Zakończyła się II edycja szkolnego konkursu matematycznego "Mistrz rachunków" zorganizowanego przez nauczycieli matematyki Urszulę Sałapę i Donatę Ożdżyńską. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności matematyczne w trzech etapach: etap I w listopadzie, II-w styczniu i III-w marcu. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i budził wiele emocji. Mistrzami rachunków w roku szkolnym 2013/14 zostali Filip Gawron(IIb), Filip Bombiński(IIIa), Wiktor Drewniak(IVa), Julia Różalska(IVb) i Karolina Cieślik(VIb). Tytuł wicemistrza rachunków otrzymali: Kacper Walus(IIa), Michał Żeber(IIIa), Aleksandra Jedynak(Va) i Michał Sadłos(VIa). Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami, książkami i drobnymi upominkami ufundowanumi przez dyrektor szkoły Dorotę Oparę.
II edycja szkolnego konkursu "Mistrz rachunków"
Andrzej Sasak laureatem Konkursu Humanistycznego
Andrzej Sasak, uczeń klasy VIb, został laureatem XI edycji Konkursu Humanistycznego. Uczeń przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem p. Anny Kiljańskiej i Katarzyny Smagieł -Dwojak. Andrzej jest chłopcem o wszechstronnych zainteresowaniach. Należą do nich nauki humanistyczne i literatura, głównie młodzieżowa i fantastyka. Interesuje się historią II wojny światowej. Dużo czasu poświęca na oglądanie filmów dokumentalnych o tej tematyce. Mając na uwadze swoją przyszłość, systematycznie uczy się języków obcych: języka angielskiego i niemieckiego. Interesują go nauki ścisłe. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, reprezentuje ją w zawodach sportowych, co roku zdobywa tytuł szkolnego mistrza i wicemistrza ortografii. Jego największą pasją jest sport. Andrzej jest zawodnikiem KSZO Ostrowiec w pływaniu. Wolny czas poświęca jeździe na deskorolce i hulajnodze wyczynowej, na nartach i snowbordzie oraz grze w piłkę nożną. Relaksuje się przy grach komputerowych i partii szachów.
Jego sukcesy są efektem nie tylko zdolności. Ucznia PSP w Kunowie cechuje pracowitość, sumienność i wytrwałość w dążeniu do celu.
Obchody Tygodnia Kultury Języka- mistrzowie ortografii
Od 10 do 15 marca 2014r. trwał Tydzień Kultury Języka w woj. świętokrzyski. W tym czasie w naszej szkole wyłoniliśmy mistrzów ortografii i pięknego mówienia. Tegorocznymi mistrzami ortografii zostali: Gabriel Farys-kl. IIb, Kinga Gębura-kl. IIIb, Wojciech Stolarczyk- kl. IVa i Martyna Świercz-kl. VIb. Tytuł wicemistrza powędrował do Natalii Imiełowskiej z kl. IIa, Julii Różalskiej i Piotra Ślaskiego z kl. IVb oraz Andrzeja Sasaka z kl. VIb; wyróżnienie spośród klas V otrzymała Aleksandra Jedynak z kl. Va. Gratulujemy!
Obchody Tygodnia Kultury Języka-konkurs krasomówczy
W ramach obchodów TKJ w naszej szkole został zorganizowany konkurs krasomówczy "Mów śmiało!" skierowany do uczniów klas IV-VI. Przebiegał w dwóch etapach: etap pierwszy to przygotowanie przez uczniów autoprezentacji "Ja za 20 lat"; etap drugi polegał na losowaniu nazw przedmiotów codziennego użytku, które miały być inspiracją do zbudowania ciekawej, poprawnej stylistycznie i językowo prezentacji. W konkursie I miejsce zdobyła Gabriela Walkiewicz z kl.Va, II miejsce - Małgorzata Sala z kl. Va, III miejsce - Wiktoria Chodorek z kl. IVa, wyrożnienia otrzymały Julia Raban z kl. IVa i Agnieszka Kowalska z kl. VIa. Gratulujemy!
Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze
W tym roku szkolnym rozpoczęło działalność Szkolne Koło Turystyczno- Krajoznawcze. Jego członkami są uczniowie klas piątych i szóstych posiadający kartę rowerową. Głównym celem działalności organizacji jest rozwijanie u uczniów zainteresowania własnym regionem oraz umożliwienie im aktywnego spędzania wolnego czasu. Opiekunkami Koła są panie: Teresa Rokoszna i Halina Pasternak. Zapoznając się z walorami przyrodniczymi i kulturowymi regionu, członkowie Koła uczestniczyli w XIV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym na Święty Krzyż. Poznali też ciekawe zakątki najbliższej okolicy podczas rajdu, którego trasa prowadziła przez miejscowości- Kunów, Prawęcin, Witulin, Nietulisko Małe. Członkowie Koła przewędrowali również wąwozem lessowym Haliszka do Bukowia. 8 marca odbył się rajd do Kałkowa. Uczniowie zwiedzili wówczas obiekty sakralne przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej oraz odbyli spacer nad zaporą wodną „Wióry”.
Święto wiosny, święto talentów
W piątek 21 marca cała szkoła radośnie witała wiosnę. Obchody Dnia Wiosny były okazją do organizacji przeglądu szkolnych talentów pod hasłem "Masz talent!". Uczniowie z klas IIa i IIIb uzdolnieni aktorsko występowali w scenkach i skeczach kabaretowych, dwie uczennice kl. Ib i uczeń kl. Ia pokazali swoje możliwości wokalne, a przedstawicielka klasy IIIb recytowała wiersz; obejrzeliśmy też pierwszaków stawiających pierwsze kroki w tańcu towarzyskim i sportach walki oraz podziwialiśmy prace uczennicy IIa uzdolnionej plastycznie, która podczas występów rysowała węglem. Zgromadzona publiczność oklaskiwała małe talenty,a jury zachęcało ich do rozwijania zainteresowań. Przygotowane przez uczniów klas IV-VI prezentacje ich talentów i pasji przeszły najśmielsze oczekiwania jurorów i organizatorów. Obok uczniów uzdolnionych muzycznie z klas VIb i Va grających na akordeonie i ksylofonie wystąpili sportowcy kl. IVb i VIb, z których jeden bił rekord kręcenia hula-hop, a drugi dał pokaz jazdy na deskorolce. Uczennice klasy Va prezentowały efektowną grę w szachy, taniec współczesny oraz pokazały swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne.Nie zabrakło też pokazów tanecznych i wokalno-tanecznych w wykonaniu zespołów z klas IVa, Vb oraz VIa. Ten niezwykły dzień zakończył się na szkolnym boisku pokazem strażackim w wykonaniu uczniów klasy Vb. Pomysłowdawcą przeglądu był Samorząd Uczniowski i Mały SU, który dziękuje uczniom i wychowawcom za pomoc w organizacji oraz dyrekcji za upominki dla uczestników.
OTWP "Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje gminne.
20 marca 2014r. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W eliminacjach brali udział uczniowie szkół podstawowych z Janika, Nietuliska Dużego, Dołów Biskupich i Kunowa oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kunowie. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej i odnieśli sukcesy. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Mateusz Krupka - kl.Va, III miejsce zajęła Gabriela Krajewska - IVa. Uczniowie będą reprezentować gminę Kunów w eliminacjach powiatowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wspomnienia z "Białej szkoły" w Białce Tatrzańskiej
W dniach od 3 do 7 marca 2014 roku uczniowie klas IIIa i IIIb po raz pierwszy w historii szkoły uczestniczyli w zimowym wypoczynku, „Białej szkole”, w Białce Tatrzańskiej. Atrakcyjny wyjazd do pięknej podhalańskiej wsi położonej w południowej Polsce zapewniło Biuro Podróży „Horyzont”. Pierwszego dnia na stoku podzielono uczniów na grupy i oddano pod fachową opiekę instruktorom narciarskim. Od tego momentu przez trzy kolejne dni dzieci oddawały się z nieukrywaną radością urokom nauki i doskonaleniu jazdy na nartach na Kaniówce i Kotelnicy również pod bacznym okiem organizatorek wyjazdu i opiekunek Katarzyny Pająk i Bożeny Wijaty. Do niezapomnianych wydarzeń wyjazdu należy zaliczyć: wycieczkę do Zakopanego, kąpiel w basenach termalnych „Terma Bania”, dyskotekę oraz posiłek w McDonaldzie.
Na „Białej szkole” realizowany był także program profilaktyczny „Bezpiecznie i zdrowo”. Organizatorki wyjazdu składają podziękowania za wsparcie finansowe projektu sponsorom i przedstawicielom instytucji państwowych. Szczególne słowa podziękowania kierują do: Pani Ewy Celejewskiej – Sekretarz Gminy Kunów, Pani Teodozji Ślusarz – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pana Stanisława Cyrana – Stacja Paliw BP, Pani Teresy Dytkowskiej - Prywatna Apteka, Pana Szymona Rabana – P.H.U „Profit”, Pani Anety Myszkowskiej – Księgarnia „Krasnal”, Pana Krzysztofa Różalskiego – Sklep Spożywczy „Kokos”, Pana Sławomira Wijaty – Prezesa Klubu Sportowego „Stal” oraz członków Zespołu „Kunowianie”.
Nasza szkoła na Facebook'u
Laureatki Konkursu Wiedzy o Muzyce Polskiej z klasy Va
Uczennice klasy Va Weronika Karbowniczek, Aleksandra Jedynak i Wiktoria Pająk wzięły udział w Konkursie Wiedzy o Muzyce Polskiej organizowanym przez Filharmonię Świętokrzyską im. O. Kolberga i Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina w Kielcach. Przesłuchania drużyn odbyły się 3 marca 2014r. w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej i dotyczyły życia oraz twórczości polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza. Uczestniczki musiały się także wykazać znajomością utworów muzycznych kompozytora. Uczennice znalazły się w gronie drużyn, które uzyskały maksymalną liczbę punktów i zdobyły I miejsce w konkursie o zasięgu wojewódzkim. Udział w konkursie jest efektem wieloletniej współpracy PSP w Kunowie z Filharmonią Świętokrzyską. Uczennice zostały przygotowane przez nauczycieli p. Monikę Sasak i p. Waldemara Mazura.
Pasowanie na czytelnika
Przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej. W dniu 27.02.2014r. dzieci z klas Ia, b odwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej regulaminem, obejrzały scenkę "Biedna Śnieżka" w wykonaniu czytelników z klasy IIIa oraz złożyły uroczyste ślubowanie. Do wypożyczonych książek otrzymały zakładki wykonane przez starszych kolegów z aktywu czytelniczego. Zapraszamy wszystkich uczniów po książki i nie tylko, bo "DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ JEST NAJBLIŻEJ"
Innowacja pedagogiczna-ciekawe lekcje matematyki w PSP w Kunowie
W Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie realizowana jest Innowacja pedagogiczna „RAZ DWA TRZY- liczysz TY!"- autorstwa pani Wioletty Ćwik. Rozszerza ona program edukacji matematycznej o pracę z komputerem, tablicą interaktywną, programami multimedialnymi i internetem. W roku szkolnym 2013/14 nowatorstwem pedagogicznym objęci zostali uczniowie klasy IIa, a następnie kontynuacja działań będzie realizowana w kolejnym roku szkolnym z klasą III. Grupa dziewięciu uczniów bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach 2 razy w tygodniu. Główny cel innowacji: zdobywanie wiadomości, umiejętności i sprawności matematycznych przebiega przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych i wykorzystuje naturalną potrzebę małych dzieci do działania, zabawy, współpracy. Programy, ćwiczenia interaktywne, gry edukacyjne łączą ze sobą naukę matematyki z praktycznym działaniem. Pozwalają dzieciom uczyć się i bawić jednocześnie. Zajęcia te wykorzystują bazę materiałową szkoły. Innowacja została zrejestrowana w Kuratorium Oświaty w Kielcach w dniu 4 listopada 2013r.
Uczniowie PSP w Kunowie aktywnie spędzili ferie
Tegoroczne ferie uczniowie PSP w Kunowie spędzili bardzo aktywnie. Jedną z atrakcji była działająca w szkole Zimowa Akademia Tańca prowadzona przez instruktorów Szkoły Tańca „Twist”. Można było również uczestniczyć w rozgrywkach tenisa stołowego oraz Turnieju Mini Piłki Nożnej zorganizowanym przez Uczniowski Klub Sportowy. W szkole odbywały się też zajęcia sekcji karate, a zainteresowani nauką jazdy na nartach spędzili dzień na stoku narciarskim w Krajnie. W czasie ferii uczniowie mogli ponadto uczestniczyć w zajęciach rzeźbiarskich prowadzonych przez kunowskiego rzeźbiarza p. Eugeniusza Cierluka.
Na nartach w Krajnie
28 stycznia 2014r. uczniowie klas II i III spędzili cały dzień na stoku narciarskim w Krajnie. Byli uczestnikami zimowej akcji "Narty dzieciom". Wszyscy uczniowie pod okiem instruktorów opanowali podstawy jazdy na nartach i doskonalili posiadane już umiejętności. Podczas ferii kolejna grupa uczniów z klas IV-VI będzie aktywnie wypoczywać na nartach zgodnie z hasłem akcji MEN "Ćwiczyć każdy może".
Bal karnawałowy
Tradycją naszej szkoły jest bal karnawałowy przy dźwiękach orkiestry. Na balu w dniu 30 stycznia 2014 roku wspólnie bawili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Jak zwykle nie zawiedli uczniowie klas młodszych przebrani w ciekawe stroje karnawałowe.
Informujemy, że w dniu 29.01.2014 roku o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie wywiadowcze z rodzicami. Serdecznie zapraszamy.
"Sto lat" dla Babci i Dziadka
Dzieci z klas IIa i IIb zaśpiewały "Sto lat" z okazji Dnia Babci i Dziadka podczas uroczystości, która odbyła się w naszej szkole 24 stycznia 2014r. Na program artystyczny złożyły się wierszyki i piosenki dla ukochanych Dziadków oraz przedstawienie "Śpiąca Królewna", podczas którego uczniowie pokazali swoje talenty aktorskie. Nasi uczniowie zaprezentowali też umiejętności taneczne podczas walca z "Nocy i dni". Osobami zaangażowanymi w przygotowanie występu były wychowawczynie panie W. Ćwik i M. Wójcik, opiekunki Koła Teatralnego p. W. Gawlik i M. Szwagierczak oraz p. Katarzyna Pająk, I. Buczkowska i pan W. Mazur.
Żywa lekcja historii z bractwem "Kerin"
20 stycznia 2014r. naszą szkołę ponownie odwiedzili członkowie bractwa "Kerin". Tym razem uczniowie klas IV-VI podczas żywej lekcji historii przenieśli się do "Polski Chrobrego".
Uczniowie na wernisażu
16 stycznia 2013 roku przedstawiciele uczniów klas V i VI oraz nauczyciele wzięli udział w wystawie prac artysty Duvdivaniego zorganizowanej w Gimnazjum w Kunowie. Nieznana dotąd uczniom forma wernisażu oraz część artystyczna w wykonaniu starszych kolegów pozwoliła lepiej poznać sylwetkę malarza i karykaturzysty żydowskiego pochodzenia.
Spotkanie mikołajkowe z leśnikiem i myśliwym
6 grudnia 2013r. klasy drugie wzięły udział w niecodziennym spotkaniu z leśnikiem i myśliwym panem Sebastianem Tuźnikiem. Gość w ciekawy sposób opowiadał uczniom o życiu lasu i jego mieszkańców, przybliżył tradycję myśliwską i zaprezentował wiele interesujących eksponatów. Uczniowie podziękowali gościowi za spotkanie i wręczyli świąteczny upominek życząc wesołych świąt. Spotkanie było niezapomnianym prezentem mikołajkowym od rodziców i wychowawców dla dzieci.
Archiwum Aktualności