• ,,Mózg – jak to działa?”

          • Taki był temat zajęć z wychowawcą w klasie VIb w dniu 15 marca 2024roku. Uczniowie rozważali, czym jest i jak działa stworzony przez naturę najlepszy komputer świata – ludzki mózg. Z dużym zainteresowaniem oglądali film, który w przystępny sposób wyjaśniał, jak docierają do nas różnego typu bodźce, jak reagujemy na   obrazy i dźwięki. Wysłuchali, że układ nerwowy kontroluje nie tylko świadome reakcje: chodzenie, mówienie, ale reguluje także podstawowe procesy biologiczne takie jak oddychanie i sen.

                            Uczniowie poznali szereg ćwiczeń, które aktywują mózg. Nie zabrakło ćwiczeń logicznych, koncentracji uwagi, wzbogacających słownictwo, a także relaksacji przy muzyce.

                            Celem zajęć było przyłączenie się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu.

             

          • Dzień Liczby Pi - święto matematyki w szkole

          • „…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

            No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”

            14 marca 2024r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki i Święto Liczby Pi. Pokazaliśmy, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Uczniowie klas IV - VIII aktywnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w obchodach tych wyjątkowych matematycznych świąt. Przygotowali gazetkę tematyczną, prezentacje multimedialne, stroje z motywem matematycznym i smaczne pi- wypieki. Uczestniczyli w turnieju matematycznym „12 marca to ważna data …” rozwiązując drużynowo zadania związane z wydarzeniami historycznymi. Udział w turnieju pokazał uczniom, że matematyka istnieje w wielu dziedzinach życia i wcale nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie – zaskakująca i  użyteczna. Na nietypowych lekcjach matematyki uczniowie wyznaczali liczbę Pi eksperymentalnie, rozwiązywali ciekawe zadania w formie stacji zadaniowych i escape room. Wydarzenie w szkole zorganizowały nauczycielki matematyki.

          • KONKURS RECYTATORSKI POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA

          •                 Do tej krainy przyjmij zaproszenie, nie pytaj, jak się dziś ona nazywa… - słowa Czesława Miłosza były mottem V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku.

                        Na zaproszenie do krainy poezji odpowiedzieli uczniowie naszej szkoły. Przygotowali oni recytacje utworów noblisty, które zaprezentowali w czasie eliminacji szkolnych w bibliotece na ul. Fabrycznej w dniu 6 marca.

                        Interpretacje wierszy Cz. Miłosza przedstawili uczniowie z kl. VIa: Joanna Gorycka (Wiara), Paweł Grudziński (Przy piwoniach), Maja Jedlikowska (Wiara), Dominika Kamińska (Ojciec w bibliotece), Kornel Rogacki (Nadzieja) oraz uczeń z kl. VIIa Oskar Drewniak (Miłość).

            Decyzją jury do finału w Janiku zakwalifikowali się: J. Gorycka, P. Grudziński i K. Rogacki. W gościnnych murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku wystąpili w dniu 12 marca. Kornel Rogacki za swoją recytację został nagrodzony trzecim miejscem.

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

                       

          • Góra Grosza

          • Kolejny raz społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie uczestniczyła w akcji zbierania monet pod nazwą Góra Grosza. Była to XXIV edycja akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. W tym roku trwała od 1 listopada 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Po jej zakończeniu i przeliczeniu monet okazało się, że zebraliśmy 796 złoty i 89 groszy. 12 marca 2024 r. monety zostały spakowane w trzy opakowania kartonowe, gdyż zgodnie z instrukcją jedno opakowanie nie może ważyć więcej niż 10 kg. 13 marca monety zostały przekazane na Pocztę w Kunowie i wysłane.

            Dyrekcja szkoły, Zarząd Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunki dziękują wszystkim za przyłączenie się do akcji!

             

          • Warsztaty o emocjach w bibliotece

          • Nasz Kolorowy Potwór i nasze emocje mają się dobrze. Podczas kolejnych warsztatów z cyklu "Emocje w bibliotece" uczniowie klasy II b poznawali moc oddechu i techniki relaksacyjne pomocne w ich regulacji.

          • INFORMACJA

          • Wszyscy kandydaci (23 osoby) do klasy IV sportowej na rok szkolny 2024/2025 uzyskali pozytywne wyniki próby sprawności fizycznej. 

            Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej - Iwona Pomykała

          • Nabór do klasy sportowej

          • Rekrutacja kandydatów do oddziału sportowego, działającego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie, dobiega końca. Zgodnie z harmonogramem rekrutacji obecnie odbywają się próby sprawności fizycznej. Życzymy kandydatom powodzenia.

          • Spektakl ekologiczny

          • 11 marca 2024 r. w budynku szkoły na ulicy Szkolnej uczniowie klas I-IV obejrzeli spektakl ekologiczny ,,Drzewo Życia”. W przedstawieniu poruszone zostały tematy smogu, segregacji odpadów, recyklingu i dbania o środowisko naturalne. Dzieci poprzez aktywny udział w spektaklu mogły utrwalić sobie zasady segregacji śmieci oraz dbania o naszą planetę.

          • Dzień Kobiet w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie-Godowie

          • Z okazji Dnia Kobiet wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili  Dom Pomocy Społecznej im. Sue Ryder  w Kałkowie-Godowie.

            Złożyli życzenia  wszystkim Paniom. Za  piękny gest w postaci kwiatów i życzeń uczniowie oraz opiekunka, p. Alicja Kwapisz, otrzymali  serdeczne podziękowania.

          • Spektakl ekologiczny

          • 11 marca 2024 r. uczniowie klas V-VIII obejrzeli spektakl ekologiczny „Eko-Detektywi: Zagadka Zanieczyszczonego Miasta”. Poprzez emocjonującą fabułę doświadczyli „walki” z zanieczyszczeniami. Mieli  okazję poznać skutki niewłaściwego postępowania ludzi w zakresie degradacji środowiska. Przekonali się, że każda osoba może przyczynić się do jego ochrony poprzez właściwe codzienne wybory.

            Młodzież doszła do przekonania, że ma realny wpływ na przyszłość środowiska i może przyczynić się do ochrony naszej PLANETY.

          • Spotkanie zawodoznawcze

          • Zaczynamy spotkania zawodoznawcze z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych. W dniu 11 marca 2024 r.  gościliśmy delegację ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim.

          • Dzień Logopedy - konkurs logopedyczny

          • 6 marca obchodziliśmy Dzień Logopedy. Z tej okazji uczniowie uczęszczający na zajęcia logopedyczne wzięli udział w konkursie "Mój zeszyt do logopedii". Jednym z jego elementów było wykonanie wspólnie z rodzicem projektu okładki na zeszyt do zajęć oraz ćwiczenie poprawnej wymowy wykorzystanego słownictwa.

            "Kuferki logopedycznych rozmaitości" trafiły do Ariany Radosz, Oliwii Gawron, Igora Pochylskiego, Angeliki Sikorskiej, Nikoli Misztal, Gabriela Mazura.

            Korzystając z okazji "chwalimy się" nowym wyposażeniem gabinetu logopedycznego. Dzięki dyrekcji szkoły ćwiczymy w komfortowych warunkach.

          • Warsztaty kulinarne

          • We wtorek 5 marca uczniowie z klasy 2b zdobywali kolejne umiejętności kulinarne. Tym razem dzieci piekły pizzę w restauracji Grawitacja w Ostrowcu Świętokrzyskim.

          • III miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej klas I-III

          • Uczniowie z klas trzecich PSP im. A.Hedy "Szarego" w Kunowie 1 marca 2024r. brali udział w Turnieju Piłki Ręcznej klas I - III o Puchar Wójta Gminy Rytwiany, organizowanego przez PO-PSPiP im. M. Firlejczyk w Sichowie Dużym. Patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Grzegorz Forkasiewicz.

            Szkołę reprezentowali: Nikola Cybula, Weronika Cybula, Jagoda Dutkowska, Patryk Dwojak, Wojciech Gajewski, Szymon Mróz, Maja Nowak, Piotr Olesiński, Natalia Stefankiewicz, Lena Szymczyk, Nikola Waszczyk, Liliana Wdowczyk, Hanna Wisznarewska, Liwia Wołoszyn. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę zajmując III miejsce. Najlepszym bramkarzem rozgrywek została Liliana Wdowczyk.

            Opiekunami zespołu byli nauczyciele:  Katarzyna Pająk,  Monika Szwagierczak i Marek Pomykała.

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          •  

                      1 marca społeczność szkolna uczciła pamięć żołnierzy, którzy nie złożyli broni po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 r.

                    Rzekome „wyzwolenie” Polski przez sowiecką Armię Czerwoną oznaczało ponowne zniewolenie narodu polskiego przez reżim stalinowski, ale tym razem przy pomocy polskich komunistów, wspólnie z NKWD, bezlitośnie mordujących żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji niepodległościowych.

                    ŻOŁNIERZE WYKLĘCI życiem i walką dawali świadectwo umiłowania wolności i gotowości poświęcenia młodego życia na ołtarzu niepodległej Ojczyzny. Ich bohaterstwo zasługuje na naszą szczególną pamięć, gdyż komunistyczna władza skazała ich na śmierć fizyczną oraz zapomnienie przez następne pokolenia Polaków.

                    W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież przypomniała społeczności szkolnej, kim byli i o co walczyli żołnierze nazywani też NIEZŁOMNYMI. Zaprezentowano także tragiczną historię Antoniego Hedy „Szarego” - patrona naszej szkoły.

                 

          • WALENTYNKOWE WIERSZOWANIE

          • ,,Walentynkowe wierszowanie” to hasło przewodnie konkursu poetyckiego, który został podsumowany 28.02.2024 roku w budynku na ulicy Fabrycznej.

                        Celem konkursu było napisanie wiersza o tematyce walentynkowej. Mistrzami poetyckiego pióra okazali się uczniowie klasy Va. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Loranty, Anna Kiljańska – Myszkowska była pod wrażeniem warsztatu twórczego młodych autorów.

            I miejsce za wiersz ,,Twój Świerszczyk” otrzymał Wiktor Ziółkowski.

            Miejsce II za wiersz ,,Walentynka” przyznano Radosławowi Różalskiemu.

            Komisja wyróżniła także utwór autorstwa Julii Jandy – uczennicy klasy VIb.

                        Wicedyrektor szkoły - pani Małgorzata Kowalska wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy lekkiego pióra!

             

          • Kolorowy Potwór i emocje w bibliotece

          • Kontynuujemy książkową przygodę z Kolorowym Potworem i emocjami w bibliotece szkolnej. Za oknami raz wiosennie, raz deszczowo, szaro i ponuro, ale za to na bibliotecznych oknach nadal można spotkać kolorowego bohatera niezwykłej książki pop-up wydanej przez #WydawnictwoMamania. Tym razem to uczniowie klasy Ib poznawali fascynujący język uczuć i rozświetlali "Emocjonalne słoiczki" z uczuciami.

            Kolejne warsztaty z cyklu "Kolorowy Potwór. Emocje w bibliotece" już niedługo - będzie wiele okazji do wspaniałej zabawy i rozwoju emocjonalnego dzieci.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie