Nagłówek
Opiekunowie: Działalność koła została zawieszona
Założeniem głównym Koła Turystycznego jest rozwijanie u uczniów zainteresowań przyrodniczo-kulturowych oraz poznanie własnego regionu.Członkami koła są uczniowie klas IV-VI.Turystyka podobnie jak sport, należy do najbardziej interesujących i aktywnych form działalności systemu dydaktyczno-wychowawczego szkoły. W drodze aktywności turystyczno-krajoznawczej następuje integracja jej uczestników, ale przede wszystkim wzmacnia i regeneruje zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto stanowi doskonały sposób aktywnego spędzania wolnego czasu, a tym samym przeciwdziała patologii społecznej dzieci i młodzieży.
Imprezy turystyczne w roku szkolnym 2018/2019
XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2018"
22 września 2018r. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie brali udział w XIX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym na Święty Krzyż. Grupa licząca 21 uczniów z klas: IVb, IVc, VIa i VIb wraz z opiekunami, przeszła 12-kilometrową trasę z Rudek na Święty Krzyż. Prowadziła ona przez ciekawe historycznie miejscowości położone w okolicach i na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego – Rudki, Stary Cząstków, Pokrzywianka Górna, Stara Słupia i Nowa Słupia. W czasie pieszej wędrówki przewodnik świętokrzyski PTTK przekazał uczniom wiele cennych informacji o historii i walorach turystycznych tych miejscowości. Opiekę nad tą grupą sprawowali nauczyciele: Teresa Rokoszna, Donata Ożdżyńska, Małgorzata Szczepanik i Marek Czuba.
Uczestnicy rajdu uczcili w ten sposób, m.in. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 200-lecie istnienia Diecezji Sandomierskiej.Wycieczka szkolna do Ogrodzieńca
27 września 2018r. uczniowie klas IVb, Va, VIa i VIb poznawali uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie wycieczki zwiedzili zamek Ogrodzieniec- najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Historia tego zamku sięga XIV wieku. Był on w tym czasie niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” Jerzego Passendorfera czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy. Zwiedzając ruiny zamku uczniowie poznali wiele ciekawostek i legend z nim związanych. Największą atrakcją, która sprawiła uczniom wiele radości i dostarczyła nowych wrażeń był Park - Ogrodzieniec. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Park Miniatur, gdzie podziwiali rekonstrukcje Zamków Jurajskich. W Parku Doświadczeń Fizycznych przekonali się, że fizyka wcale nie jest nudna. Najbardziej odważni uczniowie korzystali z Symulatora Lotu. Park Rozrywki i Tor Saneczkowy to była świetna zabawa, emocje i adrenalina. Dom Legend i Strachów przeniósł uczestników wycieczki w świat baśni i legend, z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Zakończeniem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek u podnóża zamku Ogrodzieniec. Opiekę nad uczniami w trakcie wycieczki sprawowały: p. Anna Kiljańska-Myszkowska, p. Donata Ożdżyńska, p. Katarzyna Pająk i p. Teresa Rokoszna.
Zimowe zwiedzanie Opatowa
W zimowy i mroźny piątek 11 stycznia 2019r. uczniowie kl. IVb, VIa, VIb, należący do Szkolnego Koła Turystycznego wraz z opiekunami zwiedzali Opatów, który w przeszłości był jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych. Zwiedzanie miasta uczniowie rozpoczęli od przejścia przez Bramę Warszawską z XVIw. Następnie wraz z przewodnikiem odkrywali sekrety Podziemi Opatowskich. Słynne opatowskie piwnice, począwszy od średniowiecza, a szczególnie w wiekach XVI i XVII pełniły rolę magazynów kupieckich. Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie liczy ok. 500m długości i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 m pod powierzchnią rynku. W czasie spaceru podziemną trasą uczniowie poznali historię Opatowa oglądając stare fotografie i eksponaty wojenne. Przewodnik przybliżył również uczestnikom wycieczki historię rozwoju winiarstwa na ziemii świętokrzyskiej. Największe zainteresowanie wzbudziła ekspozycja różnych przedmiotów z czasów PRL, która stanowi część wystawy "Pan tu nie stał" - czyli perły PRL-u. Podczas pobytu w Opatowie uczniowie odwiedzili również Kolegiatę św. Marcina z Tours. We wnętrzu kościoła podziwiali piękno architektury romańskiej i malowidła historyczno-batalistyczne. Na zakończenie wycieczki każdy uczestnik spróbował pysznych pączków i krówek opatowskich, które wpisane są na listę produktów regionalnych. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Teresa Rokoszna, Donata Ożdżyńska, Katarzyna Pająk i Waldemar Mazur.
Imprezy turystyczne w roku szkolnym 2017/2018
Rajd pieszy klas piątych do Karczmy Miłkowskiej
W czwartek 24 maja 2018 roku uczniowie klas Va i Vb wzięli udział w rajdzie pieszym zorganizowanym przez wychowawczynie p. Teresę Rokoszną i Donatę Ożdżyńską. Uczniowie pokonali pieszo długą trasę Kunów-Karczma Miłkowska. W czasie rajdu podziwiali piękno przyrody lasów mieszanych, obserwowali owady i rośliny leśne. Na miejscu czekały na nich atrakcje w postaci ogniska z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. W opiece nad uczniami pomagał także pedagog szkolny p. Marek Czuba.
Wycieczka 2-dniowa w Bieszczady
W dniach 4 - 5 czerwca 2018r. uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami- p. Donatą Ożdżyńską i p. Teresą Rokoszną przebywały na wycieczce szkolnej w Bieszczadach. W czasie pobytu uczniowie zachwycali się pięknem przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego i tzw. końską drogą odbyli wędrówkę na Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m.). W programie wycieczki było również: zwiedzanie dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Paraskewy w Górzance, gdzie uczniowie podziwiali fragmenty rzadko spotykanego ikonostasu w formie płaskorzeźbionych figur; przejazd "małą petlą bieszczadzką", zapora solińska, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - Skansen, klasztor franciszkański w Sanoku, pomnik Józefa Szwejka w Sanoku. W czasie wieczornego spaceru z punktu widokowego na cyplu nad Zalewem Solińskim w miejscowości Polańczyk uczniowie oglądali piękną panoramę jeziora Solińskiego i okolicy. Z wyjazdu przywieźli nietypowe pamiątki - bieszczadzkie dusiołki na szczęście.
Imprezy turystyczne w roku szkolnym 2016/2017
"ZIELONA SZKOŁA" - Zakopane -Pieniny
W dniach 5 - 9.06.2017r. uczniowie klas IVa i IVb przebywali na "Zielonej szkole" w Białce Tatrzańskiej. Podczas 5-dniowego pobytu zwiedzili malownicze miejscowości położone u podnóża Tatr i Pienin: Zakopane, Szczawnicę, Krościenko, Niedzicę, Czorsztyn. W czasie pieszej wędrówki podziwiali wąwóz Homole, lorencowe skały takie jak Gęśla w Pieninach Spiskich, rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami. Zdobyli górę Wdżar, Kotelnicę i Gubałówkę. Odbyli rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim podziwiając zabytkowe zamki z XIVw. Zwiedzili wystawę przyrodniczą składającą sie z eksponatów różnych zwierząt, również egzotycznych w Krościenku. Podziwiali prace wybitnego rzeźbiarza Władysława Hasiora w galerii sztuki w Zakopanem. Próbowali zdrowotnych wód mineralnych w pijalni wody w Szczawnicy. W miejscowości Dębno koło Brzeska zwiedzili późnogotycki zamek, poznając wystrój takich pomieszczeń jak kaplica, sala koncertowa, kuchnia, spiżarnia, skarbiec. Uczniowie spędzili kilka godzin także w Krakowie, gdzie odkrywali zjawiska fizyczne w Ogrodzie Doświadczeń i spacerowali zabytkowymi ulicami Starego Miasta. We wspomnieniach uczniów pozostanie wieczór regionalny z miejscowymi góralami, wieczór karaoke i kilkugodzinny pobyt na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej. Opiekunami grupy były panie: Teresa Rokoszna, Donata Ożdżyńska i Katarzyna Pająk.
Rajd pieszy - w poszukiwaniu zwiastunów WIOSNY
W sobotę 4 marca 2017r. uczniowie klas czwartych należący do Szkolnego Koła Turystycznego uczestniczyli w pieszym rajdzie do Nietuliska Dużego. Celem rajdu było podziwianie piękna przyrody budzącej się do życia po zimie, poznanie najbliższej okolicy i jej zabytków - ruiny walcownii z pierwszej połowy XIXw. w Nietulisku Dużym, wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Piękna pogoda i wspólnie spędzony czas sprawiły, że wszyscy wrócili w wyśmienitych humorach. Rajd zorganizowały opiekunki koła- p. Teresa Rokoszna i p. Donata Ożdżyńska.
Zimowy rajd dla najlepszych
W czasie ferii grupa 34 uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i sukcesy sportowe, wzięła udział w zimowym rajdzie na Święty Krzyż. Uczniowie zwiedzili Klasztor Misjonarzy Oblatów, Kaplicę z Ralikwiami Krzyża Św., Muzeum Misyjne i Muzeum Przyrodnicze z ciekawą ekspozycją multimedialną. Uczestnicy rajdu zobaczyli także gołoborze, a w drodze powrotnej brnęli w śniegu schodząc ścieżką dydaktyczną do Nowej Huty. Rajd zorganizowała dyrektor szkoły Dorota Opara; opiekę zapewnili nauczyciele: Teresa Rokoszna, Donata Ożdżyńska, Marek Czuba, Małgorzata Szczepanik i wicedyrektor Urszula Radomska.
XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy
24 września 2016r. roku liczna grupa uczniów klas czwartych i piątych z PSP w Kunowie, z inicjatywy opiekunek Szkolnego Koła Turystycznego -p. Teresy Rokosznej i p. Donaty Ożdżyńskiej, wzięła udział w XVII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym. Uczestnicy przeszli 9-cio kilometrową drogę z Bielin na Święty Krzyż. Trasa rajdu prowadziła przez atrakcyjne turystycznie tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po dotarciu na miejsce uczniowie wzięli udział w adoracji relikwii Krzyża Świętego i w uroczystej Mszy Św. Opiekę nad uczestnikami rajdu sprawowali nauczyciele: Teresa Rokoszna, Donata Ożdżyńska, Dorota Opara, Bożena Wijata, Małgorzata Szczepanik oraz Marek Czuba.
W bieżącym roku szkolnym 2014/15, uczniowie wzięli udział w następujących imprezach turystycznych:
1. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy- Wojciechowice - Święty Krzyż.
2. Rajd pieszy do leśniczówki Sadłowizna w Janiku - poznanie pracy leśnika oraz znaczenia lasów dla przyrody i człowieka.
3. Wycieczka do Krzemionek Opatowskich- zwiedzanie prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego oraz udział w zajęciach muzealnych.
Kontakty
- Sala
- Telefon