Zebrania z rodzicami odbędą się:
- 26 listopada 2019 roku o godzinie 16.30 dla rodziców uczniów klas I-V w budynku przy ul. Szkolnej 1;
- 27 listopada 2019 roku o godzinie 16.00 dla rodziców uczniów klas VI-VIII w budynku przy ul. Fabrycznej 1.
Zebrania z rodzicami odbędą się:
W dniu 8 listopada 2019 roku uczniowie klasy IIa Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” wybrali się na warsztaty - niespodziankę do Renowatorii w Janiku. Właściciele przywitali nas bardzo ciepło, jako pierwszą zorganizowaną grupę szkolną w tym miejscu. Zajęcia z upcyklingu okazały się wspaniałą niespodzianką! Surowce wtórne - śmieci dostały drugie życie. A były to: zdemontowana boazeria, kawałek drewnianego karnisza i przeróżne figurki zabawki zwierząt. Z tych wydawać by się mogło niepotrzebnych rzeczy uczniowie pod kierunkiem p. Ani i Kamila Pszonaków wykonali fantastyczne wieszaki. Na zakończenie warsztatów było ognisko z pysznymi kiełbaskami.
Opiekę nad uczniami w tym dniu sprawowały Iwona Pomykała i Bożena Wijata.
16 listopada 2019 roku uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w XXXVIII Złazie Jesiennym Szlakiem Majora „Ponurego” – Kamień Michniowski 2019. W czasie złazu zwiedzili Zagrodę Czernikiewiczów w Bodzentynie. Zagroda jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą znaną z terenów Kielecczyzny. Młodzież zobaczyła wnętrza zamieszkałe przez średniozamożną, wielopokoleniową rodzinę rolnika i poznała historię tej zagrody. Następnie wspólnie z innymi uczestnikami wyprawy uczniowie przeszli 10-kilometrową trasę: Kapliczka Św. Barbary – Kamień Michniowski – Michniów – Berezów. Wędrując leśnymi drogami zwiedzali obiekty dziedzictwa kulturowego. W rezerwacie przyrody „Kamień Michniowski” widzieli jaskinię, w której przed laty ukrywali się powstańcy styczniowi, a w czasie II wojny światowej Żydzi. Na wiosnę 1943 roku okolice jaskini były przez pewien czas bazą partyzantów ze zgrupowania AK dowodzonego przez Jana Piwnika „Ponurego” i od jego pseudonimu nazywana jest „Jaskinią Ponurego”. W Michniowie oddali cześć i zapalili znicze na zbiorowej mogile, która upamiętnia zamordowanych w czasie pacyfikacji w 1943r. mieszkańców miasta. Na zakończenie rajdu wzięli udział we wspólnym ognisku oraz konkursach. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Małgorzata Kowalska, Donata Ożdżyńska, Teresa Rokoszna i Janusz Sternik.
,,Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
W ramach akcji 13 listopada 2019r. w szkole gościli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. Podczas spotkania, które prowadził kapitan Andrzej Pietrzykowski, uczniowie poznali najczęstsze przyczyny powstawania pożarów. Dowiedzieli się również, jak wezwać straż pożarną, jak należy zachować się w czasie pożaru, czym gasić ogień i jak bezpiecznie ewakuować się z płonącego budynku. Strażacy zaprezentowali czujki dymu i czadu oraz ubiór strażaka w czasie akcji, kiedy jest zadymienie i obecność trujących gazów. Uczniowie otrzymali również materiały edukacyjne.
Główne przekazy tegorocznej kampanii
Kiedy myślę Ojczyzna…
W dn. 8 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna – na czele z p. dyrektor Dorotą Oparą oraz zaproszonymi gośćmi – p. burmistrzem Lechem Łodejem i p. Marią Pająk – przedstawicielką Rady Gminy w Kunowie - spotkała się w budynku szkoły na ul. Fabrycznej.
Zebranych przywitała p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska, która w krótkich słowach nawiązała do odległych wydarzeń oraz postaw Polaków, które zadecydowały, że po 123 latach niewoli w roku 1918 znowu jako państwo pojawiliśmy się na mapie Europy. Następnie wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie z klas VI – VIII przygotowali widowisko słowno - muzyczne pt. Kiedy myślę Ojczyzna … Wykorzystali w nim nie tylko tematyczne piosenki i poetyckie słowa o miłości i poświęceniu dla Ojczyzny, ale także materiały multimedialne, dzięki czemu mogliśmy oglądać piękne polskie krajobrazy oraz migawki z dramatycznej historii naszego kraju.
Dopełnieniem patriotycznych treści była biało-czerwona dekoracja z elementami składającymi się na symbolikę polskości, m.in. chleb, maki w glinianym wazonie, portret Chopina, egzemplarz Pana Tadeusza, figurka bociana, koszulka i szalik kibica, ludowa chustka i regionalna zapaska oraz wiklinowy kosz z jabłkami.
Na scenie znalazły się również, umieszczone na sztalugach, reprodukcje obrazów przedstawiających m.in. sceny z powstańczych bitew, a także tablice upamiętniające ważne dla naszego narodu wydarzenia i bohaterów, którzy w nich uczestniczyli. W czasie spektaklu uczniowie składali w tym miejscu białe i czerwone róże, a na środku sceny ułożyli krzyż z zapalonych zniczy, aby oddać hołd Bohaterom walk o wolną Polskę.
Piękny występ chóru i recytatorów - wzruszające teksty, dźwięki patriotycznych piosenek, obrazy, ruch sceniczny, kwiaty i zapalone świece wpłynęły na podniosły nastrój spotkania, które niejednemu wycisnęło łezkę w oku i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
Widowisko, które było żywą lekcją patriotyzmu, zostało przygotowane przez nauczycielki języka polskiego –p. Annę Kiljańską-Myszkowską, p. Barbarę Loranty, p. Jolantę Sternik – oraz nauczycielkę muzyki p.Annę Łukawską-Wielguszewską. Dekorację wykonała nauczycielka plastyki p. Iwona Buczkowska.
Innowacja pedagogiczna to nowatorskie działania, które służą podniesieniu jakości edukacji. W bieżącym roku szkolnym w placówce wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań. W klasie Ia w ramach zajęć rozwijających aktywność i kreatywność uczniów realizowana jest innowacja „CZYTANIE JEST COOL- Moje Ja w krainie bajek i baśni” opracowana przez p. Wiolettę Ćwik. Przedsięwzięcie będzie wdrażane przez trzy lata, a jego głównym celem jest ułatwienie uczniom nauki poprzez czytanie, kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów poprzez utożsamianie się z bohaterami książek, pokonywanie trudności, w tym radzenie sobie z agresją , przemocą i nieśmiałością oraz rozwijanie wrażliwości i wyobraźni.
W klasie Ib w ramach edukacji wczesnoszkolnej wprowadzana jest innowacja „Klucz do kodowania”, której autorkami są panie: Urszula Radomska i Anna Jachimczyk. Założeniem przedsięwzięcia jest rozwijanie u wychowanków kompetencji, takich jak logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Do realizacji zajęć wykorzystywane są narzędzia do kodowania offline tj. maty do kodowania,kolorowe kubeczki, krążki edukacyjne, roboty edukacyjne, puzzle do Ozobota oraz tablica interaktywna.
Innowacja „Ulica Tuwimkowa- czyli uczeń w świecie wierszy” wdrażana jest w klasie IIb. Jej autorkami są: p. Monika Sasak i p. Maria Wójcik. Celem podjętych działań jest kształtowanie wyobraźni i uczuć dziecka poprzez podsuwanie właściwej literatury dziecięcej, budzenie wrażliwości estetycznej, rozwijanie oraz promowanie talentów, kreatywności i twórczości dziecięcej, integracja uczniów i rodziców oraz aktywizacja ich do wspólnych działań.
Nowością w praktyce szkolnej jest również innowacja pedagogiczno-metodyczna „Ocenianie kształtujące jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych wspomagających umiejętność uczenia się i nauczania” prowadzona przez panie: Iwonę Pomykałę i Monikę Szwagierczak. Cele wspomnianej innowacji to: inspirowanie nauczycieli do podejmowania działań służących rozwijaniu kompetencji kluczowych oraz analizowanie efektów działalności dydaktycznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształcenie kompetencji w zakresie uczenia się.
W październiku odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Mowy Ojczystej pod hasłem „Nazywam się… Jan Paweł II”. Było ono poświęcone wielkiemu Papieżowi–Polakowi w 41. rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową.
Uczniowie klas ósmych, wcieliwszy się w postać Jana Pawła II, snuli narrację o dzieciństwie, rodzinie, polskości, posłudze kapłańskiej i biskupiej oraz papieskiej. Opowiedzieli o nadzwyczajnych i tych zwykłych zajęciach papieża, o jego relacjach z drugim człowiekiem, o podróżach na krańce świata oraz o tym, jak wprowadzał Kościół w Trzecie Tysiąclecie. Dużo miejsca poświęcili na pokazanie bycia z młodymi i dla młodych.
Podstawą oprawy literackiej spotkania stała się książka Jana Góry i Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej Nazywam się … Jan Paweł II. Ciekawe opowieści wzbogacone zostały o utwory muzyczne, sławiące postać Papieża-Polaka, oraz o prezentację multimedialną, przygotowaną przez Patrycję Chojnacką.
Zebrani w sali audiowizualnej uczniowie z dużą uwagą i skupieniem wysłuchali opowieści o najlepszym Ojcu, który przez 27 lat pontyfikatu dźwigał na swych barkach ciężar historii i sam pisał jej nowy ważny rozdział. Służył sprawie pojednania między religiami i narodami. Był bezkompromisowym obrońcą ludzkiej godności oraz pokoju na całym świecie. Niósł nadzieję prześladowanym i zniewolonym. Pochylał się nad każdym człowiekiem.
Na zakończenie spotkania młodzież wsłuchała się raz jeszcze w słowa Jana Pawła II. Uczniowie przytaczali wypowiedzi Ojca Świętego, tłumaczyli ich przesłanie. Wybierali te, którymi młodzi ludzie będą się w życiu kierować.
5 listopada 2019r. nauczyciel bibliotekarz i wychowawcy klas I zaprosili uczniów klas I-IV na "Paradę postaci z bajek" z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Uroczystość była połączona z pasowaniem pierwszoklasistów na czytelnika. Uczniowie klas I wcielili się w bajkowe postacie oraz odgadywali zagadki związane ze znanymi bajkami. Złożyli też uroczystą przysięgę i zostali pasowani na czytelnika przez wicedyrektor Iwonę Pomykałę. Dyrektor Dorota Opara wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy czytelnika. Wszyscy uczestnicy dobrze bawili się rozpoznając bohaterów znanych sobie książek i filmów. Impreza była kolejnym działaniem podjętym w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa", do którego przystąpiła szkoła.
Rodzice i Uczniowie
klas I – V.
Od dnia 4 listopada br. zmienia się czas rozpoczynania zajęć:
0. 725 - 810
1. 815 - 900
2. 905 - 950
3. 955 - 1040
4. 1055 – 1140
5. 1155 – 1240
6. 1245 – 1330
7. 1335 – 1420
8. 1425 - 1510
Szkolna biblioteka to miejsce często odwiedzane przez uczniów, gdzie można nie tylko wypożyczyć lekturę czy interesującą nas książkę, ale także pożytecznie i przyjemnie spędzić śródlekcyjną przerwę. Czasem szczególnym jest październik, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku biblioteka zaproponowała uczniom wiele atrakcji:
Tradycyjnie z okazji święta biblioteki ogłoszono wiele konkursów:
Uczniów zainteresowały szczególnie dwa ostatnie konkursy. Wzięły w nich udział ogółem 24 osoby. W Konkursie Pięknego Czytania zwyciężyła Izabela Rokoszna, a najładniejsze zakładki do książek wykonały siostry Iza i Asia Klimkowskie.
Podsumowanie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w budynku na ul. Fabrycznej odbyło się 14 listopada. Zebranym w bibliotece uczniom, którzy uczestniczyli w różnych bibliotecznych przedsięwzięciach, wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz organizatorki – Barbara Loranty i Jolanta Sternik wręczyły pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki ufundowane przez bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w dn. 22 października odbył się Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas VI-VIII.
Konkurs przebiegał pod hasłem Książki na jesienne wieczory. Każdy z uczestników z księgozbioru biblioteki wybrał interesujący go utwór epicki i przygotował do zaprezentowania jego fragment. Ocenie podlegał sposób czytania, intonacja, własna interpretacja i ogólny wyraz artystyczny.
Wydarzeniu, choć miało ono formę konkursu, przyświecał jeszcze jeden cel – prezentowane fragmenty miały zachęcić innych uczniów do sięgnięcia po książkowe nowości ze szkolnej biblioteki.
Zwycięzcą Konkursu Pięknego Czytania została Izabela Rokoszna
z kl. VIa. Wyróżnienia uzyskali: Karolina Szymczyk z kl. VIIa, Gabrysia Jelonek
z kl. VIc, Natalia Imiełowska z kl. VIIIa, Gabriel Farys i Paweł Kucharski
z kl. VIIIb. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody.
28.10.2019 r. dzieci ze świetlicy szkolnej pod opieką Pani wicedyrektor Iwony Pomykały oraz Pań: Małgorzaty Jelonek i Moniki Szwagierczak uczestniczyły w akcji porządkowania grobów. Sprzątaliśmy mogiły żołnierzy i zapaliliśmy symboliczne znicze.
Akcje takie przeprowadzane są w naszej szkole od wielu lat. Dzięki nim dzieci poznają historię regionu i uczą się szacunku dla tradycji. W tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do akcji MEN „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.
Już jaskółki odleciały
i skowronki.
Jesień w drogę
je wysłała
w ślad za słońcem.
Tymi strofami poety A. Nosalskiego rozpczęliśmy przegląd recytatorski dla klas piątych zorganizowany w ramach projektów klasowych powiązanych z działaniami "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Słowami poezji uczestnicy powitali piękną polską złotą jesień. Czternastu recytatorów, różny dobór repertuaru i ciekawe interpretacje sprawiły, że trudno było wybrać najlepsze wykonania. Obecni na przeglądzie dyrektor Dorota Opara, wicedyrektor Iwona Pomykała i nauczyciele postanowili wyróżnić nagrodami - ekologicznymi torbami i piórnikami z hasłami promującymi czytanie - pięciu uczniów: Amelię Kucharską z kl. Va; Natalię Krześniak, Oliwię Kędziorę i Maję Ożdżyńską z kl. Vb; Maję Mstowską i Jana Lubienieckiego z kl. Vc. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Projekt koordynowali nauczyciele z Koła Kultury Języka i biblioteka szkolna z ul. Szkolnej.
24 października 2019r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej budynku przy ul. Szkolnej 1 odbędzie się spotkanie dyrektora szkoły z rodzicami uczniów korzystających ze stołówki szkolnej. Spotkanie dotyczy żywienia uczniów.
22 października 2019 r. w budynku przy ul. Fabrycznej odbył się sejmik uczniowski klas starszych. Wzięli w nim udział przedstawiciele szóstoklasistów, siódmoklasistów i ósmoklasistów. Gościem społeczności uczniowskiej była pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz pani pedagog Jolanta Salwa. Zapoznały one młodzież z dokumentami regulującymi pracę szkoły oraz omówiły bieżące sprawy społeczności szkolnej. Podczas spotkania został przedstawiony plan pracy Samorządu Uczniowskiego. Wyłoniony w tegorocznych wyborach Zarząd SU otrzymał gratulacje od wszystkich uczestników sejmiku. Opiekę nad Samorządem Uczniowskim klas starszych sprawują pani Anna Łukawska-Wielguszewska, pani Dorota Skóra i pani Jolanta Sternik.
16 października 2019r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Łodzi. Odwiedzili największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1. To nowoczesna placówka powstała we wnętrzach zabytkowej Elektrowni Łódzkiej. Dzięki zachowaniu części historycznych instalacji i urządzeń oraz połączeniu ich z nowoczesnymi formami prezentacji , centrum oferuje zdobywanie wiedzy w oryginalny sposób. Uczniowie mieli możliwość poprzez symulatory, pokazy, wystawy i gry poznać zawiły świat nauki i techniki. Zwiedzali wystawy według ścieżek tematycznych: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, „Mikroświat – Makroświat”. Zagrali również w grę, podczas której przejmowali kontrolę nad dostawą energii elektrycznej i samodzielnie kierowali elektrownią. Kolejnym punktem wycieczki był pokaz w Planetarium EC1 – „Na skrzydłach marzeń”. W niesamowitej kopule z ekranem sferycznym uczestnicy wycieczki poznali historię lotnictwa unosząc się tysiące kilometrów nad ziemią. Dodatkową atrakcją pobytu w planetarium była także podróż na Marsa. Wyjazd do Centrum Nauki i Techniki był doskonałą okazją, by pokazać jak można bawić się nauką i stosować zdobytą wiedzę w praktyce. To wydarzenie wpisało się w szkolne obchody Jubileuszowego Roku Matematyki. Organizatorami wyjazdu były wychowawczynie klas siódmych: Donata Ożdzyńska i Teresa Rokoszna oraz Renata Gołemska – współprowadząca szkolny klub przedmiotów ścisłych „Pryzmat”.
17 październka 2019r. uczniowie klas piątych naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Celem egzaminu było popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, popularyzowanie roweru jako środka transportu a także rekreacji i sportu. Egzamin składał się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej - i po raz pierwszy odbył się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, które od września służy uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy "Szarego" w Kunowie.
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali zaproszeni policjanci: aspirant Kamil Żuchowski, sierżant sztabowy Krzysztof Lepiarz oraz nauczyciel techniki Iwona Buczkowska.
Gratulujemy uczniom, którym udało się w tym dniu zdobyć upragnioną kartę rowerową.
16 października 2019r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest ,,Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Cel tej inicjatywy to rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze. Bardzo ważnym czynnikiem w udzielaniu pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca, jest posiadanie wiedzy na ten temat oraz pokonanie własnego strachu
Już po raz szósty nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Mogliśmy pokazać efekty Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonego pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na 5 fantomach 42 uczniów z klas: Vb i IIIb wzięło udział w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Obserwatorami byli uczniowie klasy IIa, którzy po zakończeniu Wydarzenia spróbowali swoich sił prowadząc resuscytację na fantomach. Zmagania uczniów i nauczycieli wspierała wicedyrektor Iwona Pomykała.
Opiekunami Klubu Młodego Ratownika działającego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy ,,Szarego" w Kunowie są: Bożena Wijata, Alina Kopacz-Mrozowska, Katarzyna Pająk i Marek Czuba.
Link do filmu z Wydarzenia na kanale YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=DZGD4GUBIR4
... i "Minuty czytania" z klasą IIa w bibliotece szkolnej.
Biblioteka szkolna przy ul. Szkolnej ZAPRASZA!
Powered by aSc EduPage