Zajęcia z robotyki
- 4
Jak zrobić dobre zdjęcia- projekt fotograficzny w klasie VIIIb
W ramach zajęć robotyki klasa VIIIb pod kierunkiem pani Urszuli Radomskiej realizowała projekt pt.: Jak zrobić dobre zdjęcia-podstawy fotografowania.
Uczniowie poznali budowę i zasady działania aparatu cyfrowego, podstawowe pojęcia związane z kadrowaniem, kompozycją, retuszem, fotomontażem, światłem oraz uczyli się obróbki cyfrowej zdjęć w programie GIMP, a także ich archiwizowania. Dowiedzieli się według jakich kryteriów oceniać fotografie wykonane przez siebie i innych. Wykonali samodzielnie szereg zadań fotograficznych. Uczyli się, jak pracować z modelem i fotografem. W trakcie realizacji projektu zajęcia odbywały się również w Galerii Fotografii "Galeria" MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim z udziałem fotografików, pana Mirosława Radomskiego i Stanisława Dunina-Borkowskiego.
Ich cenne wskazówki i niezwykła kreatywność uczniów zaowocowały świetnymi zdjęciami.
W trakcie zajęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu
2
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w programie. W ramach jego realizacji odbyły się zajęcia w klasach 5-8 . Braliśmy również udział w dwóch lekcjach on-line zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.
Spektakl pt.: „ Dzieci w Sieci- Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” obejrzały klasy 5a i 5b. Po spektaklu odbyło się interaktywne spotkanie online na żywo z bohaterami Plikiem i Folderem w trakcie którego uczniowie dyskutowali o uzależnieniu od internetu.
Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w lekcji na temat: Ciało nie określa, podczas której zostali wprowadzeni do tematu ciałoneutralności i dowiedzieli się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się jedynie na ocenie wyglądu. Przez zadania praktyczne poszerzyli również perspektywę postrzegania siebie i własnego ciała.
Szkolnym koordynatorm programu w klasach 5-8 była Urszula Radomska - nauczyciel informatyki.
POETYCKO O KOBIETACH
Kobieta – myśli jedno, robi drugie, mówi trzecie, czwarte wie, piąte przeczuwa. Kobieta to tajemnica. I właśnie na odkrywaniu tej tajemnicy skupili się 8 marca członkowie Klubu Miłośników Mowy Ojczystej.
W bibliotece szkolnej na ul. Fabrycznej w ramach działalności Klubu odbyły się dwa spotkania czytelnicze - uczniów kl. VIa oraz kl. VIb - w których uczestniczyła wicedyrektor szkoły p. Małgorzata Kowalska. Rozmawiano o życiowych rolach kobiet oraz istocie święta dedykowanego paniom, które od lat obchodzone jest nie tylko w naszym kraju. Zabrzmiały najpiękniejsze strofy ukazujące poetyckie obrazy kobiet.
Bohaterki wierszy stały się także tematem konkursu pod hasłem Poetycko o kobietach, do którego uczniowie przystąpili z dużym zaciekawieniem. Podzieleni na grupy wykonywali zadania, korzystając z księgozbioru bibliotecznego oraz zasobów internetu. Zaangażowanie i determinacja sprawiły, że prawie wszystkie zespoły odnalazły prawidłowe hasło:
Płeć żeńska zawsze szkodzi męskiej, przyznać muszę.
Dla niej Adam wprzód żebro stracił, potem duszę.
Dopełnieniem konkursowych zmagań z poezją kobiecą były odpowiednio dobrane utwory muzyczne, które wpłynęły na miłą atmosferę szkolnego święta. Opiekunki Klubu zadbały o słodki poczęstunek, a uczniowie w tym dniu wręczyli wszystkim paniom pracującym w budynku naszej szkoły symboliczne upominki, którymi były wykonane wcześniej zakładki do książek z wierszem pt. Portret kobiety.
3
Uczniowie klasy IVb poznają legendy polskie
W naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna „W teatrze ilustracji. Kamishibai – pomysł na opowieść w trudnych czasach”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole
Już tradycyjnie w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego powstania po II wojnie światowej. „Wyklęci” walczyli
o pełną niepodległość i przeciwko podporządkowaniu Polski Rosji sowieckiej. Historycy szacują, że tuż po wojnie w podziemiu antykomunistycznym walczyło ok. 80 tys. żołnierzy, a ostatni z nich - Józef Franczak ps. " Lalek", zginął w 1963 roku.Na ołtarzu Ojczyzny złożyli ogromną daninę krwi, ginąc na polu bitwy lub w kazamatach komunistycznej bezpieki. Zdradzeni i opuszczeni przez zachodnich aliantów nie wahali się oddać życia za wolną Polskę i dlatego pamiętamy ich poświęcenie.
Chwała Bohaterom.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie