• Warsztaty dla członków Szkolnego Koła Wolontariatu

• 26.02.2022 r. grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez  Ostrowieckie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg” w ramach projektu „Korpus Solidarności”. Spotkanie odbyło się w PSP nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego głównym celem było przybliżenie młodzieży podstaw wolontariatu. Uczniowie pracowali w grupach nad zagadnieniami: synonimy słowa wolontariusz, cechy wolontariusza, miejsca pracy wolontariuszy. Młodzi wolontariusze zastanawiali się również nad tym, jaki w obecnej sytuacji geopolitycznej może być wolontariat i jak wdrażać działania wolontarystyczne.

Miłym akcentem były odwiedziny Burmistrza Miasta i Gminy Kunów pana Lecha Łodeja, który przygotował dla uczestników spotkania słodką niespodziankę. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją pizzy zakupionej przez organizatorów.

W warsztatach naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Lena Gałka, Julia Isser, Patrycja Jedlikowska, Gabriela Jelonek, Bartosz Jelonek, Aleksandra Kwiecień i Natalia Krześniak oraz opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu: Małgorzata Jelonek, Alicja Kwapisz i Monika Szwagierczak.

• SERCE ZA SERCE, CZYLI CO TO ZNACZY KOCHAĆ

• WALENTYNKOWY KONKURS CZYTELNICZY

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, co kieruje większą uwagę w stronę poezji, gdyż okres romantyzmu był czasem szczególnym dla poetów, którzy swoje myśli i odczucia w pięknej formie umiejętnie przelewali na papier.

Po niedawnym spotkaniu z refleksyjną twórczością Wisławy Szymborskiej przyszedł czas na  wiersze miłosne, a okazją stały się  walentynki.

Biblioteka szkolna wspólnie z Klubem Miłośników Mowy Ojczystej przygotowała kolejny konkurs poetycki pod hasłem „Serce za serce, czyli co to znaczy kochać”.

Należało zidentyfikować fragmenty utworów poetyckich, które złożyły się na przesłany wiersz, odnaleźć i przeczytać teksty, z których pochodzą, wypisać ich tytuły oraz imiona i nazwiska autorów. Wskazane litery w nazwiskach twórców pozwoliły ułożyć imię Narcyza – to imię  poetki i pisarki żyjącej w XIX w. Podany fragment  wiersza pozwolił ustalić jej nazwisko oraz hasło, którym okazały się piękne słowa Narcyzy Żmichowskiej na temat miłości:

„Prawdziwa miłość nie podlega zmianie,

Żadnym się brakiem nigdy nie zniechęci.

W zaćmieniu szczęścia wierna nam zostanie,

W zawodach życia boleść nam uświęci”.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Poprawne odpowiedzi przesłali: Maja Gałka i Antoni Bednarski z kl. Va, Patrycja Formela i Rozalia Wrona z kl. Vb, Roksana Jastrzębska i Dawid Tomaszewski z kl. VIIa, Patrycja Jedlikowska z kl. VIIb, Julia Formela i Mateusz Trzaskowski z kl. VIIc, Mateusz Dwojak, Julia Gałka, Julia Kowalska, Nadia Fudalej, Amelia Zawicka i Julia Tuźnik z kl. VIIIa, Aleksandra Cholewińska, Weronika Fudalej, Mateusz Gębura, Wiktoria Rusiecka i Magdalena Trzaskowska z kl. VIIIb oraz Emilia Basa, Gabrysia Jelonek, Kamila Mikos, Marlena Salwa i Sandra Stolarska z kl. VIIIc.

Podsumowanie konkursu walentynkowego oraz  innych konkursów czytelniczych zorganizowanych w czasie nauki zdalnej przez bibliotekę szkolną oraz  Klub Miłośników Mowy Ojczystej odbyło się 3 marca. Na spotkaniu pod hasłem „Z poezją przez wieki” p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz opiekunki Klubu wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy, rozlosowano również symboliczne nagrody – serduszka, książki, notesy i długopisy. Wszyscy uczestnicy otrzymali też dodatkowe oceny celujące z języka polskiego. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych przedsięwzięciach podejmowanych w naszej szkole!

• MRUCZĘ, WIĘC JESTEM…

• Niedawno obchodziliśmy Dzień Kota. Wiedząc, że wśród uczniów jest wielu miłośników tych uroczych zwierzątek, zaproponowaliśmy w kl. V-VI konkurs pod hasłem  „Mruczę, więc jestem…”. Jego organizatorem była biblioteka szkolna oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej.

Zadanie polegało na tym, aby spojrzeć na świat oczami swojego kota i napisać wiersz, w którym to kot właśnie będzie osobą mówiącą.

W konkursie zwyciężyła Małgosia Walczak z kl. VI, a drugie miejsce zajęła Marika Sieniek z tej samej klasy. Nagrodami były dodatkowe oceny z języka polskiego, książka „Koty i kociaki” oraz „koci długopis”. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy.

Podsumowanie konkursu odbyło się w czasie spotkania Klubu Miłośników Mowy Ojczystej z udziałem pani wicedyrektor Małgorzaty Kowalskiej.

• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

• 1 marca 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów antykomunistycznego i antysowieckiego powstania z lat 1945-1953.

Uczniowie klasy VIIIc przypomnieli społeczności szkolnej sylwetki Żołnierzy Niezłomnych, a wśród nich Patrona naszej szkoły – Antoniego Hedę „Szarego”.

Ich postawa stała się dla nas przykładem poświęcenia dla Ojczyzny, dla sprawy wolności i niepodległości.

Pamiętamy o Nich, zwłaszcza dziś, gdy tuż za naszą granicą naród ukraiński bohatersko walczy z rosyjskim najeźdźcą.

• Sala Integracji Sensorycznej

• W naszej szkole realizowane są zajęcia Integracji Sensorycznej pod okiem wykwalifikowanych terapeutów.

Zadaniem terapii SI jest dostarczenie dziecku, podczas jego aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, wywołujących w konsekwencji poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z otoczenia, jak i z jego ciała. Terapeuta stosując odpowiednie techniki eliminuje, wyhamowuje lub ogranicza niepożądane bodźce, jak również dostarcza silnych bodźców.

Sala sukcesywnie doposażana jest w specjalistyczny sprzęt i liczne zabawki z odpowiednim atestem.