Jak co roku, w marcu obchodzimy Tydzień Kultury Języka. To czas, kiedy w sposób szczególny zwracamy uwagę na zawiłości naszej mowy, umiejętne posługiwanie się językiem oraz upowszechnianie kulturalnej polszczyzny.
Jeśli mówimy o kimś, że cechuje go kultura języka, to znaczy, że jego wypowiedzi są poprawne, precyzyjne, estetyczne i zrozumiałe dla innych we wszystkich sytuacjach komunikacyjnych. Aby tak było, musimy nieustannie wykazywać się troską i dbałością o każde słowo oraz doskonalić językowe umiejętności.
Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza że język to żywy twór, w którym wraz z postępem cywilizacyjnym pojawia się całe mnóstwo nowych wyrazów, form i skrótów językowych. Można powiedzieć, że każde pokolenie wnosi do języka coś nowego.
Tegoroczne hasło Tygodnia Kultury Języka kieruje naszą uwagę na język młodzieży: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”. Wśród działań zaplanowanych przez polonistów, Klub Miłośników Mowy Ojczystej oraz bibliotekę szkolną należy wymienić: tworzenie słownika gwary młodzieżowej, prezentującego najbardziej popularne i modne słowa, słówka z uczniowskiego żargonu; redagowanie z zastosowaniem „kodów młodych” opowiadania lub kartki z pamiętnika współczesnego ucznia; ilustrowanie przysłów mówiących o znaczeniu i sile języka czy tworzenie krótkich form poetyckich Na zajęciach podejmujemy zagadnienia związane z językiem tworzenia, oracji i recytacji; pojawiają się wierszyki łamiące języki oraz zabawy słowem. Przygotowaliśmy również tematyczne gazetki.
W tym roku w klasach starszych nie odbędzie się dyktando o tytuł Mistrza Ortografii, ale uczniom dbającym o estetykę pisma zaproponowaliśmy konkurs kaligraficzny. Należy pięknie przepisać fragment wiersza Romana Pisarskiego, który podkreśla, jak potężna siła tkwi w słowie - może ono tworzyć, budować, dodawać otuchy, ale także ranić, niszczyć, przysparzać cierpienia, a nawet zabijać. Trzeba się liczyć ze słowami, bowiem:
„(…) słowo bywa zimne, gorące,
miłe, serdeczne albo krzywdzące,
cienkie lub grube, ciepłe lub chłodne,
ciche lub głośne, modne, niemodne…
Może być szczere, piękne lub ładne,
surowe, twarde, ostre, szkaradne,
krewkie, spokojne, wesołe, smutne,
śmiałe, zuchwałe, straszne, okrutne…
Bywają także słowa życzliwe,
dobre i proste, złe i złośliwe,
mocne, złowrogie, straszne, nikczemne,
czcze, lekkomyślne, puste, daremne,
gładkie lub szorstkie, niezręczne, zręczne,
złote i mądre, słodkie i dźwięczne…”
R. Pisarski
Twój język świadczy o Tobie – te słowa w sposób oczywisty wskazują na związek między słownictwem, jakim posługujemy się na co dzień, a sposobem zachowania oraz tym, jak jesteśmy postrzegani i odbierani przez innych. Pamiętajmy więc, że zanim odezwiemy się do kogoś, powinniśmy się zastanowić, czy forma, której zamierzamy użyć, jest odpowiednia, uprzejma, nienapastliwa, bowiem kultura języka jest nierozerwalnie związana z kulturą zachowania i o tym również przypominamy nie tylko w czasie Tygodnia Kultury Języka.