Nagłówek
Opiekunowie: Alina Kopacz-Mrozowska, Katarzyna Pająk, Marek Czuba
31. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Klub Młodego Ratownika i starsi uczniowie wraz z opiekunami Aliną Kopacz-Mrozowską, Katarzyną Pająk i Markiem Czubą podczas kwesty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W ramach 30. Finału WOŚP wolontariusze z Klubu Młodego Ratownika wraz z opiekunami: Aliną Kopacz-Mrozowską, Katarzyną Pająk i Markiem Czuba kwestowali na ulicach: Kunowa, Waśniowa, Jędrzejowic i Mychowa.
W tym roku udało się zebrać kwotę 1300 zł.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom!
Klub Młodego Ratownika na rzecz 26. Finału WOŚP
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. W dniu 14 stycznia 2018 roku uczniowie PSP w Kunowie przy ul. Szkolnej działający w Klubie Młodego Ratownika wraz z opiekunami włączyli się aktywnie w coroczną akcję. W tym roku celem 26 Finału było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Po przeszkoleniu wolontariusze z klasy IIIb: Lena Gałka, Julia Isser, Oliwia Kędziora, Maja Ożdżyńska i Oskar Urbanik oraz z klasy IVa: Nadia Fudalej, Julia Gałka, Julia Kowalska, Iza Rokoszna, Julia Tuźnik, Amelka Zawicka kwestowali na ulicach Kunowa, Mychowa i Waśniowa.
Opiekunowie klubu: Bożena Wijata, Katarzyna Pająk, Alina Kopacz-Mrozowska i Marek Czuba dziękują dzieciom i rodzicom za ogromnie zaangażowanie w zbiórkę na ten szczytny cel. W tym roku udało się zebrać kwotę 2272,30! Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom!
16 października z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest ,,Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Cel tej inicjatywy to rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze. Bardzo ważnym czynnikiem w udzielaniu pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca, jest posiadanie wiedzy na ten temat oraz pokonanie własnego strachu. Już po raz czwarty nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Mogliśmy pokazać efekty Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonego pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 16 października 2017r. Na 6 fantomach 38 uczniów z klas: IIIb i IVa wzięło udział w próbie pobicia rekordu w największej lekcji resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Zmagania uczniów i nauczycieli wspierała wicedyrektor Małgorzata Kowalska. Opiekunami Klubu Młodego Ratownika działającego w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie są: Bożena Wijata, Alina Kopacz-Mrozowska, Katarzyna Pająk i Marek Czuba.
Klub Młodego Ratownika już po raz kolejny bierze udział w programie ,, AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”. Uczniowie klas I, IIb, IIc i IIIa wraz z wychowawcami utrwalają wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. ,,AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA” to największy w Polsce program edukacyjny, który uczy najmłodszych uczniów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Dodatkowo został on rozbudowany o materiały związane z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. Program przygotowywany jest przez firmę Maspex – właściciela marki Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Nauczycielami. Patronat honorowy sprawują Komendant Główny Policji i Kuratoria Oświaty. Wierzymy, że przekazana dzieciom wiedza w ramach tego programu utrwali ich wiadomości i zapewni radosny, bezpieczny czas nauki i zabawy.
KMR grał dla WOŚP
Klub Młodego Ratownika działający przy PSP w Kunowie tworzą uczniowie klasy IIb i IIIa. Opiekunami klubu są:p. Alina Kopacz- Mrozowska, Katarzyna Pająk, Bożena Wijata i p. Marek Czuba.
W dniu 15 stycznia 2017 roku włączyliśmy się aktywnie w coroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra grała dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ramach XXV Finału wolontariusze z KMR wraz z opiekunami kwestowali na ulicach Mychowa i Kunowa, a dla społeczności lokalnej przygotowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomów podarowanych przez WOŚP. Podsumowaniem działań w tym dniu był krótki program artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury.W tym roku padł kolejny rekord! Udało nam się zebrać kwotę 793 zł! Dziękujemy wszystkim darczyńcom!Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 2016
17 października z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest ,,Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Cel tej inicjatywy to rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze. Bardzo ważnym czynnikiem w udzielaniu pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca, jest posiadanie wiedzy na ten temat oraz pokonanie własnego strachu.
Już po raz trzeci nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Mogliśmy pokazać efekty Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i uczymy ratować”prowadzonego pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 36 uczniów z klas: IIb i IIIa wzięło udział w tym ważnym wydarzeniu. Na 5 fantomach przez 30 minut resuscytację krążeniowo-oddechową młodzi ratownicy wykonali 216 razy!
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 2015
16 października 2015 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca pod hasłem „Restart a Heart”. Celem inicjatywy było powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Członkowie Klubu Młodego Ratownika działającego w PSP w Kunowie już po raz drugi przyłączyli się do akcji bicia rekordu, prezentując jednocześnie efekty Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". W akcji uczestniczyło 25 uczniów z klasy Vb i VIb. Na 5 fantomach przez 30 minut resuscytację krążeniowo - oddechową wykonali 245 razy!
Bicie rekordu z WOŚP
Po raz pierwszy z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia, organizowany był „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą >>Restart a Heart<<. Celem inicjatywy było powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca. Członkowie Klubu Młodego Ratownika działającego przy PSP w Kunowie postanowili przyłączyć się do akcji bicia rekordu i pokazać efekty Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2013 roku, trwało pół godziny i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. W wydarzeniu z naszej szkoły wzięło udział 30 osób. Na 5 fantomach przez 30 minut resuscytację krążeniowo- oddechową wykonaliśmy 164 razy! Koordynator Bożena Wijata dziękuje wszystkim za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu akcji.
II Ogólnopolski Konkurs "Ratujemy i uczymy ratować"
Szkoła Podstawowa w Kunowie po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Celem Konkursu jest propagowanie podstawowych czynności ratujących życie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.
Pierwszy etap konkursu polegał na opracowaniu autorskiego scenariusza zajęć dydaktycznych. Scenariusz dotyczył tematyki wezwania pomocy do osoby poszkodowanej. Głównym aspektem podlegającym ocenie w I etapie były autorskie , innowacyjne metody dydaktyczne. Scenariusz okazał się na tyle ciekawy, iż dzięki niemu znaleźliśmy się w ścisłej czołówce, wśród 5 szkół z województwa świętokrzyskiego.
II etap- eliminacje do Finału odbyły się w Szkole Podstawowej w Rykoszynie. Etap ten polegał na przeprowadzeniu zajęć według przesłanego scenariusza. Szkołę w II etapie reprezentowała grupa uczniów z klasy IIIb. Opiekę sprawowały panie: Alina Kopacz- Mrozowska i Bożena Wijata. Wyniki II etapu będą znane dopiero w maju.
Zajęcia stanowiły jednocześnie materiał do realizacji przez naszą szkołę kolejnego zadania w programie „Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń".
W lutym 2012 roku uczniowie naszej szkoły-członkowie Klubu Młodego Ratownika-wzięli udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i uczymy ratować" organizowanym przez Fundację WOŚP. Uczennice klasy IIb Martyna Szwagierczak i Klaudia Formela pod kierunkiem opiekunek p. Aliny Kopacz- Mrozowskiej i Bożeny Wijaty wykonały pracę plastyczną w formie plakatu i zakwalifikowały się do półfinału konkursu, który odbył się 28 marca w Bęczkowie k/Kielc.
W II etapie drużyny czteroosobowe rywalizowały w kilku konkurencjach łączących elementy ruchowe z wiedzą z zakresu Programu Edukacyjnego "Ratujemy i uczymy ratować". Naszą drużynę reprezentowali: Martyna Szwagierczak, Klaudia Formela, Mateusz Gębura i Piotr Ślaski. Wszyscy uczestnicy wykazali wysoki poziom umiejętności i wiedzy. Otrzymali pamiątkowe koszulki, plakaty, dyplomy oraz przywieźli mnóstwo wrażeń i zdjęć.
KLUB MŁODEGO RATOWNIKA
W 2006r. nasza szkoła przystąpiła do programu WOŚP pt. „Ratujemy i uczymy ratować”. W ramach jego realizacji nauczycielki p. Bożena Wijata i Alina Kopacz – Mrozowska zostały przeszkolone z zakresu ratownictwa przedmedycznego i uzyskały Certyfikat do prowadzenia zajęć z udzielania pierwszej pomocy.
Od tego czasu w naszej szkole organizowane są tego typu zajęcia. Początkowo odbywały się one w kl. I-III, później również objęły kl. IV-VI. Lekcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i przynosiły wymierne sukcesy. Z dużym powodzeniem nasi uczniowie potrafili udzielić pomocy osobie poszkodowanej w wypadku. Ważne jest, aby edukację prozdrowotną rozpocząć jak najwcześniej, czego potwierdzeniem jest wiele wydarzeń, w których dzieci służyły pomocą w nagłych wypadkach i jednocześnie mobilizowały dorosłych do aktywności w tym zakresie.
Wykorzystując dziecięcą ciekawość i chęć poznania nowego, podpierając się ciekawą formą zabawy, od 1 września 2011r. działa w naszej szkole Klub Młodego Ratownika. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w ramach zajęć dodatkowych. W I semestrze uczestniczyli w nich uczniowie kl. Ib i IIb.
Celem tych zajęć jest wyposażenie dzieci w niezbędną wiedzę i umiejętności szybkiego i skutecznego reagowania w sytuacjach wymagających udzielenia pomocy osobie poszkodowanej oraz kształcenie bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Ważne jest również uświadomienie uczniom o grożących niebezpieczeństwach w domu, w szkole, na ulicy oraz uwrażliwienie ich na dbałość o zdrowie własne i innych.
Kontakty
brak danych