Certyfikat
XXV Jubileuszowy Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2024”
W sobotę 28 września grupa 36 uczniów z klas VI-VIII wzięła udział w XXV Jubileuszowym Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2024”. Uczestnicy prowadzeni przez przewodników PTTK-u przeszli 15-sto kilometrową trasę „Jeleniowską” z Piórkowa przez Przełęcz Jeleniowską, Górę Jeleniowską, Paprocice i Trzciankę na Święty Krzyż. Trasa rajdu prowadziła przez atrakcyjne turystycznie tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Opiekę nad uczestnikami rajdu sprawowali nauczyciele: wicedyrektor Małgorzata Kowalska, Donata Ożdżyńska i Dorota Skóra.
Z pomocą dla powodzian
W dniach 20 – 26 września 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie trwała akcja pod hasłem POMOC DLA POWODZIAN, której inicjatorem był Burmistrz Miasta i Gminy Kunów oraz jednostki OSP z terenu gminy Kunów.
Uczniowie przynosili do szkoły żywność, środki czystości i inne artykuły potrzebne tym, którzy ucierpieli w powodzi. 27 września zebrane rzeczy zostały przekazane do Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie.
Pamiętamy o naszym Patronie
- 4
26 września 2024 r. uczniowie klas Va, Vb, VIa pod opieką nauczycieli Doroty Opary, Małgorzaty Kowalskiej, Iwony Matuły i Małgorzaty Szczepanik wzięli udział w spotkaniu patriotyczno-integracyjnym szkół noszących imię Antoniego Hedy „Szarego” w Szewcach.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie delegacje poszczególnych szkół z Kowali, Radoszyc, Zaborowic i Kunowa złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym partyzantów poległych 18 września 1944 r. w zwycięskiej walce z hitlerowcami. Uczniowie wzięli również udział w mini grze terenowej- szukania ukrytych informacji o patronie.
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły serdecznie dziękują społeczności szkolnej z Kowali za zaproszenie na spotkanie patriotyczno - integracyjne, podczas którego mieli także możliwość porozmawiać z córką Antoniego Hedy „Szarego” - panią Teresą Hedą - Snopkiewicz. Gratulują wspaniałej organizacji spotkania oraz wyjątkowej atmosfery.
𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐧́ 𝐉𝐞̨𝐳𝐲𝐤𝐨́𝐰
Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września.
Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta. Na lekcjach języków obcych uczniowie korzystali z materiałów opublikowanych na stronie internetowej Europejskiego Dnia Języków
. Bardzo ciekawe okazały się gry na myślenie „Porozmawiaj ze mną” oraz „Gdzie jestem?”. W pierwszej z nich uczniowie losowo wybierali karteczki z napisem „Porozmawiaj ze mną” w różnych językach, a następnie zgadywali, jaki to język i próbowali zdanie to wymówić. W grze „Gdzie jestem?” widzieli na ekranie 20 losowych zdjęć z całej Europy i odgadywali, gdzie one zostały zrobione? Używali swoich umiejętności językowych i wirtualnej lupy, aby znaleźć wskazówki na zdjęciu.
Nauczycielki języków obcych – Aneta Nowak, Agnieszka Olszewska i Dorota Skóra zwróciły uwagę uczniów na tegoroczne hasło Europejskiego Dnia Języków: Języki dla pokoju, tak ważne w obecnym świecie.
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
Uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych brali udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego, które odbyły się 25 września 2024 roku. Młodzież wybierała swoich przedstawicieli spośród 8 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali członkowie Komisji Wyborczej – Aleksandra Masternak z kl. VIb, Lena Sepiół z kl. VIa, Natalia Słapek z kl. VIb i Wiktoria Urbanik z kl. VIa. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
Filip Jedynak z kl. VIIIb – przewodniczący,
Zofia Karbowniczek z kl. VIb – zastępca,
Jakub Mazan z kl. VIIa – sekretarz.
Wybory w klasach młodszych odbyły się 24 września 2024 roku. Młodszy Zarząd Samorządu Uczniowskiego prezentuje się następująco:
Przewodnicząca - Hanna Rutkowska z klasy IIb
Zastępca - Natalia Stefankiewicz IVb
Sekretarz - Lena Sieniek IVa
Sekcja kulturalno-artystyczna - Wiktoria Zięba IIa, Nikola Misztal IIIa, Martyna Skowron IIIb.
Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!
6
𝐈𝐈 𝐆𝐦𝐢𝐧𝐧𝐲 𝐊𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐒𝐩𝐫𝐚𝐰𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝐉𝐞̨𝐳𝐲𝐤𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡
W dniu 25 września 2024 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie wzięli udział w II Gminnym Konkursie Sprawności Językowych z Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego ‘Read, Listen and Think / Lese – und Horverstehen’ zorganizowanym przez nauczycieli języków obcych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym.
Naszymi reprezentantami byli: Bartosz Jelonek, Eliza Kędzierska i Lena Sierpień (j. angielski) oraz Amelia Kwiatkowska, Lena Sierpień i Rozalia Wrona (j. niemiecki).
Podczas konkursu uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem .
Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradziła sobie Eliza Kędzierska i zajęła I miejsce
w konkursie z języka angielskiego. Nasza laureatka otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy – upominki.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy!!!
1
Profilaktyka nowotworowa (szczepienie HPV)
W trosce o zdrowie naszych uczniów Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego „Hedy” Szarego w Kunowie przystąpiła do ministerialnego programu „Szczepienia przeciw HPV w szkołach”.
24 września 2024r. w spotkaniu z rodzicami wzięła udział p. Jolanta Malec - założycielka fundacji „Wyspa Pomocy”, której celem są działania proedukacyjne oraz prozdrowotne w zakresie zapobiegania nowotworom wywołanym przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Prelegentka zaapelowała do rodziców o tzw. czujność onkologiczną. Uświadomiła, jakie zmiany, zarówno u chłopców, jak i dziewcząt, powinny zaniepokoić rodziców.
Niebawem październik - miesiąc świadomości walki z rakiem. Najskuteczniejszą metodą walki z tą chorobą są szczepienia.
„W dużym stopniu to od Waszej decyzji zależeć będzie pomyślna przyszłość Waszych dzieci” – podsumowała spotkanie pani Jolanta Malec, której wskazówki i rady spotkały się z dużym zainteresowaniem rodziców.
POMOC DLA POWODZIAN
Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie pragnie włączyć się w zbiórkę pod hasłem POMOC DLA POWODZIAN, której inicjatorem jest Burmistrz Miasta i Gminy Kunów oraz jednostki OSP z terenu gminy Kunów. Zostanie ona przeprowadzona w dniach 20 – 26 września 2024 r.
Do budynków szkoły na ul. Fabrycznej i Szkolnej prosimy o przynoszenie:
żywności: woda do picia, żywność z długą datą przydatności, konserwy, pasztety, kawa, herbata, cukier, ryż, makarony, płatki zbożowe, słodycze, itp.; itp.;
środków higieny i czystości: płyny do kąpieli, mydła, dezodoranty, pasty do zębów, ręczniki, proszki do prania, podpaski, pampersy, papier toaletowy, ręczniki papierowe, worki na śmieci, środki dezynfekcyjne, rękawice ochronne itp.;
oraz innych: koce, śpiwory, materace, kołdry, pościel, poduszki, powerbanki, zestawy pierwszej pomocy, materiały opatrunkowe, apteczki, baterie, zapalarki, termosy, łopaty – najlepiej do odśnieżania, ściągaczki do szyb, myjki ciśnieniowe, osuszacze powietrza, kalosze, rękawice gumowe i robocze, itp.
Na ul. Fabrycznej prosimy przynosić je na dwóch długich przerwach do pani Urszuli Radomskiej do sali informatycznej.
Na ul. Szkolnej prosimy przynosić je do świetlicy do nauczycieli, którzy mają tam zajęcia.
Zebrane rzeczy zostaną przekazane do Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie w dniu 27 września 2024 r.
III rajd pieszy po ścieżce geoedukacyjnej "Dolina Świśliny"
17 września 2024r. odbył się III rajd pieszy po ścieżce geoedukacyjnej "Dolina Świśliny" w Dołach Biskupich. Przewodnikiem była p. dr hab. Anna Mader z Instytutu Geologicznego w Kielcach. Trasa rajdu przebiegała wzdłuż malowniczych terenów gminy Kunów i Pawłów.
Organizatorzy wręczyli pamiątkowe puchary dyrektorom szkoły: p. Małgorzacie Kowalskiej i p. Iwonie Pomykale. Zwieńczeniem tej wspólnej wyprawy było ognisko integracyjne.
Inicjatorom rajdu dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Katarzyna Pająk.
Odwiedził nas Dentobus!
Od 10 do 13 września uczniowie wszystkich klas w budynkach przy ul. Szkolnej i Fabrycznej mogą skorzystać z opieki dentystycznej w Dentobusie. Mobilny gabinet stomatologiczny oferuje między innymi przegląd dentystyczny, ustalenie planu leczenia, lakowanie i fluoryzację zębów, czy instruktaż higieny jamy ustnej.
NARODOWE CZYTANIE 2024
W piątek 6 września 2024 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W akcji wzięli udział uczniowie klas V-VIII.
20
Uroczystości poświęcone Kieleckim Westerplatczykom
6 września 2024 roku w Kielcach odbyły się uroczystości poświęcone Kieleckim Westerplatczykom. W Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy, a następnie na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury miały miejsce główne obchody uroczystości: wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Pamięci oraz złożenie przed tablicą poświęconą obrońcom Westerplatte okolicznościowych wieńców i wiązanek.
W uroczystościach tych wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, w skład którego wchodzili uczniowie: Igor Lis, Bartosz Mazan, Dawid Połowniak i Antoni Bednarski pod opieką Doroty Opary i Małgorzaty Kowalskiej. Była to manifestacja patriotyzmu i dumy narodowej naszej społeczności szkolnej oraz dowód pamięci o żołnierzach broniących Westerplatte, którzy pochodzili m. in. z Kielecczyzny.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie