Informacja
Dyrektor PSP im. A. Hedy "Szarego" w Kunowie informuje, że w pomieszczeniach budynku szkoły na ul. Fabrycznej 1 i na terenie wokół szkoły funkcjonuje monitoring wizyjny.
Karta rowerowa
Informacje_do_karty_rowerowej.pdf
Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?
Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Jeśli dziecko ma ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie poza wiekiem to właśnie posiadanie karty rowerowej.
Jeśli dziecko nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. W świetle prawa traktowane jest jako pieszy - nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.
Kogo obowiązuje karta rowerowa?
Kto musi mieć kartę rowerową? Dzieci w wieku 10-18 lat, które chcą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Warto wspomnieć, że karta rowerowa uprawnia także do korzystania przez najmłodszych z hulajnóg elektrycznych, które obecnie są bardzo popularne.
Jak ją zdobyć?
Egzamin na kartę rowerową odbywa się w szkole. Najczęściej przeprowadzany jest latem – w czerwcu. W przypadku osób poniżej 18 roku życia, które nie są uczniami szkoły podstawowej, zajęcia odbywają się w WORD-zie, a kartę rowerową wydaje dyrektor ośrodka ruchu drogowego.
Egzamin na kartę rowerową. Jak wygląda?
Uczeń, który chce zdać egzamin na kartę rowerową, musi zmierzyć się z część praktyczną i pisemną. Testy obejmują pytania z następujących zagadnień:
- Wyposażenie roweru;
- Zachowanie wobec pieszego;
- Pierwsza pomoc;
- Sygnalizacja świetlna;
- Przepisy ogólne;
- Zachowanie przy znakach;
- Urządzenia transportu osobistego.
Test na kartę rowerową trwa 35 minut i składa się z 25 pytań. Uczeń ma do wyboru trzy odpowiedzi, tylko jedna z nich jest prawidłowa. Można udzielić maksymalnie 4 błędnych odpowiedzi, by zdać egzamin w części teoretycznej.
W części praktycznej egzaminu należy wykazać się techniczną umiejętnością jazdy na rowerze. Dziecko będzie poproszone o:
- Zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu;
- Wykonanie slalomu między pachołkami;
- Jazdę w linii prostej;
- Wykonanie tzw. ósemki.
Mandat za brak karty rowerowej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie mającą do tego uprawnień, w taryfikatorze przewidziano 200 zł mandatu. Do takich pojazdów zaliczamy rower, hulajnogę elektryczną lub urządzenia transportu osobistego (UTO), np. deskorolkę elektryczną lub urządzenie samobalansujące. W związku z tym osoby w wieku 10-18 lat by poruszać się wyżej wymienionymi pojazdami powinny posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM,A1,B1,T.