Klasy gimnazjalne

  Wydarzenia

  Klasy drugie gimnazjalne na wycieczce edukacyjnej

  29 września 2017 roku klasy drugie gimnazjalne PSP w Kunowie wyjechały na wycieczkę do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau i do Krakowa. Młodzież zwiedziła w Krakowie Rynek, kościół Mariacki i oddała hołd parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na Wawelu. Poruszającym przeżyciem była wizyta w KL Auschwitz, gdzie uczniowie poznali okoliczności zagłady ponad miliona Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i wielu innych narodowości. W milczeniu przeszli tzw. drogą śmierci w Birkenau, a szczególnie zapadły im w pamięć słowa więźnia, które zacytowała przewodniczka: "to muzeum jest po to, aby pamiętać o tej straszliwej zbrodni, ale przede wszystkim po to, by podobne ludobójstwo nie zdarzyło się już nigdy więcej." Na zakończenie młodzież oklaskami wyraziła swoje podziękowanie paniom przewodniczkom za przejmującą opowieść o Holokauście. Opiekę sprawowali: Małgorzata Kowalska, Małgorzata Wolecka, Barbara Loranty i Janusz Sternik.

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W budynku PSP przy ul. Fabrycznej akcja zorganizowana przez szkolną bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej była prowadzona pod hasłem „Czytam na lekcjach, czytam na przerwie…”. Obejmowała: akcję plakatową nt. „Dlaczego warto czytać”, głośne czytanie tekstów przez nauczycieli i uczniów na poszczególnych przedmiotach, przerwę z książką – w bibliotece każdy mógł głośno przeczytać przygotowany przez siebie fragment ulubionego utworu.

  Europejskie święto języków

  Uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych włączyli się w obchody Europejskiego Święta Języków Obcych. Informacje na jego temat przekazali przez radiowęzeł Gabriela Krajewska i Wojciech Stolarczyk z klasy IIc. Młodzież mogła zapoznać się z gazetką okolicznościową. Plakaty promujące naukę języków wykonali Natalia Brociek, Kinga Gębura, Zuzanna Mroczkowska z klasy VIIa oraz Dawid Bugajski z klasy IIc. W próbie pobicia światowego rekordu z okazji Europejskiego Dnia Języków wzięli udział Jakub Bogdański z klasy IIc oraz Oskar Sobczyński z klasy IIIa. Inicjatywa ta ogłoszona została na oficjalnej stronie internetowej EDJ. Polegała ona na stworzeniu wideoklipu na temat: „Uwielbiam (ten język) ponieważ…” przez jak największą ilość osób, grup, organizatorów wydarzeń z jak największej liczby krajów oraz na ustanowieniu rekordu z okazji 26 września. Jakub nagrał krótki klip dotyczący języka polskiego, a Oskar – języka angielskiego. Obchody Europejskiego Dnia Języków w szkole mają zwrócić uwagę uczniów na to, że znajomość języków obcych pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie  i pokonywanie różnic kulturowych.

  Ogólnopolska akcja zbiórki żywności

  29 i 30 września 2017 roku grupa uczniów z klas gimnazjalnych wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności. Została ona zorganizowana w ramach współpracy ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. Produkty spożywcze zbierano w lokalnych sklepach: „Robert”, „Koga”, „Delikatesy Centrum”. 29 września w akcję zbierania żywności włączyli się: Martyna Szcześniak, Łukasz Orczyk, Olaf Kowalik, Łukasz Wyrębkiewicz, Izabela Mikos i Aleksandra Jedynak pod opieką nauczycielek: Alicji Kwapisz, Doroty Nowek i Doroty Skóry. 30 września w zbiórce żywności wzięli udział: Wiktoria Cieślik, Oliwia Skrzatek, Norbert Działak, Damian Radzisz, Weronika Kowalska, Oliwia Walkiewicz pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Kowalskiej i Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej.

  Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż

  23 września 2017 roku grupa uczniów z klas gimnazjalnych i klasy VIIa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie, pod opieką nauczycieli: Doroty Skóry, Janusza Sternika i Małgorzaty Kowalskiej, wzięła udział w XVIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża” . Trasa rajdu wiodła od Grzegorzowic przez Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż, a jego celem było m.in. promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich, pokłon relikwiom Krzyża Świętego, rozbudzanie pasji krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy tej wyprawy poznali także historię i zwiedzili, pochodzący z XV wieku, kościół w Grzegorzowicach oraz uczestniczyli we mszy na Świętym Krzyżu.   

  Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

  20 września 2017 roku uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych brali udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Młodzież wybierała swoich przedstawicieli spośród 8 kandydatów. Członkowie Komisji Wyborczej – Katarzyna Owczarek i Łukasz Orczyk z kl. IIIb czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Walkiewicz kl. IIIa – przewodnicząca, Julia Kutera kl. IIIc – zastępca, Julia Raban kl. IIa – sekretarz, Weronika Karbowniczek kl. IIIb – sekretarz. Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!

  Sprzątanie Świata

  W dniu 15 września 2017 roku uczniowie klas VII, IIG i IIIG Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie przystąpili do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2017 pod hasłem tegorocznej edycji „Nie ma śmieci – są surowce”. Uczniowie: Weronika Karbowniczek, Klaudia Kołodziej oraz Miłosz Tokarski przedstawili społeczności szkolnej apel tematyczny. Następnie uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami przystąpili do sprzątania wyznaczonych terenów wokół szkoły i w pobliżu niej. Na zakończenie wzięli udział w międzyklasowym konkursie plastycznym „Nie ma śmieci – są surowce”. Zwycięzcą konkursu została klasa 2b G, drugie miejsce zajęła klasa 3a G, a trzecie - 3c G. Odpowiedzialni za przygotowanie szkolnej akcji Sprzątanie Świata byli: Andrzej Kwapisz, Anna Łukawska-Wielguszewska, Alina Nalewaj oraz Halina Pędzik.

  Czytamy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

  5 września 2017 r. uczniowie i nauczyciele z PSP w Kunowie włączyli się w akcję Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na holu szkolnym w budynku przy ulicy Fabrycznej 1, na trzeciej godzinie lekcyjnej, zgromadziła się społeczność szkolna: uczniowie klas siódmych, klasy gimnazjalne oraz nauczyciele. Humaniści, czuwający nad przeprowadzoną akcją, przygotowali okolicznościową gazetkę, przybliżyli twórczość Stanisława Wyspiańskiego oraz tematykę jego dramatu pt.: „Wesele”. Młodzież chętnie prezentowała wybrane fragmenty trudnego utworu, który znajduje się przecież w kanonie lektur szkoły ponadpodstawowej.

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

  W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2017/18 wzięli udział Burmistrz MiG Kunów Lech Łodej, dyrektor szkoły Dorota Opara, wicedyrektor szkoły Małgorzata Kowalska, nauczyciele, uczniowie klas I-VII i II-III klas gimnazjalnych oraz rodzice uczniów.

  .

   

  Obchody 78. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

  Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej uczestniczyli 1 września 2017 r. w lokalnych obchodach 78. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Uczniowie i nauczyciele złożyli pamiątkową wiązankę i zapalili znicze na mogile Poległych za Ojczyznę 1939 roku na kunowskim cmentarzu.

  Aktualności

  Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie
   ul.Szkolna 1
   27 - 415 Kunów
  • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1
   (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1

  Galeria zdjęć