Pod taką nazwą 24 czerwca 2021 r. odbyło się niezwykłe wydarzenie społeczne w ramach funkcjonowania Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji przy PSP im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. LOWE działa w Kunowie od września 2020 r. Pełni rolę centrum organizowania i animowania edukacji pozaformalnej i nieformalnej dla osób dorosłych. Środki na jego funkcjonowanie pozyskano z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.14 „Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach LOWE w budynku szkoły na ulicy Szkolnej codziennie odbywały się różnorodne zajęcia pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów. Prowadzono warsztaty języka angielskiego, kompetencji cyfrowych, radzenia sobie ze stresem, w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, muzyczne, przedsiębiorczości oraz udzielano indywidualnego wsparcia psychologicznego. Mógł w nich uczestniczyć bezpłatnie każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Kunów.
LOWE nie tylko inspirowało, edukowało, ale było także sposobem na jesienną i wiosenną chandrę. W trudnej dla nas wszystkich sytuacji ze względu na panującą pandemię, oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego, można było zrobić coś dla siebie, aktywnie i twórczo spędzając czas.
Wydarzenie społeczne pt. „Razem z historią i tradycją” było podsumowaniem tych działań, które z humorem i perfekcją poprowadził p. Norbert Myszkowski. Ciekawą prelekcję związaną z obrzędowością nocy świętojańskiej przedstawiła dr Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, która przybyła na spotkanie razem z p. Patrycją Kalinowską - kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK Kielce. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć pasjonatów naszej gminy: p. Eugeniusza Cierluka, p. Macieja Nowka i p. Władysława Gałki. Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem prac plastycznych wykonanych przez beneficjentów warsztatów malarskich, gry na bębnach afrykańskich zaprezentowanej przez uczestników warsztatów muzycznych, czy też pokazu jogi. Z zachwytem degustowano dania regionalne przygotowane przez KGW „Kunowianie” i „Chocimowianie”. Krople deszczu nie powstrzymały uczestników od tańca, gdy zagrał zespół muzyczny ”Mr. YOGI”.
Uczestnicy wydarzenia społecznego „Razem z historią i tradycją” mogli obejrzeć prace malarskie wykonane podczas warsztatów realizowanych w ramach projektu LOWE w Kunowie. Są to niezwykłe formy artystyczne, które niejednokrotnie będzie można jeszcze podziwiać. Podczas wydarzenia społecznego odbył się także pokaz jogi. Był on podsumowaniem umiejętności uczestników warsztatów radzenia sobie ze stresem. Na koniec można było także posłuchać gry na bębnach w wykonaniu osób biorących udział w warsztatach muzycznych.
Osoby biorące udział w wydarzeniu społecznym były pod wrażeniem efektów pracy grup warsztatowych. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie tego niepowtarzalnego wydarzenia barwny korowód złożony z zespołów śpiewaczych, działających przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie, razem z jej dyrektor p. Ewą Gaj, kapelą „Kunowianie”, uczestnikami LOWE, mieszkańcami Kunowa, ze śpiewem „Wiła wianki, rzucała je do falującej wody ...”, przemaszerował nad rzekę Kamienną. Tam, by tradycji stało się zadość, puszczano na wodę przepiękne wianki, wykonane przez zespoły ludowe i uczestników projektu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił p. Paweł Cieślik, a dokumentację filmową i fotograficzną p. Remigiusz Majchrzak i p. Bogusław Sępioł.
Całemu wydarzeniu przyświecały trzy zasadnicze cele: integracja uczestników LOWE poprzez wspólne działania i zabawę, zbudowanie więzi z „Małą Ojczyzną” poprzez rozbudzenie zainteresowania jej przeszłością oraz kultywowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego, kulinarnego i przyrodniczego Ziemi Kunowskiej.
Organizatorzy wydarzenia społecznego „Razem z historią i tradycją” składają serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy okazali serce i pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego przedsięwzięcia.