Zakończył się XXXIII Tydzień Kultury Języka. Co roku to czas szczególny w szkole, kiedy kierujemy uwagę na kształtowanie świadomości kulturowej, pokazujemy bogactwo i możliwości języka ojczystego, rozwijamy wrażliwość na słowo i pobudzamy uczniów do twórczej aktywności.
Tegoroczne działania podjęte w klasach V-VIII obejmowały kilka bloków tematycznych, a nauczyciele poloniści w czasie lekcji oraz w ramach pracy biblioteki szkolnej i Klubu Miłośników Mowy Ojczystej zaproponowali uczniom wiele różnorodnych przedsięwzięć.
W związku z obchodzonym niedawno Dniem Kobiet realizowaliśmy cykl O kobietach – dla kobiet. W czasie zajęć z wychowawcą klasa VIIb realizowała temat: " Znane i podziwiane polskie kobiety".
Na lekcjach języka polskiego ósmoklasiści, wykonując określone zadania w ramach klasowej rywalizacji, przypominali bohaterki lektur szkolnych, co było istotne w kontekście zbliżającego się egzaminu. W kl. VIIIa najlepiej wypadły Kasia Kustra i Amelia Kwiatkowska, w kl. VIIIb - Marcel Nowak, Lena Sierpień i Zuzia Chojnacka.
W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze, na których słowo „kobieta” pojawiało się w różnych kontekstach Najpierw z uczniami kl. Vb na serio i z humorem podjęliśmy rozważania nt. Kilka twarzy kobiety, podkreślając, jakie życiowe role panie mają do odegrania. Z kl. VIb rozmawialiśmy o sytuacji kobiet w różnych zakątkach świata w czasie lekcji bibliotecznej Być kobietą – co to znaczy? Z uczniami kl. VIIb odbyło się spotkanie pod hasłem Poetycko o kobietach, w czasie którego czytaliśmy wiersze z różnych epok literackich, ukazujące portrety kobiet, a uczniowie zmagali się z zadaniem, którego rozwiązaniem okazały się słowa J. T. Trembeckiego z utworu Na białegłowy: Płeć żeńska zawsze szkodzi męskiej, przyznać muszę/ Dla niej Adam wprzód żebro stracił, potym duszę.
Zajęcia poświęcone kobietom były czasem spędzonym miło i pożytecznie. Wykorzystano ciekawe teksty i materiały audiowizualne. Uczniowie mieli też okazję przejrzeć i wypożyczyć książki z kobiecymi bohaterkami w rolach głównych.