• PRZERWA NA CZYTANIE

          • 27 października nasza szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. To kolejne w tym roku szkolne wydarzenie promujące czytelnictwo. Akcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, pod patronatem Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

            Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie po raz pierwszy uczestniczyła w tym przedsięwzięciu, ale uczniowie nie zawiedli. Wszyscy obecni w tym dniu w szkole włączyli się do akcji. Niektórzy przynieśli z domu ulubione książki, inni udali się po nie do szkolnej biblioteki – po to, aby spędzać przerwy na wspólnym czytaniu. Każda klasa zorganizowała własny kącik czytelniczy. Zaczytanych uczniów można było zobaczyć w klasach, na szkolnych korytarzach, w bibliotece, a także przed budynkiem szkoły. Byli i tacy, którzy w sposób szczególny zadbali o komfortowe warunki do czytania, przynosząc do siedzenia wygodne poduchy. Ogółem w akcji wzięło udział 176 osób (w budynku na ul. Fabrycznej) i 135 (w budynku na ul. Szkolnej).

            Akcję „Przerwa na czytanie” można zaliczyć do bardzo udanych. Po poprzedzającej ją kampanii informacyjnej uczniowie dobrze się do niej przygotowali, a czas spędzony z książką okazał się przyjemny i pożyteczny. Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się do akcji, która promując czytelnictwo, jednocześnie integrowała środowisko uczniowskie.

            #przerwanaczytanie

          • „Nałogi – droga donikąd” - więcej niż koncert!

          • 28 października 2022 r. w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego”  w Kunowie odbyło się spotkanie słowno – muzyczne pt.: „Nałogi – droga donikąd” w wykonaniu zespołu Jacek Dewódzki Band. Rozpoczęła go wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Kowalska, która przywitała gości oraz przybliżyła młodzieży postać Jacka Dewódzkiego, podkreślając, że to drugi wokalista legendarnego zespołu Dżem, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, gwiazda TV Polsat w programie „All Together Now”, z wykształcenia pedagog oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

            Spotkanie było połączeniem muzyki oraz opowieści skierowanej do młodzieży. Artysta w niekonwencjonalny, ale ciekawy i przystępny sposób, dotknął zagadnień, które stają się coraz większym zagrożeniem i problemem młodych ludzi, a są to używki: papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze i inne. Zebrani usłyszeli grane na żywo utwory m.in.: „W życiu piękne są tylko chwile”, „Whisky”. Koncert miał na celu zachęcić młodzież do podjęcia świadomej decyzji o życiu wolnym od używek, telefonów komórkowych, Internetu.

            W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas VI – VIII ze szkół podstawowych z terenu gminy Kunów wraz z opiekunami. Koncert został zorganizowany przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie, którą reprezentowały: przewodnicząca pani Anna Pytlakowska oraz sekretarz  pani Małgorzata Stojak. W tym ciekawym przedsięwzięciu wzięły również udział: pani Dorota Opara dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie,  pani  Anna Buczkowska dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku oraz pani  Małgorzata Wolecka dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Nietulisku Dużym. Na zakończenie spotkania dyrektorzy szkół na czele z panią Dorotą Oparą podziękowali organizatorom  oraz zespołowi za ciekawą lekcję na temat problemów młodych ludzi, która na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

            Dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie dziękują Burmistrzowi Miasta i Gminy Kunów panu Lechowi Łodejowi za finansowanie działań profilaktycznych na terenie placówek oświatowych oraz GKPiRPA w Kunowie za zorganizowanie koncertu, a także wieloletnią  współpracę  w realizowaniu przedsięwzięć dotyczących profilaktyki uzależnień.

        • "Szkoła pamięta 2022"
          • "Szkoła pamięta 2022"

          • Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”.

            Na lekcjach języka polskiego i historii oraz zajęciach z wychowawcą przypominano najważniejsze miejsca pamięci znajdujące się na Ziemi Kunowskiej oraz postacie, które w znaczący sposób zapisały się w historię naszej „Małej Ojczyzny”.

            Uczniowie przygotowali  wiele plakatów oraz gazetek klasowych poświęconych bohaterom związanym z historią regionu świętokrzyskiego oraz z polską tradycją świąt zadusznych.

            W okresie poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie i nauczyciele odwiedzili cmentarz parafialny w Kunowie. Palili znicze i złożyli wiązanki kwiatów na mogile powstańców styczniowych oraz symbolicznym grobie poległych za Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Chwilą ciszy uczcili pamięć tych, którzy odeszli, oddając swoje życie w imię naszej wolności. Uporządkowali również  grób powstańców styczniowych, otoczenie pomnika Tadeusza Kościuszki oraz opuszczoną mogiłę z 1841 r.

            Młodzież uczciła także pamięć bohaterów, włączając się do akcji „Czytanie dla pokoju”. Uczniowie poznali utwory nawiązujące swą tematyką do czasów
            II wojny światowej.

            Klub Miłośników Mowy Ojczystej oraz biblioteka szkolna realizuje projekt „STOP wojnie!”, którego podsumowaniem będzie ogólnoszkolne spotkanie pod hasłem „Protest song przeciwko wojnie”.

          • Warsztaty "Majsterkowo"

          • 26 października, w ramach integracji międzyszkolnej, uczniowie klasy IIb Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie wraz z ich rówieśnikami z klasy II z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym, uczestniczyli w warsztatach ,,Majsterkowo” organizowanych przez Castoramę w Ostrowcu Świętokrzyskim.

            Głównym celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

            Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy samodzielnie  wykonały drewniane skrzynki na swoje ,,skarby” i pomalowały je według własnego pomysłu. Wszystkie prace zostały wykonane bardzo starannie i dokładnie. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy, drobne upominki oraz własnoręcznie wykonane skrzynki.

            Bardzo dziękujemy pracownikom Castoramy za wspaniale przygotowane zajęcia i poświęcony czas.

            Warsztaty okazały się dla dzieci dobrą zabawą i dostarczyły im wiele satysfakcji. Wspólny wyjazd przyczynił się również do zawiązania nowych znajomości.

          • Październik - miesiącem oszczędzania

          • 24 października 2022r. uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w ciekawej lekcji edukacji finansowej. Pracownicy Banku PKO BP w Ostrowcu Świętokrzyskim rozmawiali z uczniami o oszczędzaniu - co, jak i gdzie można oszczędzać. Pierwszoklasiści poznali serwis internetowy SKO i zalety konta SKO - konto dla ucznia. Dużo radości sprawiły dzieciom prezenty - maskotki żyrafy Lokatki, odblaski, balony i książeczki edukacyjne.

          • Lekcja kulturowa o tematyce Halloween w klasie 3a

          • W klasie 3a uczniowie przyswajają wiedzę poprzez zabawę przeplataną działaniami rozwijającymi różne dziedziny. Na zajęciach języka angielskiego z wypiekami na twarzy wysłuchali krótkiej genezy historii Halloween. Z wielką dumą zaprezentowali "straszne przebrania", po czym wzięli udział w zabawnych konkursach. Na koniec nietypowej lekcji dzieci zostały poczęstowane słodyczami

          • Uroczyste ślubowanie i pasowanie klas pierwszych

          •  

            W piątek 21 października 2022 r. odbyło się Uroczyste Ślubowanie i Pasowanie klas pierwszych na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ,,Szarego” w Kunowie.

            To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli a także rodziców. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Piotr Rakoczy, radna Barbara Domagała, dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie Małgorzata Krajewska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ,,Szarego” Dorota Opara, wicedyrektor Iwona Pomykała oraz Małgorzata Kowalska a także Rodzice pierwszoklasistów.

            Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem wicedyrektor szkoły pani Iwony Pomykały, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Następnie uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne przygotowane pod opieką pań wychowawczyń Anny Jachimczyk i Wioletty Ćwik. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły Dorota Opara.

            Po zakończeniu ślubowania i pasowania przybyli goście obdarowali nowo przyjętych członków społeczności szkolnej podarunkami oraz życzyli im samych sukcesów.

          • Prelekcja na temat bezpieczeństwa młodzieży w sieci

          • 24 października 2022r. uczniowie klasy siódmej i ósmych uczestniczyli w prelekcji na temat cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w internecie. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kunowie st. asp. Kamil Żuchowski oraz mł. asp. Krzysztof Lepiarz przybliżyli młodzieży temat odpowiedzialności i konsekwencji prawnych niewłaściwych zachowań w sieci. Spotkanie zostało zorganizowane przez pedagoga szkolnego panią Jolantę Salwę, a rozpoczęła je pani wicedyrektor szkoły Małgorzata Kowalska, podkreślając, że to szczególnie ważny temat w czasach, gdy wirtualny świat stał się tak bliski młodym ludziom.

          • Jesień na lekcji języka polskiego w klasie Vb

          • Niecodzienna lekcja polskiego miała miejsce w klasie Vb. Uczniowie przyglądali się jesieni w utworach poetyckich znanych petów polskich: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Lektura utworów skłoniła do refleksji, iż jesień to niezwykła pora roku. Zachwyca magicznymi kolorami, dywanami liści i zapachem darów, którymi nas obdarza. Ich piękna klasowa ekspozycja stworzona z jabłek, gruszek, kasztanów, orzechów i barwnych liści pobudziła wyobraźnię i talent poetycki  uczniów do tego stopnia, że powstały na lekcji niezwykłe, jesienne metafory i cudowne epitety, które uczniowie wykorzystają w wierszach napisanych przez siebie. Jesienią można się zachwycać!

            Lekcję przeprowadziła nauczycielka języka polskiego i wychowawczyni klasy Vb

             – Anna Kiljańska-Myszkowska.

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „ Szarego” w Kunowie, w ramach programu Laboratoria Przyszłości, zakupiła nowoczesne pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjniają zajęcia szkolne oraz pozwalają rozwijać zainteresowania. W październiku  uczniowie klas V – VIII poznali robota Q-Scout. Q-Scout to robot edukacyjny do samodzielnego złożenia pozwalający na naukę programowania. Posiada on kolorowe światła, które można programować na różne sposoby i wbudowany głośnik za pomocą którego wydaje zaprogramowane dźwięki. Dzięki modułowi Bluetooth, Q-Scout może być sterowany zdalnie za pomocą telefonu lub tableta. Uczniowie instalowali na tabletach aplikację Robobloq i zapoznali się z jej możliwościami. Wykorzystując instrukcję złożenia robota z aplikacji pracowali w grupach składając roboty Q-Scout. Po zakończeniu montażu robota uczniowie podjęli pierwsze próby zdalnego sterowania robotem. #Laboratoria Przyszłości#

          • Konkurs MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

          • Laureaci szkolnego konkursu dla klas VIII - "MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA"

            I miejsce - Nicola Ziółkowska kl. VIIIa

            II miejsce Amelia Kucharska kl. VIIIa

            III miejsce Dawid Tomaszewski kl. VIIIa
             

          • Wycieczka w Pieniny

          • W dniach 6 – 7 października 2022 roku uczniowie klas szóstych i klasy siódmej uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Pieniny.

            Pierwszą atrakcją było przejście malowniczym Wąwozem Homole, który w całości znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Następnie młodzież zwiedziła Szczawnicę – jedną z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, słynącą z przepięknych widoków i naturalnych wód leczniczych. Po południu uczniowie podziwiali piękną, jesienną szatę gór podczas rejsu statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. Wieczorem wszyscy udali się do miejsca zakwaterowania w ośrodku „Micherda” w Niedzicy.

            Drugiego dnia również nie brakowało atrakcji. Uczestnicy wycieczki zwiedzili zamek oraz wozownię w  Niedzicy, potem udali się do tajemniczych ruin zamku w Czorsztynie. Spacerowali po Zaporze Wodnej w Czorsztynie.                      

            W drodze powrotnej młodzież zwiedziła Stary Sącz – miasto uznawane za perełkę Sądecczyzny. Ostatnim punktem programu były wizyta w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.      

            Wspaniała pogoda, przepiękne malownicze jesienne pejzaże oraz wyśmienite humory uczestników wycieczki sprawiły, iż wyprawę w Pieniny zaliczamy do udanych. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska, pani Alicja Kwapisz, pani Jolanta Sternik i pani Agnieszka Olszewska.

          • Apel na temat cyberprzemocy

          • Wraz z rozwojem Internetu i technologii informatycznej coraz częściej słyszy się o występującej przemocy w przestrzeni wirtualnej, która często okazuje się groźniejsza w skutkach, dlatego w dniu 11 października 2022r. uczniowie klas V-VIII wzięli udział w apelu dotyczącym bezpieczeństwa młodych ludzi w Internecie i portalach społecznościowych. Apel poprowadziła pani wicedyrektor szkoły Małgorzata Kowalska, która przekazała wiele interesujących informacji pomocnych w razie wystąpienia tego problemu, a przede wszystkim ostrzegała przed konsekwencjami  agresywnego zachowania w sieci. Apel został wzbogacony pogadanką pedagoga szkolnego pani Jolanty Salwy na temat odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa, a zakończony mottem: „Żyj tak, aby inni nie płakali przez Ciebie”.

          • 10 października świętujemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie pamiętają, że zdrowie psychicznie jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Jak możemy dbać o nie na co dzień? Na to pytanie młodzież poznała kilka rad w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Uczniowie dostrzegają, iż zdrowie psychiczne nie jest dane raz na zawsze. Oto co na co dzień można zrobić, aby je pielęgnować:

            - obserwuj swoje emocje i  myśli, dziel się nimi z innymi, pozwoli to zmniejszyć napięcie emocjonalne,

            - zadbaj o kontakt z naturą,

            - postaraj się być aktywnym fizycznie (formę aktywności dostosuj do swoich potrzeb i możliwości),

            - pielęgnuj te relacje, które Cię wzmacniają, pozwól sobie zakończyć te, które Cię osłabiają,

            - zaplanuj drobne przyjemności,

            - pozwól sobie na spontaniczną radość i zabawę,

            - przywołuj w myślach swój idealny dzień, spróbuj go  ''poczuć’’ wszystkimi zmysłami,

            - sięgaj po pomoc psychologiczną, kiedy czujesz, że samemu ciężko Ci uporać się z trudną dla Ciebie sytuacją.

          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole XII  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach. Hasło akcji brzmi: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Tego dnia uczniowie zmierzyli się z tabliczką mnożenia na zajęciach matematyki. Były gry i zabawy – bingo, tabliczki szczęścia, domino i łamigłówki sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie zdawali także tabliczkowy egzamin. Egzaminowani losowali zestawy pytań i w ciągu trzech minut musieli rozwiązać pięć przykładów związanych z tabliczką mnożenia. W każdej klasie zostali wybrani eksperci Tabliczki Mnożenia, którzy bezbłędnie wykonali wszystkie przykłady. Nagrodą dla nich były certyfikaty i odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas VIII brali udział w szkolnym konkursie „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Organizatorkami akcji w szkole były nauczycielki matematyki. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

             

             

             

          • Finał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych

          • 4 października 2022r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie uczestniczyli w Finale Wojewódzkim w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Rytwianach. Dziewczęta zajęły ósme  miejsce, a chłopcy piąte (rocznik 2010 i młodsi). Natomiast w roczniku 2008/2009 dziewczęta zajęły siódme miejsce, a chłopcy ósme.

            Opiekunami młodzieży byli Katarzyna Pająk i Maciej Dziedzic.

          • Klasy 4a i 4b w Otrębusach

          • 4 października klasy 4a i 4b uczestniczyły w wycieczce do Otrębus. Najpierw zwiedziły Muzeum Motoryzacji i Techniki, gdzie obejrzały około 300 zabytkowych pojazdów oraz inne eksponaty, takie jak motocykle, rowery, wózki dziecięce, radioodbiorniki, maszyny do pisania. Następnie udały się angielskim Piętrusem do Sali Widowiskowej Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Uczniowie obejrzeli wspaniały spektakl „Fantazja polska – polskie tańce narodowe”. Po nim wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w pałacu w Karolinie – siedzibie „Mazowsza”, w którym obecnie mieści się Centrum Folkloru Polskiego. Wizyta w Karolinie była możliwa dzięki współpracy Szkolnej Kasy Oszczędności z PKO Bankiem Polskim. Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń artystycznych i edukacyjnych. Opiekunami były wychowawczynie klas czwartych – p. Donata Ożdżyńska i p. Dorota Skóra oraz p. Anna Łukawska-Wielguszewska i p. Teresa Rokoszna.

             

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie