Klasy gimnazjalne

  Wydarzenia

  26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

   

  Społeczność szkolna PSP w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 aktywnie włączyła się w kolejną zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Trwała ona od 2 do 12 stycznia 2018 roku. W ramach tegorocznego finału WOŚP uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły nie tylko wrzucali swoje datki do puszki, ale również chętnie kupowali miniaturki puszek przygotowane przez organizatorów finału. Wielkim powodzeniem cieszyły się ciasteczka specjalnie na tę okazję upieczone przez Julię Kuterę, Dianę Lipiec i Zuzannę Pastuszkę oraz balony okolicznościowe wykonane przez Julię Raban.

  Największą aktywnością podczas akcji wykazali się uczniowie: Weronika Kowalska, Klaudia Loranty, Ewelina Banasik, Bartosz Chojnacki, Maja Łapa, Małgorzata Jedynak, Martyna Łapa, Klaudiusz Pikus, Oliwia Walkiewicz, Gabriela Krajewska, Weronika Kończak, Natalia Kapusta, Gabriela Walkiewicz, Karolina Sławek, Wiktoria Pastuszko, Natalia Deroń, Wiktor Dudek, Mateusz Gębura, Adam Oziomek, Igor Dwojak, Anna Oziomek, Julia Kutera, Diana Lipiec, Zuzanna Pastuszka i Julia Raban.

  Ogółem zebrano 502 złote i 20 groszy, które przekazano 13 stycznia 2018 roku do biura organizacyjnego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

   

  Nagroda za komiks historyczny

  12 stycznia 2018 roku w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta gala III Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”, podczas której nagrodzono laureatów wybranych spośród prawie 1.400 uczestników z Polski i wielu krajów z całego świata. Organizatorem konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Celem konkursu było: budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł, kształtowanie postaw patriotycznych uczniów poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności plastycznych, tworzenie utworów literackich o tematyce patriotycznej.

  Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła p. Zofia Optułowicz-Pilecka - córka rotmistrza Witolda Pileckiego oraz licznie zgromadzeni goście, a wśród nich przedstawiciele Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Patronem honorowym konkursu był Prezydent RP Andrzej Duda. Spotkanie prowadziła redaktor Agata Konarska.

  W kategorii szkół gimnazjalnych w dziedzinie komiks wyróżnienie otrzymała Martyna Tuźnik z gimnazjalnej klasy II a Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie. Przygotowała ona pracę przedstawiającą jeden z epizodów zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. Opiekę merytoryczną nad pracą sprawowała Małgorzata Kowalska -  nauczycielka historii.

  "Szable w dłoń"

  11 stycznia 2018 roku społeczność szkolna PSP w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 wzięła udział w warsztatach historycznych. Ten niezwykły pokaz był opowieścią o Rzeczypospolitej Obojga Narodów i niecodzienną lekcją historii. Przybliżył uczniom znaczenie szlachty polskiej na przestrzeni dziejów, przedstawił jej życie codzienne, stroje, udział w wojnach z wrogami Rzeczypospolitej. Szczególną uwagę zwrócono na uzbrojenie i znaczenie polskiej husarii, która była uznawana za najlepszą jazdę w ówczesnej Europie.
  O jej potędze świadczy fakt, iż przez około 120 lat Polska nie przegrała żadnej bitwy, w której skrzydlaci rycerze brali udział. Zaprezentowano najważniejsze bitwy stoczone przez wojska Rzeczypospolitej w XVII wieku, które zakończyły się ich zwycięstwem.

  Warsztatom historycznym towarzyszyła niezwykła atmosfera zabarwiona akcentami humorystycznymi, a ich wartość podnosił dodatkowo fakt, że uczniowie mogli brać w nich czynny udział, m.in. wcielając się w postać szlachcica, husarza, czy żołnierza szwedzkiego.

  Organizatorami spotkania byli nauczyciele historii: Małgorzata Kowalska i Janusz Sternik.

  Konkurs świąteczny

  Samorząd Uczniowski klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych był organizatorem konkursu pod hasłem „Najpiękniejsze pudełko na świąteczne prezenty”. Jego celem była promocja młodzieży uzdolnionej plastycznie, propagowanie polskiej tradycji obdarowywania się prezentami, poznanie techniki plastycznej „decoupage”, inspirowanie do działań artystycznych. Konkurs miał charakter indywidualny i polegał na wykonaniu pudełka na świąteczne prezenty techniką „decoupage”.

  Prace na konkurs spływały do ostatnich dni przed świętami, dlatego został on rozstrzygnięty tuż po feriach świątecznych.     

  I miejsce zajęła Julia Raban z klasy IIa, II miejsce – Weronika Karbowniczek z kl. IIIb, zaś miejsce III – Marta Ziemba z klasy VIIa. Jury – p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz opiekunki Samorządu Uczniowskiego – p. Anna Łukawska-Wielguszewska i p. Dorota Skóra – podczas oceny wykonanych prac wzięło pod uwagę ich estetykę oraz oryginalność.

  Gratulacje dla zwyciężczyń!

  Ubieranie choinki na rynku w Kunowie

  13 grudnia 2017 r. nasi uczniowie uczestniczyli w cyklicznej akcji ubierania świątecznych choinek na rynku w Kunowie, która odbywała się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów – p. Lecha Łodeja. Przygotowane wcześniej na lekcjach plastyki bombki, gwiazdy i łańcuchy zawieszała na świątecznym drzewku reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julia Kutera, Diana Lipiec, Jakub Jedlikowski, Mateusz Michalski z kl. IIIc, Wojciech Lis z kl. IIIa i Łukasz Orczyk z kl. IIIb. Udekorowana choinka w kolorach białym, srebrnym i złotym wszystkim bardzo się podobała. Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka plastyki – p. Anna Łukawska-Wielguszewska. Akcja miała na celu kultywowanie polskiej tradycji tworzenia ozdób choinkowych oraz integrację środowiskową uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków z terenu naszej gminy.

    

   

  Mikołajki w Filharmonii

   

           W piątek 8 grudnia 2017 r. uczniowie klas gimnazjalnych i siódmych PSP w Kunowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach na kolejny koncert z cyklu opowieści o Krainie Muzyki. Tym razem młodzi melomani wysłuchali „Zemsty Czarodzieja Mordenta”.

           Jak zawsze widzów bardzo serdecznie i pięknie do Królestwa Muzyki wprowadziła swoją narracją pani Beata Młynarczyk. Poinformowała wszystkich, że w tej niezwykłej krainie wydarzyło się coś osobliwego i niepokojącego. Młody książę Akcent (w tej roli Karol Mastalerz- finalista polskiej edycji konkursu Młody Muzyk Roku 2016), syn czarodzieja Mordenta, a zarazem kuzyn królewskiej rodziny, przybył z dalekiej krainy, by podstępnie przeciągnąć poddanych króla Symfoniusza (muzyków orkiestry) na stronę muzyki synkopowej. Jego zabiegi powiodły się, efektem czego był niezwykły koncert muzyki poważnej „doprawiony” szczyptą jazzu. Widownia przyjęła go entuzjastycznie, nagradzając muzyków gromkimi brawami.

  Na zakończenie tej pięknej uczty duchowej młodzi miłośnicy muzyki wraz z całą widownią zaśpiewali przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej FŚ pod batutą pana Jarosława Praszczałka kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

           Niezwykłe wydarzenie muzyczne wywarło na wszystkich uczestnikach wyprawy ogromne wrażenie i wprawiło ich w miły, świąteczny nastrój.

           Opiekunki młodzieży: Małgorzata Kowalska, Jolanta Sternik, Anna Łukawska- Wielguszewska i Jolanta Gutwin są dumne, że tak wielu uczniów naszej szkoły chce uczestniczyć w wyprawach kulturalnych do filharmonii

  i poznawać dzieła muzyki klasycznej.

   

  Spotkanie ze specjalistą terapii uzależnień

  W dniu 13 grudnia 2017r. uczniowie klasy gimnazjalnej  IIIa wzięli udział w ciekawej lekcji profilaktycznej na temat szkodliwego wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka, która została przeprowadzona przez specjalistę terapii uzależnień panią Ewę Fronczek. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy pedagoga szkolnego pani Jolanty Salwy. Celem zajęć było podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń wynikających z zażywania środków psychoaktywnych. Terapeutka prowadziła z młodzieżą dyskusję na temat tego, dlaczego młodzi ludzie zażywają środki odurzające. Odwołała się do porównania: „Dorosły to drogowskaz, który  pokaże właściwą drogę, pokieruje rozmową”. Uczniowie poznali zagrożenia sięgania po używki oraz etapy uzależniania. Podczas zajęć terapeutka odpowiadała na pytania uczniów. Zajęcia miały uświadomić młodzieży, jak ważne w życiu jest to, aby podejmować mądre i odpowiedzialne decyzje. Wyposażyły uczniów w wiedzę na temat instytucji pomocowych w sytuacji kontaktu z narkotykami czy dopalaczami.

  Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

  11 grudnia 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Śpiewamy polskie kolędy”. Był on przeznaczony dla klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych. Jego organizatorem był Samorząd Uczniowski. Konkurs miał na celu promocję młodzieży uzdolnionej wokalnie, propagowanie polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, poznanie i utrwalenie słów i melodii najpiękniejszych kolęd polskich.

  Miejsce pierwsze zajęła Małgorzata Sala z kl. IIIb, która wykonała kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie”. Miejsce drugie zdobyły ex æquo Zuzanna Pastuszka z kl. IIIc z utworem „Hej ludzie, idą święta” oraz Wiktoria Sałatowska z kl. IIc z pastorałką „Sianko na stół”. Miejsce trzecie przypadło Oliwii Skrzatek z kl. IIa, która zaśpiewała  kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

  Jury pracowało w następującym składzie:  p. Anna Łukawska-Wielguszewska i p. Dorota Skóraopiekunki Samorządu Uczniowskiego oraz Weronika Karbowniczek z Zarządu SU.

  Zwyciężczyniom gratulujemy!

  Andrzejki

  Andrzejki  to czas wróżb. Samorząd Uczniowski postanowił przypomnieć tradycje z nimi związane. Podczas długich przerw pojawiły się stanowiska, na których można było lać wosk, wróżyć z kart, czy losować przepowiednie. W ich przygotowanie zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich klas: Natalia Brociek i Marta Zięba z VIIa, Zuzanna Klepner i Justyna Lis z VIIb, Julia Raban i Oliwia Skrzatek z IIa, Karolina Adamska i Anna Oziomek z IIb, Dawid Bugajski i Wiktor Drewniak z IIc, Kacper Paź i Mateusz Rynio z IIIa, Wiktoria Borowska i Nikola Pikus z IIIb, Julia Kutera i Zuzanna Pastuszka z IIIc. Wróżby cieszyły się dużą popularnością. Wiele osób chciało poznać swoją przyszłość, choć wszyscy wiedzieli, że to tylko zabawa. Koordynatorem tej akcji był Zarząd Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Walkiewicz, Julia KuteraJulia Raban i Weronika Karbowniczek pod kierownictwem pani wicedyrektor Małgorzaty Kowalskiej oraz opiekunek SU p. Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej i p. Doroty Skóry. Wesołym zakończeniem tego dnia była dyskoteka dla młodzieży.   

   

  Zbiórka żywności

  1, 2 i 3 grudnia 2017 roku uczniowie klas siódmych i klas gimnazjalnych PSP w Kunowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności. Została ona przeprowadzona w lokalnych sklepach: „Robert”, „Koga” i „Delikatesy Centrum”. 1 grudnia produkty spożywcze zbierali uczniowie: Jakub Jedlikowski, Diana Lipiec, Julia Kutera i Zuzanna Pastuszka z klasy IIIc oraz Karolina Sławek i Anna Kowalska z klasy IIIa pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kowalskiej i Andrzeja Kwapisza. 2 grudnia w zbiórce żywności wzięli udział: Norbert Działak i Damian Radzisz z klasy IIc, Wiktoria Cieślik i Angelika Olszewska z klasy IIa oraz Zuzanna Mroczkowska i Natalia Brociek z klasy VIIa. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Dorota Skóra i Renata Gołemska. 3 grudnia w akcję zbierania żywności włączyli się uczniowie: Natalia Pietruszka z klasy IIa, Wiktoria Pastuszko z klasy IIb, Eliza Gulba i Martyna Kanios z klasy VIIa oraz Patryk Rynio z klasy VIIb i Jakub Bogdański z klasy IIc. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Alicja Kwapisz i Dorota Nowek.

  Zebrana żywność zostanie przekazana potrzebującym uczniom naszej szkoły. Akcja zbiórki żywności pokazała po raz kolejny, że mieszkańcy Ziemi Kunowskiej potrafią się dzielić tym, co mają i chętnie pomagają innym. Zbiórka była możliwa dzięki współpracy szkoły ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności.

   

  Spotkania z historią

  30 listopada  2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 z inicjatywy Małgorzaty Kowalskiej odbyło się spotkanie młodzieży z prezesem Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim – panem Robertem Kamińskim.

  Uczniowie klas IIa i IIb wysłuchali informacji na temat: „Major Jan Piwnik „Donat”, „Ponury” – życie i walka”. Natomiast młodzież z klas: IIc i VIIb poznała historię życia i działalność generała Tadeusza Piskora, który pochodził z pobliskiej miejscowości Bór Kunowski i był adiutantem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele: Janusz Sternik, Dorota Nowek i Renata Gołemska.

  Informacje, które przekazał p. Robert Kamiński, pozostaną na długo w pamięci uczestników spotkania, które było nietypową lekcją historii o bohaterach wywodzących się z naszego regionu.

   

  Film "Dwie korony"

  W poniedziałek 27.11.2017 roku klasy siódme i gimnazjalne wyjechały do kina „ Etiuda”  na projekcję filmu pt. „Dwie korony”. Fabularyzowany dokument opowiadał o życiu zakonnym św. Maksymiliana, gorliwego kapłana, misjonarza i człowieka, który oddał swe życie za współwięźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. To właśnie symboliczna korona męczeństwa zwieńczyła pracowite życie franciszkanina, skazanego przez niemieckich okupantów na okrutną śmierć głodową. Heroicznym czynem zachował godność w miejscu, gdzie ludziom odebrano prawo bycia człowiekiem.

  28 listopada, w ramach działalności Klubu Miłośników Mowy Ojczystej, w PSP w Kunowie odbyło się spotkanie z cyklu Pamięci tych, którzy odeszli… Jego celem było uczczenie osób ważnych dla kultury polskiej i zagranicznej, które odeszły w 2017r. Wspominano m.in. Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Wandę Chotomską, Julię Hartwig, Janusza Głowackiego, Danutę Szaflarską, Alinę Janowską, Krystynę Sienkiewicz, Witolda Pyrkosza oraz Georga Michaela i Leonarda Cohena.  Uczniowie przygotowali gazetkę ze zdjęciami zasłużonych ludzi kultury, a informacje o tych, którzy odeszli,  zostały wzbogacone o piosenki, prezentacje, fragmenty filmów i wywiadów. Spotkanie przybliżyło młodzieży sylwetki pisarzy, poetów, piosenkarzy, aktorów, których dorobek stanowi część dziedzictwa narodowego. 

  Muzealne lekcje

  W dniu 17 listopada 2017 roku uczniowie klas gimnazjalnych i siódmych PSP w Kunowie wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Warszawy oraz komnaty Zamku Królewskiego. Młodzież poznała krótkie, ale barwne życie Fryderyka Chopina, mogła posłuchać jego genialnej i jakże polskiej muzyki. Multimedialne prezentacje i muzyka romantyzmu wprowadziły uczniów w świat dziewiętnastowiecznych salonów arystokratycznych. Dzieje stolicy, od założenia miasta do czasów współczesnych, uczniowie poznali zwiedzając Muzeum Warszawy. Podziwiając komnaty Zamku Królewskiego, młodzież dowiedziała się o jego historii, zniszczeniach wojennych oraz powojennej odbudowie, która była możliwa dzięki ofiarności Polaków.

  Ciekawe obiekty muzealne, spacer ulicami Warszawy, piękna jesienna pogoda sprawiły, że wyprawę kulturalną do stolicy młodzież i jej opiekunowie zaliczyli do bardzo udanych.

  Złaz Jesienny Szlakiem Majora Ponurego

  18 listopada 2017 roku 15 uczniów z klas: VIIa, gimnazjalnej IIa, IIc i IIIb, pod opieką Małgorzaty Kowalskiej i Janusza Sternika, wzięło udział w XXXVI Złazie Jesiennym Szlakiem Majora Ponurego – Bodzentyn 2017. Pokonali oni 11 kilometrów na trasie Bodzentyn-Tarczek-Śniadka-Radkowice-Bronkowice. Zwiedzili kościół pod wezwaniem WNMP i św. Stanisława Biskupa oraz ruiny zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie. W miejscowości Tarczek poznali historię tamtejszego romańskiego kościoła i obejrzeli tę zabytkową budowlę. Mogli podziwiać także pomniki przyrody: lipy i topolę, które rosną na placu przykościelnym.  Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe plakietki, a ochotnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę o Janie Piwniku „Ponurym” oraz odwiedzanych miejscach, biorąc udział w konkursie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Raban, która bezbłędnie rozwiązała test i zdobyła nagrodę.

  "Szukając Graala", czyli kulturalna wyprawa gimnazjalistów

  We wtorek  14 listopada 2017 roku 50 uczniów PSP w Kunowie z klas drugich i trzecich gimnazjalnych, z inicjatywy opiekunek Klubu Miłośników Mowy Ojczystej, uczestniczyło w wyprawie kulturalnej do  ODS „ Malwa” w Ostrowcu Św. Obejrzeli tam spektakl pt. „ Szukając Graala”, przygotowany przez artystów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.

  Było to niezwykłe przedstawienie o poszukiwaniu sensu istnienia, o marzeniach, życiowych celach i ponadczasowych wartościach. Współczesna historia przeplatała się na scenie ze średniowieczną opowieścią o rycerzu. Dzięki temu zabiegowi młodzież poznała wartości, które łączą odległe epoki. Młodzi ludzie zobaczyli, że rycerski kodeks oraz idee mogą być stosowane również dzisiaj. Okazało się, że to, co w życiu najważniejsze, jest trwałe i ponadczasowe, bez względu na zmieniający się wciąż świat. Świetna gra aktorów, ciekawa scenografia, trafnie dobrana muzyka oraz efekty specjalne sprawiły, że przedstawienie było dla wszystkich wielką duchową ucztą. Opiekunki uczniów – M. Kowalska, J. Sternik, B. Loranty, M. Wolecka były dumne z wzorowego zachowania gimnazjalistów w czasie spektaklu. Młodzi ludzie pokazali, że są świadomymi odbiorcami kultury.

  "Jest Polska!" - spotkanie Klubu Miłośników Mowy Ojczystej

  W poniedziałek 13 listopada w budynku PSP przy ul. Fabrycznej odbyło się spotkanie pod hasłem Jest Polska! - zorganizowane przez Klub Miłośników Mowy Ojczystej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wzięli w nim udział uczniowie z klas gimnazjalnych -  IIa i IIb. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania piosenki M. Grechuty, która stała się punktem wyjścia do dyskusji na temat: „Czym dla współczesnego młodego człowieka jest ojczyzna?”. Następnie uczniowie prześledzili drogę Polski do niepodległości, rozmawiając o najważniejszych wydarzeniach z naszej historii, które zadecydowały o powstaniu niepodległego państwa.  Tłem do rozważań na temat ojczyzny i wolności stały się fragmenty filmów i patriotyczne piosenki. Młodzież zaprezentowała również piękne wiersze, których myślą przewodnią było słowo „Polska”.

  Na zakończenie spotkania opiekunki Klubu – J. Sternik i B. Loranty podkreśliły, jak ważne jest przywiązanie do miejsca, gdzie mieszkamy, szacunek do symboli narodowych, znajomość historii, przywiązanie do tradycji oraz dbanie o piękno języka, bo wszystkie te wartości wpisują się w pojęcie „ojczyzna”, które dla każdego Polaka powinno mieć szczególne znaczenie. O tym, że patriotyzmu uczymy się m.in. w domu i w szkole przypomniały wszystkim słowa piosenki zespołu T. Love Wychowanie.

  KSIAŻKA NAS ŁĄCZY

  Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,  a biblioteka to świątynia jego myśli -  o tym, jak trafne, ważne i cały czas aktualne są słowa Cycerona w sposób szczególny przypomina nam październik, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto biblioteki, któremu przyświecało hasło Książka nas łączy, również w budynku PSP w Kunowie przy ul. Fabrycznej obfitowało w wiele inicjatyw czytelniczych, skierowanych do starszych uczniów naszej szkoły, a przygotowanych we współpracy z Klubem Miłośników Mowy Ojczystej. Przez cały miesiąc odwiedzający bibliotekę układali książkową listę przebojów, tworząc plakat Poleć książkę z naszej biblioteki. W czasie przerw wiele osób gromadziło się w kąciku czytelniczym, aby spędzić czas z ulubioną lekturą. Ciekawymi propozycjami na przerwę w bibliotece były konkursy i quizy: Jedno pytanie – słodka nagroda oraz Czytam to wiem, czyli literackie i językowe zgadywanki. W tych ostatnich najlepszymi okazali się uczniowie z klas gimnazjalnych -  Dawid Bugajski z kl. IIc i Oliwia Skrzatek z kl. IIa -  oraz Oliwia Dzioba z kl. VIIa.

              Temat przewodni tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie realizowali, uczestnicząc także w innych wydarzeniach. Odbył się konkurs pod hasłem Ja czytam, ty czytasz … my czytamy na fotografię z książką, w którym zwyciężyła Julia Raban z kl. IIa. W konkursie na najładniejszą zakładkę do książki największą pomysłowością wykazała się Martyna Szwagierczak z kl. IIb, a wyróżnienia otrzymały Weronika Kończak i Dawid Bugajski z kl. IIc, Ada Kończak z kl. IIIc i Klaudia Loranty z kl. IIa.

              24 października odbył się w bibliotece Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięło udział 16 osób – zarówno z klas VII, jak i z klas gimnazjalnych. Uczniowie  czytali wylosowane fragmenty  utworów literackich oraz tekstów popularnonaukowych. Wprowadzając słuchaczy w książkowe światy, największy stopień  zaciekawienia wywołali: Oskar Sobczyński z kl. IIIa, Julia Raban z kl. IIa, Wojtek Stolarczyk z kl. IIc, Weronika Karbowniczek i Małgosia Sala z kl. IIIb oraz Julia Kutera z kl. IIIc.

              W październikowe chwile z książką wpisuje się – przygotowane we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Kunowie - spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, dzięki któremu przeżyliśmy prawdziwą ucztę duchową.  O  swojej przygodzie z literaturą  pisarz opowiadał  jako czytelnik, twórca oraz uczestnik życia kulturalnego. Jak co roku, w szkolnej bibliotece odbył się Kiermasz Taniej Książki. Wielu uczniów skorzystało z okazji zakupu po przystępnej cenie ciekawych pozycji książkowych do  swojej domowej biblioteczki.

              Czytelnicy odwiedzający w październiku szkolną bibliotekę, uczestnicy quizów i zgadywanek  mogli liczyć na cukierki, a dla wyróżnionych w konkursach opiekunki Klubu Miłośników Mowy Ojczystej – Barbara Loranty i Jolanta Sternik przygotowały dyplomy i symboliczne nagrody, dziękując młodzieży za aktywny udział w bibliotecznych przedsięwzięciach.

      

  Uczniowie klas gimnazjalnych oddali hołd bohaterom

  W poniedziałek, 30 pażdziernika 2017 roku , uczniowie klas IIIc i IIb wraz z wychowawcami: Jolantą Sternik i Januszem Sternikiem udali się na cmentarz parafialny w Kunowie, by uporządkować groby poległych za ojczyznę. Posprzątali mogiły powstańców 1863 roku, żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej oraz groby żołnierzy niemieckich. Każda z klas uporządkowała również opuszczony i zapomniany nagrobek. Uczniowie za własne pieniądze zakupili świece i chryzantemy. Udekorowali nimi groby, zapalili symboliczne światełka pamięci.

  Warsztaty profilaktyczne

  Jednym z kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2017/2018 jest bezpieczeństwo w internecie oraz odpowiedzialne korzystanie  z mediów społecznych. Realizując działania profilaktyczne pedagog szkolny Jolanta Salwa 7 listopada 2017r zorganizowała. dla uczniów klas VIIb i IIIa gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie warsztaty profilaktyczne „Cyberprzemoc - nieznana otchłań internetu”. Dzięki pozyskanym przez pedagoga środkom finansowym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie możliwe było przeprowadzenie zajęć dotyczących cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Spotkanie zostało zrealizowane przy współpracy z firmą  „Nowe Horyzonty” z Wrocławia, a przeprowadziła je psycholog Magdalena Topól. Celem spotkania było zwiększenie bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły. Młodzież  utrwaliła czym jest cyberprzemoc czyli nękanie, zastraszanie, prześladowanie w sieci i jakie są konsekwencje prawne. Spotkanie wzbogacone było o różnorodne formy przekazu. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne – „Nie, lajkuj, nie udostępniaj, nie stosuj”,  pracowali w grupach, dyskutowali na temat przyczyn stosowania cyberprzemocy, emocji i problemów wieku dorastania. Prowadząca uświadamiała naszym uczniom, jak wielka korzyść płynie z korzystania z nowoczesnych technologii, ale także jak należy postępować, by nie paść ofiarą cyberprzemocy. Podkreśliła, iż cyberprzemoc, jak każda forma przemocy jest karana.   

  Warsztaty miały na celu uświadomić uczniom zagrożenia oraz niebezpieczeństwa płynące z niewłaściwego użytkowania komputera oraz internetu. Żyjemy bowiem w świecie, w którym przestrzeń wirtualna, stała się powszechnym dobrem. Każdy praktycznie dysponuje możliwościami dostępu do sieci. Dzieci i młodzież są jednak w niej pozostawione często same sobie, bez nadzoru, wsparcia, kontroli. Należy jednak pamiętać, że w przestrzeni internetu dochodzi do niebezpiecznych zjawisk,  dlatego też podejmujemy starania, by temat ten był z uczniami podejmowany. Warsztaty to dla młodzieży ciekawa lekcja profilaktyki.

  Dyrektor i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie składają serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie za przekazanie środków finansowych na realizację warsztatów.

   

  Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

  23 października 2017 roku w budynku przy ul. Fabrycznej 1 młodzież szkolna wzięła udział w spotkaniu autorskim z Arkadiuszem Niemirskim – powieściopisarzem, satyrykiem, dziennikarzem, autorem książek dla młodzieży i dorosłych, kontynuatorem serii „Pan Samochodzik”. W tej „uczcie duchowej” uczestniczyli także: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej, Dyrektor Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie Ewa Gaj, Dyrektor PSP w Kunowie Dorota Opara. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą najważniejsze epizody z życia autora, jego dotychczasowe osiągnięcia, nie tylko literackie, ale i artystyczne. Poznali zamiłowania muzyczne, m.in. do utworów brytyjskiej grupy Procol Harum. Pisarz w niezwykle zabawny i ciekawy sposób opowiedział o swoich fascynacjach, marzeniach i o tym, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Zaprezentował także najważniejsze swoje utwory i zachęcił do ich czytania. Chętnie odpowiadał na zadawane pytania i rozdawał autografy.

  Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim odbyło się dzięki zaangażowaniu  pracowników MGBP w Kunowie: Katarzyny Fudalej i Joanny Bryś oraz nauczycielek PSP w Kunowie: wicedyrektora szkoły Małgorzaty Kowalskiej, Barbary Loranty, Jolanty Sternik i Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej.        

   

  I Rajd Niepodległościowy

  21 października 2017 roku uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych PSP wzięli udział w I Rajdzie Niepodległościowym na trasie: Kunów – Kolonia Inwalidzka – Chocimów pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kowalskiej i Janusza Sternika. W czasie wyprawy turystyczno-edukacyjnej młodzież miała okazję poznać niezwykłą historię: pomnika ofiar manifestacji patriotycznych, jakie miały miejsce w Warszawie w lutym 1861 roku, który usytuowany jest  przy Skwerze Powstańców Styczniowych, pomnika Tadeusza Kościuszki znajdującego się w pobliżu kościoła pw. św. Władysława w Kunowie, pomnika kolonisty w miejscowości Kolonia Inwalidzka oraz niezwykłe okoliczności powstania tej miejscowości i tragiczne dzieje jednego z jej mieszkańców Władysława Skowrona.  Zakończenie rajdu miało miejsce w parku podworskim w Chocimowie, gdzie na uczestników imprezy czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez organizatorów, czyli członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów.

  Światowy Dzień Walki z Otyłością

  Dnia 24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji odbył się w szkole przy ul. Fabrycznej 1 apel promujący właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczną. Uczennica klasy gimnazjalnej IIIb Klaudia  Kołodziej przybliżyła uczniom tematykę racjonalnego żywienia, które ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Odbył się apel, którego motto brzmiało ,,żeby schudnąć, trzeba racjonalnie jeść”. Uczennica zachęcała do jedzenia odpowiednich produktów bogatych w wartościowe elementy.

              Pedagog szkolny pani Jolanta Salwa przygotowała gazetkę tematyczną z okazji obchodów Światowego Dnia Walki w Otyłością. Hasło przewodnie uroczystości to: ,,Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”. Punktem kulminacyjnym było zachęcanie do aktywności fizycznej  oraz zdrowego odżywiania oraz zmiany nawyków związanych z  „łasuchowaniem”,  czy „wieczornym chrupaniem” na nowe  przede wszystkim zdrowe odżywianie. Inicjatorem akcji był pedagog szkolny Jolanta Salwa w związku z realizacją w szkole programu prozdrowotnego „Szkoły promującej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” przy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

  Nauczycielom w dniu ich święta

  „Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie z uczniami przez szkolne lata” – słowa te stały się mottem programu przygotowanego przez młodzież klas gimnazjalnych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

  W dn. 10 października uczniowie zaprezentowali go na uroczystym spotkaniu nauczycieli emerytów z naszej gminy, a w dniu następnym – społeczności szkolnej w obydwu budynkach naszej szkoły. W czasie występu młodzież odkrywała tajemnice szkolnego życia, prezentując w zabawny sposób „Atlas uczniów” oraz różne nauczycielskie charaktery i osobowości. Humorystyczne teksty prezentowanych postaci, rozmowy prowadzone w trakcie zainscenizowanej rady pedagogicznej były przeplatane tematycznymi piosenkami na melodie znanych przebojów. Nie zabrakło, oczywiście, gorących życzeń dla pedagogów z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela.

  W przedstawieniu dedykowanym nauczycielom wystąpili uczniowie z Klubu Miłośników Mowy Ojczystej PSP w Kunowie: Julia Kutera, Julia Raban, Ewelina Banasik, Oliwia Skrzatek, Małgosia Sala, Jakub Jagieła, Wojtek Stolarczyk, Gabrysia Walkiewicz, Oskar Sobczyński, Klaudia Kołodziej, Weronika Karbowniczek, Zuzia Pastuszka, Ada Kończak, Jakub Jedlikowski, Diana Lipiec, Mateusz Rynio, Łukasz Koseła i Mateusz Operacz. A pięknym zakończeniem występu był taniec w wykonaniu Julii Kutery i Sebastiana Sitka.

  Na pamiątkę pracownicy oświaty otrzymali od uczniów przygotowane specjalnie na tę okazję zakładki do książek z sentencjami dotyczącymi zawodu i pracy nauczyciela. Przygotowujące uroczystość nauczycielki – Małgorzata Kowalska, Jolanta Sternik, Barbara Loranty, Iwona Buczkowska i Anna Łukawska Wielguszewska – były dumne ze swoich uczniów, których występ bardzo się wszystkim podobał.

  Klasy drugie gimnazjalne na wycieczce edukacyjnej

  29 września 2017 roku klasy drugie gimnazjalne PSP w Kunowie wyjechały na wycieczkę do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau i do Krakowa. Młodzież zwiedziła w Krakowie Rynek, kościół Mariacki i oddała hołd parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na Wawelu. Poruszającym przeżyciem była wizyta w KL Auschwitz, gdzie uczniowie poznali okoliczności zagłady ponad miliona Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i wielu innych narodowości. W milczeniu przeszli tzw. drogą śmierci w Birkenau, a szczególnie zapadły im w pamięć słowa więźnia, które zacytowała przewodniczka: "to muzeum jest po to, aby pamiętać o tej straszliwej zbrodni, ale przede wszystkim po to, by podobne ludobójstwo nie zdarzyło się już nigdy więcej." Na zakończenie młodzież oklaskami wyraziła swoje podziękowanie paniom przewodniczkom za przejmującą opowieść o Holokauście. Opiekę sprawowali: Małgorzata Kowalska, Małgorzata Wolecka, Barbara Loranty i Janusz Sternik.

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W budynku PSP przy ul. Fabrycznej akcja zorganizowana przez szkolną bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej była prowadzona pod hasłem „Czytam na lekcjach, czytam na przerwie…”. Obejmowała: akcję plakatową nt. „Dlaczego warto czytać”, głośne czytanie tekstów przez nauczycieli i uczniów na poszczególnych przedmiotach, przerwę z książką – w bibliotece każdy mógł głośno przeczytać przygotowany przez siebie fragment ulubionego utworu.

  Europejskie święto języków

  Uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych włączyli się w obchody Europejskiego Święta Języków Obcych. Informacje na jego temat przekazali przez radiowęzeł Gabriela Krajewska i Wojciech Stolarczyk z klasy IIc. Młodzież mogła zapoznać się z gazetką okolicznościową. Plakaty promujące naukę języków wykonali Natalia Brociek, Kinga Gębura, Zuzanna Mroczkowska z klasy VIIa oraz Dawid Bugajski z klasy IIc. W próbie pobicia światowego rekordu z okazji Europejskiego Dnia Języków wzięli udział Jakub Bogdański z klasy IIc oraz Oskar Sobczyński z klasy IIIa. Inicjatywa ta ogłoszona została na oficjalnej stronie internetowej EDJ. Polegała ona na stworzeniu wideoklipu na temat: „Uwielbiam (ten język) ponieważ…” przez jak największą ilość osób, grup, organizatorów wydarzeń z jak największej liczby krajów oraz na ustanowieniu rekordu z okazji 26 września. Jakub nagrał krótki klip dotyczący języka polskiego, a Oskar – języka angielskiego. Obchody Europejskiego Dnia Języków w szkole mają zwrócić uwagę uczniów na to, że znajomość języków obcych pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie  i pokonywanie różnic kulturowych.

  Ogólnopolska akcja zbiórki żywności

  29 i 30 września 2017 roku grupa uczniów z klas gimnazjalnych wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności. Została ona zorganizowana w ramach współpracy ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. Produkty spożywcze zbierano w lokalnych sklepach: „Robert”, „Koga”, „Delikatesy Centrum”. 29 września w akcję zbierania żywności włączyli się: Martyna Szcześniak, Łukasz Orczyk, Olaf Kowalik, Łukasz Wyrębkiewicz, Izabela Mikos i Aleksandra Jedynak pod opieką nauczycielek: Alicji Kwapisz, Doroty Nowek i Doroty Skóry. 30 września w zbiórce żywności wzięli udział: Wiktoria Cieślik, Oliwia Skrzatek, Norbert Działak, Damian Radzisz, Weronika Kowalska, Oliwia Walkiewicz pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Kowalskiej i Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej.

  Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż

  23 września 2017 roku grupa uczniów z klas gimnazjalnych i klasy VIIa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie, pod opieką nauczycieli: Doroty Skóry, Janusza Sternika i Małgorzaty Kowalskiej, wzięła udział w XVIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża” . Trasa rajdu wiodła od Grzegorzowic przez Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż, a jego celem było m.in. promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich, pokłon relikwiom Krzyża Świętego, rozbudzanie pasji krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy tej wyprawy poznali także historię i zwiedzili, pochodzący z XV wieku, kościół w Grzegorzowicach oraz uczestniczyli we mszy na Świętym Krzyżu.   

  Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

  20 września 2017 roku uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych brali udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Młodzież wybierała swoich przedstawicieli spośród 8 kandydatów. Członkowie Komisji Wyborczej – Katarzyna Owczarek i Łukasz Orczyk z kl. IIIb czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Walkiewicz kl. IIIa – przewodnicząca, Julia Kutera kl. IIIc – zastępca, Julia Raban kl. IIa – sekretarz, Weronika Karbowniczek kl. IIIb – sekretarz. Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!

  Sprzątanie Świata

  W dniu 15 września 2017 roku uczniowie klas VII, IIG i IIIG Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie przystąpili do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2017 pod hasłem tegorocznej edycji „Nie ma śmieci – są surowce”. Uczniowie: Weronika Karbowniczek, Klaudia Kołodziej oraz Miłosz Tokarski przedstawili społeczności szkolnej apel tematyczny. Następnie uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami przystąpili do sprzątania wyznaczonych terenów wokół szkoły i w pobliżu niej. Na zakończenie wzięli udział w międzyklasowym konkursie plastycznym „Nie ma śmieci – są surowce”. Zwycięzcą konkursu została klasa 2b G, drugie miejsce zajęła klasa 3a G, a trzecie - 3c G. Odpowiedzialni za przygotowanie szkolnej akcji Sprzątanie Świata byli: Andrzej Kwapisz, Anna Łukawska-Wielguszewska, Alina Nalewaj oraz Halina Pędzik.

  Czytamy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

  5 września 2017 r. uczniowie i nauczyciele z PSP w Kunowie włączyli się w akcję Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na holu szkolnym w budynku przy ulicy Fabrycznej 1, na trzeciej godzinie lekcyjnej, zgromadziła się społeczność szkolna: uczniowie klas siódmych, klasy gimnazjalne oraz nauczyciele. Humaniści, czuwający nad przeprowadzoną akcją, przygotowali okolicznościową gazetkę, przybliżyli twórczość Stanisława Wyspiańskiego oraz tematykę jego dramatu pt.: „Wesele”. Młodzież chętnie prezentowała wybrane fragmenty trudnego utworu, który znajduje się przecież w kanonie lektur szkoły ponadpodstawowej.

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

  W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2017/18 wzięli udział Burmistrz MiG Kunów Lech Łodej, dyrektor szkoły Dorota Opara, wicedyrektor szkoły Małgorzata Kowalska, nauczyciele, uczniowie klas I-VII i II-III klas gimnazjalnych oraz rodzice uczniów.

  .

   

  Obchody 78. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

  Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej uczestniczyli 1 września 2017 r. w lokalnych obchodach 78. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Uczniowie i nauczyciele złożyli pamiątkową wiązankę i zapalili znicze na mogile Poległych za Ojczyznę 1939 roku na kunowskim cmentarzu.

  Aktualności

  Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie
   ul.Szkolna 1
   27 - 415 Kunów
  • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1
   (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1

  Galeria zdjęć