6 listopada naszą szkołę odwiedziła p. Kinga Zawodnik. Znana z mediów influencerka, uczestniczka programu Dieta czy cud przybyła na spotkanie z młodzieżą, aby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z hejtem i samoakceptacją.
Pani Kinga opowiadała o przemocy fizycznej i psychicznej ze strony szkolnych kolegów, o swoich zmaganiach z hejtem w sieci i krzywdzie, jaką wyrządzają hejterzy. Rozmawiała z uczniami o poprawnych relacjach interpersonalnych, o tolerancji, akceptacji i właściwym korzystaniu z mediów społecznościowych. Dla zobrazowania poruszanych problemów proponowała ciekawe zadania warsztatowe, zapraszając młodzież do aktywnego w nich udziału, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony uczniów. Z aplauzem przyjęli oni także niespodziankę, jaką okazała się piosenka pt. Czyste serce w wykonaniu naszego gościa – tematyczny utwór z pięknym przesłaniem.
W spotkaniu pod hasłem Wspieraj, motywuj, nie hejtuj!, które zostało zorganizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Kunowie p. Lecha Łodeja, uczestniczyli nie tylko uczniowie, nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły, ale także zaproszeni goście, którzy z racji pełnionych funkcji są zaangażowani w rozwiązywanie problemów społecznych w naszej gminie – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie p. Piotr Bek, Przewodnicząca Komisji Oświaty p. Barbara Domagała, Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych p. Aleksandra Bernaciak oraz Sekretarz Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowym p. Magdalena Bęben.
Aktywny udział w wydarzeniu wzięli funkcjonariusze z komisariatu Policji w Kunowie – starszy aspirant Piotr Traczyński i aspirant Krzysztof Lepiarz, którzy opowiedzieli o prawnych aspektach stosowania przemocy, przestrzegając przed konsekwencjami niewłaściwego zachowania w internecie, gdzie nikt nie jest anonimowy.
Zgromadzeni w hali sportowej uczestnicy spotkania wysłuchali tematycznych pogadanek psychologa i pedagoga szkolnego, którzy zwracali m.in. uwagę na to, w jaki sposób reagować na hejt i zachęcali do przyjmowania postawy szacunku, zrozumienia i życzliwości względem drugiego człowieka.
Swój wkład w przygotowanie spotkania Wspieraj, motywuj, nie hejtuj! miała również młodzież z Klubu Miłośników Mowy Ojczystej, która w poniedziałek wystąpiła z programem Hejterom mówimy – nie, czyli pasztety do boju. Duża grupa uczniów wzięła udział w konkursie plastycznym, a ich prace zostały wyeksponowane na wystawie jako wyrazisty głos skierowany przeciw różnym formom cyberprzemocy.
Wydarzenie szkolne, jakim było spotkanie z p. Kingą Zawodnik, z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników. Życiowy optymizm naszego gościa, mimo tak wielu doznanych wcześniej przykrości, a także pozytywne nastawienie do ludzi to dowód na to, że ze złem można wygrać, jeśli tylko chcemy walczyć o swoje marzenia.