• Rok szkolny 2022/23

Innowacja "W teatrze ilustracji"- kontynuacja zaplanowanych działań przez autorkę p. Monikę Sasak

Rok szkolny 2021/22

Nasze innowacje pedagogiczne:

• "W teatrze  ilustracji, czyli pomysł na opowieść w trudnych czasach"- autorka innowacji p. Monika Sasak

Innowacja jest zaproszeniem uczniów naszej szkoły do magicznego świata kamishibai. To sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz sposób na podtrzymanie kontaktu z literaturą u starszych uczniów. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda, dzięki której chcę kształtować kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.

• "Czytanie jest cool" realizowany w klasie IIIa  przez p. Wiolettę Ćwik

Rok szkolny 2020/21

W naszej szkole kontynuujemy innowacje pedagogiczne:

• "Czytanie jest cool" - opracowana przez p. Wiolettę Ćwik,
          • "Uczeń w świecie wierszy" - opracowana przez p. Marię Wójcik i p. Monikę Sasak.

Rok szkolny 2019/20

Innowacja pedagogiczna to nowatorskie działania, które służą podniesieniu jakości edukacji. W bieżącym roku szkolnym w placówce wprowadzono  szereg innowacyjnych rozwiązań. W klasie Ia w ramach zajęć rozwijających aktywność i kreatywność uczniów realizowana jest innowacja „CZYTANIE JEST COOL- Moje Ja w krainie bajek i baśni” opracowana przez p. Wiolettę Ćwik. Przedsięwzięcie będzie wdrażane przez trzy lata, a jego głównym celem jest ułatwienie uczniom nauki poprzez czytanie, kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów poprzez utożsamianie się z bohaterami książek, pokonywanie trudności, w tym radzenie sobie z agresją , przemocą i nieśmiałością oraz rozwijanie wrażliwości i wyobraźni.

W klasie Ib w ramach edukacji wczesnoszkolnej wprowadzana jest innowacja „Klucz do kodowania”, której autorkami są panie: Urszula Radomska i Anna Jachimczyk. Założeniem  przedsięwzięcia jest rozwijanie u wychowanków kompetencji, takich jak logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom:  w zabawie, w ruchu , poprzez doświadczanie  i eksperymentowanie. Do realizacji zajęć wykorzystywane są narzędzia do kodowania offline tj. maty do kodowania,kolorowe kubeczki, krążki edukacyjne, roboty edukacyjne, puzzle do Ozobota oraz tablica interaktywna.

Innowacja „Ulica Tuwimkowa- czyli uczeń w świecie wierszy” wdrażana jest w klasie IIb . Jej autorkami są: p. Monika Sasak i p. Maria Wójcik. Celem  podjętych działań jest kształtowanie wyobraźni i uczuć dziecka poprzez podsuwanie właściwej literatury dziecięcej, budzenie wrażliwości estetycznej, rozwijanie oraz promowanie talentów, kreatywności i twórczości dziecięcej, integracja uczniów i rodziców oraz aktywizacja ich do wspólnych działań.

Nowością w praktyce szkolnej jest również innowacja pedagogiczno-metodyczna „Ocenianie kształtujące jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych wspomagających umiejętność uczenia się i nauczania” prowadzona przez panie: Iwonę Pomykałę i Monikę Szwagierczak. Cele wspomnianej innowacji to: inspirowanie nauczycieli do podejmowania  działań służących rozwijaniu kompetencji kluczowych oraz analizowanie efektów działalności dydaktycznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształcenie kompetencji w zakresie uczenia się.

Rok szkolny 2015/16, 2016/17. 2018/19

Prowadząca:   Wioletta Ćwik

Klasa:Ic

W szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna „Książka – to mój przyjaciel"- autorstwa pani Wioletty Ćwik. Rozszerza ona program edukacji polonistycznej, muzycznej i społecznej  o pracę z ciekawą książką, baśnią, tekstem literackim. Sprzyja rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz angażowaniu rodziny do wspólnego czytania. W roku szkolnym 2015/16 nowatorstwem pedagogicznym objęci zostali uczniowie klasy Ic. Innowacja będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Grupa  dziewięciu uczniów bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach  raz w tygodniu. Główne cele innowacji to: rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zapewnienie każdemu dziecku wszechstronnego rozwoju, wspomaganie rozwoju kompetencji  kluczowych, wyrabianie  nawyku  częstego czytania książek, rozwijanie słownictwa oraz rozbudzanie wyobraźni u uczniów.

Cele realizowane są z wykorzystaniem aktywnych metod pracy / Storyline, WebQest, dramy, kącików tematycznych/  oraz naturalnej potrzeby małych dzieci do działania, zabawy, współpracy.  Innowacja została zrejestrowana w Kuratorium Oświaty w Kielcach w dniu 19.10.2015 roku.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie zapewnia odpowiednie warunki lokalowe i organizacyjne niezbędne do realizacji innowacji. Placówka posiada księgozbiór potrzebny do prowadzenia zajęć bibliotecznych. W trakcie realizacji programu zostanie nawiązana współpraca z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Kunowie.

• Sala