• „Żywa” lekcja historii

          • 29 listopada 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie na ul. Fabrycznej zorganizowano dla uczniów klas V-VIII pokaz grupy artystycznej „Rekonstrukto” pt. „Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”.

            Prowadzący przybliżył okoliczności wybuchu II wojny światowej i omówił najważniejsze bitwy kampanii wrześniowej.

            Zaprezentował polskie mundury wojskowe z czasów II wojny światowej, ekwipunek i wyposażenie używane podczas wojny obronnej.

            Młodzież mogła wcielić się w rolę sanitariuszek, żołnierzy, strzelców, operatorów radiostacji.

            Pokaz grupy „Rekonstrukto” okazał się ciekawą, „żywą” lekcją historii.

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • 29 listopada 2022r. uczniowie klas IVa, IVb, Vb i VIb uczestniczyli w warsztatach z zakresu edukacji cyfrowej. Podczas zajęć  nasi uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat sprzętu, który szkoła zakupiła w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.  Dzieci dowiedziały się czym jest sztuczna inteligencja, poznały wiele ciekawych aplikacji oraz miały okazję poznać technologię druku 3D od podstaw. Przygotowali wraz z edukatorami pamiątkowe wydruki. 

          • Spotkanie z rodzicami

          • 22 listopada 2022 roku w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie na ul. Fabrycznej odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas IV – VIII.

            Dyrektor szkoły Dorota Opara poinformowała zgromadzonych o możliwości utworzenia w roku szkolnym 2022/2023  klasy sportowej.

            Prowadzący szkolenie sportowe Katarzyna Pająk i Maciej Dziedzic zaprezentowali rodzicom efekty pracy uczniów obecnej klasy sportowej. Julia Isser, uczestniczka Mistrzostw Polski w Fitness do lat 13,  wykonała program gimnastyczny. Następnie z koleżankami i kolegami z klasy pokazała najciekawsze elementy techniki i taktyki z piłki ręcznej. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli je rodzice, uczniowie klas IV, nauczyciele oraz Burmistrz Miasta i Gminy  Kunów Pan Lech Łodej, który wyraził uznanie dla umiejętności uczniów i podziękował rodzicom za zaangażowanie w utworzenie klasy sportowej.

            Istnienie takiego oddziału przynosi wymierne efekty sportowe i wychowawcze. Przyczynia się do wszechstronnego rozwoju psychofizycznego uczniów. Mamy nadzieję, iż kontynuacja tego przedsięwzięcia w naszej szkole  w przyszłości będzie ważnym elementem rozwoju sportu w środowisku lokalnym.

          • Z wizytą w Muzeum Historyczno-Archeologicznym

          • 25 listopada 2022r. odbyła się wyprawa kulturalna do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., zorganizowana  przez Klub Miłośników Mowy Ojczystej.

            Na wystawie pt. „Leon Wyczółkowski. W życiu i pracowni Mistrza” uczniowie podziwiali obrazy, które stanowią przekrój dorobku artystycznego jednego z najwybitniejszych polskich malarzy okresu Młodej Polski. Wśród dzieł malarskich pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy znalazło się malarstwo olejne, akwarele i grafiki o różnej tematyce - portrety, pejzaże, martwa natura. Szczególną uwagę oglądających zwróciły te obrazy, które łączą Wyczółkowskiego z regionem świętokrzyskim.

            Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św. ma swoją siedzibę w Pałacu Wielopolskich, stąd pomysł organizatorów wystawy, aby przybliżyć młodzieży ciekawą formę spędzania czasu przez szlachtę. Uczniowie poznali dwie gry towarzyskie – Up Jenkins oraz Zabawa z piórkiem, które bardzo przypadły im do gustu i wzbudziły wiele emocji. Zuzia Chojnacka i Lena Sierpień z kl. VIb pobiły dotychczasowy rekord Muzeum w utrzymaniu piórka w powietrzu, który wynosił 5 minut.

            W wyprawie kulturalnej do Muzeum wzięło udział 46 uczniów z klas: Va, VIa i VIb pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kowalskiej, Jolanty Sternik, Barbary Loranty i  Tomasza Kryja. Kontakt ze sztuką, nietuzinkowa opowieść o artyście i ciekawie spędzony czas z pewnością na długo pozostaną wszystkim w pamięci. A zaprezentowana forma aktywności stanie się pomysłem na świetną zabawę z rówieśnikami i zacieśnianie wzajemnych relacji.

          • Na wystawach w BWA

          • 24 listopada uczniowie klas VIII odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obejrzeli aktualne wystawy: "Copyright(C)Justyna Grodecka" , ekspozycja młodej artystki Justyny Grodeckiej. "Przestrzeń Barw" Anny Wolskiej. Niezwykle ciekawą ofertę przedstawił również Marek Cecuła. Jego wystawa zatytułowana "ZAAM", czyli z hebrajskiego gniew Boga, wywarła na uczniach ogromne wrażenie. Niezwykłe fotografie zaprezentował także Rafael Goldchain. Ekspozycja "I Am My Family" to rodzinny album tradycyjnych fotografii portretowych z niekonwenjconalnym akcentem: łączącym ogniwem jest sam autor.

            Wystawom towarzyszyła oferta edukacyjna w postaci warsztatów plastycznych. Uczniowie wykonali własne obrazy na tkaninie.Celem zajęć była potrzeba wyrażenia nurtujących myśli i dylematów w formie graficznej. Na zajęciach uczniowie wykonali wspólną pracę na tkaninie, gdzie malarsko przenieśli hasła, które są dla nich aktualnie ważne.

            To była wspaniała lekcja sztuki, historii i wrażliwości. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele - Iwona Buczkowska, Urszula Radomska, Katarzyna Smagieł- Dwojak.

          • Szkolny Konkurs Recytatorski "Złota jesień"

          • 22 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Złota jesień”, którego organizatorkami były panie Monika Szwagierczak i Agnieszka Rakoczy. Celem konkursu było popularyzowanie polskiej poezji dziecięcej, kształtowanie kultury żywego słowa, rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

            Konkurs skierowany był do uczniów klas I – IV i realizowany była w dwóch kategoriach – klasy I – II i III - IV .

            Komisja konkursowa w składzie:

            - Barbara Domagała,

            - Iwona Pomykała,

            - Monika Sasak

            wnikliwie wysłuchała młodych recytatorów i wyłoniła zwycięzców.

            Kategoria klas młodszych:

            miejsce I – Lena Szymczyk z klasy IIa,

            miejsce II – Pola Radosz z klasy Ia,

            miejsce III – Piotr Olesiński klasa IIb

            wyróżnienia: Lilianna Minkina z klasy Ib i Estera Wołoszyn z klasy Ia.

            Kategoria klas starszych:

            miejsce I – Ewa Kaczor z klasy IVb,

            miejsce II – Izabela Piwnik z klasy IIIa,

            miejsce III – Wiktoria Urbanik klasa IVa

            wyróżnienia: Aleksandra Gałka z klasy IIIa i Mikołaj Maciąg IIIb.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe, które ufundowała                       i wręczyła Pani Dyrektor Dorota Opara.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Wychowawcom za przygotowanie dzieci do konkursu.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • PROTEST SONG PRZECIWKO WOJNIE

          • ​​​​​​​

            „Ludzkość musi położyć kres wojnie,

            bo inaczej wojna położy kres ludzkości”.

                                        J. F. Kennedy

            Od lat żyliśmy w wolnej Europie i nikt nie spodziewał się, że w XXI w. tuż za naszą granicą będzie rozgrywał się dramat tysięcy ukraińskich rodzin w kraju ogarniętym wojną.

            Codziennie w mediach widzimy zniszczenia, cierpienie i śmierć niewinnych ludzi. Widzimy zło, które wyzwala  najgorsze instynkty i jest zagrożeniem dla wolności całego cywilizowanego świata.

            W przeszłości my, Polacy, wielokrotnie doświadczaliśmy okrucieństwa wojny, dlatego nie możemy być obojętni wobec barbarzyństwa, które dzieje się dzisiaj na naszych oczach.

            Klub Miłośników Mowy Ojczystej wspólnie z biblioteką szkolną zrealizował projekt pod hasłem „STOP wojnie!”, w którym wzięły udział klasy V-VIII.  

            Podsumowanie podjętego przedsięwzięcia odbyło się 23 listopada w czasie szkolnego happeningu „Protest song przeciwko wojnie”, z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lecha Łodeja, dyrektor Doroty Opary, wicedyrektor Małgorzaty Kowalskiej, wicedyrektor Iwony Pomykały, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Słowem, obrazem i muzyką mogliśmy wyrazić nasz sprzeciw wobec zjawiska, jakim jest wojna.

             Program przygotowali uczniowie z klas piątych, szóstych i siódmej -  Kornel Rogacki, Joanna Gorycka, Maja Jedlikowska, Jakub Mazan, Wiktor Myśliwski, Marcel Kostucha, Alan Kowalski, Dominik Rej, Julia Skowrońska, Katarzyna Kustra, Amelia Kwiatkowska, Maja Gałka, Natalia Ziemba, Filip Jedynak, Marcel Nowak, Patrycja Formela, Wiktoria Cybula, Piotr Starczewski, Jakub Miśkiewicz, Alexander Kamiński, Marika Sieniek, Małgorzata Walczak, pod opieką nauczycielek - Barbary Loranty i Jolanty Sternik. Wykorzystali w nim m.in. plakaty antywojenne wykonane przez każdą klasę.

            Spotkanie przebiegło w podniosłej atmosferze. Przejmująca cisza i łzy wzruszenia zebranych na hali sportowej były wyrazem postawy pełnego zaangażowania widzów. Jesteśmy przekonani, że przekazywane treści trafiły do ich serc.

          • „Spójrz Inaczej"

          • W ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego dla klas I-III „Spójrz Inaczej” w klasie IIb odbyły się zajęcia poprowadzone przez pedagoga Marka Czubę. Dotyczyły bloku tematycznego: postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć. Uczniowie pracowali aktywnie, mieli możliwość współdziałania, przeżywania wielu sytuacji, które czasami zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań.

          • Niecodzienna wyprawa

          • W piątek 18 listopada 2022 roku uczniowie klas piątych i siódmej odbyli niecodzienną wyprawę pociągiem do kina ,,Helios” w Starachowicach. Podróż okazała się początkiem wrażeń, a ich punkt kulminacyjny nastąpił podczas premiery filmu BELLA I SEBASTIAN: NOWE POKOLENIE.

            Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy małego Seba, który trafił za karę na wakacje do babci mieszkającej w górach, a ona nie bardzo ucieszyła się na jego widok. Rekompensatą okazała się niezwykła przyjaźń z Bellą. Psia bohaterka odegrała swą rolę z zaskakującą precyzją i przekonaniem. Jej niebezpieczne sceny walki z wilkami i ośnieżone szczyty górskie w Pirenejach przeniosły młodych widzów w magiczną scenerię.

            Film pokazał, jak wielką siłę można czerpać z przyjaźni i czym jest życie blisko natury. Uczniowie zrozumieli, że warto dbać o relacje rodzinne i stawiać czoła przeciwnościom losu. Niektórzy ze wzruszeniem powrócili do szkolnej rzeczywistości.

            Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Renata Gołemska, p. Agnieszka Olszewska, p. Anna Kiljańska-Myszkowska i p. Aneta Nowak.   

          • Klasa sportowa w PSP im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie

          • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie od roku szkolnego 2020/2021 funkcjonuje klasa sportowa o profilu  piłka ręczna. Została ona utworzona z inicjatywy rodziców, dzięki dobrej współpracy placówki z Lechem Łodejem - Burmistrzem Miasta i Gminy Kunów, reprezentującym organ prowadzący szkołę.

            Program klasy sportowej oparty jest o wytyczne Związku Piłki Ręcznej w Polsce i dotyczy szkolenia sportowego uczniów klas VI – VIII. Na zajęciach realizowane są zagadnienia związane z techniką i taktyką piłki ręcznej oraz kształtowaniem cech motorycznych. Prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego w wymiarze 6 godzin tygodniowo.

            Ważnym elementem procesu szkolenia jest dbałość o wszechstronny rozwój uczniów, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dlatego też w ramach szkolenia uczniowie biorą udział w różnego rodzaju formach uzupełniających, takich jak: zajęcia na basenie i na ściance wspinaczkowej, nauka jazdy na nartach, wyjazdy na turnieje i obozy sportowe. Poznają zasady fair play i zasady kulturalnego kibicowania podczas imprez sportowych.

          • Sejmik Uczniowski

          • W poniedziałek 14 listopada 2022r. w budynku szkoły na ulicy Fabrycznej odbył się Sejmik Uczniowski. Uczestniczyli w nim przedstawiciele uczniów klas V – VIII. W spotkaniu wzięły również udział: wicedyrektor Małgorzata Kowalska,  pedagog Jolanta Salwa oraz opiekunka Samorządu Uczniowskiego Jolanta Sternik.

            Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z podstawowymi dokumentami regulującymi pracę szkoły.

            Pierwszym z nich był Program Wychowawczo -  Profilaktyczny. Jego charakterystyki dokonała pani pedagog Jolanta Salwa. Podkreśliła ważną rolę programu w pracy wychowawczej naszej placówki. Dużo uwagi poświęciła Wewnątrzszkolnemu Systemowi Doradztwa Zawodowego, tak bardzo pomocnego chociażby w wyborze szkoły średniej.

            Pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska zaprezentowała młodzieży m.in. Statut naszej szkoły. Omówiła szczegółowo jego budowę oraz treści ujęte w poszczególnych rozdziałach. W dalszej kolejność  przedstawiła sprawy  związane z bieżącą pracą szkoły. Zwróciła uwagę na troskę o mienie szkoły, kulturę osobistą uczniów, właściwe zachowanie młodzieży w różnych sytuacjach.

            Następnie uczniowie dzielili się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi naszej placówki. Zwrócili uwagę na to, jak ważne jest okazywanie sobie szacunku. To w dużej mierze ma wpływ na nasze funkcjonowanie w szkole.

            Na zakończenie spotkania przedstawiciele poszczególnych klas zostali zobowiązani do tego, aby zapoznać koleżanki i kolegów z tematyką poruszoną na Sejmiku Uczniowskim.

          • Dzień Tolerancji

          • 16 listopada - Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Uczniowie szkoły pamiętają o tych wartościach. W tym dniu pedagog szkolny Jolanta Salwa szczególnie przypomniała młodzieży jak być tolerancyjnym.

            1. Słuchaj argumentów, bądź otwarty na opinie inne niż własne.
            2. Nie osądzaj i nie oceniaj. Wykaż odrobinę ciekawości na nowe i nieznane dla Ciebie sprawy.
            3. Zmień swoje uprzedzenia, zaakceptuj ważność innego stylu bycia, wyglądu lub poglądów.
            4. Uświadom sobie swoje błędy i niedoskonałość niektórych życiowych wizji.
            5. Nie narzucaj innym swoich poglądów.
            6. Akceptuj stanowiska innych, nawet jeśli początkowo ich nie podzielasz.
            7. Bądź cierpliwy wobec innych i wobec siebie.
            8. Pracuj nad empatią i rozumieniem innych ludzi.
            9. Zrozum, że Twoje wizje nie są obiektywne, mogą być nawet bardzo stronnicze.
            10. Odrzuć negatywne i pełne uprzedzeń myślenie o ludziach innego koloru skóry, orientacji seksualnej, poglądów politycznych.
            11. Przyjmij postawę otwartego i aktywnego słuchania.
          • "Gramy w ręczną"

          • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie została zakwalifikowana do VI edycji „Gramy w Ręczną”. Program promujący szczypiorniaka to wspólna inicjatywa Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Od września 2022r. realizujemy program gier i zabaw z piłką ręczną dla klas I – III, w czasie którego oprócz rozwoju ogólnego, uczniowie rozwijają podstawowe umiejętności związane z grą w piłkę ręczną.

            W ramach programu szkoła otrzymała sprzęt sportowy: 10 piłek do gry oraz koszulki dla wszystkich uczestników.

            Bardzo się cieszymy, że uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, jak również spędzać czas wolny zdrowo i przyjemnie.

          • III Świętokrzyska Międzyszkolna Liga Szachowa

          • 9 listopada uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie wzięli udział w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej 2022/2023. Zawody zostały rozegrane on-line.

            W I turnieju w kategorii klas 0 – III wzięło udział 53 uczestników, w tym z naszej szkoły: Maja Nowak, Wojciech Gajewski, Hanna Wisznarewska, Liliana Wdowczyk, Natalia Stefankiewicz, Liwia Wołoszyn, Jakub Wdowczyk oraz Jan Jedlikowski.

            Po rezegraniu 7 rund, z 7 punktami – I miejsce zajął Jan Jedlikowski.

            W kategorii klas IV- VI wzięło udział 84 zawodników, w tym z naszej szkoły: Gabriela Formela, Patrycja Formela, Maja Jedlikowska.

            Bardzo dobre – IV miejsce, z dorobkiem 6 punktów zajęła Maja Jedlikowska.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w województwie. Życzymy dalszych sukcesów w kolejnym turnieju, który odbędzie się 15.12.2022r. 

          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          • Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.

            W uroczystym apelu, który rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego, w ramach akcji "Szkoły do hymnu", wzięli udział uczniowie klas I-IV, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie klas starszych przedstawili program artystyczny o charakterze patriotycznym. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów lekcją historii i patriotyzmu.

             

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie