Kiedy myślę Ojczyzna…
W dn. 8 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna – na czele z p. dyrektor Dorotą Oparą oraz zaproszonymi gośćmi – p. burmistrzem Lechem Łodejem i p. Marią Pająk – przedstawicielką Rady Gminy w Kunowie - spotkała się w budynku szkoły na ul. Fabrycznej.
Zebranych przywitała p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska, która w krótkich słowach nawiązała do odległych wydarzeń oraz postaw Polaków, które zadecydowały, że po 123 latach niewoli w roku 1918 znowu jako państwo pojawiliśmy się na mapie Europy. Następnie wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie z klas VI – VIII przygotowali widowisko słowno - muzyczne pt. Kiedy myślę Ojczyzna … Wykorzystali w nim nie tylko tematyczne piosenki i poetyckie słowa o miłości i poświęceniu dla Ojczyzny, ale także materiały multimedialne, dzięki czemu mogliśmy oglądać piękne polskie krajobrazy oraz migawki z dramatycznej historii naszego kraju.
Dopełnieniem patriotycznych treści była biało-czerwona dekoracja z elementami składającymi się na symbolikę polskości, m.in. chleb, maki w glinianym wazonie, portret Chopina, egzemplarz Pana Tadeusza, figurka bociana, koszulka i szalik kibica, ludowa chustka i regionalna zapaska oraz wiklinowy kosz z jabłkami.
Na scenie znalazły się również, umieszczone na sztalugach, reprodukcje obrazów przedstawiających m.in. sceny z powstańczych bitew, a także tablice upamiętniające ważne dla naszego narodu wydarzenia i bohaterów, którzy w nich uczestniczyli. W czasie spektaklu uczniowie składali w tym miejscu białe i czerwone róże, a na środku sceny ułożyli krzyż z zapalonych zniczy, aby oddać hołd Bohaterom walk o wolną Polskę.
Piękny występ chóru i recytatorów - wzruszające teksty, dźwięki patriotycznych piosenek, obrazy, ruch sceniczny, kwiaty i zapalone świece wpłynęły na podniosły nastrój spotkania, które niejednemu wycisnęło łezkę w oku i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
Widowisko, które było żywą lekcją patriotyzmu, zostało przygotowane przez nauczycielki języka polskiego –p. Annę Kiljańską-Myszkowską, p. Barbarę Loranty, p. Jolantę Sternik – oraz nauczycielkę muzyki p.Annę Łukawską-Wielguszewską. Dekorację wykonała nauczycielka plastyki p. Iwona Buczkowska.