• Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

   11 grudnia 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Śpiewamy polskie kolędy”. Był on przeznaczony dla klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych. Jego organizatorem był Samorząd Uczniowski. Konkurs miał na celu promocję młodzieży uzdolnionej wokalnie, propagowanie polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, poznanie i utrwalenie słów i melodii najpiękniejszych kolęd polskich.

   Miejsce pierwsze zajęła Małgorzata Sala z kl. IIIb, która wykonała kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie”. Miejsce drugie zdobyły ex æquo Zuzanna Pastuszka z kl. IIIc z utworem „Hej ludzie, idą święta” oraz Wiktoria Sałatowska z kl. IIc z pastorałką „Sianko na stół”. Miejsce trzecie przypadło Oliwii Skrzatek z kl. IIa, która zaśpiewała  kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

   Jury pracowało w następującym składzie:  p. Anna Łukawska-Wielguszewska i p. Dorota Skóraopiekunki Samorządu Uczniowskiego oraz Weronika Karbowniczek z Zarządu SU.

   Zwyciężczyniom gratulujemy!

    

  • W fabryce bombek choinkowych

   Muzeum i fabryka bombek choinkowych w Nowej Dębie to niezwykłe miejsce. Można tu zobaczyć ręcznie wykonane ozdoby przeróżnych kształtów i kolorów. Mogły je podziwiać dzieci z klasy III b i II a wraz z opiekunami (p. A. Jachimczyk, B. Wijatą, K. Pająk) podczas wycieczki 8 grudnia 2017r.

   Oprócz unikatowej wystawy uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz dmuchania bombek, posrebrzania ich, malowania i zdobienia. Dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, podczas których każde ozdabiało swoją bombkę.Wszyscy zakupili na pamiątkę ozdoby wykonane w tutejszej fabryce.

  • Mikołajki

   6 grudnia św. Mikołaj wraz ze swoją pomocnicą odwiedził uczniów PSP w Kunowie przy ul. Szkolnej. Wszyscy uczniowie zasłużyli na słodkie prezenty.

  • Mikołajki w szkolnej bibliotece

   Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy wątpliwości, że św. Mikołaj istnieje. Czekamy na niego z bijącym sercem i wypiekami na twarzy. Po latach, choć wiemy, że to tylko legenda, nadal z utęsknieniem czekamy na 6 grudnia, kiedy dostaniemy mikołajkowy prezent lub sami kogoś obdarujemy. Tak się dzieje w domach i w szkole, gdzie każda niemal klasa obchodzi co roku swoje mikołajki.

   Biblioteka szkolna przy ul. Fabrycznej zorganizowała mikołajki w bibliotece. Opiekunka – Barbara Loranty - przygotowała okolicznościową gazetkę o św. Mikołaju, związane z nim ciekawostki, a w czasie przerw uczniowie wypożyczający w tym dniu książki mogli wziąć udział w Mikołajkowej Loterii Fantowej. Do wylosowania było coś słodkiego, książki oraz prezenty – niespodzianki. Prawdziwą szczęściarą okazała się Julia Raban, która wylosowała aż trzy fanty: płytę z filmem, figurkę aniołka oraz książkę. W przypadku pozostałych uczestników loterii – głównie z klas gimnazjalnych IIa i IIc - bywało różnie, ale chyba wszyscy w tym dniu dobrze się bawili.

   Także w bibliotece przy ul. Szkolnej na czytelników czekały miołajkowe akcenty. Nocą św. Mikołaj zostawił dla miłośników czytania i słodyczy upominki, które otrzymywali uczniowie w dniach 6-8 grudnia. Bez wątpienia była to dodatkowa miła zachęta, aby odwiedzić szkolną bibliotekę.

  • "Internet niejedno ma oblicze"

   W listopadzie 2017r. pedagog szkolny Jolanta Salwa zorganizowała akcję profilaktyczną pod hasłem: „Internet niejedno ma oblicze”. Do działań profilaktycznym włączyli się wychowawcy klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych, przeprowadzając spotkania z młodzieżą na temat bezpiecznego internetu, cyberprzemocy i konsekwencji niewłaściwych zachowań w  sieci. Dyskutowano z młodzieżą na temat zagrożeń płynących z nieodpowiedniego korzystania z portali społecznościowych i odpowiedzialności karnej. Podsumowaniem akcji było przygotowanie gazetki tematycznej informującej o zasadach bezpiecznego poruszania się w internecie. Myślą przewodnią akcji było przypomnienie uczniom, iż treści umieszczane w sieci są dostępne dla wielu osób w bardzo krótkim czasie.

  • Andrzejki klas siódmych i gimnazjalnych

   Andrzejki  to czas wróżb. Samorząd Uczniowski postanowił przypomnieć tradycje z nimi związane. Podczas długich przerw pojawiły się stanowiska, na których można było lać wosk, wróżyć z kart, czy losować przepowiednie. W ich przygotowanie zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich klas: Natalia Brociek i Marta Zięba z VIIa, Zuzanna Klepner i Justyna Lis z VIIb, Julia Raban i Oliwia Skrzatek z IIa, Karolina Adamska i Anna Oziomek z IIb, Dawid Bugajski i Wiktor Drewniak z IIc, Kacper Paź i Mateusz Rynio z IIIa, Wiktoria Borowska i Nikola Pikus z IIIb, Julia Kutera i Zuzanna Pastuszka z IIIc. Wróżby cieszyły się dużą popularnością. Wiele osób chciało poznać swoją przyszłość, choć wszyscy wiedzieli, że to tylko zabawa. Koordynatorem tej akcji był Zarząd Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Walkiewicz, Julia KuteraJulia Raban i Weronika Karbowniczek pod kierownictwem pani wicedyrektor Małgorzaty Kowalskiej oraz opiekunek SU p. Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej i p. Doroty Skóry. Wesołym zakończeniem tego dnia była dyskoteka dla młodzieży.   

  • Zbiórka żywności

   1, 2 i 3 grudnia 2017 roku uczniowie klas siódmych i klas gimnazjalnych PSP w Kunowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności. Została ona przeprowadzona w lokalnych sklepach: „Robert”, „Koga” i „Delikatesy Centrum”. 1 grudnia produkty spożywcze zbierali uczniowie: Jakub Jedlikowski, Diana Lipiec, Julia Kutera i Zuzanna Pastuszka z klasy IIIc oraz Karolina Sławek i Anna Kowalska z klasy IIIa pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kowalskiej i Andrzeja Kwapisza. 2 grudnia w zbiórce żywności wzięli udział: Norbert Działak i Damian Radzisz z klasy IIc, Wiktoria Cieślik i Angelika Olszewska z klasy IIa oraz Zuzanna Mroczkowska i Natalia Brociek z klasy VIIa. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Dorota Skóra i Renata Gołemska. 3 grudnia w akcję zbierania żywności włączyli się uczniowie: Natalia Pietruszka z klasy IIa, Wiktoria Pastuszko z klasy IIb, Eliza Gulba i Martyna Kanios z klasy VIIa oraz Patryk Rynio z klasy VIIb i Jakub Bogdański z klasy IIc. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Alicja Kwapisz i Dorota Nowek.

   Zebrana żywność zostanie przekazana potrzebującym uczniom naszej szkoły. Akcja zbiórki żywności pokazała po raz kolejny, że mieszkańcy Ziemi Kunowskiej potrafią się dzielić tym, co mają i chętnie pomagają innym. Zbiórka była możliwa dzięki współpracy szkoły ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności.

  • Andrzejkowe tradycje

   Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Tradycją naszej szkoły jest organizacja "Dyskoteki andrzejkowej", która odbyła się 29 listopada 2017 r. w budynku przy ul. Szkolnej i 30 listopada 2017 r. w budynku przy ul. Fabrycznej.  Oprócz doskonałej zabawy przy muzyce były wróżby, słodki poczęstunek oraz kawiarenka przygotowana przez Radę Rodziców.

   W tym roku Samorząd Uczniowski uczestniczył również w zabawie andrzejkowej u "Kobiet Kreatywnych". Uczniowie przygotowali wróżby, które m.in. przepowiadały przyszłość, a przede wszystkim dostarczyły wiele radości kunowskim seniorom.

  • Spotkania z historią

   30 listopada  2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 z inicjatywy Małgorzaty Kowalskiej odbyło się spotkanie młodzieży z prezesem Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim – panem Robertem Kamińskim.

   Uczniowie klas IIa i IIb wysłuchali informacji na temat: „Major Jan Piwnik „Donat”, „Ponury” – życie i walka”. Natomiast młodzież z klas: IIc i VIIb poznała historię życia i działalność generała Tadeusza Piskora, który pochodził z pobliskiej miejscowości Bór Kunowski i był adiutantem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele: Janusz Sternik, Dorota Nowek i Renata Gołemska.

   Informacje, które przekazał p. Robert Kamiński, pozostaną na długo w pamięci uczestników spotkania, które było nietypową lekcją historii o bohaterach wywodzących się z naszego regionu.

    

  • Nasz uczeń w Radio Ostrowiec

    
    

   W dobrym miejscu w dobrym czasie  w Radio Ostrowiec rozmawiano   o narodowym sporcie Korei- Teakwondo- z Wilolettą Walerowicz- trenerką i zawodnikami - Jakubem Cemerysem  - uczniem  klasy Vb PSP w Kunowie i Patrykiem Lipcem.

   Jakub trenuje Teakwondo od czterech lat. Jego ostatni  sukces  to srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Olsztynie. Cieszymy się i GRATULUJEMY!
  • Startuje kolejna edycja GODZINY KODOWANIA w ramach TYGODNIA EDUKACJI INFORMATYCZEJ (4-10 grudnia 2017r.)
   W naszej szkole wszyscy uczniowie mogą kodować przez cały tydzień na zajęciach informatyki i zajęciach komputerowych.
   Zapraszamy do korzystania ze strony  code.org  oraz scratch.mit.edu.
   Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów.  Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie.Godzina kodowania jest dostępna dla wszystkich w wieku od 4 do 104 lat.
  • Pomagamy bezdomnym zwierzętom

   Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niskie temperatury, śnieg i mróz. Ta pora roku to trudny czas dla zwierząt przebywających w Kunowskim Przytulisku „Podaj Łapę”. Każdy z nas na pewno ma lub miał w domu zwierzątko i wie, jaka to odpowiedzialność. Zwierzęciu trzeba zapewnić miejsce, w którym będzie spało oraz karmić je i dbać o jego zdrowie. Jednak wiele zwierząt nie ma domu lub jest źle traktowanych przez człowieka. Dlatego uczniowie klasy  IIIb postanowili na miarę swoich możliwości pomóc psom i kotom - podopiecznym p. Joanny Bartnik. Zorganizowali akcję dobroczynną pod hasłem „ Pomagamy zwierzętom – mikołajkowy prezent”.

   Przez cały listopad zbieraliśmy ryż, kaszę, makarony, karmę suchą  i w puszkach, ale też kocyki i ręczniki. Zebrane „mikołajkowe prezenty” przekazaliśmy potrzebującym zwierząt. Wychowawczyni Bożena Wijata dziękuje dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w akcję.

  • Dwie korony św. Maksymiliana Kolbe

   W poniedziałek 27.11.2017 roku klasy siódme i gimnazjalne wyjechały do kina „ Etiuda”  na projekcję filmu pt. „Dwie korony”. Fabularyzowany dokument opowiadał o życiu zakonnym św. Maksymiliana, gorliwego kapłana, misjonarza i człowieka, który oddał swe życie za współwięźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. To właśnie symboliczna korona męczeństwa zwieńczyła pracowite życie franciszkanina, skazanego przez niemieckich okupantów na okrutną śmierć głodową. Heroicznym czynem zachował godność w miejscu, gdzie ludziom odebrano prawo bycia człowiekiem.

  • Pamięci tych, którzy odeszli...

   28 listopada, w ramach działalności Klubu Miłośników Mowy Ojczystej, w PSP w Kunowie odbyło się spotkanie z cyklu Pamięci tych, którzy odeszli… Jego celem było uczczenie osób ważnych dla kultury polskiej i zagranicznej, które odeszły w 2017r. Wspominano m.in. Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Wandę Chotomską, Julię Hartwig, Janusza Głowackiego, Danutę Szaflarską, Alinę Janowską, Krystynę Sienkiewicz, Witolda Pyrkosza oraz Georga Michaela i Leonarda Cohena.  Uczniowie przygotowali gazetkę ze zdjęciami zasłużonych ludzi kultury, a informacje o tych, którzy odeszli,  zostały wzbogacone o piosenki, prezentacje, fragmenty filmów i wywiadów. Spotkanie przybliżyło młodzieży sylwetki pisarzy, poetów, piosenkarzy, aktorów, których dorobek stanowi część dziedzictwa narodowego. 

  • Konkurs plastyczny SKO - "EKO-skarbonka"

   W październiku - miesiącu oszczędznia uczniowie klas I- VI brali udział w konkursie ogłoszonym przez Szkolną Kasę Oszczędności - "EKO skarbonka". Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie skarbonki według własnego pomysłu z materiałów wtórnych (papier, folia, plastikowa butelka, puszka itp.), a następnie ozdobienie jej. Uczniowie przy pomocy rodziców przygotowali skarbonki w postaci zwierzaków, domków, pojazdów. Prace wykonane zostały z ogromną starannością i z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Komisja konkursowa miała ogromny problem z wyborem najpiękniejszych skarbonek. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców:

   1 miejsce - Oliwier Sierpień kl. Ib

   2 miejsce - Rozalia Wrona kl. Ib

   3 miejsce - Natalia Ziemba kl. Ia

   Wyróżnienia: Adam Jedynak - kl. Ib, Jakub Bielański -kl. IVa, Kamil Chodorek - kl. Ib, Filip Farys - kl. Ib, Oskar Urbanik - kl. IIIb.

   Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody z Banku PKO BP, pod którego patronatem w naszej szkole od wielu lat działa SKO. Wszystkie prace przygotowane przez uczniów można było podziwiać na "Wystawie skarbonek" na dolnym holu szkoły w czasie pasowania pierwszoklasistów. Organizatorem konkursu była p. Donata Ożdzyńska - opiekun SKO.

    

  • Drugie życie zabawek

   W dniach 22-23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował  akcję charytatywną  pod nazwą "DRUGIE ŻYCIE ZABAWEK". Dzieci za zgodą rodziców przynosiły zabawki, które z różnych powodów nie spełniały już swojej roli, a za symboliczną kwotę mogły zakupić inną - bardziej przydatną. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodszych dzieci,  uczniów klas VII i klas gimnazjalnych oraz dorosłych. Na kiermaszu nie zabrakło oczywiście pani dyrektor i nauczycieli, którzy bardzo hojnie wspierali akcję.  Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

  • Muzealne lekcje

   W dniu 17 listopada 2017 roku uczniowie klas gimnazjalnych i siódmych PSP w Kunowie wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Warszawy oraz komnaty Zamku Królewskiego. Młodzież poznała krótkie, ale barwne życie Fryderyka Chopina, mogła posłuchać jego genialnej i jakże polskiej muzyki. Multimedialne prezentacje i muzyka romantyzmu wprowadziły uczniów w świat dziewiętnastowiecznych salonów arystokratycznych. Dzieje stolicy, od założenia miasta do czasów współczesnych, uczniowie poznali zwiedzając Muzeum Warszawy. Podziwiając komnaty Zamku Królewskiego, młodzież dowiedziała się o jego historii, zniszczeniach wojennych oraz powojennej odbudowie, która była możliwa dzięki ofiarności Polaków.

   Ciekawe obiekty muzealne, spacer ulicami Warszawy, piękna jesienna pogoda sprawiły, że wyprawę kulturalną do stolicy młodzież i jej opiekunowie zaliczyli do bardzo udanych.

  • Doping na medal

   21 listopada 2017r. 43 uczniów z PSP  w Kunowie wraz z 11 opiekunami wzięło udział w konkursie DOPING NA MEDAL organizowanym przez Klub Sportowy KSZO Ostrowiec i Radio Ostrowiec. Reprezentacja naszej szkoły przygotowała transparenty, plakaty oraz hasła dopingujące drużynę piłki siatkowej kobiet KSZO. Uczniowie i nauczyciele, ubrani w barwy klubowe – pomarańczowo - czarne, wykazali się umiejętnością kulturalnego kibicowania. Poprzez przyśpiewki, przy dźwiękach instrumentów muzycznych, zagrzewali do walki drużynę siatkarek KSZO Ostrowiec, która wygrała 3:0 z MKS Dąbrową Górniczą. W dopingu wzięła udział grupa chearlideass, która w przerwie meczu uprzyjemniała czas rytmicznym, energicznym tańcem z pomponami. Największym przeżyciem dla kibiców było "przybicie piątki" z siatkarkami KSZO Ostrowiec oraz autografy i wspólne zdjęcia.

   Uczniowie dziękują dyrekcji szkoły pani Dorocie Oparze i Małgorzacie Kowalskiej oraz panu burmistrzowi Lechowi Łodejowi a także opiekunom: Maciejowi Dziedzicowi, Annie Łukawskiej-Wielguszewskiej, Katarzynie Pająk, Iwonie i Markowi Pomykałom, Dorocie Skórze, Bożenie Wijacie i Wioletcie Ćwik za możliwość wzięcia udziału w tak wyjątkowym meczu. Wszyscy kibice z naszej szkoły zgodnie przyznali, że był to wieczór pełen emocji i dobrej zabawy. Było to jednocześnie wydarzenie, które promuje naszą szkołę i Gminę Kunów. Należy dodać, że transparent PSP Kunów był największy i widnieje w czołówce zdjęć Radia Ostrowiec.

  • Dzień Koloru

   Jesień wcale nie musi być szara i smutna!

   Przekonaliśmy sie o tym w ostatnich dniach, kiedy Samorząd Uczniowski ogłosił w naszej szkole dzień 14 listopada - Dniem Koloru.  Wylosowane przez poszczególne klasy kolory były inspiracją do odważnych i barwnych stylizacji naszych uczniów, którym dzielnie towarzyszyli wychowawcy.

   W ogłoszonym w tym dniu konkursie zwyciężyła klasa IIIc.  Wszechobecny fiolet towarzyszył dzieciakom w strojach, dodatkach i wystroju klasy.

   Kolejne miejsca zajęli :

   klasa VIb , której śnieżnobiałe kreacje z czapeczkami, stylizowane na marynarzy, a może piekarzylaugh były widoczne  i ujęły swą oryginalnością Jury.

    Miejsce trzecie zajęła klasa IIIb w energetycznej czerwieni!

    Jury wyróżniło również klasy:

   Ib, Vb oraz Ia.

   Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim klasom za zaangażowanie i świetną zabawę.

   Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym klasom.

   Zapraszamy wszystkich do udziału w następnym konkursie. Szczegóły wkrótce. Będzie się działo!!

   Urszula Radomska i Małgorzata Jelonek- opiekunowie SU

  strona:

  Aktualności

  Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie
   ul.Szkolna 1
   27 - 415 Kunów
  • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1
   (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1

  Galeria zdjęć