Spotkanie zawodoznawcze z nauczycielami i uczniami ZS nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dziękujemy za przedstawienie młodzieży oferty edukacyjnej.
Spotkanie zawodoznawcze
Ważna lekcja udzielania pierwszej pomocy
17 marca odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratownika medycznego pana Michała Kuterę. W pokazie brały udział klasy pierwsze i klasa 3b wraz z wychowawcami (M.Szwagierczak, A.Rakoczy, A.Jachimczyk). Dzieci aktywnie włączały się w ćwiczenia praktyczne, dzięki czemu podniosły swoje kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziękujemy panu Michałowi za ciekawą i pouczającą lekcję.
8
MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA POETYCKO I MUZYCZNIE
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, dlatego w Tygodniu Kultury Języka wiele uwagi w klasach starszych poświęciliśmy tej wyjątkowej poetce i jej twórczości.
W bibliotece szkolnej były zorganizowane dwa spotkania nt. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska poetycko i muzycznie - dla kl. VIIa i kl. VIIb. W przytulnym kąciku czytelniczym uczniowie prezentowali wiersze poetki i słuchali ich wokalno-muzycznych interpretacji. Uczennica Joanna Gorycka z kl. VIIa przygotowała prezentację multimedialną, która przybliżyła postać „polskiej Safony”, dostarczając wielu ciekawostek z jej życia.
Słowa Przecież ja jestem niebem i światem… - pochodzące z wiersza „mistrzyni miniatur literackich”- stały się mottem konkursu recytatorskiego, w którym wyróżnienia uzyskały Urszula Loranty z kl. VIa i Julia Janik z kl. VIb, a I miejsce zajęła Zofia Karbowniczek z kl. VIb.
Zosia reprezentowała naszą szkołę w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem Oczy moje, które pod wzrokiem twym słodkim się niebią…, zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku. Zajęła tam II miejsce. Gratulujemy!
4
Manna czy wanna? Tydzień Kultury Języka w klasach czwartych
W Tygodniu Kultury Języka klasa IVb zmierzyła się z językowymi łamańcami. Recytowanie wierszyków-łamijęzyków to znakomita zabawa połączona z ćwiczeniami dykcyjnymi.
"The Irish Festival"
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Kulturowego " Poznaj Irlandię". W ramach obchodów Dnia Świętego Patryka w dniach 13-17.03 przeprowadzono liczne działania. Uczniowie, w zielonych strojach odnoszących się do "Zielonej Wyspy", podjęli próbę nauczenia się kroków tradycyjnego tańca irlandzkiego "jig dance". Po czym przystąpili do konkursu liczenia po irlandzku od 1 do 10. Zmagając się z różnorodnymi łamigłówkami o Irlandii mieli także możliwość degustacji tradycyjnych ciasteczek w kształcie czterolistnej koniczynki. W nawiązaniu do życzeń składanych sobie przez Irlandczyków z okazji dnia ich patrona z miłych słów zapisanych przez dzieci na zielonych karteczkach powstały "schody życzeń". Na koniec uczniowie klas czwartych przystąpili do quizu wiedzy o Irlandii. A oto zwycięzcy:
Klasa IVa:
1 miejsce- Oliwia Sieniek
2 miejsce- Dominik Wierzbicki
3 miejsce- Alicja Kwiecień
Klasa IVb:
1 miejsce - Liwia Wołoszyn
2 miejsce- Wojciech Gajewski
3 miejsce- Nina Korpikiewicz
Serdecznie gratulujemy !
Wystawa ciekawostek nt. Irlandii jest nadal dostępna dla uczniów - zapraszamy
19
O KOBIETACH – DLA KOBIET
Zakończył się XXXIII Tydzień Kultury Języka. Co roku to czas szczególny w szkole, kiedy kierujemy uwagę na kształtowanie świadomości kulturowej, pokazujemy bogactwo i możliwości języka ojczystego, rozwijamy wrażliwość na słowo i pobudzamy uczniów do twórczej aktywności.
Tegoroczne działania podjęte w klasach V-VIII obejmowały kilka bloków tematycznych, a nauczyciele poloniści w czasie lekcji oraz w ramach pracy biblioteki szkolnej i Klubu Miłośników Mowy Ojczystej zaproponowali uczniom wiele różnorodnych przedsięwzięć.
W związku z obchodzonym niedawno Dniem Kobiet realizowaliśmy cykl O kobietach – dla kobiet. W czasie zajęć z wychowawcą klasa VIIb realizowała temat: " Znane i podziwiane polskie kobiety".
Na lekcjach języka polskiego ósmoklasiści, wykonując określone zadania w ramach klasowej rywalizacji, przypominali bohaterki lektur szkolnych, co było istotne w kontekście zbliżającego się egzaminu. W kl. VIIIa najlepiej wypadły Kasia Kustra i Amelia Kwiatkowska, w kl. VIIIb - Marcel Nowak, Lena Sierpień i Zuzia Chojnacka.
W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze, na których słowo „kobieta” pojawiało się w różnych kontekstach Najpierw z uczniami kl. Vb na serio i z humorem podjęliśmy rozważania nt. Kilka twarzy kobiety, podkreślając, jakie życiowe role panie mają do odegrania. Z kl. VIb rozmawialiśmy o sytuacji kobiet w różnych zakątkach świata w czasie lekcji bibliotecznej Być kobietą – co to znaczy? Z uczniami kl. VIIb odbyło się spotkanie pod hasłem Poetycko o kobietach, w czasie którego czytaliśmy wiersze z różnych epok literackich, ukazujące portrety kobiet, a uczniowie zmagali się z zadaniem, którego rozwiązaniem okazały się słowa J. T. Trembeckiego z utworu Na białegłowy: Płeć żeńska zawsze szkodzi męskiej, przyznać muszę/ Dla niej Adam wprzód żebro stracił, potym duszę.
Zajęcia poświęcone kobietom były czasem spędzonym miło i pożytecznie. Wykorzystano ciekawe teksty i materiały audiowizualne. Uczniowie mieli też okazję przejrzeć i wypożyczyć książki z kobiecymi bohaterkami w rolach głównych.
5
Wspomnienia z białej szkoły
Od 2 do 6 marca 2025 roku 29-osobowa grupa uczniów wraz z 3 opiekunami przebywała na białej szkole w spokojnej górskiej miejscowości - Małe Ciche (okolice Zakopanego). Dla uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie był to już kolejny wyjazd na tego typu wypoczynek. Warunki w zamieszkiwanym Pensjonacie Willa Tatry były bardzo dobre. Wnętrza -przytulne, posiłki - smaczne, personel - miły. Opiekę nad uczestnikami pełnili: Katarzyna Pająk, Bożena Wijata i Maciej Dziedzic.
Promowanie zdrowego stylu życia, nauka jazdy na nartach i doskonalenie umiejętności narciarskich to główne cele wyjazdu. Uczniowie pod okiem doświadczonych instruktorów mieli szansę nabywać, bądź doskonalić, technikę jazdy na nartach lub desce snowboardowej, spędzając codziennie po kilka godzin na stokach Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej. Przez cały czas pobytu zaznajamiali się z zasadami odpowiedzialnego, bezpiecznego zachowania na stoku narciarskim oraz reagowania w razie wypadku.
Jedną z atrakcji wyjazdu była wizyta w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, które jest również Centrum Edukacji Przyrodniczej. Pierwszym punktem zwiedzania była największa w Polsce makieta Tatr - prezentacji, która jest na niejwyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy - tym razem narratorami były tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze, które pokazywały tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Nasi młodzi narciarze z wielkim zaciekawieniem obejrzeli tak przedstawioną przyrodę tatrzańską. W trakcie zwiedzania uczniowie „zajrzeli” również do jaskini, bardzo przypominającej prawdziwą - było tak samo chłodno i sączył się w niej strumień wody.
Po wyczerpującym dniu na stoku uczniowie mieli też szansę zrelaksowania się w Termach „Bania” w Białce Tatrzańskiej. W Strefie Zabawy, miejscu stworzonym z myślą o najmłodszych i tych trochę starszych, wszystkie atrakcje podporządkowano ich potrzebom.
Uczestnicy białej szkoły wrócili do Kunowa z nowymi umiejętnościami i bogatsi w wiedzę o regionie, w którym przebywali. Zdobyte nowe doświadczenia w postaci doskonalenia lub nauki jazdy na nartach na pewno będą miały wpływ na zdrowie i rozwój osobisty naszych uczniów. W drodze powrotnej uczestnikom wyjazdu dopisywały dobre humory i w autokarze już planowali wyjazd na białą szkołę w nowym roku szkolnym.9
Ogólnopolska Kampania #wiemcorobić
Wśród uczniów klas starszych realizowana jest Ogólnopolska Kampania #wiemcorobić zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci pod patronatem Ministerstwa Edukacji, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, takich jak child grooming i sextortion.
Kampania obejmie działania edukacyjne i prewencyjne skierowane do dzieci, rodziców oraz nauczycieli i ma pomóc rozpoznawać i przeciwdziałać niebezpieczeństwom kryjącym się w internecie.
W ramach działań edukacyjnych 14 marca 2025r. uczniowie klas: VIIa i VIb wzięli udział w zajęciach na temat niebezpieczeństw w internecie oraz relacjach online, podczas których obejrzeli film edukacyjny. Zostali także poinformowani o dostępnych formach wsparcia i radzenia sobie w sytuacji zagrożenia.
Realizując kampanię dbamy o bezpieczeństwo młodzieży w cyfrowym świecie!
1
Dzień Liczby Pi - święto matematyki w szkole
- 12
14 marca 2025r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki i Święto Liczby Pi. Udowodniliśmy, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Uczniowie klas IV - VIII aktywnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w obchodach tych wyjątkowych matematycznych świąt. Przygotowali gazetkę tematyczną, prezentacje multimedialne, planszowe gry matematyczne i smaczne pi- wypieki. W czasie świątecznych lekcji matematyki uczniowie wyznaczali liczbę Pi eksperymentalnie, tworzyli Pi-grafy i miasto liczby Pi, rozwiązywali ciekawe zadania z liczbą Pi. Wydarzenie w szkole zorganizowały nauczycielki matematyki.
Trio "Orient-Expres"
"Muzyczny wesoły pociąg" - program artystyczny dla klas I-IV w wykonaniu trio "Orient-Expres" - zabrał młodą widownię w muzyczną podróż do Gruzji, Armenii, Meksyku i Ameryki. Uczniowie bawili się, śpiewali, klaskali i tańczyli przy znanych i mniej popularnych utworach ludowych oraz amerykańskim przeboju musicalowym "Hello Dolly". Artyści zaprezentowali również wyjątkowe instrumenty: didjeridu i duduk. Dziękujemy za fantastyczny koncert!
2
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ZORGANIZOWANEGO PRZEZ SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU "KOBIETA - INSPIRACJA".
Dla wielu z nas autorytetem jest mama, dla niektórych babcia, a inni wzorują się na swoich nauczycielach. I do nich właśnie odnieśli się w swoich pracach uczestnicy konkursu "Kobieta-inspiracja".
W konkursie wyłoniono 8 zwycięzców.
W kategorii klas I-II:
I miejsce
Oliwia Gawron klasa IIa,
II miejsce ex aequo
Laura Gawron IIa, Weronika Salwerowicz IIb
III miejsce ex aequo
Nikola Ciepielewska Ib, Antonina Bornos IIb
W kategorii klas III-IV
I miejsce ex aequo
Liliana Minkina IIIb, Nikola Misztal IIIa
II miejsce
Wiktoria Sobczyk IVa
III miejsce
Martyna Skowron IIIb
Wyróżnienie dla Igora Pochylskiego z klasy IIb.
Jesteśmy dumni, że konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów, a nam wszystkim tego abyśmy się otaczali dobrymi ludźmi, czerpiąc z nich inspirację.
Organizatorzy konkursu, p. Aneta Nowak i p. Małgorzata Jelonek dziękują wszystkim uczestnikom konkursu i gratulują zwycięzcom.
16
ZAPRASZAMY DO KONKURSU KLASY I - VIII
Kategorie konkursu realizowanego w ramach projektu:
kategoria pierwsza – uczniowie klas I–III szkół podstawowych
Uczniowie przygotowują indywidualnie jedną pracę plastyczną na temat: "Internet okno na świat".
kategoria druga – uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych.
Uczniowie indywidualnie przygotowują prezentację na temat: "Serfuję, lustruję i bezpiecznie się rejestruję". Prezentacja powinna zostać wykonana w serwisie canva.com lub w programie PowerPoint.
Zapraszamy!
Spotkanie zawodoznawcze z wicedyrektorem p. Małgorzatą Bidzińską i uczniami ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim
Podsumowanie konkursu "Narysuj Logostworka"
Podsumowaliśmy konkurs "Narysuj Logostworka" ogłoszony w związku z obchodami Europejskiego Dnia Logopedy. Oto lista wyróżnionych uczniów, którzy z rąk wicedyrektor Iwony Pomykały otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i upominki:
I miejsce: Oliwia Gawron, klasa IIa oraz Gabriel Mazur, klasa IVa,
II miejsce: Krzysztof Stefanik, klasa Ia oraz Piotr Świerszcz, klasa IVa,
III miejsce: Antonina Bornos, klasa IIb,
Wyróżnienia: Igor Dwojak, klasa IIb; Kacper Loranty, klasa IIa oraz Mikołaj Kowalik, klasa IIIb.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomiki za udział oraz upominki służące usprawnianiu motoryki małej - bardzo ważnej dla prawidłowej wymowy. Dziękujemy za udział.
4
Obchody Dnia Kobiet
- 3
Europejski Dzień Logopedy
6 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. W naszej szkole był to cały tydzień zajęć pod hasłem "Logopedia jest fajna":
- wspólnie wykonaliśmy plakat "Logopedia jest fajna" z ćwiczeniami buzi i języka "na wesoło" dla wszystkich uczniów,
- ogłosiliśmy konkurs "Narysuj Logostworka": ogłoszenie wyników 10.03.2025r.,
- był to tydzień gier i zabaw z dużą dawką ruchu: rozwiązywaliśmy zagadki ruchowe, ruchowe wyklaskiwanki, wierszyki, wyliczanki, piosenki; były zabawy gestem, mimiką, mową ciała,
- angażowaliśmy do ćwiczeń i mówienia całe ciało, ponieważ realizujemy logopedyczną innowację pedagogiczną "Gest i ruch pomostem do słów".
Zapraszamy do fotorelacji, jak pracujemy na zajęciach logopedycznych.
15
Wielkie brawa dla Bartka!!!
Dnia 27 lutego uczeń klasy VIII a Bartek Jelonek wraz z opiekunem, Panią Agnieszką Olszewską, mieli przyjemność gościć na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie odbył się III etap XII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego.
Z ogromną radością informujemy, że Bartek uzyskał tytuł finalisty, wykazując się rozległą wiedzą i umiejętnościami językowymi.
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszego ucznia! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Jak zostać Asem Internetu? - lekcja online w klasach piątych.
W Internecie nie musisz poruszać się "na oko".
W trakcie zajęć uczniowie poznali sposoby manipulowania treściami w Internecie oraz nauczyli się, jak rozpoznawać FAKE NEWSY. Dowiedzieli się co to jest DEEPFAK (technika obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu technik sztucznej inteligencji) oraz CLICKBAIT (zjawisko internetowe polegające na przyciąganiu uwagi za pomocą tytułów bądź miniaturek, które przesadnie wyolbrzymiają faktyczną treść lub znaczenie artykułu).
Zrozumieli, że korzystając z sieci należy świadomie podejmować wybory i decyzje.
Lekcja była solidnym przygotowaniem do bezpiecznego korzystania z Internetu.
Michała Rychlickiego opowieść o wojnie
W dn. 05.03.2025r. w budynku szkoły na ul. Fabrycznej odbyła się niezwykła żywa lekcja historii. Kolejny raz uczniowie spotkali się z panem Michałem Rychlickim – rekonkstruktorem i propagatorem narodowych dziejów.
Tym razem zaprzyjaźniony z nami pasjonat historii przybliżył młodzieży tragiczny okres niemieckiej okupacji. Ciekawa opowieść ilustrowana scenkami z wykorzystaniem oryginalnych rekwizytów wywarła na wszystkich niesamowite wrażenie.
Najbardziej podniosłym momentem spotkania była minuta ciszy - hołd oddany poległym w czasie II wojny światowej. Ta ważna lekcja patriotyzmu okazała się niezwykle aktualna w trudnych współczesnych czasach.
6
Pokaz historyczny dla klas I-IV
W środę 05.03.2025r. w budynku szkoły na ul. Szkolnej uczniowie klas I-IV uczestniczyli w żywej lekcji historii. Tym razem rekonstruktor i propagator wiedzy o historii Polski - pan Michał Rychlicki - zabrał młodą widownię w czasy średniowieczne.
4
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie