• "Czytamy głośno po polsku i po angielsku"

          • „Czytamy głośno po polsku i po angielsku” to tegoroczny pomysł na obchody Dnia Głośnego Czytania i Dnia Języków Obcych w klasach I-IV. Nauczyciele języka angielskiego i nauczyciel bibliotekarz połączyli siły, aby przygotować z uczniami klas III i IV angielsko-polskie wersje klasycznych bajek: „Kopciuszek” czyli „Cinderella” oraz „Jaś i Małgosia” w wersji anglojęzycznej znani jako „Hansel and Gretel”. Dzięki temu w przyjemny i skuteczny sposób oswajaliśmy uczniów z publicznymi występami, szlifowaliśmy umiejętność pięknego głośnego czytania oraz poznawaliśmy nowe angielskie słówka.

            Widowni tak spodobał się ten pomysł, że już myślimy o jego kontynuacji. Jakiej bajki w polsko-angielskiej wersji chcielibyście posłuchać następnym razem?

          • Z ekologią za pan brat

          • W dniu 28 września uczniowie z kl. Vb oraz kl. VIb wzięli udział w spotkaniu z p. Mateuszem Gorazdą – przedstawicielem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych „Fart Bis” w Kielcach.

            Była to kolejna lekcja ekologii w naszej szkole. Tym razem dotyczyła segregacji odpadów, która jest tematem bardzo ważnym i zawsze aktualnym.

            Pamiętajmy, że to od nas zależy stan środowiska, w którym żyjemyi w którym będą żyć przyszłe pokolenia!

          • Wycieczka Łańcut - Markowa

          • W dniu 22 września odbyła się wycieczka klas ósmych i siódmych z Kunowa i Wymysłowa do Łańcuta oraz Markowej.

            W Łańcucie młodzież zwiedziła zamek i zapoznała się z jego historią. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że właścicielami tego wspaniałego obiektu były możne rody magnackie Lubomirskich i Potockich. Piękne otoczenie i wspaniałe wnętrza zachwyciły swym bogactwem i świadczą o potędze I Rzeczypospolitej.

            Następnie uczniowie pojechali do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Główna część wystawy poświęcona jest tragicznym losom rodziny Ulmów z Markowej. Za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów cała rodzina - Wiktoria, będącaw siódmym miesiącu ciąży, Józef i sześcioro ich dzieci - została zamordowana przez Niemców. Żydów rozstrzelano jako pierwszych, a stało się to 24 marca 1944 roku. Centralnym miejscem wystawy jest replika domu Ulmów, a w nim izba mieszkalna, przedsionek i warsztat stolarski Józefa. Zgromadzono tam liczne pamiątki – fotografie rodzinne, narzędzia, przedmioty codziennego użytku.

            W 1995 roku za swą heroiczną postawę Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

            Niecałe dwa tygodnie temu odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów, która została włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego (po raz pierwszy w historii Kościoła beatyfikowano całą rodzinę i dziecko nienarodzone).

            Wyprawa do Łańcuta i Markowej była ważną lekcją historii. Uczniowie z przejęciem i nieskrywanym wzruszeniem wysłuchali niezwykłej opowieścio bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Pani przewodnik podziękowała młodzieży za godną postawę i wzorowe zachowanie w tym niezwykłym miejscu.

            Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: Jolanta Sternik, Agnieszka Olszewska i Alicja Kwapisz.

             

             

             

             

          • Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego za rok szkolny 2022/2023.

          • Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach podsumował współzawodnictwo sportowe szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego za rok szkolny 2022/2023.

            W rywalizacji sportowej udział wzięło ponad sto szkół podstawowych. Wysokie dwudzieste ósme  miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. Natomiast w powiecie ostrowieckim nasza szkoła zajęła II miejsce.

            Uczniowie rywalizowali w indywidualnych, sztafetowych  i drużynowych biegach przełajowych, indywidualnych i drużynowych turniejach szachowych, tenisa stołowego oraz w drużynowych grach zespołowych.

            W indywidualnych zawodach szachowych drugie miejsce zajęli: Jedlikowska Maja,  Jedlikowski  Jan i Wisznarewska Hanna, a trzecie miejsce: Formela Gabriela. W sztafetowych biegach  przełajowych drużyna chłopców zajęła piąte miejsce.

            Do współzawodnictwa przygotowywali uczniów: Maciej Dziedzic, Jolanta Gutwin, Norbert Myszkowski, Katarzyna Pająk, Marek Pomykała.

            Gratulujemy  sukcesów i zapraszamy do dalszej rywalizacji.

          • Europejski Dzień Języków

          •  

            26 września świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Na lekcjach języków obcych uczniowie zapoznali się z materiałami zamieszczonymi na oficjalnej stronie EDJ. Później podzieleni na grupy wykonywali różnorodne zadania. W pierwszej kolejności rozwiązywali quiz z ciekawostkami językowymi. Następnie otrzymali listę słów w języku niemieckim i angielskim, które należało bezbłędnie przepisać lub przetłumaczyć na język polski. Bardzo ciekawe okazały się „Słowa dookoła Europy” – „Dobieranka”, czyli ile wyrazów odgadniesz? Rozdane zostały puste tabele oraz powycinane na paseczkach słowa. Uczniowie dopasowywali do polskich wyrazów ich odpowiedniki po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku i litewsku. W naszej szkole uczymy się języków, w których posługujemy się alfabetem łacińskim, ale są też języki korzystające z innego systemu zapisywania mowy. Jedno z zadań polegało na zapisaniu krótkich słów cyrylicą. Było ono bardzo łatwe dla naszych koleżanek i kolegów z Ukrainy. Swoje kompetencje językowe młodzież mogła również ćwiczyć, grając w memory językowe. Nauczycielki Aneta Nowak, Agnieszka Olszewska i Dorota Skóra stale podkreślają, że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu oraz zachęca do nauki języków obcych.

             

          • Sprzątanie Świata 2023

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI

            Takie jest hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata.

            W tym roku finał Akcji Sprzątanie Świata był wyjątkowy.

            Od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994 roku mija dokładnie 30 lat!

            Nasza szkoła, jak co roku, również teraz włączyła się do akcji! Odbyły się liczne pogadanki, spotkania, sprzątanie wokół szkoły. Wyszło wydanie specjalne gazetki szkolnej poświęcone tematyce ekologicznej. Nasze działania edukacyjne zmierzają do tego aby, nie tylko sprzątać ale też, żeby przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami. W roku jubileuszu chcemy więc gorąco podziękować każdemu ze społeczności naszej szkoły, kto uczestniczył chociaż raz w tej jedynej w swoim rodzaju lekcji ekologii.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 25 września 2023 roku uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmej brali udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Młodzież wybierała swoich przedstawicieli spośród 7 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali członkowie Komisji Wyborczej – Maja Gałka z kl. VIIa, Julia Skowrońska z kl. VIIa, Lena Sepiół z kl. Va i Wiktoria Urbanik z kl. Va. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego:

            Wiktor Myśliwski z kl. VIIa – przewodniczący, 

            Kacper Kosmala z kl. Va – zastępca,

            Oliwier Sierpień z kl. VIIb – sekretarz.

            Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!

             

             

             

          • Pierwszaki w miasteczku ruchu drogowego

          • Uczniowie klasy IA i IB w pierwszych dniach nauki poznali zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnym krokiem była praktycznie wykorzystana wiedza podczas zajęć w miasteczku ruchu drogowego. Po zdanym "egzaminie", uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          • XXIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2023”

          • W sobotę 23 września grupa 35 uczniów z klas V-VIII wzięła udział w XXIV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2023”. Uczestnicy prowadzeni przez przewodnika PTTK-u przeszli 10-cio kilometrową trasę z Grzegorzowic przez Chełmową Górę na Święty Krzyż. Trasa rajdu prowadziła przez atrakcyjne  turystycznie tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego.  Po dotarciu na miejsce uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej. Opiekę nad uczestnikami rajdu sprawowali nauczyciele: wicedyrektor Małgorzata Kowalska, Renata Gołemska, Donata Ożdżyńska i Dorota Skóra.

             

          • Narodowe Czytanie 2023

          • Za nami 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Podobnie jak w latach ubiegłych, wzięli w niej udział także uczniowie starszych klas naszej szkoły.

            Zgodnie z decyzją Prezydenta RP w bieżącym roku czytaliśmy fragmenty powieści E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

            W akcję Narodowego Czytania, przeprowadzoną  w naszej szkole przez Klub Miłośników Mowy Ojczystej oraz bibliotekę szkolną, w sposób szczególny włączyli się uczniowie z klas Vb, VIa. VIIa i VIII.

            Klasa VIIb i klasa VIII wzięły udział w gminnej akcji, zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie.

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
        • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
        • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
        • Dorota Opara
        • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
        • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
        • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
        • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
        • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
        • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
        • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
      • Logowanie