Z życia szkoły
ROK SZKOLNY 2022/23
Ślubowanie pierwszoklasistów
Tydzień Kultury Ukraińskiej
Protest song przeciwko wojnie
ROK SZKOLNY 2021/22
W środę 20 października 2021r. odbyło się Uroczyste Ślubowanie i Pasowanie klas pierwszych na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ,,Szarego” w Kunowie.To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli a także rodziców. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Piotr Bek, dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie Małgorzata Krajewska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ,,Szarego” Dorota Opara, wicedyrektor Iwona Pomykała oraz Małgorzata Kowalska a także Rodzice pierwszoklasistów.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem wicedyrektor szkoły pani Iwony Pomykały, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Następnie uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły Dorota Opara. Po zakończeniu ślubowania i pasowania przybyli goście obdarowali nowo przyjętych członków społeczności szkolnej podarunkami oraz życzyli im samych sukcesów.
Nowoczesna stołówka w naszej szkole
21 września 2021 r. w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie na ul. Fabrycznej odbyła się uroczystość otwarcia stołówki szkolnej po modernizacji. Poprowadziły ją: dyrektor szkoły – Dorota Opara i wicedyrektor – Małgorzata Kowalska.
Stołówka została doposażona w nowoczesny sprzęt kuchenny, stoły i krzesła do jadalni. Odnowiono kuchnię i zaplecze kuchenne oraz jadalnię. Stworzono komfortowe warunki do spożywania posiłków, dzięki pozyskaniu środków w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Andrzej Kryj - poseł na Sejm RP, Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, Lech Łodej – Burmistrz Miasta i Gminy Kunów, Piotr Rakoczy – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, Dorota Opara – dyrektor szkoły, Ewelina Raczyńska – przedstawicielka rodziców, Julia Tuźnik – przedstawicielka społeczności uczniowskiej.
Unowocześniony obiekt poświęcili księża z parafii św. Władysława w Kunowie: proboszcz Jerzy Ejchler i ksiądz Robert Utnik.
Uczniowie zaprezentowali interesującą część artystyczną tematycznie związaną z tym ważnym dla społeczności szkolnej wydarzeniem.
Oddanie do użytku unowocześnionej stołówki szkolnej to kolejny etap zaangażowania dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników szkoły w dbanie o pozytywny wizerunek placówki.
ROK SZKOLNY 2020/21
Gabinet terapeutyczny
Czas nauki zdalnej został wykorzystany do urządzenia nowoczesnego gabinetu terapeutycznego dla uczniów uczących się w budynku szkoły przy ulicy Fabrycznej 1.
W trosce o wszechstronny rozwój każdego dziecka nasza placówka zapewnia swoim uczniom specjalistyczną pomoc psychologiczno - pedagogiczną. Młodzież w przestronnej i przyjaznej sali będzie usprawniać funkcje percepcyjno - motoryczne, doskonalić pamięć, koncentrację uwagi oraz logiczne myślenie. Tak dobre warunki do pracy zostały stworzone dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nowoczesny gabinet terapeutyczny wyposażony został w różnorodne pomoce specjalistyczne. Terapeuci będą mogli prowadzić w nim zajęcia: korekcyjno - kompensacyjne, rewalidacyjne, a także logopedyczne. Celem zajęć specjalistycznych jest wspomaganie rozwoju uczniów z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi, by ich rozwój przebiegał harmonijnie.Do szkoły zakupiono także magiczny dywan z licznymi programami edukacyjno – terapeutycznymi i pakietem ćwiczeń rewalidacyjnych.
Kolejna inwestycja w szkole
9 września 2020 r. to szczególny dzień dla społeczności szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie. Dobiegł końca kolejny etap zmiany wizerunku szkoły. Po termomodernizacji budynku z instalacją fotowoltaiczną, uroczystości nadania szkole imienia, rewitalizacji otoczenia budynku, instalacji Miasteczka Ruchu Drogowego oraz utworzeniu „klasy pod chmurką” zakończyła się przebudowa i modernizacja łazienek szkolnych z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych.
Dzięki determinacji i wielkiemu zaangażowaniu Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lecha Łodeja oraz przychylności radnych Rady Miejskiej w Kunowie na czele z przewodniczącym Piotrem Bekiem zakończyła się trwająca w okresie wakacji inwestycja. Od 1 września uczniowie szkoły w bezpiecznych i higienicznych warunkach mogą korzystać z pięknych łazienek szkolnych.
Uroczystość oddania do użytku zmodernizowanych pomieszczeń sanitarnych poprowadziła dyrektor szkoły Dorota Opara, która wyraziła wdzięczność za przyjęcie zaproszenia i przybycie na uroczystość: Lechowi Łodejowi - Burmistrzowi Miasta i Gminy Kunów, radnym Rady Miejskiej w Kunowie, Małgorzacie Mazur - kierownikowi Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, księdzu Robertowi Utnikowi, dyrektorom szkół i przedszkoli z terenu gminy Kunów, prezesowi Oddziału ZNP w Kunowie, pielęgniarce szkolnej, przedstawicielom Rady Rodziców. W uroczystości wzięli udział także uczniowie i nauczyciele.
Po udzieleniu błogosławieństwa, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: przedstawiciele władz samorządowych, dyrektor szkoły, przedstawiciele społeczności uczniowskiej oraz Rady Rodziców.
Następnie głos zabrali: burmistrz Lech Łodej, przewodnicząca Komisji Oświaty Barbara Domagała oraz przedstawicielka Rady Rodziców Beata Bednarska. Wyrazili oni wdzięczność i zadowolenie z podjęcia decyzji oraz działań, które przyczyniły się do realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Dyrektor szkoły Dorota Opara w imieniu Kierownika Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Kielcach - Wiesława Gruszki przekazała, skierowane do władz samorządowych i dyrekcji szkoły, słowa uznania za trud i pracę włożone w realizację tej inwestycji.
Wszystkie inicjatywy podejmowane przez dyrekcję szkoły i władze gminy sprawiają, że szkoła podstawowa w Kunowie z roku na rok staje się bardziej nowoczesna, piękniejsza, na miarę szkoły XXI wieku.
ROK SZKOLNY 2018/19
III Bal Charytatywny w Kunowie
16 lutego 2019 roku z inicjatywy Rady Rodziców już po raz trzeci odbył się Bal Charytatywny. W tym roku gromadzono fundusze na „Klasę pod chmurką’. Goście tegorocznego balu przenieśli się do Krainy Czarów razem z Alicją, Kapelusznikiem, Królową Kier. Ogromne wrażenie robiła niezwykła sceneria oraz profesjonalna charakteryzacja postaci, które pojawiły się na balu.
Imprezę wsparło wielu darczyńców- politycy, artyści, przedsiębiorcy oraz wielu ludzi dobrej woli. Specjalnie na ten wieczór przygotowano nagrania z dedykacjami i pozdrowieniami dla wszystkich gości, które przekazali m.in.: aktor Mieczysław Hryniewicz, choreograf Michał Piróg, pisarka Krystyna Kofta, rysownik Andrzej Mleczko, senator Marek Borowski, artysta kabaretowy Artur Andrus. O dobrą zabawę zadbał DJ GOMEZZZ. Moc atrakcji sprawiła, że uczestnicy balu spędzili wieczór w doskonałym karnawałowym nastroju.
Bal kolejny raz okazał się udanym przedsięwzięciem. Podczas licytacji udało się zebrać imponującą kwotę, która pozwoli na realizację zamierzonych planów.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomagali w organizacji balu, wsparli finansowo i rzeczowo oraz przekazali przedmioty do licytacji.
Bal gimnazjalny
„To był pierwszy bal
Nasz bal niezapomniany
W sercu młodość i ochota
W sercu wiosna złota
A w oczach ten tłum rozkołysany…”
Tymi słowami ostatni rocznik kunowskich gimnazjalistów będzie wspominał swój Bal Gimnazjalny, który odbył się 12 stycznia 2019 r. Zgodnie z tradycją, młodzież rozpoczęła tę uroczystość polonezem, prezentując się wyjątkowo elegancko i wdzięcznie. Był to dla uczniów z pewnością moment szczególny – to na nich skierowany był wzrok wszystkich zebranych gości, dyrekcji, wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i przyjaciół. Ich święto uświetnili swoją obecnością m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Bek.
Po emocjonującej części oficjalnej młodzież mogła rozpocząć zabawę przy dźwiękach muzyki, jaką serwował im DJ Gomezzz. Szaleństwo na parkiecie połączyło wszystkich uczestników imprezy, która pozostanie na zawsze w pamięci gimnazjalistów.
Szkolne obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
W piątek 9 listopada społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas I-V w biało-czerwonym korowodzie przybyli do budynku na ul. Fabrycznej, by wspólnie z młodzieżą z klas starszych celebrować ten wyjątkowy jubileusz.
Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. W asyście pocztu sztandarowego rozpoczęło ją o godz. 11.11 wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wszyscy obejrzeli program artystyczny Drogi ku Niepodległej.
Zaprezentowane przez młodych artystów utwory poetyckie oraz piękne pieśni i piosenki patriotyczne wprawiły wszystkich w podniosły nastrój świętowania tej wyjątkowej dla Polaków rocznicy.
Ślubowanie klas pierwszych
Nadanie imienia szkole
4 października 2018 roku Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie oficjalnie nadano imię generała Antoniego Hedy „Szarego”. Ceremonię rozpoczęła Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych oraz orkiestry strażackiej w intencji patrona oraz społeczności szkolnej .
Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku szkoły przy ulicy Fabrycznej, gdzie odsłonięta została tablica z nową nazwą szkoły.
Gościem honorowym uroczystości była p. Teresa Heda- Snopkiewicz –córka generała. Wydarzenie uświetnili zaproszeni goście: p. Jarosław Rusiecki –Senator RP, przedstawiciele władz powiatu, p. Lech Łodej – Burmistrz oraz p. Mariola Grabowiecka -Wiceburmistrz Miasta i Gminy Kunów, wójtowie sąsiednich gmin, radni Rady Miejskiej, reprezentanci Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierze AK środowisko „Szaraków”, dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Kunów, przedstawiciele jednostek budżetowych gminy, dyrektorzy szkół z województwa świętokrzyskiego noszących imię Antoniego Hedy „Szarego”, emerytowani nauczyciele. Gospodarzem uroczystości była dyrektor szkoły p. Dorota Opara oraz wicedyrektorzy- p. Małgorzata Kowalska oraz p. Iwona Pomykała.
Po odczytaniu oficjalnej decyzji o nadaniu placówce imienia Antoniego Hedy „Szarego” przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Podniosły nastrój wydarzenia podkreśliła część artystyczna „Nie dajmy zginąć poległym” zaprezentowana przez uczniów. Imprezę zakończył pokaz musztry paradnej w strojach z okresu powstania kościuszkowskiego w wykonaniu drużyny historycznej z Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Inauguracja nowego roku szkolnego
3 września w PSP w Kunowie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Było to szczególne wydarzenie, ponieważ łączyło się z otwarciem budynku szkoły po przeprowadzonej w czasie wakacji termomodernizacji. Był to pierwszy tak gruntowny remont placówki. Dzięki staraniom burmistrza p. Lecha Łodeja, przy dużym wkładzie samorządu województwa budynek został ocieplony i wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Wymieniona została sieć co oraz instalacja elektryczna. Zmieniło się również otoczenie szkoły, obok której powstał parking.
W uroczystości oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców wzięli udział zaproszeni goście: p. Arkadiusz Bąk-przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, p. Lech Łodej –burmistrz Miasta i Gminy Kunów, ks. Jerzy Ejchler- proboszcz parafii pw. świętego Władysława w Kunowie, ks. Damian Zieliński- wikariusz tutejszej parafii, radne Komisji Oświaty- p. Barbara Domagała, p. Zofia Farys oraz p. Jolanta Ożdżyńska, przewodnicząca Rady Rodziców- p. Karolina Kamińska oraz wykonawcy przedsięwzięcia- p. Artur Kowalik i p. Łukasz Dwojak.
Ksiądz Jerzy Ejchler poświęcił wyremontowaną szkołę, a następnie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi oraz otwarcia budynku.
Dyrektor szkoły p. Dorota Opara w imieniu społeczności szkolnej podziękowała gospodarzowi gminy-burmistrzowi p. Lechowi Łodejowi oraz wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie za stworzenie warunków, które umożliwią dzieciom zdobywanie nowych umiejętności oraz rozwijanie zainteresowań i pasji.
ROK SZKOLNY 2017/18
II Bal Charytatywny
3 lutego 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie odbył się II Bal Charytatywny zorganizowany przez Radę Rodziców. Jego głównym celem było pozyskanie środków na doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne oraz zorganizowanie kącików tematycznych. Na bal przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów p. Lech Łodej, Przewodniczący Rady Powiatu p. Jerzy Brożyna, przedstawiciel Zarządu Powiatu p. Przemysław Cielecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie p. Szymon Pająk, radne Rady Miasta- p. Barbara Domagała, p. Jolanta Ożdżyńska oraz p. Zofia Farys , wykładowca WSBiP dr Anna Żelazowska- Przewłoka, przedstawicielki Klubu Kobiet Kreatywnych, dyrekcja i nauczyciele PSP w Kunowie, rodzice i przyjaciele szkoły.
Na ten szczególny wieczór przygotowano wiele atrakcji. Imprezę rozpoczął niezwykły koncert wirtuoza gitary Piotra Resteckiego. Przed publicznością zaprezentował się również zespół Tremolo pod kierunkiem pani Elżbiety Łukawskiej, a także uczniowie szkoły muzycznej, którym akompaniował p. Jerzy Kłonica. Występom artystycznym towarzyszyły licytacje prowadzone przez p. Norberta Myszkowskiego. Wsparło je wielu darczyńców- politycy, artyści, przedsiębiorcy oraz wielu ludzi dobrej woli. Uczestnicy balu obejrzeli nagrania z dedykacjami przygotowanymi specjalnie na ten wieczór. Pozdrowienia dla wszystkich gości oraz przedmioty na licytację przekazali: Prezydent RP ( 2010-2015) Bronisław Komorowski, satyryk Andrzej Poniedzielski, aktorzy- Bożena Dykiel i Krzysztof Tyniec, sportowiec Andrzej Supron, polityk Ryszard Kalisz. Dodatkową atrakcją była prezentacja układów choreograficznych na trampolinach w wykonaniu Klubu Olimpia. Można było również skorzystać z porad stylistki , skosztować pysznych przekąsek przygotowanych przez rodziców, a nawet wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Zwieńczeniem wieczoru była zabawa taneczna. Moc atrakcji sprawiła, że goście z pewnością się nie nudzili. Bal okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem. Dzięki wielkiej hojności darczyńców i samych rodziców udało się zebrać imponującą kwotę, która pozwoli na zakup potrzebnych pomocy.
Rada Rodziców składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomagali w organizacji balu, wsparli finansowo i rzeczowo oraz przekazali przedmioty do licytacji.
Spotkanie wigilijne pracowników oświaty
20 grudnia 2017 roku w budynku PSP w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 odbyło się spotkanie wigilijne pracowników oświaty. Jego organizatorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów – Lech Łodej oraz dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy. W uroczystej wigilii udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy obsługi z poszczególnych szkół. Spotkanie swoją obecnością uświetnili też: Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Andrzeja Kryja – Sylwia Kula, Burmistrz Miasta i Gminy Kunów – Lech Łodej, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego – Jerzy Brożyna, Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowieckiego - Marek Bilski, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Kunowie – Szymon Pająk oraz radna Zofia Farys, przedstawiciel ostrowieckiego oddziału Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty - Wiesław Gruszka, Proboszcz Parafii św. Władysława – ks. Jerzy Ejchler, przedstawiciele związków zawodowych: Mieczysław Gałęzia i Janusz Sternik, przedstawiciel lokalnej firmy Jan Pasternak i przedstawiciele Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Kunowie na czele z przewodniczącym Władysławem Ćwiekiem.
Uroczyste spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły Dorota Opara. Następnie obecni na uroczystości mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny, który wprowadził wszystkich w uroczysty nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Został on wykonany przez uczniów klas siódmych oraz II i III gimnazjalnych PSP w Kunowie pod kierunkiem Doroty Nowek, Waldemara Mazura i Małgorzaty Kowalskiej. Dekorację plastyczną wykonała Anna Łukawska-Wielguszewska.
Po wzruszających życzeniach zaproszonych gości i przesłaniu wypowiedzianym przez księdza proboszcza, połamano się opłatkiem i delektowano potrawami specjalnie przygotowanymi na tę okazję.
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 24 października 2017 roku odbyła się znamienna dla uczniów klas pierwszych i ich rodziców uroczystość. W tym dniu miało miejsce uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie w obecności burmistrza MiG Kunów p. Lecha Łodeja, dyrektor szkoły p. Doroty Opary, wicedyrektor szkoły p. Małgorzaty Kowalskiej i dyrektor Przedszkola w Kunowie p. Małgorzaty Krajewskiej. Wychowawczynie klas Ia i Ib p. Anna Pikus i Alina Kopacz-Mrozowska uświetniły ten dzień programem artysycznym "Idą pierwszaki". Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze i piosenki tematycznie nawiązujące do uroczystości. Tuż przed ślubowaniem i wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego dzieci zaśpiewały piosenki o Ojczyźnie i naszych symbolach narodowych. Następnie dyrektor szkoły osobiście pasowała każdego z 50 pierwszoklasistów, by tym aktem wprowadzić ich do grona społeczności szkolnej. Miłym akcentem były życzenia i prezenty od zaproszonych gości oraz miłe słowa i upominki skierowane do młodszych kolegów i koleżanek od Samorządu Uczniowskiego. Rodzice i uczniowie klas pierwszych wręczyli kwiaty gospodarzom i gościom imprezy. Życzymy pierwszoklasistom miłych wspomnień z ośmiu lat, które spędzą w szkole podstawowej.
Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim
23 października 2017 roku w budynku PSP w Kunowie przy ul. Fabrycznej 1 młodzież szkolna wzięła udział w spotkaniu autorskim z Arkadiuszem Niemirskim – powieściopisarzem, satyrykiem, dziennikarzem, autorem książek dla młodzieży i dorosłych, kontynuatorem serii „Pan Samochodzik”. W tej „uczcie duchowej” uczestniczyli także: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej, Dyrektor Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie Ewa Gaj, Dyrektor PSP w Kunowie Dorota Opara. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą najważniejsze epizody z życia autora, jego dotychczasowe osiągnięcia, nie tylko literackie, ale i artystyczne. Poznali zamiłowania muzyczne, m.in. do utworów brytyjskiej grupy Procol Harum. Pisarz w niezwykle zabawny i ciekawy sposób opowiedział o swoich fascynacjach, marzeniach i o tym, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Zaprezentował także najważniejsze swoje utwory i zachęcił do ich czytania. Chętnie odpowiadał na zadawane pytania i rozdawał autografy.
Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim odbyło się dzięki zaangażowaniu pracowników MGBP w Kunowie: Katarzyny Fudalej i Joanny Bryś oraz nauczycielek PSP w Kunowie: wicedyrektora szkoły Małgorzaty Kowalskiej, Barbary Loranty, Jolanty Sternik i Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej.
ROK SZKOLNY 2016/17
19 czerwca 2017r. w budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji programu ,,Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.Koordynatorem programu i osobą odpowiedzialną za realizację zadań prozdrowotnych był pedagog szkolny Marek Czuba. Wśród uczniów klas IV-VI przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu prewencji nowotworów w oparciu o materiały przygotowany przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli pt. „Znajdź swój styl – zdrowo żyj”. Uczniowie zostali zapoznani z Zaleceniami Kodeksu Walki z Rakiem. Porady i wskazówki przekazane przez pedagoga uświadomiły dzieciom, że wiele zależy od nich samych. Edukacją onkologiczną zostali objęci nie tylko uczniowie, ale również rodzice. Treści prozdrowotne przekazano na spotkaniu z rodzicami. Zwrócono uwagę na następujące aspekty: zdrowy styl życia, unikanie uzależnień, otyłości i ekspozycji na słońce oraz substancji rakotwórczych oraz przekazano zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem.
Dzień Dziecka z Festynem Zdrowia "Czas na zdrowie"
Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca w naszej szkole odbył się Festyn Zdrowia zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Czas na zdrowie". W festynie udział wzięła cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście: burmistrz Lech Łodej, dyrektor szkoły Dorota Opara, przewodnicząca Komisji Oświaty Barbara Domagała i przewodnicząca GKRPA Anna Pytlakowska. W ramach projektu odbył się pokaz serii filmów „Śmietnik w mojej głowie" mówiących o stereotypach dotyczących żywienia oraz pokaz spotów promujących żywność ekologiczną i tradycyjną. W organizację Dnia Dziecka włączyła się Rada Rodziców z przewodniczącą p. Małgorzatą Jelonekktóra wpadła na pomysł występów karaoke, podczas których dzieci wyśpiewały największe hity muzyczne. W oczekiwaniu na możliwość zrobienia sobie szalonego zdjęcia w fotobudce, dzieci otrzymywały owocowe koktajle robione przez rodziców. Kolejnym punktem festynu było przygotowanie przez Radę Rodziców pysznego poczęstunku z produktów ekologicznych i regionalnych. Największym hitem był dżem z pomidorów ze świeżymi bułeczkami z piekarni p. Jolanty Ożdżyńskiej. Po degustacji zorganizowano dla wszystkich uczestników festynu zabawy ruchowe na boisku szkolnym oraz mecz piłki nożnej dziewcząt, który sędziował były piłkarz KSZO, a obecnie Stali Kunów, Kamil Denarek. Serdeczne podziękowania składamy sponsorom, darczyńcom oraz GKRPA za przekazanie środków finansowych na uświetnienie tego wydarzenia. Organizatorkami Festynu Zdrowia były nauczycielki PSP w Kunowie: Teresa Rokoszna, Bożena Wijata, Katarzyna Pająk i Alina Kopacz-Mrozowska.
W dniach 5 - 9.06.2017r. uczniowie klas IVa i IVb przebywali na "Zielonej szkole" w Białce Tatrzańskiej
Podczas 5-dniowego pobytu zwiedzili malownicze miejscowości położone u podnóża Tatr i Pienin: Zakopane, Szczawnicę, Krościenko, Niedzicę, Czorsztyn. W czasie pieszej wędrówki podziwiali wąwóz Homole, lorencowe skały takie jak Gęśla w Pieninach Spiskich, rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami. Zdobyli górę Wdżar, Kotelnicę i Gubałówkę. Odbyli rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Zwiedzili wystawę przyrodniczą w Krościenku. Podziwiali prace wybitnego rzeźbiarza Władysława Hasiora w galerii sztuki w Zakopanem. Próbowali zdrowotnych wód mineralnych w pijalni wody w Szczawnicy. W miejscowości Dębno koło Brzeska zwiedzili późnogotycki zamek. Uczniowie spędzili kilka godzin także w Krakowie, gdzie odkrywali zjawiska fizyczne w Ogrodzie Doświadczeń i spacerowali zabytkowymi ulicami Starego Miasta. We wspomnieniach uczniów pozostanie wieczór regionalny z miejscowymi góralami, wieczór karaoke i kilkugodzinny pobyt na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej. Opiekunami grupy były panie: Teresa Rokoszna, Donata Ożdżyńska i Katarzyna Pająk.
Gminny Przegląd Piosenki Polskiej,
organizowany od kilku lat przez PSP w Kunowie, na stałe wpisał się do kalendarza szkolnych wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna edycja przyciągnęła 20 młodszych i nieco starszych wykonawców z przedszkoli i szkół podstawowych z Gminy Kunów oraz Gimnazjum w Kunowie. Występujących oceniało jury w składzie: p. Ewa Gaj - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie, p. Wojciech Socha - muzyk, autor tekstów, muzyk Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie i p. Marek Basa - muzyk, członek Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie. Podczas konkursu odbywała się prezentacja piosenkarzy i zespołów, których utwory wybrali uczestnicy. Dla najlepszych wykonawców polskich piosenek Dyrekcja PSP w Kunowie ufundowała statuetki i pamiątkowe dyplomy, a dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek. Organizatorami konkursu byli nauczyciele PSP w Kunowie p. Maria Wójcik, Monika Szwagierczak, Anna Jachimczyk, p. Marek Czuba i Waldemar Mazur, którzy składają podziękowania p. Ewie Gaj za udostępnienie sali w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie i pomoc w organizacji konkursu.
Nasza placówka była gospodarzem XII Gminnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów oraz obchodów Światowego Dnia Ziemi obchodzonego 21 kwietnia.
Z tej okazji interesujący program artystyczno-ekologiczny, w wykonaniu uczniów klasy VIa pt.: "Jak uczyliśmy Damiana szanować przyrodę", przygotowała p. Bożena Loranty. Przedstawienie urozmaicone było występem chóru klas IV i V przy akompaniamencie p. Waldemara Mazura. Dekoracje przygotowała p. Iwona Buczkowska. Do części konkursowej uczniów przygotowały z sukcesami p. Teresa Rokoszna i p. Bożena Loranty. Drużynowo nasi uczniowie wywalczyli I miejsce! Zwycięstwo w konkursie indywidualnym przypadło Patrykowi Goryckiemu, uczniowi klasy IVb, zaś II miejsce Karolinie Szymczyk z klasy IVa. Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu z rąk Burmistrza Lecha Łodeja otrzymali wartościowe nagrody w postaci albumów i książek o tematyce przyrodniczej i krajoznawczej.
Za nami IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III
"Piękna jest nasza Ojczyzna"
W tym roku uczniowie szkół z terenu Gminy Kunów prezentowali dowolny wiersz opisujący piękno krajobrazu i przyrody polskiej skierowany do najmłodszych odbiorców. Młodych recytatorów oceniało jury w składzie: radne Gminy Kunów p. Jadwiga Banasik i p. Barbara Domagała oraz nauczycielka j. polskiego w Gimnazjum w Kunowie p. Barbara Loranty. Nagroda publiczności trafiła do rąk Kacpra Majora(PSP w Kunowie), który zaskoczył niezwykłą interpretacją wiersza "Kujawiak" Wandy Chotomskiej. Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczenie wielu wzruszeń podczas recytacji pięknych strof o Polsce, a nauczycielom i rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu. Organizatorki konkursu p. Maria Wójcik, Monika Sasak i Anna Pikus pragną gorąco podziękować dyrektor PSP w Kunowie p. Dorocie Oparze za ufundowanie nagród oraz dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie p. Ewie Gaj za gościnę i pomoc w organizacji konkursu.
Na "Magicznym dywanie"
9 marca 2017r. odbyła się prezentacja „Magicznego Dywanu” prowadzona przez przedstawiciela firmy Funtronic. „Magiczny Dywan” to multimedialne urządzenie edukacyjne spełniające jednocześnie funkcję podłogi i stołu interaktywnego. Jest to atrakcyjna pomoc dydaktyczna z bogatą ofertą gier, zabaw ruchowych, quizów i aranżowanych sytuacji edukacyjnych. W prezentacji wzięli udział zaproszeni goście- Burmistrz Miasta i Gminy Kunów p. L. Łodej, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Szymon Pająk, dyrekcja szkoły, rodzice oraz uczniowie. Pokaz bardzo podobał się uczestnikom. Najmłodsze dzieci chętnie brały udział w zabawach ruchowych. Starsi uczniowie wybrali gry wymagające refleksu i wiedzy. „Magiczny Dywan” zostanie zakupiony dzięki funduszom zgromadzonym podczas Balu Charytatywnego zorganizowanego w lutym w PSP w Kunowie przez Radę Rodziców. Już w najbliższych dniach wzbogaci bazę dydaktyczną szkoły.
I Bal Charytatywny
I Charytatywny Bal za nami...Zebraliśmy całą kwotę na ''magiczny dywan". Już niebawem nasze dzieciaki bedą mogły korzystać z tej interaktywnej pomocy dydaktycznej. BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM I RODZICOM ZA ŚWIETNĄ ORGANIZACJĘ I NIEBYWAŁĄ WSPÓŁPRACĘ.
Wigilia pracowników oświaty
20 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się wspólna Wigilia pracowników placówek oświatowych z terenu Gminy Kunów i Samorządu z udziałem Posła na Sejm RP p. Andrzeja Kryja oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego p. Zbigniewa Dudy. Spotkanie rozpoczęło się pięknymi jasełkami przygotowanymi przez naszych uczniów z klas IIb, c pod opieką nauczycieli p. Małgorzaty Szczepanik i Bożeny Wijaty. Oprawę muzyczną i kolędy przygotował z uczniami klas IV-VI p. Waldemar Mazur. Zgromadzonych nauczycieli, gości i rodziców urzekła również niezwykła scenografia przygotowana przez p. Iwonę Bucznowską z pomocą p. Katarzyny Pająk i Moniki Szwagierczak.
ROK SZKOLNY 2015/16
Żywa galeria obrazów
W dniach 7-12 marca w PSP w Kunowie realizowany był projekt „Tydzień Kultury (nie tylko) Języka”. Przebiegał on pod hasłem „ Bliżej literatury i sztuki”. W tym czasie w klasach odbywały się lekcje głośnego czytania oraz dyskusje na temat przeczytanych tekstów. Dodatkową atrakcją była Żywa Galeria Obrazów, którą przygotowały uczennice klasy Va ( Roksana Skrzypiec i Marta Ziemba) oraz VIa ( Wiktoria Chodorek, Wiktoria Cieślik, Monika Borkowska, Klaudia Loranty, Weronika Kowalska, Gabrysia Krajewska, Julia Raban, Martyna Tuźnik, Małgorzata Jedynak, Oliwia Skrzatek, Oliwia Walkiewicz, Angelika Olszewska, Ewelina Banasik). Wcieliły się one w postacie z obrazów polskich malarzy. Sala gimnastyczna zamieniona została w salę muzealną, gdzie zwiedzający mogli obejrzeć uczniowskie wersje dzieł Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Aleksandra Gierymskiego.
Szkoła organizatorem
VIII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III
17 kwietnia obchodziliśmy 220. rocznicę urodzin poety Stanisława Jachowicza. Jego wiersze dla dzieci, o ponadczasowej tematyce, znały całe pokolenia Polaków. I choć napisane językiem często niezrozumiałym dla najmłodszych, zasługują, by nauki z nich wypływające zawsze gościły w pamięci młodszych i starszych.
Z tej okazji Publiczna Szkoła Podstawowa zorganizowała VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III pod hasłem „Czytamy i recytujemy wiersze Stanisława Jachowicza”. Konkurs odbył się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. W jury konkursu zasiadły: wiceburmistrz MiG Kunów p. Mariola Grabowiecka, dyrektor MGBP w Kunowie p. Ewa Gaj i nauczycielka języka polskiego Gimnazjum w Kunowie p. Jolanta Sternik. Wśród gości znalazły się dyrektor i wicedyrektor PSP w Kunowie p. Dorota Opara i Urszula Radomska. Na widowni zasiedli nauczyciele, rodzice i uczniowie klas I-III.
Na scenie zaprezentowało się 30 małych recytatorów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Kunów. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, świetnie poradzili sobie z tremą i w ciekawy sposób przybliżyli publiczności morały płynące z wierszy S. Jachowicza. Wszyscy otrzymali od organizatorów upominki z podziękowaniem za udział. Jury wyróżniło zaś najlepszych recytatorów.
Pomysłodawczyniami i organizatorkami kolejnych edycji konkursu są nauczycielki PSP w Kunowie p. Anna Pikus, Monika Sasak i Maria Wójcik. Sponsorem nagród, upominków i poczęstunku dla uczestników była dyrekcja PSP w Kunowie.
XI Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej w naszej szkole
Dnia 8 kwietnia 2016r. w PSP w Kunowie odbył się XI Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej „Wygraj Sukces”, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lecha Łodeja. Wszystkich zebranych powitała pani dyr. Dorota Opara. Gośćmi imprezy byli: Barbara Domagała i Zofia Farys radne Komisji Oświaty oraz radny Aleksander Kostucha.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie piosenki dziecięcej, rozwijanie zainteresowań muzycznych, wyłanianie talentów wokalnych. Przegląd cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum. Występy miały charakter indywidualny i zespołowy.
Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: przewodnicząca- p. Ewa Jurkowska- Siwiec- dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św. oraz członkowie: p. Elżbieta Łukawska- nauczyciel Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św. i p. Lech Łodej Burmistrz Miasta i Gminy Kunów. Komisja konkursowa oceniała uczestników za walory artystyczne, dobór repertuaru, umiejętności wokalne oraz ogólny efekt sceniczny. Imprezę prowadzili Julia Raban i Wojciech Stolarczyk.
W czasie obrad jury gościnnie wystąpiła Alekdandra Wiączek uczennica V klasy PSP nr 7
w Ostrowcu Św. Ola, to jedna z Pereł Ryszarda Góry, uczy się śpiewać w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Św. Udany koncert akordeonowy dały uczennice Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św. Julia Pająk(Gimnazjum w Kunowie) i Weronika Bąbel(Gimnazjum w Szewnie).Organizatorzy przeglądu, nauczyciele PSP w Kunowie: Katarzyna Pająk, Bożena Wijata i Waldemar Mazur dziękują za ufundowanie nagród Burmistrzowi Miasta i Gminy Kunów, a za poczęstunek dla uczestników przeglądu dyrektor PSP w Kunowie p. Dorocie Oparze, p. Joannie i Waldemarowi Gulbom- Delikatesy „Centrum”, p. Jolancie i Dariuszowi Ożdżyńskim - Piekarni „Majka”, p. Teresie Kopyś, Agnieszce Sarnie i Danucie Woźniak - Piekarni „Ruda”, p. Renacie i Jerzemu Trojanowskim - firma „Baba Jaga”.
Kolejna innowacja podagogiczna
W szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna „Książka – to mój przyjaciel"- autorstwa pani Wioletty Ćwik. Rozszerza ona program edukacji polonistycznej, muzycznej i społecznej o pracę z ciekawą książką, baśnią, tekstem literackim. Sprzyja rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz angażowaniu rodziny do wspólnego czytania. W roku szkolnym 2015/16 nowatorstwem pedagogicznym objęci zostali uczniowie klasy Ic. Innowacja będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Grupa dziewięciu uczniów bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach raz w tygodniu. Główne cele innowacji to: rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zapewnienie każdemu dziecku wszechstronnego rozwoju, wspomaganie rozwoju kompetencji kluczowych, wyrabianie nawyku częstego czytania książek, rozwijanie słownictwa oraz rozbudzanie wyobraźni u uczniów.
Cele realizowane są z wykorzystaniem aktywnych metod pracy / Storyline, WebQest, dramy, kącików tematycznych/ oraz naturalnej potrzeby małych dzieci do działania, zabawy, współpracy. Innowacja została zrejestrowana w Kuratorium Oświaty w Kielcach w dniu 19.10.2015 roku.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie zapewnia odpowiednie warunki lokalowe i organizacyjne niezbędne do realizacji innowacji. Placówka posiada księgozbiór potrzebny do prowadzenia zajęć bibliotecznych. W trakcie realizacji programu zostanie nawiązana współpraca z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Kunowie.
Mocnym narciarskim akcentem rozpoczęły się ferie zimowe w PSP w Kunowie. W pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku w Szwajcarii Bałtowskiej realizowany był projekt „Jeżdżę z głową”. W dniach 19 i 20 stycznia 2016 roku 93 uczniów naszej szkoły z klas I-VI uczyło się jazdy na nartach. Uczniowie zostali zapoznani z „Dekalogiem narciarza”, czyli podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na stoku. Wyjątkowo przydatne okazały się kamizelki odblaskowe podarowane szkole przez starostę Powiatu Ostrowieckiego.
Organizatorzy wyjazdu, Katarzyna Pająk i Bożena Wijata, dziękują za wsparcie finansowe burmistrzowi Miasta i Gminy Kunów Lechowi Łodejowi, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i sponsorom: p.Markowi Paradowskiemu (Firma PARADOWSCY AMP), księdzu Proboszczowi Marianowi Włodzimierzowi Czerwińskiemu, p.Dorocie Oparze (dyrektor szkoły),p.Annie i Łukaszowi Dwojakom (P.W. Termohurt), p.Jolancie i Dariuszowi Ożdżyńskim (Piekarnia „Majka”), p.Joannie i Waldemarowi Gulbom (Delikatesy Centrum), p.Sylwii i Szymonowi Rabanom (Sklep Chemiczny „Profit”) p.Żanecie Kędziorze (Salon Fryzjerski „Żaneta”).
Szczególne podziękowania za fachową opiekę nad uczniami kierują do nauczycieli: Wioletty Ćwik, Moniki Sasak, Małgorzaty Jelonek, Marka Czuby, Marka Pomykały oraz wolontariusza Rafała Jałochy.
ROK SZKOLNY 2014/15
Szkoła organizatorem konkursów tańca
10.06.2015r. w PSP w Kunowie odbył się IX Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych oraz IX Gminny Turniej Tańca Towarzyskiego. W przeglądzie wzięły udział zespoły ze szkół w: Dołach Biskupich, Miłkowskiej Karczmie, Wymysłowie oraz Kunowie. W jury zasiedli: Burmistrz Miasta i Gminy Kunów p. Lech Łodej, radna MiG p. Jadwiga Banasik oraz kierownik MGBP w Kunowie p. Ewa Gaj. Konkurs odbył się w dwu kategoriach: taniec ludowy i nowoczesny. W kategorii taniec ludowy jury I miejsce przyznało reprezentantom klasy Ia,b,c z PSP Kunowie. II miejsce zdobyli tancerze z klasy IIIa, również z PSP w Kunowie. W tań
cu nowoczesnym (klasy-I- III) I miejsce przyznano SP w Miłkowskiej Karczmie, II- PSP w Kunowie, III- miejsce SP w Miłkowskiej Karczmie. W starszej grupie wiekowej (klasy IV- VI) I miejsce ex aequo wywalczyli tancerze ze szkoły w Wymysłowie i Dołach Biskupich.
W Turnieju Tańca Towarzyskiego wzięli udział mali tancerze z Wymysłowa (8 par) i Kunowa(49 par). Uczestnicy tańczyli dwa tańce- sambę i walca wiedeńskiego.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Burmistrza i radnych MiG Kunów Turniej uświetnił występ pary tanecznej klasy B- Julii Kutery i Piotra Senderka, którzy dali pokaz tańców latynoamerykańskich. Imprezę przygotowały nauczycielki PSP w Kunowie: p. Katarzyna Pająk oraz p. Monika Szwagierczak. Organizatorzy składają podziękowania Burmistrzowi i radnym MiG Kunów za ufundowanie statuetek oraz dyrekcji PSP w Kunowie za zorganizowanie poczęstunku dla uczestników konkursu.
Uczniowie klas V na zielonej szkole
Tradycją PSP w Kunowie stało się organizowanie wyjazdów na zieloną szkołę. W tym roku w dniach 25-29 maja na zielonej szkole przebywali uczniowie klasy Va i Vb. Zakwaterowani byli w pensjonacie w Murzasichlu. Podczas 5-dniowego pobytu odbywali górskie wycieczki po polskich i słowackich Tatrach. Weszli na szczyt Hrebienok, podziwiali wodospady w Starym Smokowcu, dotarli pieszo nad Morskie Oko. Zwiedzili Jaskinię Bielańską i królewskie miasto Kieżmark oraz skansen taboru kolejowego w Chabówce. Program wyjazdu był bardzo urozmaicony. Uczniowie mieli również okazję poznać życie górali. Odwiedzili Bacówkę, gdzie obserwowali produkcję oscypków oraz Muzeum Tatrzańskie, w którym obejrzeli tradycyjne stroje, narzędzia oraz wystrój góralskich chat. Czas wolny spędzali na boisku sportowym, w sali gier i zabaw, bawiąc się na dyskotece. Dodatkową atrakcją był pobyt w Aquaparku w Zakopanem.
Zielona szkoła dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych przeżyć. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, z niecierpliwością czekając na kolejną wycieczkę. Organizatorem wyjazdu było biuro turystyczne Globtim PLUS, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. Donata Ożdżyńska, p. Iwona Buczkowska, p. Monika Szwagierczak oraz p. Marek Czuba.
VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III „Wiersze pani Chotomskiej”
20 maja 2015 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie gościła uczestników VII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III. Uczniowie ze szkół w Dołach Biskupich, Miłkowskiej Karczmie, Nietulisku Dużym, Wymysłowie i Kunowie prezentowali wiersze Wandy Chotomskiej. W jury konkursu zasiedli: burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie pan Lech Łodej, przewodnicząca Komisji Oświaty pani Barbara Domagała oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Kunowie pani Ewa Gaj. Uczestników konkursu i gości powitała wicedyrektor PSP w Kunowie pani Urszula Radomska.
Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu znaczki „Pięknie recytuję” oraz poczęstunek, których fundatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie oraz sponsorzy prywatni. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało też z rąk p. Barbary Domagały upominki ufundowane przez Radę Miasta w Kunowie
„Dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu” to motto Wandy Chotomskiej towarzyszyło recytatorskim zmaganiom pełnym humoru i zabawy słowem. Organizatorki konkursu panie Monika Sasak i Maria Wójcik dziękują nauczycielom za dobór repertuaru i przygotowanie uczniów do konkursu, a dzieciom za dostarczenie niezapomnianych wrażeń artystycznych dzięki prezentacji wierszy Mistrzyni Mowy Polskiej.
X Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej w PSP w Kunowie
Dnia 16 marca 2015r. w PSP w Kunowie odbył się X Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów. Celem organizowanego już po raz dziesiąty przeglądu jest popularyzowanie twórczości współczesnych polskich wykonawców. W tym roku był to repertuar Majki Jeżowskiej i Krzysztofa Krawczyka W konkursie wzięli udział młodzi wykonawcy z przedszkoli oraz szkół podstawowych z gminy Kunów. Występy miały charakter indywidualny i zespołowy.
Gości imprezy- burmistrza Miasta i Gminy Kunów p. Lecha Łodeja, przewodniczącą Komisji Oświaty p. Barbarę Domagałę oraz wszystkich uczestników i ich opiekunów powitały: dyrektor szkoły p. Dorota Opara i wicedyrektor p. Urszula Radomska. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Lech Łodej, p. Barbara Domagała oraz p. Donata Jastrzębska. Jury oceniało uczestników za walory artystyczne, dobór repertuaru, umiejętności wokalne oraz ogólny efekt sceniczny.
W przeglądzie wszyscy reprezentanci przedszkoli zdobyli I miejsca. Byli to: Maja Ożdżyńska- Przedszkole w Kunowie, Piotr Krypel, Zofia Delegiewicz, Maja Brzeźnicka- Przedszkole w Wymysłowie oraz Maja Cholewińska, Ola Klepacz i Lena Gadkowska również z Przedszkola w Wymysłowie.
Organizatorzy przeglądu, nauczyciele PSP w Kunowie: Katarzyna Pająk, Maria Wójcik, Monika Szwagierczak, Waldemar Mazur dziękują za ufundowanie nagród Urzędowi Miasta i Gminy Kunów, radnym Rady Miejskiej w Kunowie, Pracowni Protetycznej p. Grzegorza Wójcika, a za poczęstunek dla uczestników przeglądu p. Jolancie Ożdżyńskiej właścicielce Piekarni „Majka” oraz p. Teresie Kopyś, p .Agnieszce Sarnie i p. Danucie Woźniak- właścicielkom Piekarni „Ruda”.
ROK SZKOLNY 2013/14
IX Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej w PSP w Kunowie
Dnia 15 kwietnia 2014r. w PSP w Kunowie odbył się IX Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów. Gościem imprezy była radna Komisji Oświaty p. Zofia Farys.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie twórczości współczesnych polskich wykonawców. W tym roku był to repertuar Anny Jantar i Czerwonych Gitar. Do przeglądu przystąpili młodzi wykonawcy z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjum z gminy Kunów. Występy miały charakter indywidualny i zespołowy.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: przewodniczący- p. Wojciech Socha- poeta, muzyk, autor tekstów piosenek oraz członkowie: p. Alicja Gołosz- członkini zespołu „Kunowianie”, p. Ewa Gaj- dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki w Kunowie, p. Urszula Radomska-wicedyrektor PSP w Kunowie. Jury oceniało uczestników za walory artystyczne, dobór repertuaru, umiejętności wokalne oraz ogólny efekt sceniczny.
Nagrody w postaci okolicznościowych statuetek zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Kunów.
Organizatorzy konkursu, nauczyciele PSP w Kunowie: Monika Szwagierczak, Katarzyna Pająk i Maria Wójcik serdecznie dziękują dyrektor PSP w Kunowie p. Dorocie Oparze za pomoc finansową w organizacji przeglądu.
Zielone szkoły
W dniach 26 - 30.05.2014r. uczniowie klas IVa i IVb przebywali na "Zielonej szkole" w Białce Tatrzańskiej. Podczas 5-dniowego pobytu zwiedzili malownicze miejscowości położone u podnóża Tatr i Pienin: Zakopane, Szczawnicę, Krościenko, Niedzicę, Czorsztyn, Ludźmierz. W czasie pieszej wędrówki podziwiali wąwóz Homole. Zdobyli szczyt Czarna Góra - Litwinka w Białce Tatrzańskiej. Odbyli rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim podziwiając zabytkowe zamki z XIVw. We wspomnieniach uczniów pozostanie wieczór regionalny z miejscowymi góralami i kilkugodzinny pobyt na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej. Opiekunami grupy były panie: Iwona Buczkowska, Donata Ożdżyńska i Monika Szwagierczak.
W dniach 2 - 6.06.2014r. na "Zielonej szkole" przebywali uczniowie klas Va i Vb. Uczniowie zakwaterowani byli w pensjonacie "U Eli" w Białce Tatrzańskiej, skad każdego dnia odbywały sie wycieczki na Słowację. Program pobytu był bardzo ciekawy i urozmaicony. Zawierał górskie wyprawy, zwiedzanie zabytków takich jak: cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem, XIII-wieczny Zamek Orawski, jak i zabawy w basenach termalnych w Popradzie z pokazami laserowymi. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Uczniami opiekowały się panie: Teresa Rokoszna, Halina Pasternak, Dorota Opara i Katarzyna Pająk.
Organizatorem wyjazdów na "Zielone szkoły" było biuro turystyczne Horyzont .
Nasza szkoła organizatorem VI Gminnego Konkurs Recytatorskiego dla klas I-III
„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz” -tymi słowami poety J. Kochanowskiego na temat zdrowia rozpoczął się 9 czerwca 2014r. VI Konkurs Recytatorski o zasięgu międzyszkolnym organizowany przez nauczycieli PSP w Kunowie. W tym roku jego hasło przewodnie brzmiało „Zdrowym być”. W jury konkursu zasiedli: kierownik Biblioteki Publicznej w Kunowie p. Ewa Gaj, Przewodniczący Rady MiG Kunów p. Roman Wójcik oraz logopeda p. Wioleta Gawlik. Spośród 22 uczestników konkursu jury wybrało najlepszych recytatorówa. Organizatorzy konkursu p. Maria Wójcik, Anna Pikus i Monika Sasak dziękują wszystkim uczestnikom za udział, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, zaproszonym gościom za pracę w jury oraz p. wicedyrektor PSP w Kunowie Urszuli Radomskiej za pełnienie roli gospodarza i podsumowanie przebiegu recytatorskich zmagań.
Biała szkoła w "Białce Tatrzańskiej"
W dniach od 3 do 7 marca 2014 roku uczniowie klas IIIa i IIIb po raz pierwszy w historii szkoły uczestniczyli w zimowym wypoczynku, „Białej szkole”, w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny wyjazd do pięknej podhalańskiej wsi położonej w południowej Polsce zapewniło Biuro Podróży „Horyzont”. Białka Tatrzańska to znana miejscowość rekreacyjna, idealny zakątek do aktywnego spędzania wolnego czasu, a także stawiania pierwszych kroków na nartach.
Pierwszego dnia na stoku podzielono uczniów na grupy i oddano pod fachową opiekę instruktorom narciarskim, którzy pokazywali jak prawidłowo i bezpiecznie jeździć na nartach, jak zachować się na stoku i wyciągu orczykowym i krzesełkowym. Od tego momentu przez trzy kolejne dni dzieci oddawały się urokom nauki i doskonaleniu jazdy na nartach na Kaniówce i Kotelnicy również pod bacznym okiem organizatorek wyjazdu i opiekunek p. Katarzyny Pająk i Bożeny Wijaty.
Do niezapomnianych wydarzeń wyjazdu należy zaliczyć: wycieczkę do Zakopanego, kąpiel w basenach termalnych „Terma Bania”, dyskotekę, na której dzieci miały możliwość potańczyć przy ulubionych utworach muzycznych oraz posiłek w McDonaldzie.
Na „Białej szkole” realizowany był program profilaktyczny „Bezpiecznie i zdrowo”, którego celem było nabycie przez uczniów nawyków prozdrowotnych, poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych poza szkołą i miejscem zamieszkania.
Organizatorki wyjazdu składają podziękowania za wsparcie finansowe projektu sponsorom i przedstawicielom instytucji państwowych. Szczególne słowa podziękowania kierują do: Pani Ewy Celejewskiej – Sekretarz Gminy Kunów, Pani Teodozji Ślusarz – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pana Stanisława Cyrana – Stacja Paliw BP, Pani Teresy Dytkowskiej - Prywatna Apteka, Pana Szymona Rabana – P.H.U „Profit”, Pani Anety Myszkowskiej – Księgarnia „Krasnal”, Pana Krzysztofa Różalskiego – Sklep Spożywczy „Kokos”, Pana Sławomira Wijaty – Prezesa Klubu Sportowego „Stal” oraz członków Zespołu „Kunowianie”.
Państwa wsparcie dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń i przeżyć oraz wielu niespodzianek.
ROK SZKOLNY 2012/13
Miło nam poinformować, że Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie zdobyła tytuł BEZPIECZNEJ SZKOŁY oraz członkowstwo OGÓLNOPOLSKIEGO KLUBU BEZPIECZNYCH SZKÓŁ. Tytuł ten jest efektem udziału szkoły w II Ogólnopolskim Konkursie "Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń".
Internetowy teatr TVP dla szkół-również dla uczniów PSP w Kunowie
Internetowy I
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Celem projektu, skierowanego do uczniów z miejscowości często znacznie oddalonych od placówek teatralnych, jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie, a poprzez to zaszczepienie w młodych odbiorcach zamiłowania do sztuki ambitnej i wartościowej. 19 kwietnia 2013 r. uczniowie klas IV obejrzeli transmitowane na żywo widowisko muzyczne "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca, 21 maja uczniowie klas V zobaczyli współczesną wersję "Królowej Śniegu" wystawioną przez teatr w Opolu. 5 czerwca uczniowie klas Ia,b i IIb obejrzeli nowiutki spektakl z premierą 1 czerwca "Przygody Arka Noego" z Teatru Ludowego w Krakowie, a 12 czerwca dzieci z klas IIIa,b i IIa uczestniczyli w spektaklu "Co w trawie piszczy?" Wrocławskiego Teatru Lalek.
Zielona szkoła 2013
Tradycją PSP w Kunowie stało się organizowanie wyjazdów na Zielone Szkoły. W dniach od 13 do 17 maja na Zielonej Szkole przebywali uczniowie klas IV wraz z opiekunami - p. Teresą Rokoszną, p. Haliną Pasternak i p. Katarzyną Pająk. W ciągu pięciu dni pobytu poznali oni walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze regionu lubelskiego i Roztocza. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Lublin. Poznali bliżej Zamek i Podzamcze, Starówkę z katedrą, Teatr im. J.Osterwy oraz Plac Litewski. Później odpoczywali nad Zalewem Zemborzyckim. W kolejnych dniach odwiedzili Krasnobród, Zwierzyniec, Tomaszów Lubelski, Zamość, Siedliska. Wędrowali szlakami turystycznymi Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu „Szumy na Tanwi”. Dużą atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Humory i pogoda dopisywały. Wieczorami uczniowie bawili się przy ognisku, na dyskotekach lub korzystali z basenu. W drodze powrotnej odwiedzili jeszcze Szczebrzeszyn z jego największą atrakcją - pomnikiem chrząszcza.
VIII Gminny Przegląd Piosenki
24.04.2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie odbył się VIII Gminny Przegląd Piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz. Konkurs przeprowadzono w kategorii: przedszkole, klasy I- III oraz IV- VI; solista i zespół. W przeglądzie wzięli udział uczniowie ze szkół z gminy Kunów: z Karczmy Miłkowskiej, Wymysłowa, Janika, Nietuliska Dużego i Kunowa. Nagrody ufundował Urząd Miasta i Gminy w Kunowie oraz Uczniowski Klub Sportowy przy PSP w Kunowie. Jury w składzie: Danuta Jabłońska, Urszula Radomska, Wojciech Socha doceniło wysiłek uczestników, nagradzając zwycięzców statuetkami .
Organizatorami konkursu byli nauczyciele PSP w Kunowie Katarzyna Pająk, Waldemar Mazur i Monika Szwagierczak.
Inauguracja Roku Juliana Tuwima w PSP w Kunowie - Ogólnoszkolne Dyktando
Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego A. Kiljańska i M. Szczepanik oraz nauczyciel bibliotekarz M. Sasak przygotowali z uczniami poranek poświęcony sylwetce tego wybitnego poety, satyryka oraz twórcy niezapomnianych wierszy dla dzieci. W przygotowanym montażu słowno-muzycznym wykorzystane zostały wiersze poety oraz piosenki z jego tekstami. Z interpretacją utworów: „Rwanie bzu”, „Kapuśniaczek” „Imię”, „Wspomnienie” wystąpiły: Małgorzata Sala, Aleksandra Łojek, Marika Żak i Wiktoria Różalska. Nie zabrakło również inscenizacji najpopularniejszych wierszy dla dzieci - „Rzepki” w wykonaniu uczniów kl. IVb i „Lokomotywy” w wykonaniu kl. IVa. W wierszu „Słowik” wystąpili: Julia Kutera i Michał Ożdżyński, a w utworze „Dwa wiatry” Andrzej Sasak i Mikołaj Korpikiewicz.
Inauguracja Roku Juliana Tuwima połączona została z podsumowaniem tegorocznego Tygodnia Kultury Języka. Tradycją szkoły jest organizowanie w tym czasie Ogólnoszkolnego Dyktanda i wyłonienie mistrzów i wicemistrzów ortografii. W tegorocznej edycji dyktanda tytuł mistrza i wicemistrza klas drugich zdobyły uczennice kl. IIa Oliwia Dzioba i Zuzanna Wojtala. W klasach trzecich wybrano dwóch mistrzów ortografii Julię Różalską z kl. IIIb i Wojciecha Stolarczyka z kl. IIIa. W klasach czwartych ex quo tytuł mistrza zdobyli Aleksandra Jedynak z kl. IVa i Mateusz Michalski z kl. IVb. Uczniowie klasy Vb Andrzej Sasak i Martyna Świercz zostali mistrzem i wicemistrzem ortografii klasV. Mistrzem ortografii w klasach VI ogłoszony został Jakub Czuba z klasyVIb. Wicemistrzami ortografii zostały: Magdalena Piesak i Klaudia Bykowska z klasy VIa oraz Marta Nowak z klasy VIb. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Konkurs "BEZPIECZNA SZKOŁA-BEZPIECZNY UCZEŃ"
W bieżącym roku szkolnym, ogłoszonym przez MEN Rokiem Bezpiecznej Szkoły, PSP w Kunowie przystąpiła do II Ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczna szkoła-Bezpieczny uczeń”. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach oraz solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów. Regulamin konkursu przewiduje 10 zadań, które uczniowie wraz wychowawcami i nauczycielami realizować będą do końca maja 2013 roku
PSP w Kunowie w Świętokrzyskim Klubie Najstarszych Szkół
Świętokrzyski Klub Najstarszych Szkół istnieje od maja 2012r. Pomysłodawcą utworzenia stowarzyszenia zrzeszającego najstarsze świętokrzyskie szkoły był wicekurator oświaty p. Grzegorz Bień. Warunkiem przystąpienia do Klubu było co najmniej 90 lat istnienia szkoły. Celem stowarzyszenia jest promocja szkół członkowskich, kultywowanie tradycji i dorobku szkolnictwa na Kielecczyźnie oraz podejmowanie aktualnych problemów oświatowych. Obecnie do Klubu Najstarszych Szkół należy 30 placówek. Jedną z nich jest PSP w Kunowie- najstarsza szkoła na terenie gminy. 25 września 2012 roku przedstawiciele Klubu spotkali się w Kielcach. Kunowską Szkołę Podstawową reprezentowała jej wicedyrektor p. Urszula Radomska.
Wizyta księdza biskupa Edwarda Frankowskiego
16 listopada 2012 roku naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Edward Frankowski. Dostojnego gościa powitała dyrektor szkoły Dorota Opara oraz uczniowie słowami pieśni "Bądź pozdrowiony gościu nasz". Ksiądz biskup wysłuchał części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem pań katechetek Haliny Pasternak i Małgorzaty Szczepanik oraz udzielił wszystkim błogosławieństwa pasterskiego. Uczniowie przekazali mu kwiaty oraz pamiątkę z wizyty w naszej szkole - oprawioną fotografię autorstwa artysty fotografika M. Radomskiego przedstawiającą fragment figury nagrobnej wykonanej z kunowskiego piskowca. Wizyta, choć krótka, pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Przyniosła nam radość i ubogaciła duchowo
.
ROK SZKOLNY 2011/12
Zielona szkoła w Białce Tatrzańskiej
W dniach od 7 do 18 maja dwie grupy uczniów PSP w Kunowie ( IIIa, IVa, IVb, Va, Vb, VIa i VIb) przebywały na Zielonych Szkołach w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny, pięciodniowy pobyt zapewniło Biuro Podróży ,, Horyzont”. Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Szczawnicę, a tam Park Zdrojowy i Muzeum Przyrodnicze Pienińskiego Parku Narodowego. W Pijalni Wody Mineralnej spróbowali walorów smakowych leczniczych wód mineralnych. W czasie pieszej wędrówki zachwycali się malowniczym widokiem wąwozu ,,Homole”. Równie piękne widoki można było dostrzec w Niedzicy, skąd odbył się rejs statkiem do Czorsztyna. Po pieszych wędrówkach górskich w Białce Tatrzańskiej, uczniowie wykazali się wspaniałą kondycją wspinając się na Gubałówkę. Zjazd kolejką, zwiedzanie Zakopanego i zakup ciekawych pamiątek były dopełnieniem atrakcji. We wspomnieniach uczniów pozostały dyskoteki, edukacja regionalna z miejscowymi góralami i kilkugodzinny pobyt na basenach termalnych. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili sanktuarium w Ludźmierzu oraz odbyli spacer ulicami Starego Sącza. Miła gościna właścicieli pensjonatu ,,U Eli” oraz smaczny poczęstunek na długo pozostaną we wspomnieniach uczniów. Opiekunami grup byli nauczyciele p. Urszula Sałapa, Anna Kiljańska, Katarzyna Pająk, Monika Sasak oraz p. Bożena Loranty, Donata Ożdżyńska, Teresa Rokoszna, Małgorzata Szczepanik.
VII Gminny Przegląd Piosenki Lat Dziewięśćdziesiątych
Już po raz siódmy nasza szkoła była organizatorem przeglądu piosenki współczesnej, skierowanego do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum z naszej gminy.
Organizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele PSP w Kunowie p. Maria Wójcik, Karzyna Pająk, p. Waldemar Mazur.
ROK KORCZAKA
W dniach 26-27 marca w szkole działała Sala Pamięci poświęcona Januszowi Korczakowi. Odwiedzający ją uczniowie i nauczyciele mogli w różny sposób spojrzeć na postać „Starego doktora”, głównie jako człowieka poświęcającego całe swoje życie dzieciom. Uczniowie klas IV z nauczycielem j. polskiego p. Anną Kiljańską przygotowali piękny montaż poetycki nawiązujący do życia, twórczości i działalności Korczaka. Uczniowie klas VI w prezentacjach multimedialnych przygotowanych pod kierunkiem p. Urszuli Radomskiej przybliżyli jego biografię i galerię zdjęć.
Motywem przewodnim był Król Maciuś I -piękna postać z książki J. Korczaka pod tym samym tytułem. P. Katarzyna Smagieł-Dwojak przygotowała z uczniami kl. V głośne czytanie fragmentów tej książki. Każde dziecko mogło choć na chwilę wcielić się w postać Króla Maciusia, zasiąść na tronie królewskim i z koroną na głowie oraz berłem wydać królewski dekret dotyczący dziecięcych marzeń oraz praw dzieci na całym świecie. Najmłodsi uczestnicy mogli zobaczyć fragmenty filmu o Królu Maciusiu. Wszyscy obejrzeli również wystawę poświęconą Korczakowi prezentującą zdjęcia, cytaty, książki biograficzne i książki dla dzieci jego autorstwa. Przewodnikiem po Sali Pamięci była p. Monika Sasak nauczyciel bibliotekarz.
Zrób kotylion na Święto Niepodległości
W odpowiedzi na apel Prezydenta RP i Kuratorium Oświaty w Kielcach uczniowie, nauczyciele i rodzice przyłączyli się do akcji polegającej na upowszechnieniu zwyczaju robienia biało-czerwonych kotylionów, które uzupełnią galowy strój w czasie szkolnych i lokalnych obchodów Święta Niepodległości. W ten prosty sposób uczymy dzieci przywiązania do narodowej tradycji i dajemy lekcję patriotyzmu.
ROK SZKOLNY 2010/11
Zielona szkoła- Wielkopolska
Po raz kolejny nauczyciele zorganizowali dla swoich wychowanków wyjazd na zieloną szkołę. W tym roku uczniowie klas IIIb, IVa i IVb w dniach 6-10 czerwca zwiedzali Wielkopolskę wraz z opiekunami p. Bożeną Loranty, Bożeną Wijata, Donatą Ożdżyńską i Moniką Sasak. W programie zielonej szkoły były wycieczki do Poznania, Gniezna, Kruszwicy, Biskupina, Lednicy i Lichenia. W wolnym czasie uczniowie korzystali z bogatej infrastruktury ośrodka, w którym byli zakwaterowani: basenu krytego, hali sportowej, stadniny koni, miasteczka western, sali dyskotekowej. Wyjazd dostarczył uczniom wspaniałych wrażeń, był okazją do usamodzielnienia się i uczestniczenia w żywych lekcjach historii Polski.
6 czerwca 2011r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Szkoły Bez Przemocy. Wprowadzenie do tematu stanowiła pogadanka wygłoszona przez p. pedagog Annę Pytlakowską z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Prelekcję uzupełniły scenki dramowe "Stop przemocy" odegrane przez uczniów klas IV- VI oraz wystawa plakatów tematycznych.
Tego dnia uczniowie mieli do realizacji wiele zadań. Jednym z nich było przygotowanie życzliwego opisu kolegi w języku polskim i angielskim. Uczniowie klas starszych zaangażowani byli również w przygotowanie makiety bezpiecznego miasteczka z brył geometrycznych nazwanego "Bryłowo"
W szkole odbył się też turniej rowerowy "Mistrz kierownicy" nadzorowany przez policjanta. Dla klas młodszych zorganizowane zostały gry i zabawy zgodnie z zasadą "fair play". Pod hasłem "Wkrotce awansujemy" odbyło sie zwiedzanie szkoły. Uczniowie klas I-III zobaczyli pracownie przedmiotowe z bloku klas IV-VI, a zaproszone przedszkolaki z grupy "0" obejrzały sale lekcyjne klas I-III, świetlicę oraz salę zabaw.
Nad przygotowaniem i przebiegiem Dnia Szkoły Bez Przemocy czuwała pani Urszula Sałapa.Przeprowadzona akcja pokazała uczniom, jak ważna jest współpraca. Dowiedzieli sie również, jak rozwiązywać konflikty w codziennych sytuacjach, aby uniknąć stosowania przemocy.
DZIEŃ DZIECKA
Tegoroczny Dzień Dziecka przebiegał w naszej szkole pod hasłem "Wybieramy zdrowie". W tym dniu odbył się szereg imprez promujących zdrowy styl życia.
Klasy I-III uczestniczyły w Turnieju Gier i Zabaw przygotowanym przez wychowawcę świetlicy p. M. Wójcik. Dla uczniów klas starszych nauczyciele wychowania fizycznego p. N. Myszkowski i M. Pomykała zorganizowali Wielką Szkolną Spartakiadę. Jednocześnie trwał konkurs plastyczny ogłoszony przez nauczyciela sztuki p. I. Buczkowską na pracę przestrzenną z owoców i warzyw "Jedz zdrowo i kolorowo". Niespodzianką dla uczniów i nauczycieli było wspólne grillowanie, o które zadbały panie ze szkolnej stołówki oraz słodkie upominki,które pozyskały od sponsorów opiekunki SU p. M. Sasak i M. Szczepanik. Sponsorom-właścicielom sklepów z Kunowa: p. J.W. Gulbom, E.I. Nowakom, S.K Różalskim oraz wszystkim osobom, dzięki którym uczniowie atrakcyjnie i zdrowo spędzili ten dzień, serdecznie dziękujemy.
IV Konkurs recytatorski
11 maja odbył się IV konkurs recytatorski skierowany do uczniów klas I-III z naszej gminy. W tym roku przebiegał pod hasłem "Przyroda nas zachwyca". Organizatorami byli nauczyciele Anna Pikus, Maria Wójcik i Monika Sasak oraz dyrekcja PSP w Kunowie. W jury zasiedli: p. Barbara Domagała, p. Ewa Gaj i p. Małgorzata Szczepanik.
W tym roku do konkursu zgłosiło się 40 uczniów ze szkół w Kunowie, Janiku, Wymysłowie i Karczmie Miłkowskiej.Tegoroczni zwycięzcy to: I miejsce Małgorzata Sala i Dorota Serafin, II miejsce Aleksandra Mróz, III miejsce Martyna Szwagierczak, wszyscy ze szkoły w Kunowie. Wyróżnienia przyznano dla: Klaudiusza Pikusa z Janika, Adama Turczyńskiego z Karczmy Miłkowskiej, Patrycji Kozłowskiej z Wymysłowa, Mikołaja Korpikiewicza i Zuzanny Rokosznej z Kunowa. Dodatkowo jury nagrodziło piękną recytację Julii Raban, Wiktorii Różalskiej, Agnieszki Kowalskiej i Karoliny Naglarskiej z Kunowa.
Dziękujemy dyrektor szkoły p. Dorocie Oparze za ufundowanie nagród oraz zapewnienie wszystkim uczestnikom poczęstunku, nauczycielom za piękne przygotowanie uczniów, a uczniom za udział. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
Sprawozdanie z realizacji Projektu Edukacyjnego
” Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”
Realizator: Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie
Dyrektor szkoły: Dorota Opara
Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie przystąpiła do Projektu Edukacyjnego Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „Żywe Pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”, którego celem było upamiętnienie tak ważnego w naszej historii wydarzenia.
Uroczystość patriotyczno – religijna odbyła się 29 kwietnia 2011 r. w kościele parafialnym św. Władysława w Kunowie. Rozpoczęła ją msza święta w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, w której wzięła udział młodzież trzech szkół : PSP, Gimnazjum oraz Zespołu Szkół w Kunowie, przedstawiciele władz samorządowych i liczni parafianie. Uczniowie przeszli w uroczystym pochodzie ze swoich szkół do miejscowego kościoła. Towarzyszyły im sztandary oraz delegacje z kwiatami i zniczami. Wszyscy uczestnicy uroczystości uczcili to ważne wydarzenie galowymi strojami oraz wstążeczkami w kolorach papieskich. Po uroczystej mszy uczniowie szkół kunowskich zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony Błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Przybliżyli całej społeczności dzieło Papieża, jego życie i twórczość oraz znaczenie Pontyfikatu Jana Pawła II dla współczesnego świata.
Końcowym momentem podniosłej uroczystości było posadzenie trzech jodeł – żywych pomników beatyfikacji naszego Wielkiego Rodaka, którego dokonali uczniowie i dyrektorzy szkół. Jodły zostały posadzone w otoczeniu kościoła. Towarzyszyło temu odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali dyrektorzy trzech szkół. Po poświęceniu tablicy informującej o tym wydarzeniu uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze a następnie odśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę” przy akompaniamencie trąbki, w wykonaniu ucznia Gimnazjum Tomasza Kwapisza.
W przygotowanie tego wspólnego międzyszkolnego przedsięwzięcia włączyli się księża naszej parafii: ks. Proboszcz Włodzimierz Marian Czerwiński, ks. Kazimierz Sagan oraz ks. Robert Kusiak.
Za realizację projektu w naszej placówce odpowiedzialna była wicedyrektor szkoły Urszula Radomska.
"Mali Kunowianie" to zespół folklorystyczny skupiający uczniów naszej szkoły z klas I-IV. Prowadzony jest przez instruktora p. Pawła Cieślika oraz p. Annę Jachimczyk i Marię Wójcik. Zespół prezenuje ludową tradycję i obrzędy regionu świętokrzyskiego oraz piosenki ludowe, kolędy i pastorałki. Współpracuje z zespołem ludowym "Kunowianie". Ma na swoim kącie udział w licznych prezentacjach, przeglądach i imprezach, wyróżnienia i nagrody.
Aktualny skład zespołu: Oliwia Skrzatek, Wiktoria Cieślik, Wojciech Stolarczyk, Samuel Kwiatkowski, Martyna Swiercz, Karolina Cieślk, Julia Pająk, Monika Siemieniuch, Jakub Karbowniczek, Mikołaj Korpikiewicz, Andrzej Sasak, Marcin Gaj, Rafał Milewski.
ROK SZKOLNY 2009/10
VI Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych
W dniu 19.05.2010 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie odbył się VI Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych. Organizatorami imprezy były: Katarzyna Pająk, Bożena Wijata. Wzięło w nim udział 65 osób ze szkół podstawowych(Janik, Wymysłów, Kunów), gimnazjum i przedszkola Kunowa. Nagrody i poczęstunek dla uczestników i nauczycieli ufundował Urząd Miasta i Gminy w Kunowie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie.
Cele, które przyświecały imprezie to:
- popularyzowanie tańca wśród uczniów
- stworzenie możliwości wymiany doświadczeń
- możliwość zaprezentowania układów tanecznych według własnej choreografii
- rozwijanie zainteresowań i predyspozycji tanecznych dzieci
- doskonalenie umiejętności i współdziałania, współtworzenia w zespole
- dobra zabawa
Konkurs odbył się w trzech stylach: taniec ludowy, taniec współczesny, taniec towarzyski . Jurorami przeglądu tanecznego byli: wielokrotny mistrz tańca towarzyskiego w dziesięciu tańcach, posiadający klasę taneczną „S” Michał Myszkowski, przewodnicząca Komisji Oświaty pani Barbara Domagała , dyrektor Biblioteki Publicznej pani Ewa Gaj oraz pan Norbert Myszkowski . Jurorzy oceniali rytmiczność, ciekawą choreografię, ogólny efekt sceniczny, synchronizację w zespole oraz dobór strojów.
Grupa uczniów z klas IV-VI od 10 do 14 maja 2010r. przebywała na "zielonej szkole". Celem wyjazdu były Pieniny i Słowacja.
Pogoda dopisała i uczniowie odbyli kilka wędrówek szlakami turystycznymi w polskich i słowackich górach: spacerowali malowniczym Wąwozem Homole, doliną wodospadów kaskadowych, do Popradzkiego Jeziora, zobaczyli polodowcowe Szczyrbskie Jezioro.
Przebywali nad zaporą wodną Czorsztyn- Nidzica i pływali statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Zwiedzali też Szczawnicę- park zdrojowy i pijalnię wód mineralnych oraz Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu. Nie obyło się bez spaceru po zakopiańskich krupówkach. Ostatni dzień pobytu przenaczony był na zabawę w kompleksie basenów termalnych.
Opiekunami grupy byli nauczyciele: Halina Pasternak, Iwona Buczkowska, Dorota Opara i Bożena Loranty.
Przedstawiamy laureatów konkursu recytatorskiego dla klas I-III, który po raz trzeci został zorganizowany w naszej szkole. 44 uczestników recytowało wiersze dobrane do tytułu konkursu "Zwierzaki-cudaki, czyli zwierzęta w wierszach dla dzieci".
Imiejsce- Adam Turczyński-SP w Karczmie Miłkowskiej
II miejsce- Aleksandra Jałocha- PSP
III miejsce- Dominika Bugajska- PSP w Janiku
Wyróżnienia: Natalia Ziółkowska- PSP w Nietulisku Dużym; Bartosz Staniek- SP w Miłkowskiej Karczmie; Zuzanna Rokoszna, Małgorzata Sala,Andrzej Sasak i Anna Rdzanek- PSP w Kunowie .
III Gminny Konkurs Recytatorski
Przedstawiamy laureatów konkursu recytatorskiego dla klas I-III, który 12 maja 2010r.po raz trzeci został zorganizowany w naszej szkole.
44 uczestników recytowało wiersze dobrane do tytułu konkursu "Zwierzaki-cudaki, czyli zwierzęta w wierszach dla dzieci".
Jury: p. Ewa Gaj-dyrektor Biblioteki Publicznej, p. Małgorzata Szczepanik-nauczyciel j. polskiego, p. Urszula Radomska- wicedyrektor PSP w Kunowie.
Organizatorzy: Monika Sasak-nauczyciel bibliotekarz, Anna Pikus- nauczyciel nauczania zintegrowanego
Sponsorzy nagród: Dyrekcja i Samorząd Uczniowski PSP w Kunowie.
VI Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej
W dniu 27.04.2010 r. w naszej szkole odbył się VI Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej. Organizatorami imprezy byli: Katarzyna Pająk,Bożena Wijata, Waldemar Mazur. Wzięły w nim udział 52 osoby ze szkół i przedszkoli z gminy Kunów( Doły Biskupie ,Janik, Nietulisko, Wymysłów).Nagrody i poczęstunek dla uczestników i nauczycieli ufundował Urząd Miasta i Gminy Kunowie. Konkurs odbył się w kategoriach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI (soliści, zespoły).Jurorzy: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kunów pan Mieczysław Szumliński, przewodnicząca Komisji Oświaty pani Barbara Domagała i dyrektor Biblioteki Publicznej pani Ewa Gaj, ocenili występy w poszczególnych kategoriach.
Gminny Przegląd Piosenki Współczesnej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zapraszamy za rok!