6 grudnia św. Mikołaj wraz ze swoją pomocnicą odwiedził uczniów PSP w Kunowie przy ul. Szkolnej. Wszyscy uczniowie zasłużyli na słodkie prezenty.
Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej
27 listopada 2017r. po raz pierwszy w świetlicy szkolnej przy ul. Szkolnej uczniowie mieli okazję świętować Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przybył do nas niesamowity gość – wielki pluszowy Miś, dla którego dzieci urządziły prawdziwe urodziny. Był tort ze świeczkami, wszyscy śpiewali sto lat! Dzieci, ubrane w urodzinowe czapeczki, tańczyły wspólnie z Misiem ulubione misiowe tańce. Następnie Miś wręczył dzieciom dyplomy oraz pluszowe maskotki za konkurs plastyczny "Mój przyjaciel miś". Jury wyróżniło i nagrodziło następujące osoby:
- w klasach I - III:
I miejsce - Julia Skowrońska i Bartosz Jelonek z kl. Ia
II miejsce - Maja Gałka z kl. Ia
III miejsce - Patryk Kosowski z kl. Ia
wyróżnienia - Mateusz Trzaskowski z kl. IIIc, Filip Plewiński z kl. III b
- w klasach IV- VI
I miejsce - Oliwia Bielańska z kl. Va
II miejsce - Amelia Bielańska z kl. IVa
III miejsce - Aleksandra Wawrzosek z kl.VIa.
Obchodom urodzin najsłynniejszej maskotki towarzyszyły różne zajęcia i zabawy świetlicowe. Było śpiewanie piosenek, oglądanie bajek, tańce, konkursy z nagrodami oraz zajęcia plastyczne, na których wykonywano prace związane z misiami. Wszyscy uczestnicy zabawy mogli wybrać sobie pluszową zabawkę i w podarunku od Misia zabrać ją do domu.
Organizatorkami zabawy były panie Iwona Pomykała, Monika Szwagierczak, Małgorzata Jelonek i Agnieszka Tomaszewska.
Mikołajki w szkolnej bibliotece
Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy wątpliwości, że św. Mikołaj istnieje. Czekamy na niego z bijącym sercem i wypiekami na twarzy. Po latach, choć wiemy, że to tylko legenda, nadal z utęsknieniem czekamy na 6 grudnia, kiedy dostaniemy mikołajkowy prezent lub sami kogoś obdarujemy. Tak się dzieje w domach i w szkole, gdzie każda niemal klasa obchodzi co roku swoje mikołajki.
Biblioteka szkolna przy ul. Fabrycznej zorganizowała mikołajki w bibliotece. Opiekunka – Barbara Loranty - przygotowała okolicznościową gazetkę o św. Mikołaju, związane z nim ciekawostki, a w czasie przerw uczniowie wypożyczający w tym dniu książki mogli wziąć udział w Mikołajkowej Loterii Fantowej. Do wylosowania było coś słodkiego, książki oraz prezenty – niespodzianki. Prawdziwą szczęściarą okazała się Julia Raban, która wylosowała aż trzy fanty: płytę z filmem, figurkę aniołka oraz książkę. W przypadku pozostałych uczestników loterii – głównie z klas gimnazjalnych IIa i IIc - bywało różnie, ale chyba wszyscy w tym dniu dobrze się bawili.
Także w bibliotece przy ul. Szkolnej na czytelników czekały miołajkowe akcenty. Nocą św. Mikołaj zostawił dla miłośników czytania i słodyczy upominki, które otrzymywali uczniowie w dniach 6-8 grudnia. Bez wątpienia była to dodatkowa miła zachęta, aby odwiedzić szkolną bibliotekę.
"Internet niejedno ma oblicze"
W listopadzie 2017r. pedagog szkolny Jolanta Salwa zorganizowała akcję profilaktyczną pod hasłem: „Internet niejedno ma oblicze”. Do działań profilaktycznym włączyli się wychowawcy klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych, przeprowadzając spotkania z młodzieżą na temat bezpiecznego internetu, cyberprzemocy i konsekwencji niewłaściwych zachowań w sieci. Dyskutowano z młodzieżą na temat zagrożeń płynących z nieodpowiedniego korzystania z portali społecznościowych i odpowiedzialności karnej. Podsumowaniem akcji było przygotowanie gazetki tematycznej informującej o zasadach bezpiecznego poruszania się w internecie. Myślą przewodnią akcji było przypomnienie uczniom, iż treści umieszczane w sieci są dostępne dla wielu osób w bardzo krótkim czasie.
Andrzejki klas siódmych i gimnazjalnych
Andrzejki to czas wróżb. Samorząd Uczniowski postanowił przypomnieć tradycje z nimi związane. Podczas długich przerw pojawiły się stanowiska, na których można było lać wosk, wróżyć z kart, czy losować przepowiednie. W ich przygotowanie zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich klas: Natalia Brociek i Marta Zięba z VIIa, Zuzanna Klepner i Justyna Lis z VIIb, Julia Raban i Oliwia Skrzatek z IIa, Karolina Adamska i Anna Oziomek z IIb, Dawid Bugajski i Wiktor Drewniak z IIc, Kacper Paź i Mateusz Rynio z IIIa, Wiktoria Borowska i Nikola Pikus z IIIb, Julia Kutera i Zuzanna Pastuszka z IIIc. Wróżby cieszyły się dużą popularnością. Wiele osób chciało poznać swoją przyszłość, choć wszyscy wiedzieli, że to tylko zabawa. Koordynatorem tej akcji był Zarząd Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Walkiewicz, Julia Kutera, Julia Raban i Weronika Karbowniczek pod kierownictwem pani wicedyrektor Małgorzaty Kowalskiej oraz opiekunek SU p. Anny Łukawskiej-Wielguszewskiej i p. Doroty Skóry. Wesołym zakończeniem tego dnia była dyskoteka dla młodzieży.
Zbiórka żywności
1, 2 i 3 grudnia 2017 roku uczniowie klas siódmych i klas gimnazjalnych PSP w Kunowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności. Została ona przeprowadzona w lokalnych sklepach: „Robert”, „Koga” i „Delikatesy Centrum”. 1 grudnia produkty spożywcze zbierali uczniowie: Jakub Jedlikowski, Diana Lipiec, Julia Kutera i Zuzanna Pastuszka z klasy IIIc oraz Karolina Sławek i Anna Kowalska z klasy IIIa pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kowalskiej i Andrzeja Kwapisza. 2 grudnia w zbiórce żywności wzięli udział: Norbert Działak i Damian Radzisz z klasy IIc, Wiktoria Cieślik i Angelika Olszewska z klasy IIa oraz Zuzanna Mroczkowska i Natalia Brociek z klasy VIIa. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Dorota Skóra i Renata Gołemska. 3 grudnia w akcję zbierania żywności włączyli się uczniowie: Natalia Pietruszka z klasy IIa, Wiktoria Pastuszko z klasy IIb, Eliza Gulba i Martyna Kanios z klasy VIIa oraz Patryk Rynio z klasy VIIb i Jakub Bogdański z klasy IIc. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Alicja Kwapisz i Dorota Nowek.
Zebrana żywność zostanie przekazana potrzebującym uczniom naszej szkoły. Akcja zbiórki żywności pokazała po raz kolejny, że mieszkańcy Ziemi Kunowskiej potrafią się dzielić tym, co mają i chętnie pomagają innym. Zbiórka była możliwa dzięki współpracy szkoły ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności.
Andrzejkowe tradycje
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Tradycją naszej szkoły jest organizacja "Dyskoteki andrzejkowej", która odbyła się 29 listopada 2017 r. w budynku przy ul. Szkolnej i 30 listopada 2017 r. w budynku przy ul. Fabrycznej. Oprócz doskonałej zabawy przy muzyce były wróżby, słodki poczęstunek oraz kawiarenka przygotowana przez Radę Rodziców.
W tym roku Samorząd Uczniowski uczestniczył również w zabawie andrzejkowej u "Kobiet Kreatywnych". Uczniowie przygotowali wróżby, które m.in. przepowiadały przyszłość, a przede wszystkim dostarczyły wiele radości kunowskim seniorom.
Spotkania z historią
30 listopada 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 z inicjatywy Małgorzaty Kowalskiej odbyło się spotkanie młodzieży z prezesem Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim – panem Robertem Kamińskim.
Uczniowie klas IIa i IIb wysłuchali informacji na temat: „Major Jan Piwnik „Donat”, „Ponury” – życie i walka”. Natomiast młodzież z klas: IIc i VIIb poznała historię życia i działalność generała Tadeusza Piskora, który pochodził z pobliskiej miejscowości Bór Kunowski i był adiutantem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele: Janusz Sternik, Dorota Nowek i Renata Gołemska.
Informacje, które przekazał p. Robert Kamiński, pozostaną na długo w pamięci uczestników spotkania, które było nietypową lekcją historii o bohaterach wywodzących się z naszego regionu.
Nasz uczeń w Radio Ostrowiec
W dobrym miejscu w dobrym czasie w Radio Ostrowiec rozmawiano o narodowym sporcie Korei- Teakwondo- z Wilolettą Walerowicz- trenerką i zawodnikami - Jakubem Cemerysem - uczniem klasy Vb PSP w Kunowie i Patrykiem Lipcem.
Jakub trenuje Teakwondo od czterech lat. Jego ostatni sukces to srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Olsztynie. Cieszymy się i GRATULUJEMY!
Godzina Kodowania
- Startuje kolejna edycja GODZINY KODOWANIA w ramach TYGODNIA EDUKACJI INFORMATYCZEJ (4-10 grudnia 2017r.)W naszej szkole wszyscy uczniowie mogą kodować przez cały tydzień na zajęciach informatyki i zajęciach komputerowych.Zapraszamy do korzystania ze strony code.org oraz scratch.mit.edu.Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie.Godzina kodowania jest dostępna dla wszystkich w wieku od 4 do 104 lat.
Pomagamy bezdomnym zwierzętom
Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niskie temperatury, śnieg i mróz. Ta pora roku to trudny czas dla zwierząt przebywających w Kunowskim Przytulisku „Podaj Łapę”. Każdy z nas na pewno ma lub miał w domu zwierzątko i wie, jaka to odpowiedzialność. Zwierzęciu trzeba zapewnić miejsce, w którym będzie spało oraz karmić je i dbać o jego zdrowie. Jednak wiele zwierząt nie ma domu lub jest źle traktowanych przez człowieka. Dlatego uczniowie klasy IIIb postanowili na miarę swoich możliwości pomóc psom i kotom - podopiecznym p. Joanny Bartnik. Zorganizowali akcję dobroczynną pod hasłem „ Pomagamy zwierzętom – mikołajkowy prezent”.
Przez cały listopad zbieraliśmy ryż, kaszę, makarony, karmę suchą i w puszkach, ale też kocyki i ręczniki. Zebrane „mikołajkowe prezenty” przekazaliśmy potrzebującym zwierząt. Wychowawczyni Bożena Wijata dziękuje dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w akcję.
Dwie korony św. Maksymiliana Kolbe
W poniedziałek 27.11.2017 roku klasy siódme i gimnazjalne wyjechały do kina „ Etiuda” na projekcję filmu pt. „Dwie korony”. Fabularyzowany dokument opowiadał o życiu zakonnym św. Maksymiliana, gorliwego kapłana, misjonarza i człowieka, który oddał swe życie za współwięźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. To właśnie symboliczna korona męczeństwa zwieńczyła pracowite życie franciszkanina, skazanego przez niemieckich okupantów na okrutną śmierć głodową. Heroicznym czynem zachował godność w miejscu, gdzie ludziom odebrano prawo bycia człowiekiem.
Pamięci tych, którzy odeszli...
28 listopada, w ramach działalności Klubu Miłośników Mowy Ojczystej, w PSP w Kunowie odbyło się spotkanie z cyklu Pamięci tych, którzy odeszli… Jego celem było uczczenie osób ważnych dla kultury polskiej i zagranicznej, które odeszły w 2017r. Wspominano m.in. Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Wandę Chotomską, Julię Hartwig, Janusza Głowackiego, Danutę Szaflarską, Alinę Janowską, Krystynę Sienkiewicz, Witolda Pyrkosza oraz Georga Michaela i Leonarda Cohena. Uczniowie przygotowali gazetkę ze zdjęciami zasłużonych ludzi kultury, a informacje o tych, którzy odeszli, zostały wzbogacone o piosenki, prezentacje, fragmenty filmów i wywiadów. Spotkanie przybliżyło młodzieży sylwetki pisarzy, poetów, piosenkarzy, aktorów, których dorobek stanowi część dziedzictwa narodowego.
Konkurs plastyczny SKO - "EKO-skarbonka"
W październiku - miesiącu oszczędznia uczniowie klas I- VI brali udział w konkursie ogłoszonym przez Szkolną Kasę Oszczędności - "EKO skarbonka". Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie skarbonki według własnego pomysłu z materiałów wtórnych (papier, folia, plastikowa butelka, puszka itp.), a następnie ozdobienie jej. Uczniowie przy pomocy rodziców przygotowali skarbonki w postaci zwierzaków, domków, pojazdów. Prace wykonane zostały z ogromną starannością i z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Komisja konkursowa miała ogromny problem z wyborem najpiękniejszych skarbonek. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce - Oliwier Sierpień kl. Ib
2 miejsce - Rozalia Wrona kl. Ib
3 miejsce - Natalia Ziemba kl. Ia
Wyróżnienia: Adam Jedynak - kl. Ib, Jakub Bielański -kl. IVa, Kamil Chodorek - kl. Ib, Filip Farys - kl. Ib, Oskar Urbanik - kl. IIIb.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody z Banku PKO BP, pod którego patronatem w naszej szkole od wielu lat działa SKO. Wszystkie prace przygotowane przez uczniów można było podziwiać na "Wystawie skarbonek" na dolnym holu szkoły w czasie pasowania pierwszoklasistów. Organizatorem konkursu była p. Donata Ożdzyńska - opiekun SKO.
Drugie życie zabawek
W dniach 22-23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną pod nazwą "DRUGIE ŻYCIE ZABAWEK". Dzieci za zgodą rodziców przynosiły zabawki, które z różnych powodów nie spełniały już swojej roli, a za symboliczną kwotę mogły zakupić inną - bardziej przydatną. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodszych dzieci, uczniów klas VII i klas gimnazjalnych oraz dorosłych. Na kiermaszu nie zabrakło oczywiście pani dyrektor i nauczycieli, którzy bardzo hojnie wspierali akcję. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Muzealne lekcje
W dniu 17 listopada 2017 roku uczniowie klas gimnazjalnych i siódmych PSP w Kunowie wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Warszawy oraz komnaty Zamku Królewskiego. Młodzież poznała krótkie, ale barwne życie Fryderyka Chopina, mogła posłuchać jego genialnej i jakże polskiej muzyki. Multimedialne prezentacje i muzyka romantyzmu wprowadziły uczniów w świat dziewiętnastowiecznych salonów arystokratycznych. Dzieje stolicy, od założenia miasta do czasów współczesnych, uczniowie poznali zwiedzając Muzeum Warszawy. Podziwiając komnaty Zamku Królewskiego, młodzież dowiedziała się o jego historii, zniszczeniach wojennych oraz powojennej odbudowie, która była możliwa dzięki ofiarności Polaków.
Ciekawe obiekty muzealne, spacer ulicami Warszawy, piękna jesienna pogoda sprawiły, że wyprawę kulturalną do stolicy młodzież i jej opiekunowie zaliczyli do bardzo udanych.
Doping na medal
21 listopada 2017r. 43 uczniów z PSP w Kunowie wraz z 11 opiekunami wzięło udział w konkursie DOPING NA MEDAL organizowanym przez Klub Sportowy KSZO Ostrowiec i Radio Ostrowiec. Reprezentacja naszej szkoły przygotowała transparenty, plakaty oraz hasła dopingujące drużynę piłki siatkowej kobiet KSZO. Uczniowie i nauczyciele, ubrani w barwy klubowe – pomarańczowo - czarne, wykazali się umiejętnością kulturalnego kibicowania. Poprzez przyśpiewki, przy dźwiękach instrumentów muzycznych, zagrzewali do walki drużynę siatkarek KSZO Ostrowiec, która wygrała 3:0 z MKS Dąbrową Górniczą. W dopingu wzięła udział grupa chearlideass, która w przerwie meczu uprzyjemniała czas rytmicznym, energicznym tańcem z pomponami. Największym przeżyciem dla kibiców było "przybicie piątki" z siatkarkami KSZO Ostrowiec oraz autografy i wspólne zdjęcia.
Uczniowie dziękują dyrekcji szkoły pani Dorocie Oparze i Małgorzacie Kowalskiej oraz panu burmistrzowi Lechowi Łodejowi a także opiekunom: Maciejowi Dziedzicowi, Annie Łukawskiej-Wielguszewskiej, Katarzynie Pająk, Iwonie i Markowi Pomykałom, Dorocie Skórze, Bożenie Wijacie i Wioletcie Ćwik za możliwość wzięcia udziału w tak wyjątkowym meczu. Wszyscy kibice z naszej szkoły zgodnie przyznali, że był to wieczór pełen emocji i dobrej zabawy. Było to jednocześnie wydarzenie, które promuje naszą szkołę i Gminę Kunów. Należy dodać, że transparent PSP Kunów był największy i widnieje w czołówce zdjęć Radia Ostrowiec.
Dzień Koloru
Jesień wcale nie musi być szara i smutna!
Przekonaliśmy sie o tym w ostatnich dniach, kiedy Samorząd Uczniowski ogłosił w naszej szkole dzień 14 listopada - Dniem Koloru. Wylosowane przez poszczególne klasy kolory były inspiracją do odważnych i barwnych stylizacji naszych uczniów, którym dzielnie towarzyszyli wychowawcy.
W ogłoszonym w tym dniu konkursie zwyciężyła klasa IIIc. Wszechobecny fiolet towarzyszył dzieciakom w strojach, dodatkach i wystroju klasy.
Kolejne miejsca zajęli :
klasa VIb , której śnieżnobiałe kreacje z czapeczkami, stylizowane na marynarzy, a może piekarzy
były widoczne i ujęły swą oryginalnością Jury.
Miejsce trzecie zajęła klasa IIIb w energetycznej czerwieni!
Jury wyróżniło również klasy:
Ib, Vb oraz Ia.
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim klasom za zaangażowanie i świetną zabawę.
Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym klasom.
Zapraszamy wszystkich do udziału w następnym konkursie. Szczegóły wkrótce. Będzie się działo!!
Urszula Radomska i Małgorzata Jelonek- opiekunowie SU
Uwaga eksperyment! Czyli co ciekawego w fizyce?
16 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń z cyklu „Fizyka dla smyka”poprowadzony przez prezesa fundacji „Twórcze myślenie” pana Piotra Sołkiewicza. Inicjatorem wydarzenia była nauczycielka fizyki – Edyta Wesołowska i przyrody- Teresa Rokoszna. Uczestnikami byli uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych. Pokaz miał na celu przybliżenie uczniom pojęcia ciśnienia, które towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. W wieczornej prognozie pogody każdego dnia podaje się wartość ciśnienia atmosferycznego. O czym właściwie mowa i co konkretnie powoduje większe lub mniejsze ciśnienie? Na te i inne pytania uczniowie naszej szkoły próbowali znaleźć odpowiedź. W praktyczny sposób przekonali się: jaką siłę ma powietrze, czy można wyłączyć grawitację, jak wykorzystać próżnię, co ciśnienie ma wspólnego z wiatrem, dlaczego kosmonauci noszą skafandry. W prostych i ciekawych doświadczeniach została przedstawiona strefa niskiego i wysokiego ciśnienia. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość samodzielnego przeprowadzania doświadczeń oraz asystowanie przy ich wykonywaniu. Pokazy okazały się świetną zabawą oraz niesamowitą przygodą dla jej uczestników. W przystępny sposób odpowiadały na pytania dotyczące życia codziennego i zjawisk wokół nas. Mamy nadzieję, że te niecodzienne eksperymenty zapiszą się na stałe w kalendarzu imprez naszej szkoły i przyczynią się do rozwoju zainteresowań naukami przyrodniczymi.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie