Zamiast dzień dobry - do widzenia, imiona czytane od tyłu, ubrania nie do pary, na lewą stroną, podczas przerwy lekcja, a na lekcji przerwa...Tak wyglądały przedwakacyjne lekcje w klasie 1b.
Lekcje na opak w klasie IB
- 18
Turniej KIDS HANDBALL DAY
W dniu 16 czerwca 2024 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w turnieju KIDS HANDBALL DAY, zorganizowanym przez Akademię KSZO HANDBALL w Ostrowcu Świętokrzyskim. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie: Jakub Wdowczyk, Jan Jedlikowski, Maciej Piskorowski, Patryk Dwojak, Wojciech Gajewski, Liwia Wołoszyn, Natalia Stefankiewicz, Liliana Wdowczyk, Weronika Cybula, Estera Wołoszyn, Alicja Piskorowska, Roksana Pietruszka, Nazar Nazaruk, Mikołaj Grudziński. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę oraz nagrody rzeczowe. Uczniom kibicowała liczna grupa rodziców. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: Katarzyna Pająk i Maciej Dziedzic.
Edukacja z wojskiem
W dniu 17 czerwca uczniowie klas siódmych naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym „Edukacja z wojskiem” realizowanym pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Pod okiem świetnie przygotowanej kadry młodzież poszerzyła wiedzę w obszarze zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia poprowadzili: p. Wioleta Uba, p. Artur Kulibab, p. Krzysztof Zbrożyna, p. Paweł Ozimkiewicz.
Zaangażowanie i zdyscyplinowanie naszych uczniów zrobiło wrażenie na prowadzących, dyrekcji szkoły oraz paniach wychowawczyniach.
Po zakończonych zajęciach nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w programie. Podobne certyfikaty otrzymali wszyscy uczestnicy szkolenia.
5
Spacerkiem do tężni
Tężnia solankowa na kunowskim rynku to jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. O zdrowotnych właściwościach mgiełki, unoszącej się wokół tężni, mogły przekonać się dzieci z PSP im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie.
1
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Informacja dotycząca rekrutacji
Klasy trzecie w kręgielni
11 czerwca uczniowie klasy III b wybrali się na wycieczkę do kręgielni w Starachowicach. Wyjazd był okazją, aby mile spędzić czas na zabawie i rekreacji. Podzieleni na 4 grupy zmagali się z ciężkimi kulami próbując zbić jak najwięcej kręgli, co sprawiało wszystkim niesamowitą radość. Nie było niezdrowej rywalizacji, a jedynie wspaniała zabawa oraz integracja zespołu klasowego. Każdy cieszył się z uzyskanych punktów. To był świetnie spędzony wtorek, a dla części dzieci - pierwszy pobyt w kręgielni.
1
„Znajdź Właściwe Rozwiązanie”
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowany był program profilaktyki palenia tytoniu pt. „Znajdź Właściwe Rozwiązanie” przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Ostrowcu Św.
Programem objęto uczniów klasy Va. Tematyka zajęć dotyczyła szkodliwości palenia papierosów, budowy i funkcjonowania układu oddechowego, sposobów radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz umiejętności odmowy i asertywnego zachowania, pozytywnego myślenia o sobie.
Podczas warsztatów uczniowie wspólnie poszukiwali rozwiązań trudnych sytuacji. Głównym celem programu było zapobieganie paleniu papierosów wśród uczniów oraz uświadomienie ich jakie skutki ma ten nałóg dla zdrowia i życia człowieka.
Uczniowie wiedzą już, że palacze szkodzą nie tylko samym sobie, ale także bierne palenie może powodować różne schorzenia i choroby, dlatego tak ważne jest, aby dorośli nie palili przy swoich dzieciach. Kluczowa jest także umiejętność asertywnego zachowania i odmawiania, gdy ktoś proponuje młodemu człowiekowi zapalenie papierosa, dlatego należy zapoznawać, ćwiczyć i wzmacniać takie postawy od najmłodszych lat.
Treści programu „Znajdź Właściwe Rozwiązanie” zgodne były z Programem wychowawczo-profilaktycznym szkoły.
Konkurs Logo-Łamacze
- 10
Przed nami tegoroczni "Logo-Łamacze", czyli uczestnicy konkursu logopedycznego podsumowującego całoroczny cykl zajęć z zakresu korekty wad wymowy. W piątek 7.06.2024r. uczniowie zaprezentowali wyliczanki, wierszyki i rymowanki logopedyczne. Nagrodzeni zostali dyplomami za wytrwałą pracę oraz upominkami - w tym roku były to ceramiczne gwizdki-ptaszki do ćwiczeń oddechowych. Brawa dla wszystkich! Dziękujemy dyrekcji za obecność, podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród. Podziękowania także dla uczniów klas pierwszych, którzy wraz z wychowawczyniami pełnili rolę widowni.
Wizyta uczniów klasy 2a w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki
- 8
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki to niezwykłe miejsce na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego, w którym uczniowie klasy IIa przeżyli wyjątkową podróż do przeszłości! Wycieczkę rozpoczęli pokazem multimedialnym „Władcy krzemienia”, a następnie spędzili czas w „W neolitycznej osadzie” - wystawy wprowadziły dzieci w świat archeologii, pokazując w praktyce z jakimi wyzwaniami mierzyli się ludzie żyjący kilka tysięcy lat temu.
Największą atrakcją była podziemna trasa turystyczna, która prowadzi przez pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego. Jest to jedyny taki obiekt na świecie otwarty dla zwiedzających! Dzięki opowieściom pani przewodnik młodzi turyści zapoznali się z warunkami życia codziennego ludzi z epoki kamienia.
Wycieczka do Krzemionek była przyjemnie i pożytecznie spędzonym czasem. Dała drugoklasistom możliwość kontaktu z naturą, zdobycia wiedzy z zakresu archeologii oraz przyrody poprzez odkrywanie tajemnic życia ptaków i leśnych zwierząt.
Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Klasa Ib w Dołach Biskupich
"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?...."
W środę 5 czerwca uczniowie klasy Ib z opiekunami p. Małgorzatą Jelonek i p. Markiem Czubą zachwycali się widokami naszej Małej Ojczyzny spacerując ścieżką geoedukacyjną "Dolina Świśliny" w Dołach Biskupich. Zwiedzanie urokliwej miejscowości zakończono warsztatami integracyjnymi w Środowiskowym Domu Samopomocy. Opiekunowie serdecznie dziękują za pomoc w zorganizowaniu wycieczki Stowarzyszeniu Witulin nad Świśliną, a dyrekcji ŚDS za gościnę i niecodzienną integrację.
11
Podsumowanie V Gminnego Konkursu Matematyczno – Fizycznego "Ja - Młody da Vinci"
- 4
6 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie V Gminnego Konkursu Matematyczno – Fizycznego “Ja Młody da Vinci” dla uczniów klas ósmych z terenu naszej gminy. Konkurs odbył się w kwietniu i brali w nim udział wszyscy ósmoklasiści z naszej gminy. Zadania konkursowe w tym roku sprawdzały umiejętność logicznego myślenia i wykorzystania zdobytej wiedzy w sytuacjach praktycznych. W podsumowaniu konkursu wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami. Nagrody i dyplomy wręczyła dyrektor szkoły Dorota Opara i organizatorki konkursu: p. Edyta Wesołowska, p. Renata Gołemska, p. Alicja Kwapisz i p. Donata Ożdżyńska. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Nowa Era i Bank PKO BP, a dyrekcja szkoły ufundowała słodki poczęstunek.
Laureaci konkursu:
I miejsce
Norbert Tutalak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłowie
II miejsce
Małgorzata Walczak - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy “Szarego” w Kunowie
III miejsce
Mateusz Jagieło - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym
Martyna Stachula - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janiku
Gratulujemy laureatom oraz uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie nauk ścisłych.
Rok Czesława Miłosza - slam poetycki
- 4
W bibliotece szkolnej odbył się slam poetycki, czyli amatorska poetycka rywalizacja w deklamacji i pięknym czytaniu wierszy. Z twórczością Czesława Miłosza zmierzyli się uczniowie klasy IVa - czyli szkolna grupa Ratowników Czytelnictwa. Do międzystolikowej klasowej rywalizacji zostały wybrane wiersze noblisty z cyklu "Świat. Poema naiwne" przypominające sposób patrzenia na świat oczami dziecka. Motywem przewodnim spotkania były pachnące piwonie.
Wyprawa na Olimp
5 czerwca 42 uczniów klas: VIa, VIb i Va udało się na kolejną wyprawę kulturalną do ODK ,,Malwa” w Ostrowcu Św. na spektakl teatralny ,,Widziane z Olimpu” wystawiony przez Kielecki Teatr Lektur.
Niezwykły sposób zaprezentowania historii bogów greckich i ludzkości pozwolił uczniom poszerzyć wiedzę z języka polskiego i historii. Wspaniała scenografia, mistrzowska gra aktorów i nastrojowa muzyka przeniosły widzów na Olimp, gdzie poznali nie tylko uroki życia jego mieszkańców, ale także rozterki i dylematy. Przedstawienie zrobiło duże wrażenie na uczniach, którzy już wyrazili chęć wyjazdu na kolejny spektakl.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Jolanta Sternik, p. Anna Kiljańska – Myszkowska i p. Donata Ożdżyńska.
Laboratoria Przyszłości
- 4
W trakcie zajęć rozwijających aktywność i kreatywność, wykorzystując pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości uczniowie klas V-VIII skupili się na programowaniu robotów Robobloq Q-Scout.
Wiemy, że nauka programowania już w szkole podstawowej przynosi wiele korzyści. Pomaga dzieciom rozwijać umiejętności logicznego myślenia, analizy i rozwiązywania problemów. To kluczowe umiejętności, które przydają się nie tylko w informatyce, ale także w innych dziedzinach życia.
Nauka programowania uczy dzieci myślenia w sposób związany z komputerami. Rozkładanie zagadnień na mniejsze kroki, analiza problemów i szukanie efektywnych rozwiązań to umiejętności, które są przydatne nie tylko w programowaniu, ale także w codziennym życiu. Robobloq Q-Scout oferuje wiele możliwości programowania. Uczniowie wykorzystując aplikację Robobloq tworzyli własne programy w języku Scratch i Python. Kreatywne poszukiwanie rozwiązania danego problemu pozwoliło uczniom eksperymentować z funkcjonalnością języków programowania.
Podczas zajęć uczniowie korzystali również z okularów ClassVR. Za pomocą okularów odbywali wirtualne wycieczki, poznając własności figur i zjawisk matematycznych, krainy geograficzne, kulturę i sztukę innych krajów. Wykorzystali również klocki konstrukcyjne KORBO do budowania figur przestrzennych. W trakcie zajęć poznali skaner 3D i podjęli pierwsze próby skanowania przedmiotów.
Z satysfakcją zauważamy, że nasi uczniowie lubią te zajęcia, bo nauka programowania i poznawanie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych rozwija umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i pobudza do kreatywności.
Podsumowanie konkursu informatycznego
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie informatycznym "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze" organizowanym przez ŚCDN w Kielcach, Urząd Marszałkowski oraz Komendę Wojewódzką Policji.
Jest to konkurs, który promuje wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.
Praca konkursowa polegała na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat: „Internet jest na całym świecie – a świat cały w Internecie".
Dzisiaj podsumowaliśmy etap szkolny, w którym pierwsze miejsce zajął Bartosz Jelonek z klasy 7a, drugą lokatę uzyskała Zofia Karbowniczek z klasy 5b, a trzecie miejsce Amelia Kwiatkowska z klasy 7a.
Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się również: Ewa Kaczor, Wiktor Ziółkowski, Radosłąw Różalski, Maja Gałka oraz Natalia Ziemba.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!
1
"𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗸𝗮" 𝘄 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗷 𝘀𝘇𝗸𝗼𝗹𝗲 𝘇 𝘄𝘆𝗷𝗮̨𝘁𝗸𝗼𝘄𝘆𝗺 𝗳𝗲𝘀𝘁𝘆𝗻𝗲𝗺!
3 czerwca uczniowie klas V-VIII bawili się na szkolnym festynie z okazji Dnia Dziecka! Przygotowano mnóstwo atrakcji a zabawa była znakomita.
Festyn "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" zorganizował Samorząd Uczniowski. Pani wicedyrektor przywitała uczniów, złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego serdecznie podziękowali wicedyrektorowi szkoły p. Małgorzacie Kowalskiej, opiekunkom Samorządu p. Dorocie Skórze i Jolancie Sternik oraz przewodniczącemu Wiktorowi Myśliwskiemu za całoroczną współpracę i wręczyli medale.
Zabawa rozpoczęła się od wspólnego tańca. Uczniowie zatańczyli belgijkę. Następnie wszystkie klasy prezentowały przygotowane przez siebie występy artystyczne w ramach programu Mam Talent. Były pokazy talentów, muzyczne, taneczne. Uczniowie, nauczyciele mogli się poczuć jak w teatrze, bo na scenie festynu odbyła się premiera spektaklu pt. „Czerwony kapturek”.
W rozgrywkach konkursowych pierwsze miejsce zajęła klasa VIa, drugie miejsce klasa VIb, zaś trzecie miejsce klasa Va, VIIa i VIIb. Młodzież zmagała się także z zagadkami dotyczącymi nauczycieli. Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek. Najważniejsze, że pogoda dopisała i wszyscy dobrze się bawili. Uczniów nie opuszczał dobry nastrój.
Dzień Dziecka udał się wspaniale! Już czekamy na następny. Zapraszamy do fotorelacji.
6
Dzień Mamy i Taty
"Mamo, Tato - Kochamy Was"
Słowem, piosenką, tańcem i kredką wyrazili swoje uczucia do rodziców uczniowie klas IIa i IIb. Na uroczystość, która odbyła się w środę 24.05.2024r., zaprosili swoich najbliższych, dyrekcję szkoły oraz przedstawicieli władz - burmistrza Lecha Łodeja i przewodniczącego rady Piotra Rakoczego. Widownia obejrzała pełną humoru bajkę "Jaś i Małgosia", wysłuchała deklamacji wierszy i radosnego wykonania piosenek o rodzinie. Uczniowie wspaniale poradzili sobie na scenie, w tańcu i przy sztalugach. Przedstawienie przygotowały wychowawczynie Wioletta Ćwik i Anna Jachimczyk przy wsparciu rodziców.
14
Dzień Dziecka
Piątek 31 maja obfitował w moc atrakcji, które przygotowali wychowawcy i rodzice dla uczniów klas I-IV: warsztaty rękodzieła, wycieczki i spacery po najbliżej okolicy, eksplorowanie urokliwych zakątków naszej pięknej gminy, klasowe pikniki. Pizza, gofry czy lody nigdy tak nie smakowały, jak zjedzone na świeżym powietrzu w towarzystwie koleżanek i kolegów z klasy. To był czas zabaw, szaleństwa, śmiechu i ciekawych rozmów.
16
Spektakl "Alicja w zaczarowanej krainie".
W poniedziałek 27 maja uczniowie klas IIb i III a,b PSP im. Antoniego Hedy ,,Szarego” w Kunowie wraz z wychowawczyniami wybrali się do ODS ,,Malwa” w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby obejrzeć spektakl teatralny Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa pt. „Alicja w zaczarowanej krainie”.
Piękna scenografia, gra świateł, melodyjne i nastrojowe piosenki oraz bajkowy klimat przedstawienia sprawiły, że czas minął tak szybko, jak sen Alicji. Przez krótki czas wszyscy mogliśmy znaleźć się w kolorowej krainie fantazji.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie