• Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Uczniowie klas czwartych wraz z nauczycielkami języka polskiego przygotowali kwiaty-słowa, które przynieśli do biblioteki szkolnej. Wsłuchaliśmy się w myśli, cytaty i hasła oddające hołd książce, bibliotekom i umiejętności czytania. Zaskakującym zakończeniem zajęć był teatr cieni oparty na ażurowych ilustracjach z książki "Jezioro łabędzie" Charlotte Gastau.

          • Klasa IIa w Marculach

          • Piękną jesienną środę 18.10.2023r. klasa 2a spędziła w Ogrodzie Botanicznym - Arboretum w Nadleśnictwie Marcule. Wizyta rozpoczęła się od pomnika generała Antoniego Hedy "Szarego". Uczniowie oddali hołd patronowi naszej placówki, tym samym aktywnie włączając się w obchody Tygodnia Patrona Szkoły. 

            Słoneczna październikowa pogoda zapraszała do spacerów, zabaw na świeżym powietrzu i wspólnych chwil przy ognisku. 

            Opiekunkami grupy były wicedyrektor Iwona Pomykała i wychowawczyni Wioletta Ćwik.

          • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Na kolejne spotkanie czytelnicze pod hasłem "Ukwiecamy bibliotekę słowem" zostali zaproszeni uczniowie klas IIa i IIb. Przynieśli ze sobą kolorowe kwiaty i mądre słowa, że książka rozwesela i bawi, a "Biblioteka jest ekstra!". Potwierdzeniem tych słów była wspólna zabawa i magiczne sztuczki z szalonym bohaterem książeczki "Turlututu abrakadabra".

          • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Trwają obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych w klasach I-IV.

            Za nami spotkanie z uczniami klas IIIa i IIIb, książką ażurową "Jezioro łabędzie" oraz muzyką Piotra Czajkowskiego. Uczniowie zostawili w bibliotece kwiaty, aby "Ukwiecić bibliotekę słowem", bo jak twierdzą,  książki i biblioteka szkolna to: fantazja, ciekawość, kultura, humor, cisza, miła pani...

            Kolejne relacje z obchodów już niebawem.

          • Niezwykła wystawa minerałów

          •  

                      W dniu 25.10.2023 r. uczniowie klas V-VIII PSP im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie odbyli fascynującą podróż do świata minerałów. Było to możliwe dzięki panu Stanisławowi Janturze i jego córce pani Żanecie Przyjemskiej, którzy są kolekcjonerami, pasjonatami świata ziemi, mórz i oceanów. Zaprezentowali młodzieży wystawę „Skarby ziemi i minerały”.

                      Prelegenci przybliżyli czasy powstania naszej planety oraz świat naturalnych kryształów, ich niezwykłych barw i kształtów. Uczniowie mogli zobaczyć wiele wspaniałych minerałów z całego świata. Dowiedzieli się, jak trudnym wymagającym, ale pasjonującym przedsięwzięciem jest poszukiwanie tych skarbów ziemi.

          • Tydzień Patrona Szkoły

          • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego”w Kunowie w dniach 9-13 października zorganizowano Tydzień Patrona Szkoły. Brali w nim udział uczniowie klas III-VIII.

            W ramach tego przedsięwzięcia na zajęciach z wychowawcą przeprowadzono pogadanki, które przybliżyły młodzieży postać Antoniego Hedy „Szarego”.

            Na lekcjach wychowania fizycznego w klasach piątych i szóstych przeprowadzono konkurencje sportowe pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”.Jedną z nich był tor przeszkód z wykorzystaniem skrzyni i materacy.

            Uczniowie z klas młodszych wykonywali ćwiczenia sportowez elementami biegów, skoków, wspinania się na drabinki, czołgania pomiędzy ławeczkami.

            Dla uczniów klas siódmych i ósmej zorganizowano wyjście do lasu, aby przeprowadzić zajęcia terenowe z lekkiej atletyki oraz zabawę w „podchody”. Młodzież z dużym zaangażowaniem włączyła się do zabawy , w trakcie której mogła rozwijać spostrzegawczość, pomysłowość i umiejętność logicznego myślenia.

            Zajęcia sportowe przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: Katarzyna Pająk, Marek Pomykała, Maciej Dziedzic i Norbert Myszkowski, których do wspólnej akcji zaprosiła nauczycielka wychowania fizycznego z Kowali w gminie Nowiny, aby wspólnie uczcić pamięć naszego patrona Antoniego Hedy „Szarego”.

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • „Naukę czas zacząć… Szkoła cichutko drzwi uchyliła, dzieci do siebie zaprosiła.”

            11 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Piotr Bek, przewodnicząca komisji oświaty Barbara Domagała, dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie Matgorzata Krajewska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ,Szarego" Dorota Opara, wicedyrektor lwona Pomykała oraz Malgorzata Kowalska a także Rodzice pierwszoklasistów.

            Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem wicedyrektor szkoły pani lwony Pomykały, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Następnie uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne przygotowane pod opieką pań wychowawczyń Aliny Kopacz-Mrozowskiej i Małgorzaty Jelonek. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania dobrze sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły Dorota Opara. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali upominki.

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

          • "Gramy w ręczną"

          • Uczniowie z klas trzecich z PSP im. A. Hedy "Szarego" w Kunowie 18 października 2023r. brali udział w turnieju piłki ręcznej organizowanym przez ŚZPR w Kielcach w ramach programu "GRAMY W RĘCZNĄ". Szkołę reprezentowali: Nikola Cybula, Weronika Cybula, Patryk Dwojak, Wojciech Gajewski, Nina Korpikiewicz, Szymon Mróz, Liliana Nowak, Paulina Masternak, Maja Nowak, Piotr Olesiński, Roksana Pietruszka, Lena Sieniek, Natalia Stefankiewicz, Nikola Waszczyk, Liliana Wdowczyk, Hanna Wisznarewska, Liwia Wołoszyn. Opiekunami zespołu byli nauczyciele wychowania fizycznego: Katarzyna Pająk I Marek Pomykała.

          • W magicznym świecie świętokrzyskich legend

          • Legendy świętokrzyskie to świat pełen magii, czarownic, diabłów, nawróconych zbójów, szlachetnych rycerzy i świętych. Świat, w którym dobro ostatecznie wygrywa ze złem, a okrutne czarownice okazują się dobrymi i pięknymi czarodziejkami.

            Klasy VIA i VIB poznały legendy naszego regionu 20 października podczas wycieczki do Parku Legend w Nowej Słupi. Po przejściu przez bramę czasu uczniowie stali się bohaterami i uczestnikami niesamowitych wydarzeń. Przemierzając interaktywną trasę towarzyszyło im mnóstwo emocji, gdyż zastosowano tam najnowocześniejszą technologię. Największą atrakcją okazał się lot na miotle. Było magicznie! Nic dziwnego – ŚWIĘTOKRZYSKIE czaruje!

            Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas: pani Renata Gołemska i pani Anna Kiljańska - Myszkowska oraz dyrekcja szkoły: pani Dorota Opara i pani Małgorzata Kowalska.

          • Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Ich celem było uhonorowanie pracy, zaangażowania, pasji i poświęcenia nauczycieli z województwa świętokrzyskiego, którzy wzorowo wypełniają swoją misję edukacyjną.

            Wśród osób odznaczonych, nagrodzonych i wyróżnionych znalazła się wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie Małgorzata Kowalska. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, którą wręczył jej Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik.

            Ten ogromny sukces był możliwy dzięki efektywnej współpracy p. wicedyrektor z organem prowadzącym szkołę, jej dyrekcją, nauczycielami, uczniami i rodzicami.

            Podczas tej wyjątkowej uroczystości Małgorzacie Kowalskiej towarzyszyła p. Dorota Opara - dyrektor szkoły w Kunowie. Dodatkową atrakcją dla uczestników były występy uczniów szkoły muzycznej oraz piękna dekoracja.

        • CodeWeek- Europejski Tydzień Kodowania w klasach V-VIII
          • CodeWeek- Europejski Tydzień Kodowania w klasach V-VIII

          • W dniach 7 - 22 października 2023r. odbywa się w całej Europie CodeWeek czyli Europejski Tydzień Kodowania. Jest to inicjatywa promująca wśród uczestników programowanie i umiejętności cyfrowe.

            Uczniowie naszej szkoły również biorą udział w tym wydarzeniu. Jesteśmy jedną z wielu tysięcy szkół w Europie zgłoszonych do akcji.

            W klasach V-VIII uczniowie przez cały tydzień rozwijali kreatywność oraz wykorzystywali swoje umiejętności rozwiązywania problemów, kodując na platformie code.org z ulubioną grą Minecraft oraz w programie Scratch.

            Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

            ŚWIAT CYFROWY TO DZIŚ NORMALNOŚĆ!

            Na linijkach kodu opiera się działanie wszystkich technologii cyfrowych – od aplikacji, za pomocą której zamawiasz jedzenie, po nawigację GPS, dzięki której znajdujesz drogę do celu. Nauka programowania zapewnia nam przewagę w cyfrowym świecie – dzięki temu możemy go kontrolować, zmieniać, a nawet ulepszać.

            O co chodzi w Tygodniu Kodowania?

            O zrozumienie teraźniejszości po to, by zmieniać przyszłość!

          • CodeWeek 2023 w klasach I-IV

          • CodeWeek (Europejski Tydzień Kodowania) to inicjatywa promująca naukę kodowania i rozwijania umiejętności cyfrowych w różnym wieku i na różne sposoby. W tym roku CodeWeek trwa od 7 do 22 października. Na lekcjach informatyki uczniowie klas I-IV wykonywali ćwiczenia online z kodowania i programowania.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole

          • 10 października uczniom klas V-VIII minął pod znakiem dbałości o zdrowie psychiczne. W tym dniu na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W związku z tym na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klasy Va dotyczące wzmacniania własnej wartości, pewności siebie, umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach zagrożenia.

            Celem spotkania z młodzieżą było uświadomienie potrzeby dbałości, nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Uczniowie dowiedzieli się jak minimalizować ryzyko zaburzeń psychicznych, jak troszczyć się o siebie, czego potrzebuje mózg, aby dobrze funkcjonować. Uczniowie dzielili się pomysłami, w jaki sposób najłatwiej się odstresować, a swoje przykłady umieszczali na tablicy zatytułowanej „Nasze sposoby na troski i smutki, czyli jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne”. Zorganizowano ogólnoszkolną akcję plakatową z pozytywnymi myślami. Na drzwiach we wszystkich klasach wyeksponowano hasła dotyczące życzliwości, przyjaźni, optymizmu, szczerości oraz wdzięczności, czyli emocji i postaw tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

            Dzień Zdrowia Psychicznego miał na celu uświadomić uczniom, jak ważne jest zadbanie zarówno o zdrowe ciało, jak i zdrowego ducha oraz to, że tak naprawdę to od nas w dużym stopniu zależy, jak będziemy sobie radzić z codziennością, jej wyzwaniami, problemami, ale i celami, które sobie wyznaczamy.

          • Wycieczka edukacyjna klas piątych do Krzemionek Opatowskich

          • 9 października 2023r. uczniowie klas piątych wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Krzemionek Opatowskich. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” jako centrum górnictwa krzemienia pasiastego. O krzemieniu pasiastym stało się szczególnie głośno w 2019 r., kiedy to Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki prowadzonym tu badaniom archeologicznym wiemy, że kamień ten ceniony był także w okresie neolitu. Największą atrakcją Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki jest trasa turystyczna o długości ok. 1,5 kilometra. Wędrując nią uczniowie zobaczyli miejsca, które nie zmieniły się od kilku tysięcy lat - oryginalne wyrobiska kopalń, hałdy i zagłębienia poszybowe. Znaczną część trasy piątoklasiści przeszli  pod ziemią. Wędrując korytarzami schodzącymi nawet 11 metrów pod powierzchnię, poznali warunki pracy górników. Uczniowie obejrzeli również bardzo nowoczesną ekspozycję historyczno-geologiczno-przyrodniczą w nowym pawilonie wystawowym. Zwiedzili również wioskę - rekonstrukcję pradziejowej osady poznając zwyczaje oraz życie codzienne ludzi z epoki neolitu. To była cenna lekcja geologii naszego regionu, podczas której poznaliśmy dzieje niezwykłego kamienia – krzemienia pasiastego. Dziś krzemień pasiasty, chętnie używany przez jubilerów, nazywany jest świętokrzyskim diamentem. Opiekunami uczniów w czasie wyjazdu byli: dyrektor szkoły – Dorota Opara, wicedyrektor szkoły – Małgorzata Kowalska, Donata Ożdżyńska, Dorota Skóra i Barbara Loranty.

             

          • Finał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych

          • 5 października  2023 r. w Rytwianach odbył  się Finał Wojewódzkiw Sztafetowych Biegach Przełajowych. Wzięli w nim udział uczniowie z PSP im. Antoniego Hedy  "Szarego" w Kunowie: Dawid Połowniak , Kacper Jałocha, Filip Mandziak, Oskar Drewniak, Dominik Rej, Alan Kowalski, Borys Radosz, Maja Jedlikowska, Joanna Gorycka, Dominika Kamińska, Alicja Piskorowska, Ewa Kaczor, Oliwia Gołębiowska, Kacper Serafin, Aleksander Nowak, Igor Kasprzycki, Rafał Kudelski, Michał Gierczak, Jakub Mazan, Kornel Rogacki.

            Opiekunami drużyny byli nauczyciele wychowania fizycznego: Katarzyna Pająk i Marek Pomykała.

          • Lekcja muzyki

          • 3 października 2023r. w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

            W trakcie spotkania uczniowie klas I – IV mieli okazję posłuchać brzmienia wielu instrumentów muzycznych, a także sprawdzić swoje umiejętności w samodzielnym  graniu na perkusji. To była bardzo ciekawa i pełna wrażeń lekcja muzyki.

          • Zaglądamy w książkowe światy…

          • „A kiedy człowiek uwielbia czytać, otwiera się przed nim cały świat” – ta myśl przyświeca nam zawsze, gdy organizujemy szkolne akcje czytelnicze, które mają zachęcić do sięgania po książki.

            Taką okazją był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W klasach V-VIII uczniowie na każdych zajęciach czytali głośno polecenia, teksty źródłowe, instrukcje, zadania, a na lekcjach języka polskiego fragmenty utworów literackich. Wśród nich znalazły się: „Katarynka”, „Potop”, „Ten obcy”, „Pan Tadeusz” oraz ciekawa gawęda o polskim astronomie pt. ” Nazywam się… Mikołaj Kopernik”.

            Wędrówki po literackich światach zaprowadziły uczniów na szlaki historii, przygody, życiowych doświadczeń,  a także skłoniły do refleksji.

          • Bieg FAIR PLAY

          • W dniach 7- 20 września 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej  im. Antoniego Hedy "Szarego"w Kunowie odbył się bieg FAIR PLAY, w którym uczestniczyli uczniowie klas I - VIII.
            W akcji wzięło udział 246 uczniów. Była to już trzecia edycja BIEGU FAIR PLAY  zorganizowana przez Polski Komitet Olimpijski.
            Przed każdym biegiem nauczyciele wychowania  fizycznego przeprowadzili pogadankę dotyczącą zasad FAIR PLAY.
            Koordynatorem tego wydarzenia była nauczycielka wychowaniafizycznego Katarzyna Pająk.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie