• Logopeda

• logopeda szkolny: Monika Sasak

7 wskazówek jak wspierać dziecko w terapii logopedycznej?

• Zaufaj logopedzie.

Trzymaj sie wskazówek. Nie przyspieszaj terapii na własną rekę.

• Trening logopedyczny - Wasz nowy nawyk.

Wpleć ćwiczenia do codziennej rutyny np. przed kolacją.

• Stwórz atmosferę wsparcia i akceptacji.

Twoje dziecko nie powinno odczuwać, że ma wadę wymowy.

• Nie wywieraj presji.

Skup się na relacji z dzieckiem, zamiast na szukaniu okazji do poprawiania dziecięcej wymowy.

• Ogranicz destruktory: wyłącz TV/radio, uporządkuj biurko.

W czasie treningu logopedycznego w domu wyłącz TV, radio, telefon, uporządkuj miejsce pracy.

• Zabawa z dzieckiem - czas treningu logopedycznego.

Możecie po prostu dobrze spedzić czas, wspólnie się bawiąc, umacniając więź, a przy okazji trenując wymowę.

• Codzienne sytuacje domowe - okazją do ćwiczeń artykulatorów.

Zachęć dziecko do picia napojów przez słomkę, pozwól zlizać sos z talerza, róbcie bąbelki w lemoniadzie, rozdmuchajcie wodę na stole za pomocą słomki, podawaj twarde pokarmy wymagające gryzienia i żucia.

Do zadań logopedy w przedszkolu i szkole należy w szczególności:

1. Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów.
            2. Prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń.
            3. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów.
            4. Wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w:

a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola i szkoły,

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Słów kilka o badaniu mowy dziecka

Zadaniem przesiewowego badania mowy jest:

• obserwacja sposobu komunikacji dziecka z otoczeniem z odniesieniem do możliwości dziecka na danym etapie rozwoju;
          • określenie występujących barier komunikacyjnych;
          • wstępne rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości w mowie dziecka;
          • ewentualne skierowanie do specjalisty, który zweryfikuje poczynione spostrzeżenia.

Przesiewami logopedycznymi powinien zajmować się wychowawca przedszkolny, nauczyciel, lekarz – każdy, kto ma kontakt z dziećmi! Prowadzenie przesiewów jest zatem zadaniem wszystkich pedagogów, ale zapoznanie ich z zasadami prowadzenia szybkich, wstępnych badań jest szczególnym zadaniem logopedów.

Należy pamiętać, że:
          Szybka identyfikacja zaburzeń pozwala na natychmiastowe podjęcie działań związanych z terapią, która umożliwi korekcję wad i pozwoli na sprawną komunikację z otoczeniem.

Badanie uzupełniające może obejmować:

• ocenę sprawności narządów mowy,
          • bardziej szczegółowe badanie artykulacji głosek, dzięki któremu możemy, dokładnie określić rodzaj nieprawidłowości,
          • badanie kinestezji artykulacyjnej,
          • badanie słuchu fonematycznego,
          • badanie płynności mowy,
          • test lateralizacji,
          • orientacyjne badanie słuchu,
          • badanie funkcji połykania,
          • badanie funkcji oddychania (określenie toru – nos:usta),
          • badanie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej.

Diagnoza
          Wynikiem diagnozy logopedycznej jest zebranie kompleksowych informacji niezbędnych do późniejszej realizacji terapii logopedycznej lub prewencji. Diagnoza to nie tylko początek dalszego postępowania terapeutycznego, ale przede wszystkim pierwszy krok do skonstruowania programu terapeutycznego pacjenta, który będzie zakładał przygotowanie artykulatorów do wywołania głoski, wywołanie/korygowanie głoski, utrwalanie głoski i wdrażanie do poprawnej jej realizacji.

KWALIFIKACJA DO ZAJĘĆ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

• Orzeczenia i opinie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych
          • Przesiewowe logopedyczne badania dzieci na początku roku szkolnego
          • Wnioski nauczycieli lub rodziców

Logopeda radzi...

Co zamiast ekranu czyli aktywnie a nie elektronicznie.

Zamiast_ekranu_logopestka.pdf

Wspieranie rozwoju dziecka

Kilka wskazówek i porad jak zorganizować i prowadzić ćwiczenia w domu:
          1.    Znajdź stałą porę dnia, podczas której zawsze będziecie ćwiczyć (np. po kolacji, przed zaśnięciem…). SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA!
          2.    Czas trwania ćwiczeń dostosuj do aktualnych możliwości dziecka i jego dziennej kondycji – gdy jest wypoczęte pracujcie dłużej, gdy czuje się zmęczone, czy niespokojne wystarczy kilka minut.
          3.    Wykorzystuj każdą okazję podczas codziennych zabaw i zajęć, by utrwalać prawidłową wymowę.
          4.    Chwal dziecko za najdrobniejsze osiągnięcie, ciesz się jego sukcesem!
          5.    Nie zniechęcaj się nie widząc natychmiastowych efektów – na sukces trzeba cierpliwie zapracować.
          6.    Pamiętaj, że to Ty jesteś DOROSŁY i Ty odpowiadasz za przyszłość swojego dziecka!