Skład zarządu Samorządu Uczniowskiego klas I-V:
przewodnicząca - Amelia Kucharska, klasa Va
zastępca - Natalia Piłat, klasa IIa
sekretarz - Dominik Rej, klasa IIIa oraz Maja Mstowska, klasa Vc.
Skład zarządu Samorządu Uczniowskiego klas I-V:
przewodnicząca - Amelia Kucharska, klasa Va
zastępca - Natalia Piłat, klasa IIa
sekretarz - Dominik Rej, klasa IIIa oraz Maja Mstowska, klasa Vc.
Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem,
jaki można dać dziecku, jest wykształcenie.
... w podziękowaniu za trud włożony w edukację i wychowanie naszych dzieci składamy serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.
Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie.
Klasy IIIb i Vb, które zwyciężyły w szkolnym konkursie na "Klasę z klasą", wzięły udział w wycieczce do Kielc w dniu 9.10.2019r. Uczniowie poznali kielecką Kadzielnię oraz bawili się w parku trampolin. Fundatorem nagrody była dyrekcja szkoły. Opiekunami grupy byli: A. Kopacz-Mrozowska, K. Pająk, M. Sasak i M. Czuba.
Dnia 10.10.2019r. wszystkie gimbusy odjeżdżają o godzinę wcześniej.
Poniedziałek 14.10.2019r. jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych. Dyżur w tym dniu będzie trwał od 830 do 1200.
8 października 2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w spotkaniu z p. Eweliną Kowalską – koordynatorem ds. edukacji ekologicznej w firmie „Remondis”. Młodzież dowiedziała się:
- czym jest recykling,
- jak właściwie segregować śmieci,
- jak zapobiegać powstawaniu odpadów,
- dlaczego marnujemy żywność,
- jak mądrze „robić” zakupy,
- co to jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Taka forma edukacji w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna.
Wszystkie zdobyte informacje młodzież wykorzysta w życiu codziennym, m.in. właściwie segregując odpady.
7 października 2019 r. społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie przy ul. Fabrycznej 1 wzięła udział w niezwykłym pokazie historycznym. Przygoda z historią zawiodła ją do epoki wczesnego średniowiecza. Uczniowie mieli okazję poznać pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Dowiedzieli się także o codziennych obowiązkach mieszkańców słowiańskiego grodu. Przekonali się dlaczego Wikingów nazywano „wilkami północy” i dlaczego byli postrachem całej ówczesnej chrześcijańskiej Europy.
Uczniowie mieli także okazję dowiedzieć się czym Mieszko I zasłużył sobie na miano „Ojca naszego państwa”.
Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w pokazie, m.in zakładała na siebie zbroję lamelkową, czy władała mieczem.
W piątek 20 września 2019r. klasy ósme naszej szkoły udały się do Oświęcimia, aby zwiedzić niemiecki obóz Auschwitz – Birkenau. 80. rocznica wybuchu II wojny św. była doskonałą okazją poznania ogromu zbrodni niemieckich nazistów w tej „fabryce śmierci”.
Młodzież na własne oczy mogła obejrzeć „dowody zbrodni", których Niemcom nie udało się zniszczyć w 1945 r. Uczniowie w ciszy oddali hołd wszystkim pomordowanym- Żydom, Polakom, Romom, Rosjanom przy ścianie śmierci obok Bloku 11. Przeszli następnie drogą śmierci w obozie Birkenau. Opiekunowie byli dumni ze swoich uczniów, którym przewodnicy podziękowali za wzorową postawę i godne uczczenie ofiar niemieckiego ludobójstwa.
Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Rynku w Krakowie. Opiekunowie grupy: A. Nalewaj, H.Pędzik, M. Kowalska, J.Sternik
4 października 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach. Hasło akcji brzmi: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Przez cały tydzień uczniowie klas IV - VIII przypominali sobie tabliczkę mnożenia poprzez różne gry i zabawy, układając rymowanki oraz przygotowując gazetki i plakaty. Świętowanie Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęliśmy od krótkiego apelu przez radiowęzeł szkolny, w czasie którego uczeń klasy VIIIa przedstawił założenia i cele tego święta. W dniu Święta Tabliczki Mnożenia uczniowie zdawali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przeprowadzany przez uczniów - Egzaminatorów. Patrol egzaminacyjny przepytał z "tabliczkowej wiedzy" także dyrekcję, nauczycieli i pracowników szkoły. Egzaminowani losowali zestawy pytań i w ciągu trzech minut musieli rozwiązać pięć przykładów związanych z tabliczką mnożenia.
Każda osoba, która zdała pomyślnie egzamin otrzymała imienny certyfikat i słodką odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Organizatorkami akcji w szkole były nauczycielki: Renata Gołemska, Alicja Kwapisz, Donata Ożdżyńska i Edyta Wesołowska.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.
18 września 2019 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Ostrower, które realizuje projekt „Aktywni i zdrowi”. Jest on dofinansowany ze środków własnych budżetu województwa świętokrzyskiego. Koordynator projektu to p. Sebastian Majewski, a dietetyk p. Monika Witczak.
Tematyką spotkania było:
- kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, zdrowotnych,
- prawidłowe wzorce odżywiania,
- dobór właściwej diety,
- promowanie aktywności fizycznej.
Uczniowie otrzymali od prowadzących ulotki informacyjne i wzięli udział w eksperymencie edukacyjnym.
W dniu 26 września uczniowie klasy IIa pojechali na ciekawe, bezpłatne warsztaty edukacyjne „Majsterkowo”. Organem prowadzącym warsztaty jest Castorama Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrowcu Św. Ich ideą jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni, zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania.
Zajęcia trwały 90 minut i prowadził je p. Mariusz Zasada, pracownik sklepu. Wszyscy uczestnicy zachowali ostrożność w posługiwaniu się narzędziami, dokładnie wykonywali polecenia prowadzącego i wzajemnie sobie pomagali. Materiały, narzędzia i fartuszki ochronne zapewnił organizator zajęć. Każdy uczeń - uczestnik warsztatów na zakończenie otrzymał drobny upominek oraz zabrał do domu samodzielnie zrobione przez siebie skarbonki i skrzynki z drewna. Warsztaty były ogromną atrakcją dla dzieci.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Bożena Wijata i Iwona Pomykała.
28 września 2019r. grupa 40 uczniów z klas V - VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ''Szarego" w Kunowie brała udział w jubileuszowym XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym na Święty Krzyż.
Uczniowie wędrowali trasą nr 4 „Widokową”, która prowadziła z Nowego Skoszyna przez Jeleniów Kolonię, Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż. Młodzież pod opieką nauczycieli: Doroty Opary, Małgorzaty Kowalskiej, Doroty Skóry, Donaty Ożdżyńskiej, Teresy Rokosznej, Katarzyny Pająk i Janusza Sternika przemierzyła trasę liczącą ponad 10 kilometrów, podziwiając piękne widoki. Grupę prowadzili doświadczeni przewodnicy PTTK z Oddziału Świętokrzyskiego im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Św.
Po dotarciu na miejsce uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Diecezji Kieleckiej i biskupa Diecezji Sandomierskiej.
Uczestnicy rajdu uczcili w ten sposób 25 rocznicę powstania Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK ''Bartek" oraz promowali piękno przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich.
Piątek 27 września 2017r. przebiegł w naszej szkole pod hasłem "Czytamy razem". Akcja głośnego czytania nowości wydawniczych miała związek z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz przystąpieniem szkoły do "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Biblioteka szkolna przy ul. Szkolnej oraz Szkolne Koło Kultury Języka zaprosili do wspólnego głośnego czytania uczniów i rodziców.
Dla klas I-III wybraliśmy "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" J. Bednarek, które z zapałem czytali Patrycja Formela z kl. IIIb, Eliza Kędzierska i Dominik Rej z klasy IIIa oraz rodzice uczniów z kl. IIb p. Katarzyna Jaworska i Olga Kwiatkowska.
Klasy IV-V miały okazję wysłuchać fragmentów książek przygodowych A. Żaka "Kapelusz kapitana Drake'a" i R. Kosika "Amelia i Kuba. Godzina duchów" czytanych przez uczniów klas V Amelię Kucharską, Miłosza Raczyńskiego, Oskara Urbanika, Emila Połowniaka i Maję Mstowską oraz mamę jednego z uczniów p. Ewelinę Raczyńską.
Dziękujemy nauczycielom i wychowawcom za przygotowanie uczniów oraz zachęcenie rodziców do udziału w tym ważnym wydarzeniu, którego celem jest szeroko rozumiana promocja czytelnictwa.
W klasach VI-VIII akcja przebiegała pod hasłem "Czytam na lekcji, czytam na przerwie". Do każdej klasy dotarła gazetka informująca o przedsięwzięciu, a w niej prośba, aby w tym dniu na każdej lekcji nauczyciele czytali głośno uczniom, a uczniowie - nauczycielom.
Na lekcjach języka polskiego czytano fragmenty wspólczesnych lektur, a w bibliotece - fragmenty nowości wydawniczych dla młodzieży. O tym, jak ważne jest głośne czytanie, przypominały również gazetki na szkolnym korzytarzu oraz w bibliotece.
Już po raz kolejny społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Języków, który został ustanowiony przez Radę Europy i Unię Europejską w 2001 roku.
26 września w klasach I – V nauczyciele języków obcych przeprowadzili zajęcia, podczas których uczniowie poznawali ciekawostki dotyczące języków obcych, palindromy, łamańce językowe i powitania w różnych językach europejskich.
Klasy VI, VII, VIII wysłuchały przez radiowęzeł informacji dotyczącej historii ustanowienia oraz celu obchodów Europejskiego Dnia Języków, którą przekazały uczennice Zuzanna Graczak i Natalia Imiełowska z klasy VIIIa. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego w klasach starszych zwrócono szczególną uwagę na różnorodność językową Europy. Przypominały o niej wykonane przez uczniów plakaty, które zostały rozwieszone w budynku szkoły. Działania związane z EDJ koordynowały nauczycielki języka angielskiego – Aneta Nowak, Agnieszka Olszewska i Małgorzata Wolecka oraz nauczycielki języka niemieckiego – Dorota Skóra i Bożena Loranty.
Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych brali udział w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego, które odbyły się 19 września 2019 roku. Młodzież wybierała swoich przedstawicieli spośród 7 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali członkowie Komisji Wyborczej – Maja Kosmala, Oliwia Mularska i Agata Pastuszko z kl. VIIIa. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Patrycja Chojnacka kl. VIIIb – przewodnicząca, Kacper Skit kl. VIIb – zastępca, Gabriela Piwnik kl. VIIa – sekretarz, Nadia Fudalej. kl. VIa – sekretarz.
Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!
16 września 2019r. w Kunowie odbyło się oficjalne oddanie do użytku Miasteczka Ruchu Drogowego, które powstało przy Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego”.
W uroczystości uczestniczyli: Andrzej Bętkowski- Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Magdalena Zieleń-radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, parlamentarzyści: Andrzej Kryj- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jarosław Rusiecki- senator Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Łodej –Burmistrz Miasta i Gminy Kunów, Aneta Szloser-Tyczyńska –Sekretarz Gminy Kunów. Piotr Bek- przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, radni Rady Miejskiej, Aleksandra Bernaciak- kierownik Referatu Oświa i Spraw Społecznych, Wiesław Gruszka-kierownik oddziału zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Kielcach, Czesław Dawid-Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Michał Piechota - inspektor ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, Jerzy Brożyna-dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oddział w Ostrowcu Św., ksiądz Robert Utnik, dyrektorzy placówek oświatowych oraz przedstawiciele jednostek samorządowych z Gminy Kunów, reprezentanci Rady Rodziców, Łukasz Kołodziejczyk- podkomendant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św., Mariusz Wiączek- komendant Policji w Kunowie oraz lokalne media. Gospodarzami imprezy były: dyrektor szkoły Dorota Opara oraz wicedyrektorzy –Małgorzata Kowalska i Iwona Pomykała.
Uroczystość uatrakcyjniło wystąpienie uczniów, którzy przygotowali część artystyczną i krótki pokaz umiejętności jazdy na rowerze. Na zakończenie policjanci przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zaprezentowali pokaz kierowania ruchem na skrzyżowaniu. Wręczyli również uczniom opaski odblaskowe.
Miasteczko wyposażone jest w skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ronda, pionowe znaki drogowe oraz zdalnie sterowany sygnalizator świetlny. Obiekt będzie służył do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową. Jest to cenna inicjatywa, która pozwoli uczniom na doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze. Ułatwi poznawanie przepisów ruchu drogowego, a tym samym umożliwi prawidłowe korzystanie z dróg publicznych.
15.09.2019 r. 33 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie i 12 uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Janiku wzięło udział w nietypowej lekcji wychowania fizycznego na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Organizatorem tego wyjazdu był Prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego pan Robert Janus, który zafundował uczniom bezpłatny przejazd oraz udział w imprezie.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych turniejach i zabawach w zakresie tenisa stołowego, zdobywając atrakcyjne nagrody. Opiekunami wyjazdu byli: pani wicedyrektor PSP im. A. H. „Szarego” w Kunowie - Małgorzata Kowalska oraz nauczyciele wychowania fizycznego: Jolanta Gutwin, Maciej Dziedzic, Marek Pomykała i Tomasz Banasik, którzy wyrażają wdzięczność panu Lechowi Łodejowi - Burmistrzowi Miasta i Gminy Kunów i pani Dorocie Oparze - dyrektorowi PSP im. A. H. „Szarego” w Kunowie za wsparcie tej ważnej inicjatywy i dbanie o rozwój kultury fizycznej wśród lokalnej społeczności uczniowskiej.
W piątek 8 września uczniowie klas IV-VIII PSP im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie wzięli udział w ósmej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.
Na lekcjach języka polskiego oraz na długiej przerwie razem z nauczycielami czytali utwory zaproponowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ze zbioru Nowele polskie. Były to fragmenty tekstów: Dobra pani E. Orzeszkowej, Dym M. Konopnickiej, Katarynka B. Prusa, Mój Ojciec wstępuje do strażaków B. Schulza, Orka W. S. Reymonta, Rozdziobią nas kruki, wrony… S. Żeromskiego, Sachem H. Sienkiewicza, Sawa H. Rzewuskiego.
Utwory te zajmują ważną pozycję w literaturze narodowej. Propagują polskość oraz uniwersalne wartości, które mimo upływu lat nie straciły na swej aktualności. Jak czytamy w liście Pana Prezydenta: „Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć naszej historii”.
Akcję zorganizowały nauczycielki języka polskiego - Anna Kiljańska-Myszkowska, Barbara Loranty, Jolanta Sternik, które wraz z wicedyrektor Małgorzatą Kowalską podziękowały młodzieży za aktywną postawę i zaangażowanie, wyrażając jednocześnie nadzieję, że młodzi ludzie sięgną po kolejne polskie nowele.
Powered by aSc EduPage