Bal karnawałowo-walentynkowy w klasie Ib
Zimowe zajęcia czytelniczo-ruchowe
W mroźną środę 10.02.2021r. w klasie IIa odbyły się zimowe zajęcia czytelniczo-ruchowe przygotowane i porowadzone przez nauczyciela bibliotekarza p. Monikę Sasak we współpracy z wychowawczynią klasy p. Wiolettą Ćwik.
Podczas lekcji zastosowane zostały metody pracy „Edukacji przez ruch” p. Doroty Dziamskiej. System ten wykorzystuje zależności między ruchem, a prawidłowym rozwojem dziecka, stymuluje harmonijny rozwój i umożliwia prowadzenie ciekawych zajęć, które inspirują dzieci do działania.
Tekst literacki i rytmiczna muzyka to przestrzeń do inicjacji aktywności. Podczas zajęć wykorzystano wiersz D. Wawiłow "Śnieżysko" i lekturę "Zaczarowana zagroda" A.,Cz. Centkiewiczów oraz rytmiczny podkład muzyczny. W czasie dwugodzinnych zajęć uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale przede wszystkim pracowali zespołowo i wielozmysłowo. Efekty pracy uczniów są widoczne na zdjęciach.
Nauczyciele prowadzący zajęcia realizują w szkole innowacje pedagogiczne "Czytanie jest cool" oraz "Uczeń w świecie wierszy".
5
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu - 9.02.2021r. - "DZIAŁAMY RAZEM!"
Inicjatywa realizowana w naszej szkole w formie:
- zajęć informatycznych w klasach I-III dotyczących bezpieczeństwa uczniów w sieci,
- zapoznania z postaciami SIECIAKÓW,
- przekazania klasom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci,
- przekazania rodzicom 10 porad dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci,
- oplakatowania szkoły.
Koordynatorami akcji w szkole są wicedyrektor Iwona Pomykała i wychowawczyni kl. IIa Wioletta Ćwik.
4.02 przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem
Zrób 12 kroków do zdrowia
Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera 12 wskazówek, które z łatwością możemy wcielić w życie, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Jest prosty do zapamiętania, poparty wynikami badań naukowych, a przede wszystkim skuteczny, bo podpowiada, w jaki sposób chronić się przed chorobami nowotworowymi.
Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał ponad 30 lat temu z inicjatywy Komisji Europejskiej. Na przestrzeni trzech dekad, w związku z rozwojem wiedzy medycznej, Kodeks był kilka razy aktualizowany, jednak jego główne założenia pozostały niezmienne.
Zdaniem WHO, na 40-50 procent wszystkich nowotworów mamy wpływ, a przestrzegając zaleceń Kodeksu, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.12 kroków, ale jakich? Dwa pierwsze zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem dotyczą palenia papierosów. Rzuć palenie i stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego, który jest bezpośrednią przyczyną powstania raka płuca. Tu eksperci zwracają uwagę nie tylko na palenie czynne, czy bierne, ale nawet tzw. palenie z trzeciej ręki, wynikające z przebywania wśród przedmiotów (kanapy, dywany, meble), w które wniknął dym tytoniowy.
Kolejne zalecenia dotyczą konieczności utrzymania odpowiedniej masy ciała i zdrowego żywienia. Otyłość podnosi ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, dlatego tak ważne jest, byśmy przestrzegali zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, błonnik i antyoksydanty. Powinniśmy także unikać nadmiaru cukru oraz wysokoprzetworzonej żywności. Kodeks zaleca również, by być aktywnym fizycznie. 30 minut wysiłku dziennie lub 10 tysięcy kroków, wspiera nasze zdrowie, odporność i chroni przed niekontrolowanym przyrostem kilogramów.
Kolejnym zaleceniem jest ograniczenie spożywania alkoholu, bądź zupełna abstynencja. Ponad wszelką wątpliwość, alkohol przyczynia się do powstania niektórych typów nowotworów, nie tylko dietozależnych, ale i tych mniej oczywistych, jak na przykład rak piersi. Warto zatem zrezygnować zupełnie z alkoholu, bo zdaniem onkologów, nie ma bezpiecznej dawki etanolu, która uchroniłaby nas przed zachorowaniem.
Kodeks Walki z Rakiem zwraca także uwagę na konieczność unikania nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, podpowiada, w jaki sposób chronić skórę przed promieniowaniem UV oraz przestrzega przed korzystaniem z solariów.
W Kodeksie znajdziemy także zalecenie dotyczące ochrony przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy oraz zalecenie wykonywania szczepień ochronnych. Tu szczególną uwagę twórcy Kodeksu zwracają na szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest przyczyną raka szyjki macicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, który może prowadzić do marskości, a w konsekwencji nawet do raka wątroby.
Jeden z punktów Kodeks poświęca uwagę kobietom i ich właściwej postawie prozdrowotnej. Mowa tu o ograniczeniu hormonalnej terapii zastępczej oraz korzyściach, jakie kobiecie daje karmienie dziecka piersią.
Ostatni punkt Kodeksu Walki z Rakiem dotyczy profilaktyki wtórnej i korzystania z badań przesiewowych. W Polsce mamy trzy programy badań, pomagające we wczesnym wykryciu raka jelita grubego, raka piersi lub raka szyjki macicy.
12 prostych zaleceń, które bez problemu można wcielić w życie. To nic nie kosztuje, a wspiera coś, co mamy najcenniejsze – nasze zdrowie.
Wyjazd szkoleniowy na narty do Bałtowa
27 stycznia 2021r. uczniowie klasy sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych na stoku narciarskim w Bałtowie.
Pobyt na świeżym powietrzu, poznawanie i doskonalenie jazdy na nartach, to elementy uzupełniające proces szkolenia sportowego uczniów. Kilka godzin spędzone w zimowej scenerii Bałtowa dało dużo radości i niezapomnianych wrażeń młodym sportowcom.
Taka forma zajęć to również ważny aspekt wychowawczy integrujący klasę i dający możliwość rozwoju własnej osobowości.
Organizatorzy szkolenia sportowego - wychowawca klasy Katarzyna Pająk i nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Dziedzic oraz jej uczestnicy, serdecznie dziękują dyrekcji szkoły oraz rodzicom za wsparcie finansowe, które umożliwiło zorganizowanie wyjazdu. Podziękowania kierują również do Burmistrza Miasta i Gminy Kunów – p. Lecha Łodeja za pomoc w utworzeniu pierwszej w dziejach gminy klasy sportowej i jej ciągłe wspieranie.
Zima w świetlicy szkolnej
Zima zagościła na dobre nie tylko na dworze, ale również w naszej świetlicy. Dzieci z klasy IIB i IIIB chętnie wykonały za pomocą plasteliny prace plastyczne na temat zimowych krajobrazów. Modelowanie z plasteliny to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie motoryki małej odpowiadającej za sprawność dłoni i palców.
Dlatego ważne jest, by dzieci wykonywały ćwiczenia manipulacyjne, ponieważ rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka.
Dominika Rzepka-nauczycielka świetlicy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
MŁODZI WOLONTARIUSZE NA RECZ XXIX FINAŁU WOŚP
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. W dniach 27- 31 stycznia 2021 roku uczniowie PSP im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie wraz z opiekunami włączyli się aktywnie w akcję.
29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany jest dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy.
Uczniowie kwestowali na ulicach Kunowa jak również na terenie szkoły. Opiekunowie Klubu Młodego Ratownika: Katarzyna Pająk, Alina Kopacz-Mrozowska i Marek Czuba dziękują dzieciom i rodzicom za ogromnie zaangażowanie w zbiórce na ten szczytny cel.
Informacja dla rodziców i uczniów
Od 1 lutego obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkoły.
Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.
Uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie.
Terminy rekrutacji dla ósmoklasistów
"JA - CZYTELNIK"
Uroczystość pasowania na czytelnika
Uroczystość poprowadził nauczyciel bibliotekarz Monika Sasak, wprowadzając uczniów w świat czytelnictwa wierszem "Książka". O zawodach, które można zdobyć dzięki książkom, nauce i zainteresowaniom, opowiedzieli uczniowie klasy IIIb w scence "Kim bedę?". Odbyło się uroczyste ślubowanie oraz wręczenie uczniom pakietów czytelniczych od fundacji „Mała książka-wielki człowiek". Trafiły one do pierwszoklasistów z rąk dyrekcji szkoły p. Doroty Opary, Iwony Pomykały i Małgorzaty Kowalskiej.
Nauczyciel bibliotekarz przeprowadził również zajęcia biblioteczne dla klas I połączone z czytaniem wrażeniowym opowiadania „Wynalazki” R. Piątkowskiej. Z biblioteki uczniowie wyszli z pierwszymi wypożyczonymi książkami.
3
Uczniowie klas I-III wyróżnieni w klasyfikacji w I półroczu roku szkolnego 2020/21
Klasa Ia – wychowawczyni Małgorzata Jelonek
Izabela Piwnik
Jakub Wdowczyk
Jan Jedlikowski
Maja Krześniak
Zuzanna Iwoła
Lena Cemerys
Aleksanda Gałka
Jakub Jachimczyk
Leon Niedźwiecki
Maciej Piskorowski
100% frekwencji: Izabela Piwnik, Jakub Wdowczyk, Jan Jedlikowski.
Klasa Ib - wychowawczyni Alina Kopacz-Mrozowska
Lena Kołomańska
Aniela Kwiecień
Julia Nowak
Dominika Sadło
Jakub Wdowczyk
Iga Ziemba
100% frekwencji: Karolina Mikos.
Klasa IIa – wychowawczyni Wioletta Ćwik
Magdalena Kotasiak
Gabriela Formela
Wiktoria Urbanik
Urszula Loranty
Lena Pasternak
Nikola Pietruszka
Igor Nowak
Jakub Ostatek
Igor Kasprzycki
Alicja Piskorowska
Radosław Różalski
Lena Sepiół
Maja Tomaszewska
Anna Sadłos
100% frekwencji: Maja Tomaszewska.
Klasa IIb - wychowawczyni Anna Jachimczyk
Ewa Kaczor
Nadia Dzikowska
Zofia Karbowniczek
Aleksandra Masternak
Julia Miśkiewicz
Angelika Pałasz
Zuzanna Sierpień
Natalia Słapek
Wiktoria Świstak
Olaf Nowak
Dawid Piwnik
Kacper Serafin
Dominik Rudawski
Stanisław Makarski
Klasa IIIa – wychowawczyni Monika Szwagierczak
Adam Czuba
Joanna Gorycka
Maja Jedlikowska
Jakub Mazan
Natalia Piłat
Kornel Rogacki
Kacper Syta
Lena Zdrojkowska
Michał Wiśniewski
Julia Wiśniewska
Klasa IIIb - wychowawczyni Maria Wójcik
Yasemin Przydatek
Julia Nowak
Julia Janda
Lena Mstowska
Klaudia Kosmala
Blanka Wisznarewska
Kamila Sala
Nicola Niedbała
Stanisław Jaworski
Patryk Paź
Nikola Kwiatkowska
Uczniowie klas IV-V wyróżnieni w klasyfikacji w I półroczu roku szkolnego 2020/21
Klasa IVa – wychowawczyni Alicja Kwapisz
Natalia Ziemba – 5,3
Alan Kowalski – 5,2
Dawid Połowniak – 5,2
Maja Gałka – 5,1
Dominik Rej – 5,1
Julia Skowrońska – 5,1
Bartosz Jelonek – 5,0
Antoni Bednarski – 4,9
Kacper Jałocha – 4,9
Amelia Kwiatkowska – 4,9
Michał Biernat – 4,8
Martyna Łodej – 4,8
Bartosz Mazan – 4,8
Borys Radosz – 4,8
Klasa IVb - wychowawczyni Jolanta Sternik
Sara Chojnacka – 5,3
Rozalia Wrona – 5,3
Filip Farys – 5,2
Adam Jedynak – 5,2
Marcel Nowak – 5,2
Oliwier Sierpień – 5,2
Filip Jedynak – 5,1
Martyna Krześniak – 5,1
Wiktoria Dwojak – 5,1
Oskar Drewniak – 5,0
Zuzanna Chojnacka – 4,9
Mikołaj Siwonia – 4,9
Patrycja Formela -4,8
Amelia Stawczyk – 4,8
Klasa V – wychowawczyni Agnieszka Olszewska
Małgorzata Walczak – 5,5
Alexander Kamiński – 5,2
Wiktoria Cybula – 5,2
100% frekwencji: Jakub Miśkiewicz.
Uczniowie klas VI-VIII wyróżnieni w klasyfikacji w I półroczu roku szkolnego 2020/21
Klasa VIa – wychowawczyni Katarzyna Smagieł-Dwojak
Miłosz Raczyński – 5,3
Bartłomiej Jarek – 5,0
Amelia Kucharska – 5,0
Wiktoria Szwajcer – 4,9
Maja Bernaciak – 4,8
Filip Wójcik – 4,8
Wiktor Stefankiewicz – 4,75
100% frekwencji: Miłosz Raczyński(opuszczona 1 godz.), Wiktoria Szwajcer(opuszczone 2 godz.).
Klasa VIb - wychowawczyni Katarzyna Pająk
Miłosz Jagieła – 5,2
Patrycja Jedlikowska – 5,2
Natalia Krześniak – 5,0
Maja Ożdzyńska – 5,0
Bartosz Trojanowski – 4,9
Aleksandra Kwiecień – 4,8
Klasa VIc – wychowawczyni Małgorzata Szczepanik
Oliwia Kaczor – 5,2
Julia Frormela – 4,75
Maja Mstowska – 4,75
100% frekwencji: Martyna Biernat, Julia Formela, Emil Połowniak.
Klasa VIIa - wychowawczyni Anna Kiljańska-Myszkowska
Julia Tuźnik – 5,4
Amelia Zawicka – 5,1
Julia Gałka – 4,9
Nadia Fudalej – 4,9
Aleksandra Karbowniczek – 4,9
Anna Skiba – 4,9
Mateusz Dwojak – 4,7
100% frekwencji: Jakub Bielański, Julia Tuźnik, Amelia Bielańska(opuściła 1 godz.), Kacper Surowiec(opuścił 3 godziny).
Klasa VIIb – wychowawczyni Jolanta Salwa/Urszula Radomska
Dominik Kaczor – 5,0
Krzysztofa Herta – 4,8
Julian Dwojak – 4,7
Dominik Działak – 4,7
Klasa VIIc - wychowawczyni Iwona Buczkowska
Marlena Salwa – 5,4
Igor Szwajcer – 5,2
Kamila Mikos – 5,1
Sandra Stolarska – 4,9
Martyna Migdalska – 4,8
Klasa VIIIa – wychowawczyni Teresa Rokoszna
Karolina Szymczyk – 4,9
Mateusz Kosiarski – 4, 7
Patryk Świerta – 4,6
100% frekwencji: Oliwia Bielańska, Zuzanna Baran(opuściła 2 godz.), Karolina Szymczyk(opuściła 2 godz.), Jakub Skowroń(opuścił 2 godz.).
Klasa VIIIb - wychowawczyni Donata Ożdzyńska
Magdalena Czuba – 4,8
Patryk Gorycki – 4,7
Komunikat Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie
- Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I – III wracają do szkoły.
- Zajęcia będą odbywać się zgodnie z planem zajęć stacjonarnych obowiązującym przed nauką zdalną.
- W szkole będą obowiązywać zasady reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. We wspólnej przestrzeni szkolnej i gimbusie należy nosić maseczki.
- W godzinach porannych uczniowie klas I – III, którzy nie dojeżdżają busami, przychodzą do szkoły na 5 minut przed rozpoczęciem zajęć.
- Po wejściu do budynku szkoły uczniowie dezynfekują ręce i przechodzą do swoich sal lekcyjnych. Za bezpieczeństwo uczniów w tym czasie odpowiada nauczyciel prowadzący zajęcia.
- W czasie przerw uczniowie klas I - III przebywają w wyznaczonym do tego miejscu pod opieką nauczycieli.
- Każda klasa uczy się w swojej sali lekcyjnej. Lekcje informatyki i wychowania fizycznego będą odbywać się w pracowni informatycznej oraz sali gimnastycznej.
- Uczniowie będą korzystać z posiłków w stołówce szkolnej w wyznaczonym czasie.
- Na terenie szkoły mogą przebywać tylko uczniowie klas I – III oraz pracownicy szkoły.
- Uczniowie klas IV – VIII w dalszym ciągu pracują w trybie zdalnym.
Przypominam, że:
- Nauczyciele uczący w klasach IV - VIII dostosowują metody i formy pracy do nauki zdalnej.
- We wskazanym okresie szkoła wykorzystuje do przekazywania materiałów i treści edukacyjnych m.in. dziennik elektroniczny, drogę mailową.
- Uczniowie mają obowiązek odbierania informacji od nauczycieli zgodnie z planem lekcyjnym.
- Uczniowie i nauczyciele podczas pracy zdalnej przestrzegają zasad i higieny pracy oraz bezpieczeństwa w sieci.
- Nauczyciele na bieżąco monitorują i sprawdzają wiedzę uczniów oraz ich postępy w nauce.
- Szkolni pedagodzy pełnią dyżur dla uczniów i rodziców zdalnie poprzez pocztę mailową zgodnie z planem pracy. W razie potrzeby udzielają wsparcia i porad w szkole.
- Do dyspozycji uczniów jest biblioteka szkolna.
- Obowiązujące w placówce procedury bezpieczeństwa znajdują się na stronie internetowej szkoły.
Procedury bezpieczeństwa
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie w okresie epidemiologicznym związanym z COVID -19 w czasie zajęć dydaktyczno – wychowawczych
Załączniki do procedury bezpieczeństwa:
PROCEDURY_BEZPIECZENSTWA_BIBL._1_popr..docx
Słuchowisko: Starcie "Szarego" pod Jeleńcem
Po nieudanej akcji na Starachowice oddział Antoniego Hedy przeniósł sie do Jeleńca, niedaleko od Kunowa, zakwaterował się w dworze należącym do Tadeusza Halperta. 1 kwietnia 1944 roku, niedaleko od miejsca zakwaterowania oddziału, pojawiła się niemiecka ekspedycja. Skąd okupanci dowiedzieli się o miejscu pobytu partyzantów i jaki był przebieg walki? O tym dowiecie się Państwo z pierwszego odcinka słuchowiska "Obrazy wojennych zdarzeń".
Audycja dostępna jest w formie podcastu, do odsłuchania w wolnej chwili. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska dostępnego pod linkiem:
"Obrazy wojennych zdarzeń" to cykl słuchowisk Radia Kielce opowiadających o walkach oddziałów Armii Krajowej z Niemcami na terenie Okręgu Kielce. To opowieści o dużych bitwach, ale także o mniejszych wydarzeniach, które upływający czas przykrył już mgłą zapomnienia. Kolejne odcinki w każdą niedzielę.
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Laureatki II miejsca:
-
Oliwia Kaczor "Tobie miły Panie",
-
Julia i Maja Nowak "Bosy pastuszek",
-
Maja Ożdżyńska "Zaśnij Dziecino".
-
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Laureatki III miejsca:
Gabriela Formela "Lulajże Jezuniu",
Julia Tuźnik "Znak pokoju",
Julia Tuźnik, Roksana Jastrzębska, Gabriela Jelonek "Wigilijna Pastorałka".
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych
Drodzy Rodzice i Uczniowie
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. W sytuacji konieczności konsultacji psychologicznej dla dzieci i młodzieży możecie Państwo skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest to możliwe w godzinach 8.00-16.00. Kontakt pod numerem telefonu 41 266 59 44 oraz https://pp-p.ostrowiec.pl
Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. W tym okresie poradnie zostały zobligowane do podejmowania dodatkowych działań o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych.
Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Rozpoczęła ona swoją działalność 1 stycznia 2021 r.
Więcej informacji na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach:
Ferie zimowe
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie