• IV Gminny Konkurs Matematyczno-Fizyczny „Ja – Młody da Vinci”

          • W dniach 10-12 maja 2023 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z terenu gminy Kunów wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Matematyczno-Fizycznym „Ja - Młody da Vinci”.

            Jego organizatorkami są: Edyta Wesołowska, Alicja Kwapisz, Donata Ożdżyńska, Renata Gołemska – nauczycielki PSP im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności matematycznych uczniów, zgłębianie praw fizyki oraz wykorzystywanie zdobytej wiedzy w sytuacjach praktycznych. Od wielu lat cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. W bieżącym roku szkolnym przystąpiło do niego 48 uczniów - 22 osoby ze szkoły w Kunowie, 12 z Wymysłowa, 10 z Janika oraz 4 z Nietuliska Dużego.

            Uroczyste podsumowanie konkursu, wyłonienie zwycięzców, a także wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w czerwcu w budynku  PSP  im. A. Hedy „Szarego” na ul. Fabrycznej.

          • MISTRZ ORTOGRAFII 2023

          • Co roku w naszej szkole w kasach IV-VIII odbywa się konkurs ortograficzny.  Jest przeprowadzany dwuetapowo, w dwóch kategoriach wiekowych.

            Miło nam poinformować, że w bieżącym roku szkolnym zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii 2023 w kategorii klas IV-VI uzyskała uczennica kl. VIb Amelia Stawczyk, a w kategorii klas VII- VIII uczniowie kl. VIIIa – Amelia Kucharska i Kacper Baka. 

            Na spotkaniu w bibliotece szkolnej dyplomy i nagrody wręczyła zwycięzcom p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Wyjrzyj na świat i sięgnij po książkę…

          • Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli – słowa Cycerona nabierają znaczenia w kwietniu i w maju, kiedy w sposób szczególny pochylamy się nad książką, a inicjatorami wielu działań w tym zakresie są m.in. biblioteka szkolna oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej.

            W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się zajęcia czytelnicze dla kl. VIb pod hasłem Wyjrzyj na świat i sięgnij po książkę oraz konkurs Książka skarbnicą mądrości.

            Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie kl. VII uczestniczyli w lekcji nt. Biblioteka świątynią myśli człowieka. 

            Spotkania czytelnicze były poświęcone roli książki i biblioteki jako królestwa książek. Uczniowie poznali wiele ciekawostek ze świata książki. Mieli też okazję odbyć wirtualną podróż do największych bibliotek świata.

            Tydzień Bibliotek stał się okazją do podsumowania wielu czytelniczych inicjatyw, za udział w których p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz opiekunki Klubu Miłośników Mowy Ojczystej – Barbara Loranty i Jolanta Sternik - podziękowały zaangażowanym uczniom, wręczyły im dyplomy i nagrody.

          • Zajęcia czytelniczo-ruchowe z klasami pierwszymi i żabą Żanetą

          • Maj jest tradycyjnie miesiącem książek i bibliotek. 9 maja swoje święto mają bibliotekarze, a od 8 do 15 maja trwa XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

            Nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do obchodów zapraszając uczniów klas pierwszych na czytelniczo-ruchowe spotkanie z żabą Żanetą. Jako że czytanie jest procesem twórczym, obejmującym wszystkie operacje umysłowe, w trakcie zajęć uczniowie uczyli się rytmicznych wierszyków i rymowanek, ćwiczyli uważność, uwagę słuchową i małą motorykę. Bawili się słowami poznając nowe trudne słówka takie jak "żabot" oraz dali prawdziwy  żabi koncert.

            To były wiosenne zajęcia z kolorem zielonym i książką w tle.

          • Europejski Tydzień Szczepień

          • W PSP w Kunowie przeprowadzono kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do uczniów klas IV-VIII w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać”. Celem podejmowanych działań było zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień, ich skuteczności oraz ryzyka związanego ze spadkiem liczby osób zaszczepionych.

            Uczniowie poznali szczepionki tradycyjne chroniące przed zachorowaniem na różne choroby, a także współczesne szczepionki nowoczesne jakie stosowano w pandemii COVID-19. Pani pielęgniarka Małgorzata Cymerys przedstawiła kalendarz obowiązkowych szczepień dla dzieci i młodzieży. Zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż szczepienia ochronne i higiena przyczyniają się do opanowania groźnych epidemii chorób zakaźnych oraz wyrabiają odporność populacyjną. Przedsięwzięcie koordynowały p. Alina Nalewaj i p. Teresa Rokoszna.

          • Rozstrzygnięcie konkursu "BARWNA WIELKANOC".

          • Kreatywnym, zdolnym i młodym artystom wręczono nagrody i dyplomy.

            W kategorii klas I-II:

            I miejsce-Julia Bonio kl. Ia

            II miejsce-Martyna Skowron kl. Ib

            III miejsce-Dominik Wierzbicki kl. II a

            Wyróżnienia: Gabriel Mazur kl. IIa, Piotr Olesiński kl. IIb, Lilianna Nowak kl. IIb, Lilianna Minkina kl. Ib, Nikola Misztal kl.Ia

            W kategorii klas III-IV:

            I miejsce-Maja Krześniak kl. IIIa

            II miejsce-Nadia Dzikowska kl. IVb

            III miejsce-Radosław Różalski kl. IVa

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a Dyrekcji dziękujemy za ufundowanie nagród.

            Ozdoby świąteczne zostały sprzedane na szkolnym kiermaszu charytatywnym. Cały dochód zostanie przekazany na potrzeby schroniska dla zwierząt w Rudniku.

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 3 maja 1791 roku uchwalona została pierwsza w Polsce konstytucja. W tym roku obchodzimy 232. rocznicę tego wydarzenia.  Z tej okazji uczniowie klas V-VIII przygotowali apel, podczas którego przybliżyli historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaprezentowali również okolicznościowe utwory poetyckie i piosenki.

          • Sukcesy w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej

          • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie brali udział w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej, organizowanej przez Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy LUKKS w Kielcach, Szachową-Akademię, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Kuratora Oświaty w Kielcach.

            Od 09.11.2022r. odbyło się 6 rozgrywek - online, a 13.05.2023r. odbędzie się turniej stacjonarny.

            Pragniemy pogratulować uczniom, którzy dla naszej szkoły wywalczyli w województwie świętokrzyskim, w kategorii klas I–III – I miejsce, a klas IV–VI – II miejsce. Do turnieju podsumowującego zakwalifikowali się następująco – z grupy młodszej:

            1. Jan Jedlikowski
            2. Jakub Wdowczyk
            3. Natalia Stefankiewicz
            4. Patryk Dwojak
            5. Liliana Wdowczyk
            6. Maja Nowak
            7. Liwia Wołoszyn
            8. Wojtek Gajewski
            9. Hanna Wisznarewska.

            Natomiast z grupy starszej:

            1. Maja Jedlikowska
            2. Gabriela Formela
            3. Patrycja Formela.

            Jesteśmy z Was bardzo dumni. Życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach.

            Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszych uczniów i naszej szkoły, w szczególności samym uczniom, rodzicom oraz szachowemu koordynatorowi szkolnemu Markowi Pomykale.

          • Wycieczka do Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach

          • W dniu 26 kwietnia 2023 r. uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawców p. Aliny Kopacz-Mrozowskiej, p. Małgorzaty Jelonek oraz mamy Jakuba, wybrali się na wycieczkę autokarową do Kielc. Celem wycieczki była wizyta w największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy.

            To był szczególny dzień dla dzieci, które z niecierpliwością i nieskrywaną ekscytacją oczekiwały chwili, kiedy znajdą się w świecie zabawek z poprzednich epok. Z zaciekawieniem obejrzały wystawy, które przedstawiały m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. XIX – wieczne lalki wykonane z porcelany, domki dla lalek, serwis obiadowy pokryty 24 - karatowym złotem, firanki z prawdziwego jedwabiu, teatrzyk cieni - to jedne z tych eksponatów, które wzbudziły największe zainteresowanie.

            Pracownicy muzeum dołożyli wszelkich starań, aby zwiedzanie Muzeum było dla dzieci niezwykłą przygodą. Uczniowie mogli dotknąć eksponatów, pobawić się klockami, oraz drewnianymi zabawkami z minionej epoki. Wielką frajdą okazały się warsztaty, na których dzieci samodzielnie wykonały zabawkę.

          • Światowy Dzień Książki 2023

          • Biblioteka szkolna przyłączyła się do obchodów akcją "Zakładka za książkę". Wszyscy odwiedzający bibliotekę otrzymali kalendarzyki-zakładki Fundacji "ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom". 

            Cieszy każda wypożyczona i przeczytana książka.

          • Zagrożenia technologiczne – warsztaty profilaktyczne z wykorzystaniem IT GOOGLI

          •  

            24 kwietnia 2023r. pedagog szkolny wprowadził uczniów klasy VIa w świat technologicznych zagrożeń, wykorzystując do tego celu IT GOOGLE. Omówione zostały także zagadnienia związane ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych.

            W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Każde ćwiczenie było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu oraz kolorów.

            Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków. Przede wszystkim uzmysłowiły, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

            Trzeba przyznać, że wiedza  naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w dorosłym życiu pozwoli im dokonywać właściwych wyborów.

          • Sprzątamy dla Polski

          • W piątek 21 kwietnia odbyły się obchody Dnia Ziemi poprzez uczestnictwo w akcji „Sprzątamy dla Polski”. Wydarzenie polegało na sprzątaniu zanieczyszczonych terenów zielonych w naszej okolicy. Oczywiście zaczęliśmy od własnego podwórka.

            Młodsi koledzy z klas I-IV sprzątali teren wokół „Miasteczka ruchu drogowego” i boiska szkolnego. Po skończonej pracy uczestniczyli w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

            Klasy starsze porządkowały teren wokół hali sportowej, boisk i parkingów. Uporządkowali również teren wokół szkoły.

            Wszystkie działania poprzedził krótki apel tematyczny.

          • Spotkanie zawodoznawcze z II LO im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Św.

          • Rozpoczęliśmy organizację spotkań zawodoznawczych dla uczniów klas  ósmych. W dniu 24 kwietnia 2023r.  w murach naszej szkoły powitaliśmy przedstawicieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza z Ostrowca Św. Nauczyciele wraz z uczniami, w tym naszymi absolwentami pokazali bogatą ofertę szkoły, szeroki wachlarz oferowanych kierunków.

          • Sprzątamy dla Polski

          • 22 kwietnia przypada Święto Ziemi. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się 21 04. w akcję "Sprzątamy dla Polski". Zapraszamy społeczność szkolną do uczestnictwa w zaplanowanych działaniach.

          • Wycieczka Kraków-Oświęcim

          • Uczniowie klas ósmych ze szkół w Kunowie i Wymysłowie w dniu 14 kwietnia 2023 r. uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, a następnie do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz - Birkenau.

            Zwiedzili najcenniejsze zabytki dawnej stolicy Polski i udali się do Oświęcimia - głównego celu wyprawy. Kolejny rocznik naszych szkół mógł poznać ogrom niemieckich zbrodni dokonanych na ludności żydowskiej, polskiej, romskiej i przedstawicielach wielu innych narodowości w czasie II wojny światowej.

            Uczniowie byli poruszeni, niektórzy nie kryli łez i wzruszenia, zwłaszcza pod ścianą śmierci czy celą św. Maksymiliana Kolbe. Młodzi ludzie muszą pamiętać, że "Auschwitz to nie jest Polska. To kawałek niemieckiej skóry, przetransplantowany, przyszyty do polskiego ciała, do polskiego miasta" - przypomina poetka Anna Janko. 

            Opiekunowie dziękują młodzieży za godną postawę na tym największym cmentarzu świata.

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę ujawnienia w 1934 r. informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Uczniowie naszej szkoły do tych tragicznych wydarzeń powrócili na lekcjach historii. Żywym dowodem pamięci o Zbrodni Katyńskiej są również posadzone obok szkoły dęby.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie
      • (41) 26-12-790 ul. Szkolna 1 (41) 26-12-798 ul. Fabryczna 1
      • ul.Szkolna 1 27 - 415 Kunów Poland
      • Dorota Opara
      • Małgorzata Kowalska Iwona Pomykała
      • Jolanta Kusiak ul. Szkolna 1 czynny 7.00-15.00 Agnieszka Tomaszewska ul. Fabryczna 1 czynny 7.00-15.00
      • Ewelina Raczyńska godz. pracy 7.00-15.00
      • Marek Czuba ul Szkolna 1: środa 8.30-13.30, czwartek 8.30-12.30, piątek 8.20-10.20; Jolanta Salwa ul. Fabryczna 1: poniedziałek 7.30-10.00 i 11.45-13.15, wtorek 8.15-11.00 i 11.45-13.05, środa 8.15-10.00 i 10.45-13.00, czwartek 7.30-10.00 i 11.45-13.45, piątek 7.30-11.00 i 12.45-13.45
      • Klasy I-IV - budynek przy ul. Szkolnej 1 tel.(41) 26-12-790 Klasy V-VIII - budynek przy ul. Fabrycznej 1 tel.(41) 26-12-798
      • Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk-dominska@cbi24.pl Tel: 575-007-332
      • Tomasz Kryj ul. Szkolna: poniedziałek 9.50-12.50, środa 8.20-10.50 ul. Fabryczna: poniedziałek 8.20-9.50, środa 10.50-12.50, piątek 10.15-12.15
    • Logowanie