Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym
"Zimowy czas – bezpieczny czas"!
Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym
"Zimowy czas – bezpieczny czas"!
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W klasie Vb zostały przeprowadzone warsztaty zwiększające świadomość młodych ludzi na temat tej choroby. Celem podejmowanych działań jest popularyzowanie wiedzy na temat depresji oraz problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.
Uczniowie przypomnieli sobie informacje na temat instytucji pomocowych. Obejrzeli film edukacyjny oraz wspólnie wykonali plakat. Wielu młodych ludzi zwróciło również uwagę, że dla osób, które doświadczają objawów choroby, ważne jest wsparcie i zrozumienie otoczenia. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność dzieci i młodzieży na depresję. Dlatego tak ważna jest świadomość jak przeciwdziałać chorobie i jak wspierać osoby chore.
Klasy siódme i ósme wzięły udział w lekcjach online dotyczących ważnych aspektów funkcjonowania w Internecie.
Uczniowie klas siódmych w czasie lekcji na temat:
„Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas? odpowiadali na pytanie, dlaczego media społecznościowe tak ich przyciągają i co sprawia, że ich uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą. Dowiedzieli się czym jest pętla dopaminowa, poznali sposoby radzenia sobie z siłą jej oddziaływania. Wspólnie ustalili jak dbać o cyfrową higienę.
Natomiast w klasach ósmych poruszony został problem RELACJI.
Podczas zajęć: „DOPAMINA – jak budować dobre relacje rówieśnicze, a stawiać granice w tych toksycznych?” uczniowie mieli okazję przyjrzeć się swoim relacjom, uczyli się identyfikować i nazywać zachowania określone przez czerwone i zielone flagi (pozytywne/negatywne, toksyczne/zdrowe) poznali typy reakcji na negatywne zachowania, mieli okazję poćwiczyć w jaki sposób stawiać granice w relacjach, oraz odkryć czym są dla nich dobre relacje.
Zajęcia poprowadziły:
Joanna Leśnicka - specjalistka ds. projektów edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w programie Dziecko w Sieci.
Marta Mikołajczak – psycholog społeczny, trener, wykładowca Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Udział w lekcjach online jest częścią obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w bieżącym roku przebiega pod hasłem ,,Razem na rzecz lepszego Internetu''.
...Dzień Języka Ojczystego z teatrem kamishibaj "Kazimierz Nowak. Listy z Afryki" i lekturą Łukasza Wierzbickiego "Afryka Kazika" w klasie IIIa. Uczniowie wykonali też mapy podróży K. Nowaka przez kontynent afrykański. Do sporządzenia starych map wykorzystany został papier czerpany, który uczniowie wykonali samodzielnie w Domu Spokojnej Książki.
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na bogactwo polszczyzny. O tym, jak różnorodny jest język polski, przekonali się uczniowie klasy IVb. Podczas lekcji języka polskiego wzbogacili słownictwo, poznając wyrazy, których rzadko używamy na co dzień. Są czasami trudne do zapamiętania, niekiedy śmieszne, ale z pewnością mało znane nastolatkom.
Sporty zimowe to świetna okazja, by zachęcić zarówno młodszych, jak i starszych uczniów, do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
W dniach 12 i 19 lutego 2025r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie pojechali na stok i lodowisko do Bałtowa. Celem wycieczki była nauka jazdy na nartach, łyżwach i snowboardzie. W wycieczce zorganizowanej przez p. Katarzynę Pająk wzięło udział łącznie ponad 100 uczniów ze wszystkich klas. Dla wielu wyjazd był doskonaleniem techniki jazdy na nartach i łyżwach, jednak duża grupa uczniów z różnych klas, pod czujnym okiem instruktorów, dopiero uczyła się szusowania po śniegu na nartach, snowboardzie i jazdy po lodzie.
Wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wszystkim się zrelaksować i odprężyć oraz wzmocnić sprawność fizyczną. Jazda na nartach, łyżwach i snowboardzie okazała się wspaniałą zabawą.
Opiekunami uczniów byli: Bożena Wijata, Małgorzata Jelonek, Monika Szwagierczak, Donata Ożdżyńska, Maciej Dziedzic i Marek Pomykała. Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w opiece.
Młodzież klas VIII na zajęciach z doradztwa zawodowego poznała zasady i terminy rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Uczniowie zapoznali się z komunikatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Omówili zasady przeliczania wyników z egzaminu ósmoklasisty na punkty przy rekrutacji. Najważniejsze były terminy postępowania rekrutacyjnego, których należy przestrzegać. Ósmoklasiści zostali wyposażeni w wiedzę, która jest niezbędna w procesie wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej.
19 lutego gościliśmy w naszej szkole podróżnika Mateusza Chołody, który opowiedział o swojej podróży do Egiptu. Spotkanie odbyło się w formie aktywnej i pełnej humoru lekcji.
Zajęcia zawierały wartości edukacyjne z różnych dziedzin: geografii, historii, kultury i religii. Podczas widowiska podróżnik zadawał wiele pytań i zagadek, angażował uczniów do różnych aktywności.
Było więc mierzenie odległości na globusie podczas liczenia skali, przymierzanie strojów przywiezionych z Egiptu, udział w krótkich inscenizacjach oraz oglądanie pamiątek, zdjęć, filmików z wyprawy.
Duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły przywiezione przez podróżnika rekwizyty i pamiątki.
Z pewnością dla wielu uczniów udział w zajęciach stanie się inspiracją do planowania w przyszłości własnych egzotycznych wypraw.
Dom Spokojnej Książki to miejsce łączące edukację, promocję czytelnictwa i dobrą zabawę. Uczniowie klasy IIIa wzięli tu udział w warsztatach czerpania papieru i ognisku integracyjnym.
Zaczęło się od okrzyków zachwytu na widok najwyższego w Polsce, sześciometrowego regału z książkami oraz biblioteki w miniaturze, czyli Book Nook. Obejrzeliśmy zbiory książkowe, plakaty i bibeloty zgromadzone przez właścicieli. Dużym zainteresowaniem cieszyła się maszyna do pisania, przytulne fotele przy kominku oraz różne zakamarki budynku z "pokojem trolli" włącznie.
Podczas warsztatów każdy uczestnik poznał tradycyjną metodę czerpania papieru z pulpy papierowej z użyciem prasy oraz przygotował swój arkusz papieru, który wykorzysta na lekcji.
Ponieważ miejsce promuje ideę book-crossingu, my również przekazaliśmy kilka książek do Domu Spokojnej Książki.
Do tego pieczenie kiełbasek i chleba, słońce i świeże powietrze, zabawy na śniegu - czego chcieć więcej? Gorąco polecamy to klimatyczne miejsce nie tylko miłośnikom książek - uczniowie klasy IIIa wraz z opiekunkami p. Wiolettą Ćwik i Moniką Sasak.
W dn. 17 lutego 2025r. opiekunki Klubu Miłośników Mowy Ojczystej zorganizowały wyprawę kulturalną do ODK „Malwa” w Ostrowcu Św. na spektakl Kamienie na szaniec, przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Wzięło w niej udział 39 uczniów z kl. VII-VIII.
Twórcy przedstawienia napisali scenariusz do znanej książki A. Kamińskiego i przenieśli opowieść o tragicznych losach Rudego, Alka i Zośki na scenę, wykorzystując nowatorskie środki przekazu. Uczniowie mieli okazję poznać rzeczywistość wojenną, w czasie której rozgrywał się dramat pokolenia Bytnara, Zawadzkiego i Dawidowskiego – młodych ludzi, którzy zamiast cieszyć się życiem i spełniać marzenia, musieli chwycić za broń i walczyć z niemieckim okupantem.
Ich patriotyczna postawa, niezłomność, lojalność, koleżeńskość i honor, a także męstwo, odwaga i hart ducha to cechy, które stanowią wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży.
15 lutego 2025 roku wolontariusze ze Szkolnego Koła KSM spotkali się z pensjonariuszami z DPS w Kałkowie – Godowie, by wspólnie świętować Walentynki. Uczniowie przygotowali przedstawienie, w którym zaprezentowali najpiękniejsze wiersze miłosne znanych polskich poetów oraz aforyzmy i przysłowia o zakochanych. Nie zabrakło nastrojowych ballad i romantycznych piosenek z lat 60-tych i 70-tych. Każdy z mieszkańców otrzymał serduszko z dedykacją. Było dużo radości i humoru, nie zabrakło też chwil wzruszenia i zadumy.
Na koniec spotkania młodzież poczęstowała mieszkańców słodkimi wypiekami. Opiekunka Szkolnego Koła KSM – pani Alicja Kwapisz – dziękuje wolontariuszom i ich rodzicom za przygotowanie przepysznych ciast i ciasteczek z walentynkowym akcentem.
Dlaczego czasem trzeba się wyłączyć, aby odpocząć? Po co nam odpoczynek i co dzięki temu zyskuje nasz mózg? Co to jest cyfrowy dobrostan i jak zadbać o higienę cyfrową mając przy sobie towarzysza w postaci smartfona?
Odpowiedziami na te pytania zajęli się uczniowie klas VIa i VIb podczas lekcji online pt. „Wyłącz, by odpocząć” przeprowadzonej przez Martę Florkiewicz-Borkowską - trenerkę programu Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą i Google.
Każda osoba potrzebuje odpoczynku i warto zadbać o to, aby ten odpoczynek był dobry jakościowo. Jednocześnie nie zapominamy o naszym towarzyszu i lekcja zakończyła się zaprojektowaniem i wykonaniem etui dla smartfona.
Zakończył się Walentynkowy Tydzień w Bibliotece, w ramach którego odbywały się konkursy i spotkania, a ich głównym tematem była, oczywiście, miłość.
Klasa VIa uczestniczyła w lekcji bibliotecznej nt. Walentynki w różnych zakątkach świata. Uczniowie kl. Vb i VIb przygotowywali plastyczną interpretację miłosnych frazeologizmów. Na przerwach rozbrzmiewały piosenki o zakochanych i pojawiła się także walentynkowa gazetka.
Opiekunki - biblioteki oraz Klubu Miłośników Mowy Ojczystej zorganizowały konkursy literackie i czytelnicze:
Podsumowanie konkursów odbyło się w poniedziałek. W czasie spotkania wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Kowalska pogratulowała zwycięzcom, wręczając im nagrody i dyplomy, a organizatorki walentynkowego przedsięwzięcia – Anna Kiljańska-Myszkowska, Jolanta Sternik i Barbara Loranty – podziękowały wszystkim za zaangażowanie.
Nasi Pierwszoklasiści są już oficjalnie Czytelnikami. Od kilku dni samodzielnie wypożyczają książki. Widać, że wspaniale radzą sobie z czytelniczymi przywilejami i obowiązkami.
We wtorek 11.02.2025r. wzięli udział w uroczystej lekcji bibliotecznej, podczas której poznali bliżej bibliotekę szkolną oraz ślubowali "Kochać książki, korzystać z ich rad i mądrości". W wydarzeniu towarzyszyły uczennicom i uczniom panie wychowawczynie oraz pani wicedyrektor Iwona Pomykała. Część artystyczną przygotowała szkolna grupa Ratowników Czytelnictwa z klasy IVb pod opieką p. Katarzyny Smagieł-Dwojak, a pani Monika Sasak zaprosiła do wspólnych zabaw słuchowo-ruchowych z wykorzystaniem książek, kredek i kubków.
Uczniowie oczywiście wypożyczyli pierwsze książeczki oraz otrzymali motywatory czytania „Poczytajmy sobie" zachęcające rodziców do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat.
15 lutego 2025 r. dziesięciu uczniów ze szkoły w Kunowie pod opieką p. Małgorzaty Kowalskiej wzięło udział w XXXI Rajdzie Zimowym Szlakiem Powstania Styczniowego.
Wraz z innymi uczestnikami przebyli trasę wiodącą od Kunowa przez Nietulisko Małe, Prawęcin do Nietuliska Dużego. Poznali historię pomnika znajdującego się na rynku w Kunowie, mogiły powstańców styczniowych na kunowskim cmentarzu, kościoła św. Władysława w Kunowie oraz ruin walcowni żelaza w Nietulisku Dużym. Po drodze odwiedzili gościnne gospodarstwo agroturystyczne w Nietulisku Dużym.
XXXI Rajd Zimowy zakończył się wspólnym ogniskiem oraz wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu krajoznawczego. Uczestnicy rajdu byli zachwyceni pięknem Ziemi Kunowskiej.
11 lutego 2025 roku - tak bawili się uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami i dyrekcją.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika.
Tegoroczne hasło przewodnie to ,,Razem na rzecz lepszego Internetu'' wskazuje potrzebę współpracy w celu tworzenia bezpieczniejszego środowiska online dla wszystkich.
Od wielu lat obchodzony jest również w naszej szkole. W tym roku zrealizowaliśmy wiele inicjatyw. Klasy młodsze odbyły ciekawą lekcję na temat zagrożeń w internecie. Natomiast w klasach 5 - 8 obchody rozpoczęły lioderki CYBERSpotu zawieszeniem CyberSkrzynki i ogłoszeniem konkursu plastycznego dla uczniów. Na zajęciach informatyki odbyły się "Lekcje bezpieczeństwa" oraz akcja " Nie hejtuję! Jestem przeciw hejtowi!".
Do końca marca uczniowie klas 5 - 8 wezmą udział w lekcjach online prowadzonych przez ekspertów Safer Internet.
Potrzeba pozostawania w "stałym kontakcie ze światem" i "bycia na bieżąco" wpływa na coraz większe uzależnienie młodych ludzi od mediów elektronicznych, dlatego na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka dotycząca uzależnienia od telefonu. Uczniowie klas starszych rozmawiali na temat tego, czym jest uzależnienie behawioralne, jak rozpoznać, że ktoś jest uzależniony oraz poznawali negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonu. Podsumowaniem rozmów z młodzieżą było wypracowanie wspólnego wniosku, że podstawą życia są relacje międzyludzkie i o tym należy pamiętać.
Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny to wyjątkowa inicjatywa, mająca na celu konfrontację różnych form wypowiedzi plastycznej dzieci i młodzieży. Tematyka konkursu staje się punktem wyjścia do głębszej refleksji nad wartościami pracy strażaków, które są istotne dla współczesnego człowieka. W dniu 6 lutego ogłoszone zostały wyniki konkursu na szczeblu gminnym. Do etapu Ogólnopolskiego zakwalifikowała się praca Radosława Różalskiego z klasy VIIa oraz Krystiana Jedlikowskiego z klasy IIb.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Życzymy powodzenia!
Powered by aSc EduPage