Poniedziałek 14 lutego upłynął w naszej szkole w atmosferze przyjaźni i życzliwości. A wszystko to z okazji Walentynek, które zorganizował Samorząd Uczniowski.
Walentynki
- 2
SZKOŁA PAMIĘTA O SWOIM PATRONIE
14 lutego obchodziliśmy 14. rocznicę śmierci patrona naszej szkoły Antoniego Hedy "Szarego" i 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Delegacja uczniów z dyrekcją i opiekunami złożyła hołd naszemu patronowi oraz żołnierzom Armii Krajowej, zapalając znicze przy pomniku upamiętniającym poległych partyzantów w Jeleńcu.
80. rocznica powstania AK
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”
Jan Paweł II
80 lat temu, czyli 14 lutego 1942 roku z przemianowania Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa. Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie aktywnie włączyła się do akcji mającej na celu upamiętnienie tego ważnego wydarzenia. Oddano hołd żołnierzom AK, którzy bronili Ojczyzny przed totalitaryzmem niemieckim i sowieckim. Ich bohaterstwo zasługuje na naszą wdzięczną pamięć, gdyż komunistyczna władza skazała ich na śmierć fizyczną oraz zapomnienie przez następne pokolenia Polaków.
14 lutego 2022 roku w pobliżu leśniczówki Jeleniec zapalono znicze i uczczono minutą ciszy pamięć patrona szkoły i poległych w tej bitwie z niemieckimi żandarmami partyzantów z oddziału Antoniego Hedy „Szarego”. Potyczka ta miała miejsce 1 kwietnia 1944 roku i zakończyła się sukcesem partyzantów dowodzonych przez porucznika Antoniego Hedę „Szarego”.
Ten wielki bohater ziemi świętokrzyskiej 14 lutego 2008 roku, w 66. rocznicę powstania Armii Krajowej, „odszedł na wieczną wartę”. Był niezłomnym patriotą, dla którego drogowskazem całego życia była dewiza: Bóg – Honor
– Ojczyzna.
WOŚP
W ramach 30. Finału WOŚP wolontariusze z Klubu Młodego Ratownika wraz z opiekunami: Aliną Kopacz-Mrozowską, Katarzyną Pająk i Markiem Czuba kwestowali na ulicach: Kunowa, Waśniowa, Jędrzejowic i Mychowa.
W tym roku udało się zebrać kwotę 1300 zł.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom!
18
„Dotknij fizyki” – projekt edukacyjny dla uczniów klas ósmych
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2021/22 uczniowie klas: VIII a, VIII b i VIII c brali udział w szkolnym projekcie edukacyjnym „Dotknij fizyki”. Celem projektu było rozwijanie ciekawości poznawczej i umiejętności badawczych młodzieży.
Od początku września 2021r. do końca stycznia 2022r. chętni ósmoklasiści samodzielnie wyszukiwali i przygotowywali doświadczenia związane z aktualnymi zagadnieniami omawianymi na lekcjach.
Pomysłów było mnóstwo. Wystarczyły ziemniaki, jabłka, banany, ogórki, druciki i małe diody, aby sprawdzić czy można z nich wyczarować prąd elektryczny. Sól kuchenna, cytryna, woda, ocynkowane i miedziane przewody oraz słuchawka od radia tranzystorowego pomogły zbudować ogniwa galwaniczne i dowiedzieć się, jak działa bateria. Balony, wełniane szaliki, kawałki pokruszonego styropianu, plastikowe linijki i długopisy zachęciły do zabawy w „Kopciuszka”, czyli sprytne rozdzielenie mieszanki soli z pieprzem. Natomiast żelazne gwoździe, płaskie baterie oraz miedziane druciki posłużyły do zbudowania elektromagnesów, które pozwoliły wyjaśnić działanie szkolnego dzwonka. Nie zabrakło też silniczków powstałych z niewielkich magnesów neodymowych i baterii „paluszków”, które swoją siłą obracały ramki o przeróżnych kształtach.
Kiedy uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia, omawiali je, popierali prawami i zasadami fizyki, emocje były ogromne. Autorzy wszystkich eksperymentów zostali nagrodzeni nie tylko wysokimi ocenami z przedmiotu, ale też gromkimi brawami obserwatorów. Największą kreatywnością wykazała się Julia Tuźnik z klasy VIII a, której zapał i zaangażowanie szybko udzielały się innym.
Fizyka oparta na doświadczaniu „własnymi rękami” pozwala stosować zdobytą wiedzę w praktyce, konfrontować ją z rzeczywistością, uczy dokładności, staranności oraz odpowiedzialności, a przede wszystkim pozwala zrozumieć trudny i skomplikowany świat nauk ścisłych.
Pomysłodawczynią i opiekunką projektu była nauczycielka fizyki w naszej szkole pani Edyta Wesołowska. Projekt był realizowany w ramach działań Klubu Matematyczno – Przyrodniczego „Pryzmat”.
13
Karnawał
Zabawa karnawałowa w klasie IIa
5
KU PAMIĘCI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
KU PAMIĘCI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
1 lutego minęła 10. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej – polskiej poetki i eseistki, która w 1996 r. została laureatką literackiej Nagrody Nobla.
Szymborska była osobą skromną i ceniącą spokój. Obdarzona ogromną wrażliwością w bardzo szczególny sposób postrzegała i opisywała zwyczajny świat. Pisała o rzeczach, które powinny być obecne w naszych myślach, ale o których czasami zapominamy. Jej wiersze oddają poetycką duszę autorki, trafiając jednocześnie do serc czytelników.
Zaproszeniem do sięgnięcia po tomiki z poezją W. Szymborskiej był konkurs pod hasłem „Wisławy Szymborskiej kilka cytatów do refleksji”, ogłoszony przez bibliotekę szkolną oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej (szczegóły w załączniku).
Konkurs poświęcony pamięci naszej noblistki adresowaliśmy przede wszystkim do miłośników poezji oraz tych, którzy ze szczególną wrażliwością potrafią patrzeć na rzeczywistość. Okazało się, że osób, które posiadają poetycką duszę, jest całkiem sporo.
Zadanie konkursowe prawidłowo rozwiązało 19 uczniów z klas V-VIII. Należą do nich: Emilia Basa, Mateusz Dwojak, Julia Formela, Patrycja Formela, Nadia Fudalej, Julia Gałka, Maja Gałka, Roksana Jastrzębska, Filip Jedynak, Bartosz Jelonek, Gabrysia Jelonek, Anna Milewska, Antonina Rakoczy, Izabela Rokoszna, Marlena Salwa, Oliwier Sierpień, Sandra Stolarska, Dawid Tomaszewski, Małgorzata Walczak.
Każda z wymienionych osób rozszyfrowała z podanych cytatów tytuł wiersza Szymborskiej „Nagrobek” i odnalazła w nim skierowane do czytelników słowa:
„Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę.”
Sam udział w konkursie, odnalezienie i przeczytanie wskazanych wierszy Wisławy Szymborskiej oraz refleksja nad zamkniętymi w nich myślami to właśnie odpowiedź na prośbę poetki, a jednocześnie pokłon złożony jej pięknym i mądrym wierszom.
Organizatorki przedsięwzięcia – Barbara Loranty i Jolanta Sternik – gratulują wszystkim uczestnikom konkursu, na których czekają już dyplomy i dodatkowe oceny z języka polskiego.
Zalacznik.docx
Pamiętaj
Uroczyste podsumowanie Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek- klasy I - IV
- 2
"Z KOLĘDĄ U SENIORA" - akcja Szkolnego Koła Wolontariatu.
18 stycznia wolontariusze z naszej szkoły wraz z zaprzyjaźnioną Scholą Ad Gloriam Dei odwiedzili Dzienny Dom "Senior+" w Kunowie aby wspólnie z jego mieszkańcami kolędować i wymienić się międzypokoleniowymi opowieściami o tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Do noworocznych życzeń i koncertu kolęd nasze "aniołki" dołączyły słodkie upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Był to bardzo przyjemnie spędzony czas, pełen wspomnień i wzruszeń, który zmotywował nas do kolejnych wizyt w Domu Seniora.
5
Klasa I b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” Najsympatyczniejszą Klasą Pierwszą
Dzięki zaangażowaniu wychowawczyni klasy p. Moniki Szwagierczak i Rodziców uczniów, klasa I b zajęła drugie miejsce w powiecie ostrowieckim i otrzymała tytuł Najsympatyczniejszej Klasy Pierwszej.
Coroczna akcja Echa Dnia „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” ma na celu propagowanie bezpieczeństwa oraz zdrowego i higienicznego stylu życia. Finałem akcji jest wybór Najsympatyczniejszej Klasy Pierwszej województwa świętokrzyskiego. Pierwszaki z Kunowa w głosowaniu uzyskały bardzo wysoki wynik 395 głosów, co dało im drugie miejsce. Nagrodą dla uczniów jest wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
Gratulujemy Uczniom, Wychowawczyni i Rodzicom i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
PREZENTACJE
Julia Tużnik - klasa VIIIa
Wiktoria Cybula- klasa VI
Antonina Rakoczy - klasa VIIIc
Liliana Wdowczyk - klasa Ib
Biblioteka szkolna
Życzenia
"Świąteczna Poczta Serdeczności" - akcja charytatywna Szkolnego Koła Wolontariatu.
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas, kiedy możemy otworzyć nasze serca na potrzeby innych.
Uczniowie naszej szkoły, mający w sobie chęć i gotowość niesienia uśmiechu, radości i wzruszenia, przyłączyli się do akcji zainicjowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu, przygotowując kartki z życzeniami. Serdeczność ukryta w niewielkich kopertach została przekazana pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wolontariusze pamiętali też o mieszkańcach naszej gminy, dla których z wielkim poświęceniem, osobiście roznosili kartki, wrzucając je do skrzynek na listy.
"Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz".
10
Podziękowania
VII Gminny Turniej Piłki Ręcznej
10.12.2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy " Szarego" w Kunowie odbył się VII Gminny Turniej Piłki Ręcznej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lecha Łodeja.
W rozgrywkach uczestniczyły trzy drużyny z terenu gminy Kunów. Organizatorem spotkania był Uczniowski Klub Sportowy przy PSP w Kunowie, który w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą "Promocja oraz upowszechnianie kultury fizycznej i sportu", uzyskał dofinansowanie z budżetu Gminy Kunów na prowadzenie zajęć oraz organizację zawodów w piłkę ręczną. Drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy a także wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni słodkimi, mikołajkowymi upominkami.
Dziękujemy dyrekcji szkoły za umożliwienie udziału uczniów w zawodach, nauczycielom wychowania fizycznego za pomoc w organizacji turnieju, a zawodnikom za wspaniałą, zdrową rywalizację. Podziękowania składamy również Panu Burmistrzowi Lechowi Łodejowi za wsparcie w szkoleniu dzieci i młodzieży w piłkę ręczną oraz rozwijanie sportu w gminie Kunów.
13
Finał Wojewódzki Szkół Podstawowych w Szachach
12.12.2021r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" wzięli udział w Finale Wojewódzkim Szkół Podstawowych w Szachach. Szkołę licznie reprezentowali uczniowie z klas I - IV. Na podium stanęli: Maja Jedlikowska - II miejsce, Jan Jedlikowski - II miejsce i Lena Sieniek - III miejsce.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w zawodach oraz promowali naszą szkołę w województwie. Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Nowi czytelnicy w bibliotece szkolnej
13 grudnia w bibliotece szkolnej miała miejsce uroczystość wpisująca się w kalendarz najważniejszych wydarzeń szkolnych – uczniowie klas I zostali przyjęci do grona czytelników.
Impreza miała niezwykłą oprawę, gdyż odbyła się w okresie przedświątecznym i tematycznie nawiązywała do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania pierwszoklasiści nie tylko poznali bibliotekę szkolną i zasady korzystania z księgozbioru, ale również zdali „egzamin na czytelnika”: aktywnie słuchali oraz wspaniale wcielali się w role podczas mini-spektaklu teatrzyku ilustrowanego, który oczywiście związany był z tradycjami bożonarodzeniowymi. Nauczyciel bibliotekarz Monika Sasak przedstawiła uczniom pełną humoru góralską legendę "Miś i świąteczna choinka", której bohaterem jest sympatyczny tatrzański niedźwiadek.
Uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki ze szkolnej biblioteki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki od dyrektor szkoły p. Doroty Opary i Iwony Pomykały. Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie klas Ia i Ib p. Maria Wójcik i Monika Szwagierczak, które wprowadzają uczniów w świat liter i obrazów malowanych słowem.
Mamy nadzieję, że uroczystość zapadnie w pamięć jej uczestnikom i zbuduje u uczniów pozytywne skojarzenia z książką i biblioteką.
Rodzice pierwszoklasistów otrzymali drogą elektroniczną list „Dlaczego warto czytać dzieciom książki?”
9
Archiwum Aktualności