We wtorek 5 marca uczniowie z klasy 2b zdobywali kolejne umiejętności kulinarne. Tym razem dzieci piekły pizzę w restauracji Grawitacja w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Warsztaty kulinarne
- 6
III miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej klas I-III
Uczniowie z klas trzecich PSP im. A.Hedy "Szarego" w Kunowie 1 marca 2024r. brali udział w Turnieju Piłki Ręcznej klas I - III o Puchar Wójta Gminy Rytwiany, organizowanego przez PO-PSPiP im. M. Firlejczyk w Sichowie Dużym. Patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Grzegorz Forkasiewicz.
Szkołę reprezentowali: Nikola Cybula, Weronika Cybula, Jagoda Dutkowska, Patryk Dwojak, Wojciech Gajewski, Szymon Mróz, Maja Nowak, Piotr Olesiński, Natalia Stefankiewicz, Lena Szymczyk, Nikola Waszczyk, Liliana Wdowczyk, Hanna Wisznarewska, Liwia Wołoszyn. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę zajmując III miejsce. Najlepszym bramkarzem rozgrywek została Liliana Wdowczyk.
Opiekunami zespołu byli nauczyciele: Katarzyna Pająk, Monika Szwagierczak i Marek Pomykała.
10
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca społeczność szkolna uczciła pamięć żołnierzy, którzy nie złożyli broni po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 r.
Rzekome „wyzwolenie” Polski przez sowiecką Armię Czerwoną oznaczało ponowne zniewolenie narodu polskiego przez reżim stalinowski, ale tym razem przy pomocy polskich komunistów, wspólnie z NKWD, bezlitośnie mordujących żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji niepodległościowych.
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI życiem i walką dawali świadectwo umiłowania wolności i gotowości poświęcenia młodego życia na ołtarzu niepodległej Ojczyzny. Ich bohaterstwo zasługuje na naszą szczególną pamięć, gdyż komunistyczna władza skazała ich na śmierć fizyczną oraz zapomnienie przez następne pokolenia Polaków.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież przypomniała społeczności szkolnej, kim byli i o co walczyli żołnierze nazywani też NIEZŁOMNYMI. Zaprezentowano także tragiczną historię Antoniego Hedy „Szarego” - patrona naszej szkoły.
WALENTYNKOWE WIERSZOWANIE
,,Walentynkowe wierszowanie” to hasło przewodnie konkursu poetyckiego, który został podsumowany 28.02.2024 roku w budynku na ulicy Fabrycznej.
Celem konkursu było napisanie wiersza o tematyce walentynkowej. Mistrzami poetyckiego pióra okazali się uczniowie klasy Va. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Loranty, Anna Kiljańska – Myszkowska była pod wrażeniem warsztatu twórczego młodych autorów.
I miejsce za wiersz ,,Twój Świerszczyk” otrzymał Wiktor Ziółkowski.
Miejsce II za wiersz ,,Walentynka” przyznano Radosławowi Różalskiemu.
Komisja wyróżniła także utwór autorstwa Julii Jandy – uczennicy klasy VIb.
Wicedyrektor szkoły - pani Małgorzata Kowalska wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy lekkiego pióra!
Kolorowy Potwór i emocje w bibliotece
Kontynuujemy książkową przygodę z Kolorowym Potworem i emocjami w bibliotece szkolnej. Za oknami raz wiosennie, raz deszczowo, szaro i ponuro, ale za to na bibliotecznych oknach nadal można spotkać kolorowego bohatera niezwykłej książki pop-up wydanej przez #WydawnictwoMamania. Tym razem to uczniowie klasy Ib poznawali fascynujący język uczuć i rozświetlali "Emocjonalne słoiczki" z uczuciami.
Kolejne warsztaty z cyklu "Kolorowy Potwór. Emocje w bibliotece" już niedługo - będzie wiele okazji do wspaniałej zabawy i rozwoju emocjonalnego dzieci.
Uwaga ósmoklasiści!
Ferie "zdrowo - na sportowo"
Wspominamy ferie taneczno - sportowe dla dzieci ze szkół z terenu Gminy Kunów, zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy przy PSP w Kunowie.
Zajęcia współfinansowane z budżetu Gminy Kunów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci spędziły czas wolny miło i przyjemnie, jak również "zdrowo - na sportowo".
6
Akademia Volley Stars
9 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej im. A. Hedy "Szarego" zakończono realizację projektu pod nazwą „Zabawa, Pasja, Zdrowie = SIATKÓWKA”.
W ramach zadania dzieci i młodzież z Gminy Kunów mogła uczestniczyć w cyklicznych, darmowych treningach siatkarskich.
Organizatorzy podziękowali Dyrekcji placówki oraz Panu Markowi Pomykale za wzorową współpracę przy realizacji projektu. Cieszy się, że uczestnicy tak chętnie przychodzili na treningi. Mamy także nadzieję, że niebawem ponownie będziemy mogli wspólnie działać
Zadanie w roku 2023 było realizowane w ramach Programu Mikrogranty natomiast część styczniowa została sfinansowana przez Akademię Volley Stars z 1,5% podatku.
Uroczyste wręczenie nagród
9 litego 2024r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom Konkursu na Kalendarz Adwentowy.
Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe
Ferie zimowe dla uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego potrwają od 12 do 25 lutego 2024 roku.
Życzymy, aby tegoroczny wypoczynek dzieci i młodzieży, odbywający się podczas ferii zimowych, był bezpieczny i obfitujący w pozytywne emocje.
W trosce o naszych uczniów pragniemy przypomnieć kilka najważniejszych zasad dotyczących wypoczynku podczas ferii zimowych.
Zachęcamy do zapoznania się z "Poradnikiem Bezpiecznego Wypoczynku" z aktualnymi informacjami dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku
poradnik_bezpiecznego_wypoczynku.pdf
oraz akcją policji "Bezpieczne ferie"
Poczta walentynkowa
W Dniu Świętego Walentego
masz życzenia z serca mego!
Od początku znajomości
w moim sercu stale gościsz.
I zostaniesz tam do końca,
bo to rzecz nieustająca.
11
Kolejny Tłusty Czwartek już za rok!
Klasy piąte w Teatrze Powszechnym w Radomiu
7 lutego 2024 roku klasy piąte odbyły niecodzienną wycieczkę do Teatru Powszechnego w Radomiu na przedstawienie ,,Tajemniczy ogród”. Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, umożliwienie kontaktu ze sztuką przez aktywne uczestnictwo, uwrażliwienie na piękno, krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. Przedstawienie ,,Tajemniczy ogród” to adaptacja wzruszającej, pełnej ciepła powieści o przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia. Uczniowie poznali głównych bohaterów i przenieśli się z nimi w tajemniczą podróż do posiadłości pana Cravena. Wspólnie z Mary Lenox poznawali skrywaną w domu tajemnicę, Colina i tajemniczy ogród. Barwne widowisko muzyczne urzekło widzów cudowną scenografią, profesjonalną i żywiołową grą aktorską oraz pięknymi piosenkami przeplatającymi partie słowne tekstu. Głośne brawa były wyrazem uznania dla profesjonalizmu aktorów, a jednocześnie podziękowaniem za szczególne przeżycia, które dostarczyło obcowanie ze sztuką. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas: p. Dorota Skóra, p. Donata Ożdżyńska oraz nauczyciele języka polskiego: p. Barbara Loranty oraz p. Anna Kiljańska –Myszkowska.
Pierwszoklasiści w książkowej kawiarni "U Wścibskich"
- 16
Pierwszoklasiści zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, czyli książkowej kawiarni "U Wścibskich". Zostali pasowani na czytelnika, złożyli uroczyste ślubowanie "kochać książki i czytanie", otrzymali pamiątkowe zakładki oraz wypożyczyli pierwsze książki.
Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli scenki inspirowane humorystycznymi tekstami Doroty Gellner z książki "Wścibscy" wpisanej na Złotą Listę "Cała Polska czyta dzieciom". W rolę Wścibskich wcielili się uczniowie klasy IVa, czyli Szkolna Grupa Ratowników Czytelnictwa. Wszędzie było ich pełno: wyskakiwali z paczek, podsłuchiwali przy ścianie, zaglądali do dziecięcych wózków, czaili się za krzakiem lub lustrem - krótko mówiąc wtykali nos w nie swoje sprawy.
Uroczystość przygotowały panie Katarzyna Smagieł-Dwojak i Monika Sasak.
Lekcja bezpieczeństwa w klasach 5-8 - "Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić"
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.
Nasz udział w tym wydarzeniu to akcja informacyjna skierowana do wszystkich uczniów, Lekcja bezpieczeństwa w klasach V-VI oraz lekcja online dla klas VII-VIII na temat: Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić.
Wiemy, że internet łączy nas z ludźmi, dostarcza rozrywki i uczy. Coraz trudniej jednak jest wskazać, gdzie się zaczyna a gdzie kończy. Na tych zajęciach rozmawialiśmy, jak posługiwać się nim bezpiecznie, na co zwrócić uwagę aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z portali społecznościowych i gier. Poznaliśmy dobre narzędzia do kontrolowania swoich zabezpieczeń w internecie.
Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
2
Dzień Bezpiecznego Internetu
"Działajmy razem" - Zostań prawdziwym Sieciakiem - z tymi hasłami przeszła pikieta informacyjna zorganizowana przez uczniów i wychowawczynię klasy IIa.
Uczniowie podzielili się z kolegami z klas I-IV ważnymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci:
- Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
- Mów, jesli coś jest nie tak!
- Zabezpiecz swój komputer!
- Nie podawaj swoich danych!
3
Sejmik Uczniowski – podsumowanie I półrocza
6 lutego 2024 r. w środę na ul. Fabrycznej odbył się Sejmik Uczniowski. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas piątych, szóstych, siódmych i ósmej. W spotkaniu uczestniczyły pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska, pani pedagog Jolanta Salwa oraz opiekunka Samorządu Uczniowskiego pani Dorota Skóra.
Podczas sejmiku młodzież została zapoznana ze sprawozdaniem z pracy SU w I półroczu roku szkolnego 2023/2024. Pani wicedyrektor przekazała uczniom ważne informacje i uwagi dotyczące bieżącego funkcjonowania szkoły. Pani pedagog podsumowała szereg działań profilaktycznych, w których uczestniczy nasza szkoła.
Zostały również przedstawione plany działań SU na II półrocze: poczta walentynkowa, akcja charytatywna „Drugie życie zabawek”, dokończenie akcji „Góra Grosza” i „Szkoło, pomóż i Ty”, turniej gier komputerowych, dzień bez plecaka.
Przedstawiciele klas przekażą informacje z sejmiku swoim koleżankom i kolegom.
Światowy Dzień Walki z Rakiem
Zachęcamy do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem
Warsztaty psychologiczno- edukacyjne " W pułapce myśli"
Udział przedstawicieli uczniów klas VII i VIII w warsztatach psychologiczno- edukacyjnych " W pułapce myśli".
XXX Rajd Zimowy – Czarna Glina 2024 – Szlakiem Powstania Styczniowego
3 lutego 2024 r. dwunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w „XXX Rajdzie Zimowym – Czarna Glina 2024 – Szlakiem Powstania Styczniowego”.
Celem pieszej wędrówki było: oddanie hołdu bohaterom Powstania Styczniowego, poznanie miejsc pamięci związanych z wydarzeniami 1863r., wzbudzanie pasji krajoznawczych wśród młodzieży oraz propagowanie aktywnych form wypoczynku. Uczniowie pod opieką p. Donaty Ożdżyńskiej i p. Małgorzaty Kowalskiej przeszli trasę pieszą: Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Denków, zapalili znicze na mogiłach powstańców styczniowych, oddali hołd poległym powstańcom. Podczas wędrówki turystom dopisała pogoda i towarzyszył dobry humor.4
Archiwum Aktualności