Zapraszamy Was do ćwiczeń jogi. Wsiadajcie do jogowej rakiety i ruszajcie na nieznaną planetę.
Miłej zabawy.
Zapraszamy Was do ćwiczeń jogi. Wsiadajcie do jogowej rakiety i ruszajcie na nieznaną planetę.
Miłej zabawy.
Zawitała piękna wiosna. Wkrótce Wielkanoc. Będzie inna niż wszystkie, które dotychczas przeżyliśmy. Nikt z nas nie pomyślał, że jedno z największych świąt przyjdzie nam spędzić w czterech ścianach własnego domu, bez możliwości wyjścia do kościoła, na spacer, do rodziny czy znajomych. Szerząca się epidemia wymusza na nas określony sposób zachowania oraz ograniczenia, które nie wszyscy przyjmują z łatwością. Trudno jest bowiem zmienić przyzwyczajenia, gdy zwykle robiliśmy to, na co mieliśmy ochotę. Może zatem warto zmienić nawyki i zastanowić się nad tym, co naprawdę w naszym życiu jest ważne. Czas wielkanocny to dobry moment na refleksje, dlatego zachęcam do lektury wierszy księdza Jana Twardowskiego, który potrafił cieszyć się najmniejszym „drobiazgiem” tego świata. A. wszystkim, którzy czują się dziś zagubieni, dedykuję wiersz:
Wielkanocny pacierz
Nie umiem być srebrnym aniołem -
ni gorejącym krzakiem -
tyle zmartwychwstań już przeszło -
a serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami -
tyle już alleluja -
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja.
Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
jak na koślawej fujarce -
żeby choć papież spojrzał
na mnie - przez białe swe palce.
Żeby choć Matka Boska
przez chmur zabite wciąż deski -
uśmiech mi Swój zesłała
jak ptaszka we mgle niebieskiej.
I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy -
zrozumie mnie mały Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.
Pyszczek położy na ręku -
sumienia wywróci podszewkę -
serca mego ocali
czerwoną chorągiewkę.
ks. Jan Twardowski
Kochani, zachęcam Was do wykonania ciekawej dekoracji. Jeśli chcecie mieć ją na Święta Wielkanocne, to musicie już ją przygotować.
Możecie chwalić się Waszymi pracami. Wysyłajcie zdjęcia na adres e-mail świetlicy psp.swietlica@wp.pl
Instrukcja do wykonania.
POTRZEBUJESZ:
1.Cienkie rajstopy lub podkolanówki.
2.Ziemia.
3.Nasiona trawy, nasiona zbóż, może kiełki lub rzeżuchę.
4.Małą doniczkę bez dziur lub kubeczek po jogurcie.
5. Oczy samoprzylepne lub zrobione przez siebie.
6.Folia aluminiowa.
7.Kawałek czerwonego materiału.
8. Lakier do paznokci.
9. Gumka recepturka.
1. Wsyp 2-3 łyżki trawy lub zboża do dolnej części rajstopy.
2.Dodaj ziemię, taką ilość, aby powstała kula około 10-15 centymetrów. Następnie zawiąż rajstopę tuż pod kulą. Część rajstopy możesz uciąć, pozostawiając tylko około 20cm.
3. Uformuj nos, przekręć go i zawiąż gumką.
4. Przyklej oczy i usta.
5. Głowę umieść w doniczce bez dziur lub w kubeczku.
6. Podlewać ludzika możesz na 2 sposoby.
PAN TRAWIASTOGŁOWY POWINIEN STAĆ W SŁONECZNYM MIEJSCU.
PODLEWAJ I OBSERWU, JAK ROSNĄ MU WŁOSY.
PODLEWANIE
O co chodzi z tym koronawirusem i dlaczego trzeba myć ręce, wyjaśnia dzieciom niezawodna Małgorzata Strzałkowska.
Link do wiersza udostępniamy poniżej:
Sytuacja, w której się znaleźliśmy, budzi wiele emocji zarówno wśród nas, dorosłych, jak i wśród dzieci. Tekst o Jeżyku Bartku powstał właśnie z myślą o najmłodszych. Mama tytułowego Jeżyka w bezpieczny sposób tłumaczy młodszym dzieciom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu. Sam Jeżyk zastanawia się natomiast, w jaki sposób mógłby zapełnić swój wolny czas.
Zachęcamy Państwa do odczytania bajki wraz z dzieckiem, pokolorowania ilustracji. Warto też zapytać dziecko o to, jak ono czuje się w związku z koniecznością pozostania w domu. Państwa obecność i otwartość na uczucia dziecka na pewno pozwolą mu poczuć się swobodnie i bezpiecznie.
Życzymy miłej lektury! Marta Mytko, nauczyciel języka polskiego, psycholog; psychoterapeutka Aleksandra Salwa.
Nauczyciele świetlicy polecają:
To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc modlić się o deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.
Dla uczczenia niezwykłego święta, proponujemy Wam „Tęczowy eksperyment”.
Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, zakraplacz lub łyżeczki, duży talerz.
Na duży talerz wlewamy mleko, a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze, lub wodę zabarwioną bibułą Samo wkrapianie barwników na powierzchnię białego mleka jest dla dzieci duża atrakcją.
Gdy na mleku zbierze się już tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Jeśli eksperyment się uda barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko.
Tęczowej zabawy- życzą nauczyciele świetlicy.
Wychowawcy świetlicy zapraszają na konkurs:
Uwielbiasz rysować?
Jesteś w klasie I-V?
Proponujemy kreatywnie spędzić czas z najbliższymi. Rozbudzajcie wyobraźnię, by móc wykazać się talentem!!!
Szczegóły w załącznikach poniżej do pobrania:
reg._konkursu_swietl.docx
Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka.
Od wydawnictwa Olesiejuk:
Poniżej link do książki
Aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Masz tę moc - ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
Publio - darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
UWAGA
zmiana dokumentowania pracy nauczyciela od 25 marca br.
Tabelę wszyscy nauczyciele wypełniają oddzielnie dla każdej klasy na koniec tygodnia, ponieważ te informacje będą umieszczane jako wydruk komputerowy w dziennikach lekcyjnych. Dokumenty należy przesyłać na adres:
podkunow@poczta.onet.pl
dokumentowanie_pracy_nauczyciela.doc
dokumentowanie_pracy_nauczycielaod16marca.doc
Twojemu dziecku przydadzą się wartościowe zajęcia, które zapewnią mu mądrą rozrywkę w obecnym czasie? Zachęć je, by dołączyło do Poranków z #SuperKoderami 👍To cykl interaktywnych webinarów dla dzieci z klas 4-6, w których uczymy robienia animacji, tworzenia gier i kartek interaktywnych. Z nami opanują w ten sposób podstawy programowania.
Zdalne lekcje i zadania domowe on-line to rzeczywistość, z którą wszyscy musimy się zmierzyć. Nie zapominajmy przy tym o lekcjach WF-u. Aby dzieci miały energię do nauki matematyki, języka polskiego czy biologii - potrzebują ruchu! To codzienna aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój i optymalną pracę młodych mózgów, a teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy zatroszczyć się o ich zdrowie.
Organizator Fundacja V4Sport
w sytuacji konieczności konsultacji psychologicznej dla dzieci i młodzieży możecie Państwo skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, która także pracuje zdalnie i oferuje pomoc oraz poradę telefoniczną. Jest to możliwe w godzinach 8.00-15.00 pod numerem telefonu 41 266 59 44. https://pp-p.ostrowiec.pl
W tej trudnej sytuacji społeczność psychologów i psychoterapeutów oferuje bezpłatną pomoc osobom szczególnie narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce.
Szczegółowe informacje możecie Państwo znaleźć w zakładce poniżej:
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
Jolanta Salwa
pedagog szkolny
W najbliższych dniach:
Poniedziałek 30 marca
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pan Wołodyjowski, cz.1 (1969) reż. Jerzy Hoffman
Godz. 14:25 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Vivaldiego – cykl dokumentalny
Godz. 15:15 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Władysław Reymont - Antoni Słonimski - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:45 Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki historii: Brzeg
Godz. 15:50 Artyści antagoniści: Leonardo Da Vinci i Michał Anioł - cykl dokumentalny
Godz. 16:45 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 1 z 5)
Godz. 17:20 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 1 - cykl rozmów
Wtorek 31 marca
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pan Wołodyjowski, cz.2 (1969) reż. Jerzy Hoffman
Godz. 14:25 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Mozarta– cykl dokumentalny
Godz. 15:20 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Marek Hłasko - Leopold Tyrmand - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:55 Artyści antagoniści: Vincent Van Gogh i Paul Gauguin - cykl dokumentalny
Godz. 16:45 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 2 z 5)
Godz. 17:20 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 2 - cykl rozmów
Godz. 17:30 Nauka - film dokumentalny
Środa 1 kwietnia
Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Przygoda Stasia (1970) reż. Andrzej Konic
Godz. 13:40 Literatura na ekranie – Duch z Canterville (1968)
Godz. 14:20 Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Masseneta – cykl dokumentalny
Godz. 15:15 Lekcje z literatury - Pojedynki stulecia: Władysław Broniewski - Julian Tuwim - cykl programów publicystycznych
Godz. 15:45 Artyści antagoniści: Emil Nolde i Max Liebermann - cykl dokumentalny
Godz. 16:40 Lektura na ekranie - Samochodzik i templariusze reż. Hubert Drapella (1971) (odc. 3 z 5
)Godz. 17:10 Co Ty wiesz o nauce: Genetyka, odc. 3 - cykl rozmów
Powered by aSc EduPage