• Jak czytać wiersze Szymborskiej? – kontynuacja projektu czytelniczego

          • Podsumowanie projektu czytelniczego związanego z obchodami Tygodnia Kultury Języka i Rokiem Szymborskiej odbyło się w bibliotece szkolnej. Na scenie teatrzyku kamishibaj czwartoklasiści zaprezentowali ilustrowane interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej pytając za noblistką „…tylko co to takiego poezja...”.

            Mamy nadzieję, że ten projekt czytelniczy pomoże uczniom stać się świadomymi, aktywnymi odbiorcami literatury.

          • POLSKIE KWIATY – ROZSTRZYGNIĘCIE V WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ĆMIELOWSKIE KORZENIE. PONAD CZASEM

          • W dn. 23 marca 2023r. miało miejsce uroczyste podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem, który odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Ćmielowa Joanny Suskiej i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały.

            W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem Polskie kwiaty. Podobnie jak dotychczas, miał on charakter dwuetapowy.

            14 marca jury spośród nadesłanych prac wyłoniło 12 najlepszych, których autorzy zostali zaproszeni do udziału w V Warsztatach Ceramicznych, by zawalczyć o Puchar  Prezesa Fabryki Porcelany Ćmielów.

            Drugi etap konkursu odbył się 23 marca. Zmagania uczestników polegały na tym, aby jak najlepiej przenieść swoje plastyczne wizje  z papieru na porcelanowy wazon.

            Po wytężonej pracy goście i laureaci mieli okazję wziąć udział w niezwykłej wycieczce po Żywym Muzeum Porcelany, podczas której przewodniczka opowiadała ciekawostki związane z historią i tajnikami produkcji porcelany, a także realizacją oryginalnych projektów.

            Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły – Oliwia Kaczor z kl. VIIIc. Zarówno ona, jak i wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursowych zmaganiach, zostali obdarowani przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów wykonanymi przez siebie wazonikami z pięknymi dekoracjami kwiatowymi. Otrzymali również pamiątkowe albumy i dyplomy. Gratulujemy!

          • CZYTANIE TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA…

          • W marcu obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka, którego motywem przewodnim w tym roku były słowa Wisławy Szymborskiej: Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

            Wśród działań podjętych przez polonistów, Klub Miłośników Mowy Ojczystej oraz bibliotekę szkolną należy wymienić lekcje czytania, spotkania z poezją, zajęcia biblioteczne, konkursy. Przygotowano okolicznościowe broszury, gazetki i wystawki, a na lekcjach języka polskiego w klasach V-VIII były realizowane tematy poświęcone twórczości naszej noblistki.

            W dn. 14 i 15 marca odbyło się w sali audiowizualnej spotkanie czytelnicze Pogoda ducha i mądrość, czyli o Wisławie Szymborskiej opowieść, zorganizowane przez bibliotekę szkolną dla klas szóstych i klasy siódmej. 20 marca klasy piąte wzięły udział we wspólnej lekcji języka polskiego nt. Wiosenne spotkanie z Wisławą Szymborską.

            Uczniowie poznali ciekawostki z życia noblistki, wysłuchali nagrań utworów w wykonaniu autorki oraz artystów scen polskich, w tym również adaptacji muzycznych. Mieli także możliwość zaprezentować własne interpretacje wybranych tekstów.

            Zdobytą na zajęciach wiedzę szóstoklasiści i siódmoklasiści mogli wykorzystać, rozwiązując quiz Tyle wiemy o Szymborskiej… Najlepsze wyniki uzyskali w nim: Kasia Kustra, Martyna Łodej, Bartosz Jelonek i Wiktor Myśliwski z kl. VIa oraz Kinga Wróbel z kl. VIb.

            W bibliotece odbył się konkurs poetycki Chwila refleksji z poezją Wisławy Szymborskiej, którego laureatkami zostały uczennice kl. VII – Marika Sieniek i Małgosia Walczak.

            Tegoroczny Tydzień Kultury Języka pozwolił podjąć wiele inicjatyw rozwijających kompetencje czytelnicze i językowe, przybliżył twórczość Patronki Roku 2023 i ukazał przyjemność płynącą z czytania, które jest przecież najwspanialszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

          • „Jak Grek z Persem…”

          • 27 marca 2023 r. społeczność szkolna wzięła udział w niecodziennej lekcji – pokazie historycznym „Jak Grek z Persem…”. Ta niezwykle barwna opowieść przeniosła uczniów na teren antycznych Bałkanów oraz do owianego tajemnicą świata starożytnych Persów.

            Podczas spotkania uczniowie nie tylko dowiedzieli się, jak powstały i jak rozwijały się kultury po obu stronach Morzach Egejskiego, ale mogli również wcielić się w żądnego władzy Kserksesa, bohaterskiego Spartakusa czy obrońcę Aten Temistoklesa. Dowiedzieli się, czym była „tyrania wschodu” i gdzie narodziła się demokracja.

            Uczniowie mieli okazję zobaczyć i dotknąć rekwizyty nawiązujące do czasów starożytnych.

            Prowadzący stworzył niepowtarzalną atmosferę, z wieloma akcentami humorystycznymi, co zachęciło uczniów do aktywnego udziału w pokazie historycznym.

          • XIV MISTRZOSTWA KUNOWA W TENISIE STOŁOWYM

          • 9 marca 2023 roku w hali sportowej PSP im. A. Hedy  „Szarego” w Kunowie odbyły  się XIV Mistrzostwa Kunowa w tenisie stołowym uczniów szkół podstawowych z Gminy Kunów. W turnieju wzięło udział 68 zawodników.

            Zawody rozgrywano w dwóch kategoriach: klas IV -VI i VII- VIII, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca w turnieju. Zuzanna Wiśniewska - uczennica klasy VIIIa z kompletem zwycięstw zajęła I miejsce, III miejsce uzyskała Aleksandra Rdzanek z klasy VIIIb. Wśród chłopców w kategorii klas IV-VI triumfowali Bartosz Mazan z klasy VIa oraz Miłosz Jagieła z klasy VIIIb, który  zdobył III miejsce w kategorii wyższych.

            Uczestnicy, którzy zajęli sześć czołowych miejsc, otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Kunów p. Lecha Łodeja.

            Mistrzostwa Kunowa  to impreza cykliczna, która służy propagowaniu aktywności wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacji tenisa stołowego w szkołach naszej gminy. Zdaniem organizatora turnieju Macieja Dziedzica daje także możliwość objęcia najlepszych zawodników profesjonalnym szkoleniem sportowym.

          • „Kunów – ciekawe miejsca i zabytki”

          • 24 marca 2023 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Św. miało miejsce podsumowanie wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”.

            Drugie miejsce w tym konkursie zdobyła uczennica klasy Vb Julia Janda. Pod opieką Małgorzaty Kowalskiej napisała pracę „Kunów – ciekawe miejsca i zabytki”.

            Gratulujemy Julce sukcesu i dziękujemy za to, że rozsławia naszą małą Ojczyznę – Ziemię Kunowską.

          • ”Święto poezji”

          • W środę 22 marca, dwoje uczniów naszej szkoły, Natalia Zdyb z kl. VIIIb oraz Dominik Rej z kl. VIa, wzięło udział w IV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janiku. Poetyckim zmaganiom przyświecały słowa W. Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Uczestnicy konkursu prezentowali utwory noblistki. Natalia w przejmujący sposób wykonała wiersz „Klucz”, a Dominik zaprezentował własną interpretację utworu „Niektórzy lubią poezję”, za którą jury nagrodziło go drugim miejscem.

            Mimo dużej tremy uczestnicy świetnie poradzili sobie z wymagającą twórczością W. Szymborskiej i udoskonalili swoje umiejętności recytatorskie.

          • Jak czytać wiersze Szymborskiej?

          • Klasa czwarta to najlepszy moment na zainteresowanie uczniów poezją. Dogodną okazją do tego stały się obchody roku Wisławy Szymborskiej, Tygodnia Kultury Języka i Dnia Poezji, który przypada 21 marca.

            Uczeń lepiej zrozumie czytany tekst, jeśli przyjrzy się mu na różne sposoby, zaangażuje emocjonalnie, a do interpretacji będzie mógł wykorzystać działania włączające wiele zmysłów.

            Jak oswoić uczniów klas IV z twórczością Szymborskiej? Nauczycielki Anna Kiljańska-Myszkowska i Monika Sasak wykorzystały do tego metody aktywizujące i zaprosiły uczniów klas IVa i IVb do zilustrowania metodą kolażu fragmentów wierszy naszej noblistki. Do tworzenia prac plastycznych wykorzystane zostały: wyobraźnia uczniów i … zniszczone książki ze szkolnej biblioteki. Stare książki zyskały dzięki temu „drugie życie” ilustrując niezwykłe metafory ukryte w strofach wierszy Wisławy Szymborskiej.

            Dodajmy, że to nie koniec tego ciekawego projektu. Ciąg dalszy nastąpi…

          • ZACZYTANI W POEZJI…

          • Pierwszy dzień wiosny, w którym obchodzimy Światowy Dzień Poezji, stał się w naszej szkole kolejną okazją do promowania czytania, pisania i uwrażliwiania na magię słowa. Działania w tym zakresie, jak co roku, podjął m.in. Klub Miłośników Mowy Ojczystej.

            W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze pod hasłem Zaczytajmy się w poezji… o wiośnie, zorganizowane dla kl. Va. Uczniowie słuchali utworów, prezentowali tematyczne wiersze, dzielili się wrażeniami i wiedzą. Spotkanie pozwoliło w ciekawy sposób zobrazować wiosnę – nie tylko jako porę roku widzianą oczami, ale odbieraną duszą artystów – autorów wierszy i piosenek. W czasie zajęć odbył się quiz o wiośnie, w którym I miejsce zajęła Natalia Piłat, II miejsce – Maja Jedlikowska i Igor Zaczek, a III miejsce – Joanna Gorycka, Adam Czuba i Jakub Mazan.

            W Światowym Dniu Poezji liryka zagościła na różnych lekcjach. Piękno wiosny ukazane w wierszach odkrywali w czasie  zajęć z wychowawcą uczniowie kl. VIb, a na dodatkowych zajęciach - uczniowie z kl. Vb.

            W kl. VII na lekcjach języka polskiego podjęto temat Niektórzy lubią poezjęa punktem odniesienia stały się utwory lokalnych artystów. Młodzież miała okazję zapoznać się z przykładami twórczości Teresy Łuckiej, Piotra Karbowniczka, Karoliny Sochy oraz jej taty Wojciecha Sochy, którego utworów uczniowie mogli posłuchać również w wersji wokalno-instrumentalnej.

            Dla klas VIII biblioteka szkolna przygotowała konkurs Chwila z poezją Wisławy Szymborskiej, który nie tylko miał na celu promować twórczość noblistki, ale także sprawdzać umiejętność korzystania z multimedialnych źródeł informacji. Jako pierwsza zadania konkursowe wykonała Roksana Jastrzębska, a w gronie laureatów znaleźli się także Bartosz Bęben, Emilia Sala, Amelia Kucharska i Bartłomiej Jarek – wszyscy z kl. VIIIa.

            Dzięki  podjętym działaniom uczniowie mogli się przekonać, że poezja może zachwycać, a  każda jej forma jest wyjątkowa. Zachęcamy do czytania wierszy!

          • Powitanie wiosny

          • "Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała. A do życia powolutku budzi się przyroda cała".

            Tadeusz Boy-Żeleński

            21 marca organizatorem Pierwszego Dnia Wiosny był Samorząd Uczniowski. Uczniowie spacerując po szkolnych korytarzach hucznie przywitali panią Wiosnę. Tego dnia w naszej szkole dominowały wiosenne kwiaty oraz fantazyjne przebrania. Wszystkim towarzyszył wspaniały humor, żarty i wiele uśmiechów.

          • Przedstawiciele ZDZ w naszej szkole

          • 20 marca 2023 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Technikum ZDZ im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Św. Poznali kierunki kształcenia oferowane przez szkołę. Dowiedzieli się na temat innowacji pedagogicznych oraz bazy dydaktycznej, którą dysponuje szkoła. Obejrzeli profesjonalny pokaz samoobrony.

          • Uczniowie klas ósmych na spotkaniu promującym kulturę francuską

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii 20 marca 2023r. przedstawiciele uczniów klas ósmych wraz z doradcą zawodowym wzięli udział w spotkaniu „Jeunes et talentueux – Młodzi utalentowani” w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. Obejrzeli prezentację talentów artystycznych młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem spotkania było promowanie języka francuskiego, rozbudzanie ambicji i zainteresowań oraz poszerzenie kompetencji językowych.

          • Światowy Tydzień Mózgu (13-19 marca 2023 )

          • Pamiętali o tym wydarzeniu uczniowie klasy Vb. Na zajęciach z wychowawcą Anną Kiljańską – Myszkowską dowiedzieli się, jak ważną funkcję pełni ten organ. Od niego zależy postrzeganie rzeczywistości, wyobraźnia, pamięć. W przystępny sposób pokazał to obejrzany film ,,Jak działa mózg”.

            Aby prawidłowo funkcjonował, należy o niego dbać i trenować. Dlatego też uczniowie wykonywali ćwiczenia, w których wykazali się kreatywnością, twórczym myśleniem i pokazali swoją niesamowitą wyobraźnię. Powstały ciekawe rysunki, na podstawie których tworzyli barwne opowiadania. Ćwiczenia rozwijały słownictwo, a także umiejętność budowania wypowiedzi.

            Na zakończenie zajęć poznali techniki relaksacyjne i płynące z nich korzyści.

            ,,Wszystko jest w rękach właściciela mózgu”.

            Marek Harat

          • Fizyka z klockami Korbo Blocks

          • Klocki Korbo Blocks zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości świetnie sprawdziły się na lekcji fizyki w klasie VII, która odbyła się 16 marca 2023 r. Najpierw za ich pomocą uczniowie powtórzyli wzory i ich przekształcenia. Następnie wykonywali modele pojazdów i maszyn prostych pokazujących, w jaki sposób można przenosić napęd za pomocą kół zębatych.

             To były bardzo inspirujące i twórcze zajęcia.

          • Tydzień Kultury Języka

          • Trwają obchody Tygodnia Kultury Języka. Trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach językowych "Oswajamy wyrazy wieloznaczne". Poznali zabawne wiersze Agnieszki Frączek pomocne w zrozumieniu zawiłości języka polskiego. Byli twórcami i narratorami - tworząc oraz prezentując ilustracje i teksty w  teatrzyku kamishibaj. Zajęcia poprowadził nauczyciel bibliotekarz wraz z wychowawczyniami klas trzecich.

          • MAŁA LIGA PIŁKI RĘCZNEJ

          • 7 marca 2023 r. w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej  w Kielcach odbyła się  inauguracja Małej Ligi Piłki Ręcznej 2023 zorganizowana przez Fundację VIVE Serce Dzieciom i Fundację VINCIT.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy sportowej: Maja Gierczak, Karolina Klepacz, Aleksandra Kwiecień pod opieką nauczycieli: Katarzyny Pająk i Marka Pomykały.

            W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli również udział: Grażyna Jaros – Prezes Fundacji Vive Serce Dzieciom, Tomasz Gębla – Prezes Fundacji VINICIT,   Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, Stanisław Hojda – Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej.

            W turnieju piłki ręcznej weźmie udział 50 zespołów z klas IV- VIII z terenu województwa świętokrzyskiego.

          • Warsztaty taneczne

          • 24 lutego 2023 r. uczniowie klas VIIIa i VIIIc wzięli udział w warsztatach tanecznych, które poprowadziła nasza absolwentka – Julia Kutera. Młodzież miała okazję poćwiczyć jeden z tańców towarzyskich: cza – czę.

            Uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach, a Julii dziękujemy za urozmaicenie lekcji  wychowania fizycznego.

          • Dzień Matematyki

          • Marzec jest szczególnie poświęcony KRÓLOWEJ NAUK – MATEMATYCE. W tym miesiącu przypadają szczególne daty: 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki12 marca - Dzień Matematyki14 marca – Święto Liczby PiInicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, a patronem merytorycznym e-math.pl. Hasło Dnia Matematyki 2023 to  „Zainwestuj w matematykę”Uczniowie klas IV- VIII aktywnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w obchodach tych wyjątkowo matematycznych świąt. Przygotowali plakaty związane z tematem przewodnim Dnia Matematyki, stroje z motywem matematycznym i smaczne pi- wypieki. Uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w turnieju matematycznym „Zainwestuj w matematykę” rozwiązując drużynowo zadania związane z pojęciami ekonomicznymi – akcja, dywidenda, inflacja, WIG, hossa, bessa. Udział w turnieju pokazał uczniom, że matematyka istnieje w wielu dziedzinach życia i wcale nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie – zaskakująca i  użyteczna. Na nietypowych lekcjach matematyki uczniowie wyznaczali liczbę Pi eksperymentalnie, tworzyli Pi-grafy i miasto liczby Pi , rozwiązywali ciekawe zadania w formie matematycznego escape booka. Organizatorami wydarzeń w szkole byli nauczyciele matematyki.

          • Konkurs „Rozwijamy Liczbę Pi”

          • 14 marca 2023r. z okazji Święta Liczby Pi, w klasach IV-VI odbył się konkurs na zapamiętanie jak najdłuższego rozwinięcia liczby Pi  - „Rozwijamy LICZBĘ Pi”.

            Mistrzami Pamięci Liczby Pi zostali:

            kl. IVa – Gabriela Formela – 60 cyfr

            kl. IVb – Aleksandra Masternak – 73 cyfry

            kl. Va – Maja Jedlikowska - 92 cyfry

            kl. Vb – Fabian Kasprzycki – 27 cyfr

            kl. VIa – Martyna Łodej – 59 cyfr

            Laureaci konkursu:

            kl. IVa – Igor Kasprzycki, Michał Madej, Alicja Piskorowska, Emil Cieślik

            kl. IVb – Ewa Kaczor, Igor Sieniek

            kl. Va – Julia Wiśniewska, Joanna Gorycka

            kl. Vb – Michał Gierczak, Julia Janda

            kl. VIa – Maja Gałka, Julia Skowrońska, Dominik Rej

            Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez bank PKO BP – opiekuna Szkolnej Kasy Oszczędności. Organizatorami konkursu byli nauczyciele matematyki.

             

             

          • Dzień Logopedy

          • 6 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Podczas zajęć logopedycznych powstały prace ilustrujące bajeczki logopedyczne - zabawne historyjki służące wzbogacaniu słownictwa dzieci i ekspresji mówienia. Rysunki zostały zaprezentowane w teatrzyku ilustrowanym i będą wykorzystywane na zajęciach do kształtowania mowy dialogowej i opowieściowej uczniów.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie