„Może głupio się przyznawać,
ale urok czekolady
i kakao lekka gorycz
to najsmakowitsza słodycz.”
Jadwiga Zgliszewska
Czekoladę lubią chyba wszyscy i to w każdej odsłonie. Znamy ją przecież nie tylko w postaci tabliczki - gorzkiej lub mlecznej, nadziewanej lub nie, ale znajdujemy ją w batonach, cukierkach, ciastkach, lodach, napojach czy nawet … mydle. A i to nie wszystkie warianty czekoladowego szaleństwa, które trwa na całym świecie od ponad 200 lat. Trudno się dziwić, gdyż czekolada jest pyszna, a napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie.
Trzeba pamiętać, że ziarna kakaowca, z którego powstaje czekolada, w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Minęło jednak kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady i od tamtej pory zajadają się tym smakołykiem nie tylko dzieci, a na jego temat krąży wiele zabawnych opinii i powiedzeń, m.in. i taka: „Czekolada pochodzi z drzewa kakaowca. Drzewo jest rośliną, a więc czekolada jest sałatką”.
Badania wskazują, że czekolada to nie tylko przyjemne doznanie dla naszych kubków smakowych. Substancje w niej zawarte pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźnej poprawie nastroju, dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.
A może Wy chcielibyście podzielić się swoimi opiniami o czekoladzie, podkreślić jej walory i znaczenie, jakie odgrywa w Waszym życiu. Napiszcie na ten temat wiersz, opowiadanie lub może kartkę z pamiętnika… i prześlijcie do biblioteki szkolnej w ciągu najbliższego tygodnia na adres: gimkunow@poczta.onet.pl wpisując w temacie „Czekolada”.
Skoro mówimy o czekoladzie, może sięgniecie po książkę Anny Onichimowskiej Dzień czekolady. To opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim o miłości. Jej bohaterowie - siedmioletni Dawid i Monika - przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób.
Książka stała się inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta. Dzięki tajemniczemu Skoczkowi czasu Monika i Dawid poznają magiczny świat, w którym żyją pożeracze dni tygodnia i wiele innych niezwykłych postaci. Muszą dowiedzieć się, jak cofnąć czas i co zrobić, aby uciec przed wiedźmą, która wykrada wspomnienia.
Z tematem czekolady łączy się jeszcze inny film, który polecamy uczniom klas starszych. Nosi on tytuł Czekolada i pokazuje, jak ten smakołyk może odmienić życie całego miasteczka…
W Dniu Czekolady życzymy wszystkim smacznego!