Gmina Kunów

(41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie

Wiadomości

• Wychowawczynie klasy IIIa i klasy II wykorzystały piękną jesienną aurę na zorganizowanie turystyczno-edukacyjnej wycieczki do Rezerwatu "Krzemionki". Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawy przyrodnicze i wioskę neolityczną. Dla młodszych uczniów dużym przeżyciem było zejście pod ziemię i obejrzenie neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego. Dopełnieniem wyjazdu był czas spędzony na świeżym powietrzu sprzyjający integracji dzieci i dobrej zabawie. Opiekunami grupy były panie: Maria Wójcik, Anna Jachimczyk i Monika Szwagierczak.

• 16 października z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest ,,Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Cel tej inicjatywy to rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze. Bardzo ważnym czynnikiem w udzielaniu pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca, jest posiadanie wiedzy na ten temat oraz pokonanie własnego strachu. Już po raz czwarty nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Mogliśmy pokazać efekty Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonego pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na 6 fantomach 38 uczniów z klas: IIIb i IVa wzięło udział w próbie pobicia rekordu w największej lekcji resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Zmagania uczniów i nauczycieli wspierała wicedyrektor Małgorzata Kowalska. Opiekunami Klubu Młodego Ratownika działającego w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie są: Bożena Wijata, Alina Kopacz-Mrozowska, Katarzyna Pająk i Marek Czuba.

• 12 października 2017 roku uczniowie klas siódmych odbyli wycieczkę edukacyjno – turystyczną do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. Teren pola górniczego znajduje się pod ścisłą ochroną. Jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków, posiada status pomnika historii, a także czyni starania, aby dostać się na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież zwiedziła neolityczną kopalnię krzemienia pasiastego, w której znajdują się szyby górnicze sprzed czterech tysięcy lat. Poznała metodę wydobywania krzemienia, technologię jego obróbki i wyrobu broni oraz narzędzi codziennego użytku. Uczniowie zobaczyli również wioskę z epoki neolitu. Z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników. Opiekę sprawowały: Alicja Kwapisz, Renata Gołemska i Edyta Wesołowska.

• Znalezione obrazy dla zapytania zoom natury12 października uczniowie klas IVa, Va i Vb uczestniczyli w wycieczce do Parku Rekreacji ZOOM Natury w Janowie Lubelskim. Uczniowie przeżyli niezapomnianą przygodę z przyrodą w Laboratoriach Wiedzy: "ZOOM Natury", "Runo Leśne", "Awifauny i Troposfery" oraz "Energii i Recyklingu". Laboratoria to wielofunkcyjne budynki zawierające elementy o charakterze multimedialnym, warsztatowym i sensoryczno-ruchowym. Uczniowie mogli wszystkimi zmysłami doświadczyć niesamowitych wrażeń związanych ze światem przyrody i ekologii. Słuchali ptasiego radia, prowadzili obserwacje pod mikroskopem, wąchali zapachy lasu, rozpoznawali rodzaje zjawisk atmosferycznych, obserowali świat życia mrówek, ryb i innych organizmów. Na Placu Energii próbowali swych sił na maszynach interaktywnych oraz świetnie bawili się na siłowniach zewnętrznych. W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili również wystawę przyrodniczą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim. Opiekę nad uczniami sprawowały: Anna Kiljańska-Myszkowska, Donata Ożdżyńska i Teresa Rokoszna.

• 5 października 2017r.odbyło się zaprzysiężenie nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI. Na uroczystym apelu ślubowanie złożyli: przewodnicząca Patrycja Chojnacka z kl. VIb, zastępca Kamila Mikos z kl. IVc, sekretarz Nadia Fudalej z kl. IVa i skarbnik Mateusz Isser z kl. Vb. Członkami Zarządu zostali Dominik Działak, Karolina Szymczyk i Jakub Syta. Życzymy Wam  dobrej współpracy i wspaniałych pomysłów.

• Konkurs „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2017”

logo chmura 2017Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III oraz klas IV-VII do udziału w kolejnej, siódmej edycji konkursu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2017" skierowanej do uczniów szkół z województwa świętokrzyskiego.

Cele Projektu:
    • Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.
    • Promocja hasła Dnia
  • 29 września 2017 roku klasy drugie gimnazjalne PSP w Kunowie wyjechały na wycieczkę do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau i do Krakowa. Młodzież zwiedziła w Krakowie Rynek, kościół Mariacki i oddała hołd parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na Wawelu. Poruszającym przeżyciem była wizyta w KL Auschwitz, gdzie uczniowie poznali okoliczności zagłady ponad miliona Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i wielu innych narodowości. W milczeniu przeszli tzw. drogą śmierci w Birkenau, a szczególnie zapadły im w pamięć słowa więźnia, które zacytowała przewodniczka: "to muzeum jest po to, aby pamiętać o tej straszliwej zbrodni, ale przede wszystkim po to, by podobne ludobójstwo nie zdarzyło się już nigdy więcej." Na zakończenie młodzież oklaskami wyraziła swoje podziękowanie paniom przewodniczkom za przejmującą opowieść o Holokauście. Opiekę sprawowali: Małgorzata Kowalska, Małgorzata Wolecka, Barbara Loranty i Janusz Sternik.

Rok szkolny:

Czwartek 19.10.2017