29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W budynku PSP przy ul. Fabrycznej akcja zorganizowana przez szkolną bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej była prowadzona pod hasłem „Czytam na lekcjach, czytam na przerwie…”. Obejmowała: akcję plakatową nt. „Dlaczego warto czytać”, głośne czytanie tekstów przez nauczycieli i uczniów na poszczególnych przedmiotach, przerwę z książką – w bibliotece każdy mógł głośno przeczytać przygotowany przez siebie fragment ulubionego utworu.
Europejskie święto języków
Dzień 26 września obchodzony jest w Europie jako Europejski Dzień Języków. Uczniowie naszej szkoły rozumieją znaczenie nauki języków obcych, dlatego wszyscy, od klasy I do VI, włączyli się w obchody tego święta. Na początku zostali zapoznani z jego historią i celami, następnie dowiedzieli się jak liczne i różnorodne są języki w Europie i na świecie, a na zakończenie przyszła kolej na zabawy językowe. Uczniowie rozwiązywali quizy dotyczące różnorodności językowej i kulturowej naszego kontynentu, poznali ciekawe palindromy w języku polskim i angielskim, a także bardzo długie wyrazy (np. konstantynopolitańczykowianeczka), które starali się zapisywać. Akcję zorganizowały opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego, panie Agnieszka Olszewska i Aneta Nowak.
Europejskie święto języków
Uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych włączyli się w obchody Europejskiego Święta Języków Obcych. Informacje na jego temat przekazali przez radiowęzeł Gabriela Krajewska i Wojciech Stolarczyk z klasy IIc. Młodzież mogła zapoznać się z gazetką okolicznościową. Plakaty promujące naukę języków wykonali Natalia Brociek, Kinga Gębura, Zuzanna Mroczkowska z klasy VIIa oraz Dawid Bugajski z klasy IIc. W próbie pobicia światowego rekordu z okazji Europejskiego Dnia Języków wzięli udział Jakub Bogdański z klasy IIc oraz Oskar Sobczyński z klasy IIIa. Inicjatywa ta ogłoszona została na oficjalnej stronie internetowej EDJ. Polegała ona na stworzeniu wideoklipu na temat: „Uwielbiam (ten język) ponieważ…” przez jak największą ilość osób, grup, organizatorów wydarzeń z jak największej liczby krajów oraz na ustanowieniu rekordu z okazji 26 września. Jakub nagrał krótki klip dotyczący języka polskiego, a Oskar – języka angielskiego. Obchody Europejskiego Dnia Języków w szkole mają zwrócić uwagę uczniów na to, że znajomość języków obcych pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29 września 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach. W wydarzeniu uczestniczą szkoły z różnych stron świata. Hasło tej akcji brzmi: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Przez cały tydzień uczniowie klas IV - VII przypominali sobie tabliczkę mnożenia poprzez różne gry, zabawy i łamigłówki matematyczne oraz przygotowali dekoracje tematyczne w formie plakatów. W dniu Święta Tabliczki Mnożenia uczniowie klas III - VII szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych, rodzice oraz pracownicy szkoły zdawali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przeprowadzony przez Egzaminatorów MT.
W składzie Komisji Egzaminacyjnej byli uczniowie: Marta Ziemba - kl. VIIa, Eliza Gulba - kl. VIIa, Natalia Brociek -
kl. VIIa, Michał Żeber - kl. VIIa. Patrol Egzaminacyjny, który przepytywał mieszkańców Kunowa na ulicach, w sklepach, na poczcie, w Urzędzie Gminy to Agata Kudas - kl. Vb, Patryk Gorycki - kl. Vb, Dagmara Rudawska- kl. VIb, Izabela Stochła - kl. VIb.
Egzaminowani losowali zestawy i w ciągu trzech minut musieli odpowiedzieć na zawarte w nich pytania. Do zadawania pytań komisja wykorzystała również karty matematyczne Grabowskiego "Tabliczka mnożenia". Każda osoba, która zdała pomyślnie egzamin otrzymała imienny certyfikat, odznakę "Eksperta Tabliczki Mnożenia" i słodki upominek.
Akcja sprawiła wiele radości uczniom, którzy zdobyli tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dorośli, którzy wykazali się odwagą
i zdali egzamin z "tabliczkowej wiedzy" byli dumni i szczęśliwi, że mimo stresującej sytuacji wykonali zadanie.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom, szczególnie pracownikom Urzędu Gminy i spotkanym przechodniom za udział w akcji.
Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwały nauczycielki matematyki: p. Alicja Kwapisz, p. Renata Gołemska, p. Urszula Sałapa i p. Donata Ożdżyńska.
"Dzień chłopaka" z "Dniem krawata"
W piątek 29 września 2017 r. w klasie IIIc zorganizowany został "Dzień Chłopaka z Dniem Krawata". Chłopcy podeszli do zadania bardzo poważnie. Krawaty były pożyczone od taty, od dziadka i od starszego brata. Były krawaty ze ślubu, od święta i ze studniówki. Niektórzy chłopcy założyli własne krawaty. Najciekawsze jednak były te zrobione i ozdobione samodzielnie. Oprawą do prezentacji krawatów były śpiewane przez koleżanki piosenki z karaoke. Aby w tym dniu nie tylko chłopcom było wesoło, wszyscy otrzymali słodki poczęstunek. Wszystkim chłopcom życzymy uśmiechu na twarzach nie tylko w dniu ich święta. Wychowawczyni - Wioletta Ćwik.
Ogólnopolska akcja zbiórki żywności
29 i 30 września 2017 roku grupa uczniów z klas gimnazjalnych wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności. Została ona zorganizowana w ramach współpracy ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. Produkty spożywcze zbierano w lokalnych sklepach: „Robert”, „Koga”, „Delikatesy Centrum”. 29 września w akcję zbierania żywności włączyli się: Martyna Szcześniak, Łukasz Orczyk, Olaf Kowalik, Łukasz Wyrębkiewicz, Izabela Mikos i Aleksandra Jedynak pod opieką nauczycielek: Alicji Kwapisz, Doroty Nowek i Doroty Skóry. 30 września w zbiórce żywności wzięli udział: Wiktoria Cieślik, Oliwia Skrzatek, Norbert Działak, Damian Radzisz, Weronika Kowalska, Oliwia Walkiewicz pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Kowalskiej i Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej.
Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż
23 września 2017 roku grupa uczniów z klas gimnazjalnych i klasy VIIa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie, pod opieką nauczycieli: Doroty Skóry, Janusza Sternika i Małgorzaty Kowalskiej, wzięła udział w XVIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża” . Trasa rajdu wiodła od Grzegorzowic przez Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż, a jego celem było m.in. promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich, pokłon relikwiom Krzyża Świętego, rozbudzanie pasji krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy tej wyprawy poznali także historię i zwiedzili, pochodzący z XV wieku, kościół w Grzegorzowicach oraz uczestniczyli we mszy na Świętym Krzyżu.
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
20 września 2017 roku uczniowie klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych brali udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Młodzież wybierała swoich przedstawicieli spośród 8 kandydatów. Członkowie Komisji Wyborczej – Katarzyna Owczarek i Łukasz Orczyk z kl. IIIb czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Walkiewicz kl. IIIa – przewodnicząca, Julia Kutera kl. IIIc – zastępca, Julia Raban kl. IIa – sekretarz, Weronika Karbowniczek kl. IIIb – sekretarz. Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!
"Nie ma śmieci-są surowce" - Sprzątanie Świata 2017
W dniu 15 września 2017 roku uczniowie klas VII, IIG i IIIG Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie przystąpili do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2017 pod hasłem tegorocznej edycji „Nie ma śmieci – są surowce”. Uczniowie: Weronika Karbowniczek, Klaudia Kołodziej oraz Miłosz Tokarski przedstawili społeczności szkolnej apel tematyczny. Następnie uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami przystąpili do sprzątania wyznaczonych terenów wokół szkoły i w pobliżu niej. Na zakończenie wzięli udział w międzyklasowym konkursie plastycznym „Nie ma śmieci – są surowce”. Zwycięzcą konkursu została klasa 2b G, drugie miejsce zajęła klasa 3a G, a trzecie - 3c G. Odpowiedzialni za przygotowanie szkolnej akcji Sprzątanie Świata byli: Andrzej Kwapisz, Anna Łukawska-Wielguszewska, Alina Nalewaj oraz Halina Pędzik.
Czytamy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
5 września 2017 r. uczniowie i nauczyciele z PSP w Kunowie włączyli się w akcję Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na holu szkolnym w budynku przy ulicy Fabrycznej 1, na trzeciej godzinie lekcyjnej, zgromadziła się społeczność szkolna: uczniowie klas siódmych, klasy gimnazjalne oraz nauczyciele. Humaniści, czuwający nad przeprowadzoną akcją, przygotowali okolicznościową gazetkę, przybliżyli twórczość Stanisława Wyspiańskiego oraz tematykę jego dramatu pt.: „Wesele”. Młodzież chętnie prezentowała wybrane fragmenty trudnego utworu, który znajduje się przecież w kanonie lektur szkoły ponadpodstawowej.
Obchody 78. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej
Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej uczestniczyli 1 września 2017 r. w lokalnych obchodach 78. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Uczniowie i nauczyciele złożyli pamiątkową wiązankę i zapalili znicze na mogile Poległych za Ojczyznę 1939 roku na kunowskim cmentarzu.
Zakończyliśmy rok szkolny...
...przed nami zasłużone wakacje. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego dyrektor szkoły Dorota Opara podsumowała pracę szkoły i wyróżniła najlepszych uczniów. Nagroda Burmistrza MiG w Kunowie powędrowała do Marty Ziemby, podwójnej finalistki wojewódzkich konkursów przedmiotowych, która na zkończenie nauki w klasie VI uzyskała średnią ocen 6,00. Nagrodę wręczył uczennicy burmistrz p. Lech Łodej. Kilkunastoosobowe grono rodziców otrzymało od dyrekcji i uczniów dyplomy oraz upominki w podziękowaniu za wzorcową pracę w Radzie Rodziców.
Bezpieczne wakacje-spotkanie z policjantem
21 czerwca 2017r., na zaproszenie pedagoga szkolnego p.Marka Czuby, policjant z posterunku Policji w Kunowie mł.asp. Kamil Żuchowski przeprowadził prelekcje dla uczniów klas II, III i IV . Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w okresie zbliżających się wakacji. Policjant szczególną uwagę zwrócił na zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, w domu i gospodarstwie rolnym. Omówił bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz przestrzegł przed kontaktami z obcymi osobami. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację multimedialną. Na zakończenie spotkania funkcjonariusz odpowiadał na pytania dzieci.
Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem
19 czerwca 2017r. w budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji programu ,,Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Cel główny programu to kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów w oparciu o zasady prewencji nowotworów, zwiększenie zakresu wiedzy uczniów na temat roli stylu życia w profilaktyce nowotworów złośliwych, motywowanie do prowadzenia zdrowego stylu życia. Koordynatorem programu i osobą odpowiedzialną za realizację zadań prozdrowotnych był pedagog szkolny Marek Czuba. Wśród uczniów klas IV-VI przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu prewencji nowotworów w oparciu o materiały przygotowany przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli pt. „Znajdź swój styl – zdrowo żyj”. Zajęcia wzbogacone były prezentacją multimedialną: Zdrowo żyjesz – wygrywasz! Uczniowie zostali zapoznani z Zaleceniami Kodeksu Walki z Rakiem. Porady i wskazówki przekazane przez pedagoga uświadomiły dzieciom, że wiele zależy od nich samych. Stan zdrowia każdego człowieka jest rezultatem jego wyborów i stylu życia w jego rodzinie. Dzięki zajęciom uczniowie zrozumieli, że zapobieganie nowotworom nie ogranicza się tylko do życia bez nałogów, zdrowy styl życia to również właściwe odżywianie się, aktywność fizyczna, unikanie stresu, hartowanie organizmu oraz higiena osobista i otoczenia. Edukacją onkologiczną zostali objęci nie tylko uczniowie, ale również rodzice. Treści prozdrowotne przekazano na spotkaniu z rodzicami. Zwrócono uwagę na następujące aspekty: zdrowy styl życia, unikanie uzależnień, otyłości i ekspozycji na słońce oraz substancji rakotwórczych oraz przekazano zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem.
Quiz "Jesteś w klasie IV"
Samorząd Uczniowski przygotował miłą przedwakacyjną niespodziankę dla uczniów klas III. Wzięli oni udział w quizach wiedzowych z matematyki, przyrody i języka polskiego. Najlepsi zdobyli talony na 6 i 5 z tych przedmiotów na dobry start w klasie IV. Gratulujemy i życzymy udanych wakacji!
Gramy w szachy
Po raz kolejny nasza szkoła gościła organizatorów i uczestników VI Mistrzostw Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Szachach Powiatu Ostrowieckiego. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa graczy, którzy zajęli czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nawiększe sukcesy odnieśli uczniowie klas IV, którzy od klasy I biorą udział w programie "Szachy w szkole".
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie