną z owoców i warzyw  "Jedz zdrowo i kolorowo".  smileyNiespodzianką dla uczniów i nauczycieli było wspólne grillowanie, o które zadbały panie ze szkolnej stołówki oraz słodkie upominki,które pozyskały od sponsorów opiekunki SU p. M. Sasak i M. Szczepanik. Sponsorom-właścicielom sklepów z Kunowa: p. J.W. Gulbom, E.I. Nowakom, S.K Różalskim  oraz wszystkim osobom, dzięki którym uczniowie atrakcyjnie i zdrowo spędzili ten dzień, serdecznie dziękujemy. 

IV Konkurs recytatorski

11 maja odbył się IV konkurs recytatorski skierowany do uczniów klas I-III z naszej gminy. W tym roku przebiegał pod hasłem "Przyroda nas zachwyca". Organizatorami byli nauczyciele Anna Pikus, Maria Wójcik i Monika Sasak oraz dyrekcja PSP w Kunowie. W jury zasiedli: p. Barbara Domagała, p. Ewa Gaj i p. Małgorzata Szczepanik.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 40 uczniów ze szkół w Kunowie, Janiku, Wymysłowie i Karczmie Miłkowskiej.Tegoroczni zwycięzcy to: I miejsce Małgorzata Sala i Dorota Serafin, II miejsce Aleksandra Mróz, III miejsce Martyna Szwagierczak, wszyscy ze szkoły w Kunowie. Wyróżnienia przyznano dla: Klaudiusza Pikusa z Janika, Adama Turczyńskiego z Karczmy Miłkowskiej, Patrycji Kozłowskiej z Wymysłowa, Mikołaja Korpikiewicza i Zuzanny Rokosznej z Kunowa. Dodatkowo jury nagrodziło piękną recytację Julii Raban, Wiktorii Różalskiej, Agnieszki Kowalskiej i Karoliny Naglarskiej z Kunowa. 

Dziękujemy dyrektor szkoły p. Dorocie Oparze za ufundowanie nagród oraz zapewnienie wszystkim uczestnikom poczęstunku, nauczycielom za piękne przygotowanie uczniów, a uczniom za udział. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z realizacji Projektu Edukacyjnego

Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”

 

Realizator: Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie

Dyrektor szkoły: Dorota Opara

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie przystąpiła do Projektu Edukacyjnego Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „Żywe Pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”, którego celem było upamiętnienie tak ważnego w naszej historii wydarzenia.

Uroczystość patriotyczno – religijna odbyła się 29 kwietnia 2011 r. w kościele parafialnym św. Władysława w Kunowie. Rozpoczęła ją msza święta w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, w której wzięła udział młodzież trzech szkół : PSP, Gimnazjum oraz Zespołu Szkół w Kunowie, przedstawiciele władz samorządowych i liczni parafianie. Uczniowie przeszli w uroczystym pochodzie ze swoich szkół do miejscowego kościoła. Towarzyszyły im sztandary oraz delegacje  z kwiatami i zniczami. Wszyscy uczestnicy uroczystości uczcili to ważne wydarzenie galowymi strojami oraz wstążeczkami w kolorach papieskich.  Po uroczystej mszy uczniowie szkół kunowskich zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony Błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Przybliżyli całej społeczności dzieło Papieża, jego życie i twórczość oraz znaczenie Pontyfikatu Jana Pawła II dla współczesnego świata.

Końcowym momentem podniosłej uroczystości było posadzenie trzech jodeł – żywych pomników beatyfikacji naszego Wielkiego Rodaka, którego dokonali uczniowie i dyrektorzy szkół. Jodły zostały posadzone w otoczeniu kościoła. Towarzyszyło temu odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali dyrektorzy trzech szkół. Po poświęceniu tablicy informującej o tym wydarzeniu uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze a następnie odśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę” przy akompaniamencie trąbki, w wykonaniu ucznia Gimnazjum Tomasza Kwapisza.

W przygotowanie tego wspólnego międzyszkolnego przedsięwzięcia włączyli się księża naszej parafii: ks. Proboszcz Włodzimierz Marian Czerwiński, ks. Kazimierz Sagan oraz ks. Robert Kusiak.

Za realizację projektu w naszej placówce odpowiedzialna była wicedyrektor szkoły Urszula Radomska. 

 

 

"Mali Kunowianie" to zespół folklorystyczny skupiający uczniów naszej szkoły z klas I-IV. Prowadzony jest przez instruktora p. Pawła Cieślika oraz p. Annę Jachimczyk i Marię Wójcik. Zespół prezenuje ludową tradycję i obrzędy regionu świętokrzyskiego oraz piosenki ludowe, kolędy i pastorałki. Współpracuje z zespołem ludowym "Kunowianie". Ma na swoim kącie udział w licznych prezentacjach, przeglądach i imprezach, wyróżnienia i nagrody.

Aktualny skład zespołu: Oliwia Skrzatek, Wiktoria Cieślik, Wojciech Stolarczyk, Samuel Kwiatkowski, Martyna Swiercz, Karolina Cieślk, Julia Pająk, Monika Siemieniuch, Jakub Karbowniczek, Mikołaj Korpikiewicz, Andrzej Sasak, Marcin Gaj, Rafał Milewski.

 


    ROK SZKOLNY 2009/10

 

   VI Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych

W dniu 19.05.2010 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie odbył się VI Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych.  Organizatorami imprezy były: Katarzyna Pająk, Bożena Wijata. Wzięło w nim udział 65 osób  ze szkół podstawowych(Janik, Wymysłów, Kunów), gimnazjum  i przedszkola Kunowa. Nagrody  i poczęstunek dla uczestników i nauczycieli ufundował Urząd Miasta i Gminy w Kunowie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie.

Cele, które przyświecały imprezie to:

 • popularyzowanie tańca wśród uczniów
 • stworzenie możliwości wymiany doświadczeń
 • możliwość zaprezentowania układów tanecznych według własnej choreografii
 • rozwijanie zainteresowań i predyspozycji tanecznych dzieci
 • doskonalenie umiejętności i współdziałania, współtworzenia w zespole
 • dobra zabawa

Konkurs odbył się w trzech stylach: taniec ludowy, taniec współczesny, taniec towarzyski . Jurorami  przeglądu tanecznego byli: wielokrotny mistrz tańca towarzyskiego w dziesięciu tańcach, posiadający klasę taneczną „S” Michał Myszkowski, przewodnicząca Komisji  Oświaty pani Barbara Domagała , dyrektor Biblioteki Publicznej pani Ewa Gaj oraz  pan Norbert Myszkowski . Jurorzy oceniali rytmiczność, ciekawą choreografię, ogólny efekt sceniczny, synchronizację w zespole oraz dobór strojów.

Wyniki klasyfikacji:

TANIEC LUDOWY

Kategoria  przedszkole- I miejsce Przedszkole w Kunowie

Kategoria kl. I-III – I miejsce PSP w Kunowie

                               II miejsce SP w Wymysłowie

TANIEC WSPÓŁCZESNY

Kategoria kl. IV-VI – I miejsce PSP w Kunowie

                                       II miejsce SP w Wymysłowie

                                       III miejsce SP w Janiku

TANIEC TOWARZYSKI(pary taneczne)

Kategoria kl. I-III – I miejsce SP w WymysłowieKategoria kl. IV-VI -  I i II miejsce – PSP w Kunowie

 

Grupa uczniów z klas IV-VI od 10 do 14 maja 2010r. przebywała na "zielonej szkole". Celem wyjazdu były Pieniny i Słowacja.

Pogoda dopisała i uczniowie odbyli kilka wędrówek szlakami turystycznymi w polskich i słowackich górach: spacerowali malowniczym Wąwozem Homole, doliną wodospadów kaskadowych, do Popradzkiego Jeziora, zobaczyli polodowcowe Szczyrbskie Jezioro.

Przebywali nad zaporą wodną Czorsztyn- Nidzica i pływali statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Zwiedzali też Szczawnicę- park zdrojowy i pijalnię wód mineralnych oraz Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu. Nie obyło się bez spaceru po zakopiańskich krupówkach. Ostatni dzień pobytu przenaczony był na zabawę w kompleksie basenów termalnych.

Opiekunami grupy byli nauczyciele: Halina Pasternak, Iwona Buczkowska, Dorota Opara i Bożena Loranty.

  

 Przedstawiamy laureatów konkursu recytatorskiego dla klas I-III, który po raz trzeci został zorganizowany w naszej szkole. 44 uczestników recytowało wiersze dobrane do tytułu konkursu "Zwierzaki-cudaki, czyli zwierzęta w wierszach dla dzieci".

Imiejsce- Adam Turczyński-SP w Karczmie Miłkowskiej

II miejsce- Aleksandra Jałocha- PSP

III miejsce- Dominika Bugajska- PSP w Janiku

Wyróżnienia: Natalia Ziółkowska- PSP w Nietulisku Dużym; Bartosz Staniek- SP w Miłkowskiej Karczmie; Zuzanna Rokoszna, Małgorzata Sala,Andrzej Sasak i Anna Rdzanek- PSP w Kunowie   . 

III Gminny Konkurs Recytatorski

         Przedstawiamy laureatów konkursu recytatorskiego dla klas I-III, który 12 maja 2010r.po raz trzeci został zorganizowany w naszej szkole.

44 uczestników recytowało wiersze dobrane do tytułu konkursu "Zwierzaki-cudaki, czyli zwierzęta w wierszach dla dzieci".

I miejsce- Adam Turczyński-SP w Karczmie Miłkowskiej

II miejsce- Aleksandra Jałocha- PSP w Kunowie

III miejsce- Dominika Bugajska- PSP w Janiku

Wyróżnienia: Natalia Ziółkowska- PSP w Nietulisku Dużym; Bartosz Staniek- SP w Miłkowskiej Karczmie;

Zuzanna Rokoszna, Małgorzata Sala,Andrzej Sasak i Anna Rdzanek- PSP w Kunowie

Jury: p. Ewa Gaj-dyrektor Biblioteki Publicznej, p. Małgorzata Szczepanik-nauczyciel j. polskiego, p. Urszula Radomska- wicedyrektor PSP w Kunowie.

Organizatorzy: Monika Sasak-nauczyciel bibliotekarz, Anna Pikus- nauczyciel nauczania zintegrowanego

Sponsorzy nagród: Dyrekcja i Samorząd Uczniowski PSP w Kunowie.

         

 

 

    VI Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej 

W dniu 27.04.2010 r.  w naszej szkole odbył się VI Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej. Organizatorami imprezy byli: Katarzyna Pająk,Bożena Wijata, Waldemar Mazur. Wzięły w nim udział 52 osoby  ze szkół i przedszkoli z gminy Kunów( Doły  Biskupie ,Janik, Nietulisko, Wymysłów).Nagrody  i poczęstunek dla uczestników i nauczycieli ufundował Urząd Miasta i Gminy Kunowie. Konkurs odbył się w kategoriach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI (soliści, zespoły).Jurorzy: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy  Kunów pan  Mieczysław  Szumliński, przewodnicząca Komisji  Oświaty pani Barbara Domagała i dyrektor Biblioteki Publicznej pani Ewa Gaj, ocenili występy w poszczególnych kategoriach:

 

PRZEDSZKOLE

I miejsce(zespół) -Oliwia Skrzatek, Ewelina Banasik, Gabrysia Krajewska z  Publicznego Przedszkola w Kunowie

I miejsce(solista)- Kacper  Przysiwek z Przedszkola   w Wymysłowie

KLASY I-III (zespół)

I miejsce- Sandra Gulba, Ola Jedlikowska, Magda Giza z PSP Kunów

I miejsce- Ola Mróz, Natalia Formela, Sandra Nowak, Karolina Naglarska, Agnieszka Kowalska

                   z PSP   Kunów  

II miejsce- Dorota Serafin, Kinga Szmalec, Martyna Tomtas z PSP   Kunów  

III miejsce- Jakub Jedlikowski, Mateusz Ostrowski, Rafał Czekaj z  PSP   Kunów  

 

KLASY I-III( solista)

I miejsce-Zuzia Pastuszka, SP Nietulisko

II miejsce-Julia Pająk, PSP Kunów

III miejsce-Dominika Bugajska. SP Janik

Wyróżnienie: Martyna Świercz, PSP Kunów

KLASY IV-VI(zespół)

I miejsce-Anna Farys, Natalia Wasilewska, SP Janik

II miejsce-Kamila Obara, Kamila Pszonak i Sylwia Lefek, SP Janik

KLASY IV-VI (solista)

I miejsce- Karolina Wolecka, SP Nietulisko

II miejsce- Martyna Sasak, PSP Kunów

II miejsce- Jagoda Pastuszka, SP Nietulisko

III miejsce- Ada Komar, SP Nietulisko

III miejsce-Agnieszka Kucharska, SP Doły Biskupie

                                     Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zapraszamy za rok!