• KONKURS LOKALNE CENTRA WOLONTARIATU

          • 17 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami uczestniczyli w rozstrzygnięciu konkursu Lokalne Centra Wolontariatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg” w ramach operacji własnej „Lokalne Centra Wolontariatu” realizowanej z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. PROW na lata 2014- 2020”.

            Nasze wolontariuszki Lena, Ola, Iga i Zuzia z wielką radością odebrały nagrody w postaci sprzętów do wykorzystania podczas pracy wolontariackiej: urządzenia wielofunkcyjnego (drukarkę, ksero i skaner), niszczarkę do papieru oraz aparat fotograficzny.

            Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu LGD „Krzemienny Krąg” za współpracę oraz możliwość uczestniczenia w konkursie ,,Lokalne Centra Wolontariatu".

          • I miejsce w IV Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej

          • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie brała udział w IV Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej. Nasi uczniowie rozegrali 6 turniejów szachowych online, które odbywały się raz w miesiącu. Koordynatorem rozgrywek i opiekunem uczniów był Marek Pomykała.
            W kategorii klas I – III z terenu województwa świętokrzyskiego brało udział 134 zawodników, a do turnieju finałowego zakwalifikowały się: Natalia Stefankiewicz, Liliana Wdowczyk, Liwia Wołoszyn. Natomiast w kategorii klas starszych brało udział 165 zawodników. I miejsce zajęła Maja Jedlikowska, III miejsce zajął Jan Jedlikowski. Dzięki temu nasza szkoła znalazła się na pierwszym miejscu w województwie. Cieszymy się, że mamy takich zdolnych uczniów.
            Turniej finałowy pod nazwą „Najlepsi z najlepszych” odbędzie się 25.05.2024r. w Kielcach.
            Gratulujemy wszystkim zawodnikom. Życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.

          • "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024" - spotkanie z policjantami

          • We współczesnym świecie, w którym dostęp do nowoczesnych technologii oraz Internetu stał się powszechny, jednym z obszarów działań szkoły jest zapobieganie ryzykownym zachowaniom w sieci i ich konsekwencjom.

            Jednym z takich działań jest udział naszej szkoły w XII edycji konkursu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Szkolenia Nauczycieli w Kielcach oraz Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach.

            W ramach tego projektu 17 kwietnia br. odbyło się spotkanie uczniów klas V- VIII z przedstawicielami policji.

            O zagrożeniach w cyberprzestrzeni, plusach i minusach Internetu oraz odpowiedzialności karnej nieletnich rozmawiała z uczniami pani aspirant sztabowy Maja Ćwik z Komendy Powiatowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W spotkaniu uczestniczyli również aspirant Krzysztof Lepiarz oraz młodszy aspirant Mariusz Kupczyk z Komendy Policji w Kunowie.

            Następnym etapem projektu jest wykonanie przez uczniów pracy konkursowej na temat " Internet jest na całym świecie - a świat cały w internecie". Informacje przekazane w trakcie spotkania będą więc ważnym źródłem informacji, które uczniowie wykorzystają w swoich prezentacjach.

            Koordynatorem projektu w szkole jest nauczycielka informatyki, pani Urszula Radomska.

          • Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności

          • 12 kwietnia uczniowie kl. VI a odwiedzili Centrum Nauki SOWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności to wspaniałe miejsce, które stwarza okazję do samodzielnego zdobywania wiedzy i poznawania świata. Stanowiska doświadczalne i eksponaty pozwoliły szóstoklasistom poszerzyć wiedzę z matematyki, poznać zasady fizyki i techniki oraz wyjaśnić wiele zjawisk zachodzących w przyrodzie. Po zajęciach uczniowie posilili się w ulubionej restauracji - McDonald's.

            Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Renata Gołemska i Aneta Nowak.

          • Światowy Dzień Czekolady.

          • 𝑁𝑎𝑗𝑤𝑖𝑒̨𝑘𝑠𝑧𝑒 𝑡𝑟𝑎𝑔𝑒𝑑𝑖𝑒 𝑛𝑎𝑝𝑖𝑠𝑎𝑙𝑖 𝐺𝑟𝑒𝑘 𝑆𝑜𝑓𝑜𝑘𝑙𝑒𝑠 𝑖 𝐴𝑛𝑔𝑙𝑖𝑘 𝑆𝑧𝑒𝑘𝑠𝑝𝑖𝑟.

            𝑍̇𝑎𝑑𝑒𝑛 𝑧 𝑛𝑖𝑐ℎ 𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑛𝑎ł 𝑐𝑧𝑒𝑘𝑜𝑙𝑎𝑑𝑦.

            Sandra Boynton

            CZEKOLADA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

            12 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Czekolady. W naszym przytulnym kąciku czytelniczym zorganizowaliśmy spotkanie pod hasłem Czekolada jest dobra na wszystko. Z uczniami klasy VIII oraz odwiedzającymi w tym dniu szkolną bibliotekę rozmawialiśmy o tym, jak korzystnie czekolada wpływa na zdrowie. Pomocne okazały się wcześniej przygotowane materiały opublikowane przez specjalistów ds. żywienia. Na czytelników w tym dniu czekały w bibliotece czekoladowe niespodzianki, m.in. notes z okładką przypominającą tabliczkę czekolady.

            Pamiętajcie, czekolada jest zdrowa, oczywiście w odpowiednich ilościach. Dostarcza witamin, żelaza, magnezu… oraz niebiańskiej przyjemności.

            Wszystkim, którzy lubią czekoladę, życzymy smacznego!

          • „Podatki płacimy, korzyści widzimy” – program edukacyjny „Finansoaktywni”

          • Uczniowie klasy VIIb na lekcjach matematyki realizują zagadnienia programu edukacyjnego Finansoaktywni „Misja: Podatki płacimy – korzyści widzimy” organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Uczniowie dowiedzieli się, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Poznali także rodzaje i mechanizm działania podatków. Przekonali  się, że wpływy z podatków trafiają także do naszej gminy i mają wpływ na rozwój lokalnej społeczności.

             

          • W Kieleckim Teatrze Tańca

          • 5 kwietnia 2024 r. uczniowie klas Ia, Ib, IIIa i IIIb odwiedzili Kielecki Teatr Tańca i uczestniczyli w widowisku ,,Syrenka Ariel", będącym adaptacją baśni ,,Mała Syrenka" H.Ch. Andersena. Językiem tańca opowiedziana została historia wzajemnej miłości syreny - Ariel i człowieka - Księcia Eryka. Ciekawe kompozycje choreograficzne, hybrydowe kostiumy, wielowymiarowe projekcje, dynamiczna scenografia oraz kolorowe światła sprawiły, że widowisko taneczno- muzyczne zostanie na długo w pamięci uczniów i ich opiekunów.

          • Test Wiedzy Ekonomicznej

          • 2024 rok – na podstawie decyzji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – jest w Polsce Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Z tej okazji w ramach programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności zachęcamy uczniów i rodziców do wzięcia udziału w  ogólnopolskim  Teście Wiedzy Ekonomicznej. 

            Nie czekaj! Już dziś rozwiąż Test Wiedzy Ekonomicznej 

            Rozwiązując test wpisz
            KOD SZKOŁY: 4341
             

            www.pkobp.pl/test-sko/ (kliknij)

             

            • Test powstał w ramach programu SKO PKO Banku Polskiego, mogą w nim uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby – zarówno dzieci jak i dorośli.
            • Ma formułę online. Można go wygodnie rozwiązać na dowolnym urządzeniu elektronicznym z dostępem do internetu, np. na telefonie, tablecie czy laptopie.
            • Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 7 z 10 pytań, aby otrzymać elektroniczny dyplom potwierdzający wiedzę.
            • Można do niego przystąpić więcej niż 1 raz. Wystarczy się ponownie zalogować, a system wylosuje nową pulę pytań.
            • Test sprawdza, rozszerza i utrwala wiedzę z tematów, z którymi każdy z nas spotyka się w swoim codziennym życiu. Czekają na Ciebie pytania dotyczące szeroko pojętych finansów, ekologii i cyberbezpieczeństwa.

             

            Powodzenia!

             

             

          • Szkolny dzień zdrowia

          • 9 kwietnia 2024r. odbyły się w naszej szkole na ulicy Szkolnej obchody Światowego Dnia Zdrowia. Miały na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia i chorób oraz promowanie zdrowego stylu życia.

            W tym roku tematem było ,,Moje zdrowie, moje prawo’’, a myślą przewodnią szkolnego spotkania było hasło ,,Szanuj zdrowie jakie masz, bo o różne bzdury dbasz”. Z tej okazji uczniowie klasy IIIa przedstawili krótki program artystyczny. Pokazano również prezentację dotyczącą prawidłowego odżywiania się, wpływu sportu na organizm człowieka oraz rodzajów aktywności fizycznej. Dzieci dowiedziały się,  w jaki sposób sen wpływa na nasze zdrowie oraz poznały konsekwencje niedoboru snu. Na koniec apelu pani Małgorzata Cymerys, która sprawuje funkcję szkolnej pielęgniarki, przedstawiła dzieciom zasady zdrowego stylu życia.

            Ponadto uczniowie w czasie obchodów Światowego Dnia Zdrowia mogli zjeść pyszne jabłka i wypić zdrowy owocowy sok.

          • Edukacja ekologiczna

          • 10 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z zakresu edukacji ekologicznej dotyczące segregacji odpadów w gospodarstwach domowych.

            Uczniowie klas piątych mieli okazję poznać praktyczne wskazówki, jak właściwie postępować z odpadami domowymi. Zapoznali się także ze sposobami ich zagospodarowania.

            Spotkanie poprowadził Pan Mateusz Gorazda - specjalista do spraw zagospodarowania odpadów z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych „Fart-Bis” w Kielcach.

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • W dniu 10 kwietnia uczniowie naszej szkoły odbyli podróż z Piotrem Bedlińskim z grupy trzask.pl do Afryki Północno - Zachodniej.

            Maroko to słońce, piasek, morze ale też targi, na których można nabyć słodkie daktyle, egzotyczne owoce opuncji i aromatyczne przyprawy.

            W czasie tej niezwykłej podróży uczniowie poznali też zwyczaje, kulturę i religię Arabów.

            Wyprawa była ciekawa i zgromadziła tłumnie szkolną społeczność.

          • SZKOLNY DZIEŃ ZDROWIA pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”

          • W dniu 8 kwietnia 2024r. odbywał się Szkolny Dzień Zdrowia, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz zwrócenie uwagi wszystkich członków społeczności szkolnej na to, jak ważne jest spożywanie zdrowych i wartościowych pokarmów, pełnych witamin owoców i warzyw. W tym dniu było bardzo zdrowo, owocowo, warzywnie i wesoło. Uczniowie wysłuchali apelu dotyczącego Światowego Dnia Zdrowia. Wzięli udział w różnorodnych akcjach mających na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Na stołówce szkolnej prowadzone były z uczniami rozmowy na temat „Co trzeba jeść i w jakich ilościach, żeby być zdrowym" w ramach akcji „Zdrowie na talerzu”. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie spacerowali z wykorzystaniem kijków Nordic Walking. Dużą popularnością cieszyła się taneczna przerwa. O godzinie 11.45 uczennice klasy VIIa przedstawiły układ taneczny, zachęcając kolegów i koleżanki do tańca w rytm muzyki. Do wspólnej zabawy włączyli się uczniowie i nauczyciele. W czasie obchodów Szkolnego Dnia Zdrowia uczniowie zamiast słodyczy mogli na przerwach chrupać marchewki i jabłka. Na lekcjach wychowawczych prowadzone były pogadanki dotyczące racjonalnego odżywiania się. Nauczyciele świetlicy rozmawiali z uczniami na temat cukrzycy, Zwrócili uwagę na objawy, przyczyny, metody leczenia oraz sposoby zapobiegania chorobie. Wszyscy aktywnie włączyli się w działania prozdrowotne. A oto fotorelacja ze zrealizowanych przedsięwzięć.

        • „Internet jest na całym świecie – a świat cały w Internecie"
          • „Internet jest na całym świecie – a świat cały w Internecie"

          • Zapraszamy wszystkich uczniów klas V -VIII do wzięcia udziału w konkursie

             "Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze".

             Organizatorem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

            Zadanie konkursowe:

            Uczniowie indywidualnie przygotowują prezentację na temat: „Internet jest na całym świecie – a świat cały w Internecie". Prezentacja powinna zostać wykonana  w programie PowerPoint oraz składać się z siedmiu slajdów (slajd tytułowy, pięć slajdów merytorycznych, slajd końcowy zawierający informację o źródłach). Elementy graficzne mogą być wykonane przez ucznia lub mogą pochodzić z bezpłatnych serwisów.   Prezentacja powinna zostać wyeksportowana z poziomu programu PowerPoint do pliku wideo w formacie MP4 pod nazwą Imię_Nazwisko.mp4.

            Prace konkursowe będą oceniane przez Szkolną i Wojewódzką Komisję Konkursową na podstawie następujących kryteriów:

            1)      oryginalność;

            2)      zgodność z tematem konkursu;

            3)      czytelność przekazu;

            4)      pomysłowość;

            5)      ciekawa forma graficzna;

            6)      walory artystyczne;

            7)      atrakcyjność pracy;

            8)      staranność wykonania.

             

            Konsultacje w sprawie prac oraz gotowe prace należy dostarczyć do p. Urszuli Radomskiej w terminie do 26 kwietnia 2024 r.

              Trzy najlepsze prace wyłonione w etapie szkolnym zostaną nagrodzone i trafią do finału wojewódzkiego.

            Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu

             

             

          • Kampania "Dzień Bezpiecznego Internetu"

          • Uczniowie klas I – III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie wzięli udział w cyklu zajęć i lekcji online w ramach kampanii "Dzień Bezpiecznego Internetu", który ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. DBI ma na celu inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

          • Wesołego Alleluja!

          • "𝑵𝒊𝒆𝒄𝒉 𝒘𝒊𝒆𝒍𝒌𝒂𝒏𝒐𝒄𝒏𝒚 𝒄𝒛𝒂𝒔 𝒐𝒅𝒓𝒐𝒅𝒛𝒊 𝒘𝒔𝒛𝒚𝒔𝒕𝒌𝒐,

            𝒄𝒐 𝒅𝒐𝒃𝒓𝒆,

            𝒑𝒓𝒛𝒚𝒏𝒊𝒆𝒔𝒊𝒆 𝒑𝒐𝒌𝒐́𝒋 𝒏𝒂 𝒔́𝒘𝒊𝒆𝒄𝒊𝒆,

            𝒛𝒅𝒓𝒐𝒘𝒊𝒆 𝒊 𝒑𝒐𝒎𝒚𝒔́𝒍𝒏𝒂̨ 𝒑𝒓𝒛𝒚𝒔𝒛ł𝒐𝒔́𝒄́".

            W niezwykle świątecznej i przyjemnej atmosferze odbyło się tradycyjne, wielkanocne spotkanie dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły z udziałem przedstawicieli władz samorządowych.

            Świąteczne życzenia kierujemy również do naszych Uczniów i Rodziców.

            Wesołego Alleluja!

          • WIELKANOCNE WARSZTATY DLA KLAS PIERWSZYCH

          • Śwìęta są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które warto przekazywać młodszym pokoleniom.

            W piątek 22 marca w klasach 1a i 1b odbyły się warsztaty wielkanocne. Program warsztatów obejmował artystyczne wykonanie wielkanocnych dzwoneczków, które mogą być ozdobą drzwi lub okien. Mając do dyspozycji różnorodność materiałów, wszyscy stworzyli własnoręczne, piękne ozdoby. Uczestnictwo w warsztatach stworzyło warunki do rozwijania kreatywności i twórczości uczniów. Wychowawcy klas dziękują rodzicom za pomoc w realizacji zajęć.

          • Raport o dysleksji w Polsce

          • Dzień dobry,

             

            Realizujemy ważną społecznie i bezpłatną misję zwiększania świadomości dysleksji w Polsce. Poprzednim jej etapem był pierwszy na taką skalę, przeprowadzany online Ogólnopolski Test Dysleksji. Dziś, na podstawie zebranych danych, publikujemy raport Dysleksja w Polsce w 2023 r.". Wynika z niego, że dysleksja stanowi w Polsce o wiele poważniejsze wyzwanie, niż wskazują oficjalne dane.

             

            Mniej niż 15 procent. Czy rzeczywiście tylko tylu uczniów zmaga się w naszym kraju z dysleksją? Tak wynika z oficjalnych danych. Jednak w praktyce ten odsetek może być mocno niedoszacowany. Wskazują na to wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, przeprowadzonego przez serwisy edukacyjne Dyktanda.pl oraz ZDAY, pod patronatem m.in. Fundacji Języka Polskiego. Właśnie ukazał się raport prezentujący zebrane dane. 

             

            • Faktyczny obraz dysleksji w Polsce?

            Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji mają szansę/mogą diametralnie zmienić postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, jesiennej edycji testu uczestniczyło niemal 4 tysiące uczniów. I aż u połowy badanych dostrzeżono oznaki dysleksji! Skąd wzięły się te rozbieżności? To wynik braku świadomości w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak rozpoznawać symptomy, jak również często obawiamy się diagnozy. Tymczasem dysleksja wcale nie jest powodem do wstydu, ani nie przekreśla szans. Wręcz przeciwnie - wiedząc, z jakimi trudnościami zmaga się uczeń, można skutecznie pomóc mu osiągnąć jego cele. 

             

            • Co czyni ten Raport wyjątkowym?

            Raport „Dysleksja w Polsce w 2023 r." rzuca nowe światło na to zaburzenie. Prezentuje dane zebrane na szerszą niż kiedykolwiek wcześniej skalę. Zawiera nie tylko ogólne wyniki, ale także skrupulatne analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w różnych grupach wiekowych i obszarach nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz korekty sposobu postrzegania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo wygląda na to, że wcale nie jest to marginalny problem. 

             

            • Dlaczego to takie ważne?

            Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie celem testu było wczesne wyłapanie symptomów dysleksji wśród uczniów. Wysoki wynik stanowił dla ucznia i rodziców wskazówkę, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei otwiera drogę do skuteczniejszego wsparcia naszych dzieci. 

             

            • Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?
            1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
            2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do informowania o raporcie na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Razem możemy popularyzować wiedzę na temat dysleksji!
            3. Podejmij działanie - wykonaj test: Nie wiesz, po czym poznać pierwsze symptomy dysleksji u Twojego dziecka? Bez obaw, na szczęście Test Dysleksji jest dostępny ponownie. Bezpłatnie! Instrukcję wypełnienia testu znajdziesz pod tym linkiem: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto traktować jako wskazówkę, czy zalecana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice reagują na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

             

            Nasze dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to istotny element tej układanki. Razem możemy zdziałać dużo dobrego dla edukacji w Polsce!

            Z poważaniem,

            Zespół Zday.pl

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie