Jak zmienić zdjęcia cyfrowe w cyjanotypię? Jak wykonać zdjęcie bez aparatu fotograficznego?
Na takie pytania szukaliśmy odpowiedzi i sposobów rozwiązania w trakcie zajęć rozwijających aktywność i kreatywność w klasie VIIIa.
Pierwszym zadaniem było przygotowanie negatywu zdjęcia. Wykorzystaliśmy do tego program graficzny GIMP. Następnie z pomocą zaproszonego fotografa, p. Mirosława Radomskiego przygotowaliśmy odbitki na folii , papier wodoodporny i odczynniki chemiczne.
Kluczem do rozwiązania zadania jest niezwykle ciekawy proces, a mianowicie proces odbitek cyjanowych, który polega na użyciu dwóch chemikaliów - cytrynianu żelazo-amonowego i żelazicyjanku potasu.
Na kartkę papieru nanosimy pędzelkiem rozpuszczoną mieszankę odczynników. Po całkowitym wyschnięciu, nakładamy negatyw na papier i wystawiamy go na działanie promieni słonecznych bądź lampy UV. Jeśli nie mamy negatywu możemy na kartce naświetlić inną kompozycję. Otrzymamy w ten sposób odbitkę nie używając aparatu fotograficznego.
Czas wywołania jest uzależniony od ilości naniesionej substancji oraz mocy światła. Dlatego też warto wykonać kilka próbek zanim dojdziemy do perfekcyjnego czasu naświetlania. O tym, że jest to misterny proces przekonaliśmy się wykonując kilka prób, z których nie wszystkie były udane!
Pozostało już tylko płukanie i wyostrzanie odbitki. Efekt końcowy zaskoczył nas. Powstały odbitki o pięknym cyjanowym, czyli niebieskim kolorze.
Po tym wszystkim pozostało nam jedynie wysuszyć nasze dzieło i cieszyć się nim!
To były niezwykle kreatywne i aktywne zajęcia!