Ostatnie chwile z gimnazjalistami
W dn. 18 czerwca 2019r. w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie na ul. Fabrycznej 1 odbyło się pożegnanie ostatniego rocznika gimnazjalistów.
Dla uczniów, nauczycieli i pracowników byłego Gimnazjum w Kunowie to dzień szczególny, gdyż zamyka 20-letnią historię szkoły, toteż na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnych władz – pana burmistrza Lecha Łodeja oraz pań odpowiedzialnych za gminną oświatę – Barbary Domagały – przewodniczącej Komisji Oświaty i Aleksandry Bernaciak - kierownika referatu oświaty i spraw społecznych. Wśród zaproszonych gości, oprócz pracowników szkoły podstawowej, znaleźli się ci, którzy w przeszłości i w ostatnim czasie związani byli z Gimnazjum, m.in. wieloletnia dyrektor pani Maria Pająk.
Uroczystości zakończenia nauki klas gimnazjalnych przewodziła pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska. Po powitaniu gości głos zabrała dyrektor PSP im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie pani Dorota Opara, która podsumowała sukcesy absolwentów i przedstawiła wyniki egzaminu gimnazjalnego.
Następnie wręczono Nagrodę Burmistrza, którą za wysokie wyniki w nauce oraz wzorową postawę ucznia otrzymała w tym roku uczennica kl. IIIa Julia Raban. Wychowawcy klas trzecich – pani Barbara Loranty, pan Janusz Sternik i pani Małgorzata Wolecka, wspólnie z przedstawicielami gości wręczyli nagrody książkowe pozostałym wyróżnionym uczniom. Z klasy IIIa byli to: Oliwia Skrzatek, Oliwia Walkiewicz, Ewelina Banasik, Wiktoria Cieślik, Weronika Kowalska i Mariusz Grudzień. Z kl. IIIb nagrody otrzymali: Julia Różalska, Wiktoria Pastuszko, Klaudia Formela i Martyna Szwagierczak, a z kl. IIIc – Weronika Kończak, Dawid Bugajski, Wojciech Stolarczyk i Aleksander Ulik. Nagroda w postaci wiolinki powędrowała do szkolnej artystki Wiktorii Sałatowskiej. Za wzorową pracę w Samorządzie Uczniowskim wyróżniono Julię Raban i Weronikę Kończak, a Czytelnikiem Roku został Dawid Bugajski.
Ważnym punktem uroczystości były podziękowania dla rodziców szczególnie zaangażowanych w życie szkoły, którzy z rąk pana burmistrza otrzymali listy gratulacyjne.
Rodzice również skierowali piękne słowa do dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły, wyrażając wdzięczność za dar nauki, opiekę i wychowywanie ich dzieci, a uczniowie wręczyli wszystkim kwiaty.
Na zakończenie głos oddano młodzieży. W swoim programie artystycznym uczniowie, dziękując za lata szkolnej nauki, nawiązali do gimnazjalnej rzeczywistości i roli nauczyciela we współczesnej szkole, a także tego, czego nauczyli się w gimnazjum. Pokazali, że potrafią być dowcipni, a jednocześnie dojrzali i mądrzy.
Nawiązując do przewodniego hasła uroczystości, którym były słowa ks. Jana Twardowskiego – „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, dopiero wszystko się zaczyna”, wicedyrektor Małgorzata Kowalska podziękowała wszystkim, którzy tworzyli gimnazjalną historię, podkreślając, że z pewnością na zawsze pozostanie ona w pamięci uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Zamykając jeden rozdział, stajemy przed nowymi wyzwaniami, bo równie ważne jak wspomnienia są dni, których jeszcze nie znamy… .
Na pamiątkę tej pięknej i wyjątkowej uroczystości zaproszeni goście otrzymali pisemne podziękowania, przygotowane przez wychowawców klas trzecich, a pracownicy Gimnazjum w Kunowie dodatkowo płyty z prezentacją „Gimnazjum – nasza wspólna historia”. Uczniowie klas trzecich natomiast od swoich wychowawców dostali dyplomy z tekstem „Desideraty”, której fragmenty stanowiły część pięknej dekoracji, zaprojektowanej przez panią Iwonę Buczkowską, a wykonanej z pomocą pani Moniki Szwagierczak oraz wychowawców wszystkich tegorocznych absolwentów.
Zakończenie roku szkolnego
W środę 19 czerwca 2019r. o godzinie 9.00 uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie ostatni raz przed przerwą wakacyjną usłyszeli szkolny dzwonek. W budynku przy ul. Szkolnej zebrali się uczniowie klas I-V, ich rodzice i nauczyciele. Dyrektor szkoły Dorota Opara przypomniała najważniejsze wydarzenia mijającego roku szkolnego. Następnie oddała głos burmistrzowi Lechowi Łodejowi, który życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji oraz wręczył nagrodę burmistrza uczennicy klasy Va Julii Tuźnik. Wyróżnił również Nicolę Machowską z klasy IVa za aktywną zbiórkę baterii. Wicedyrektor Iwona Pomykała przedstawiła nazwiska uczniów, którzy wyróżnili się wynikami w nauce. Następnie wychowawcy wręczyli swoim wychowankom świedectwa szkolne.
BEZPIECZNE WAKACJE: SPOTKANIE Z POLICJANTEM W PSP im. A. HEDY ,,SZAREGO” W KUNOWIE
17 czerwca 2018r., na zaproszenie pedagoga szkolnego Marka Czuby, dzielnicowy aspirant Kamil Żuchowski z posterunku Policji w Kunowie przeprowadził prelekcje dla uczniów klas I, II, III, IV i V. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w okresie zbliżających się wakacji. Policjant szczególną uwagę zwrócił na zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, w domu i gospodarstwie rolnym. Omówił bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także przestrzegł przed kontaktami z obcymi osobami. Dzieci obejrzały animowany filmik o zachowaniu się nad wodą. Zostaył też zapoznane z akcją informacyjno-edukacyjną Policji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, której głównym celem jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych. Na zakończenie spotkania funkcjonariusz odpowiadał na pytania dzieci.
Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem dla PSP im. Antoniego Hedy ,,Szarego” w Kunowie
12 czerwca 2019r. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie programu ,,Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Cel główny programu to kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów w oparciu o zasady prewencji nowotworów, zwiększenie zakresu wiedzy uczniów na temat roli stylu życia w profilaktyce nowotworów złośliwych, motywowanie do prowadzenia zdrowego stylu życia.
Koordynatorem programu i osobą odpowiedzialną za realizację zadań prozdrowotnych był pedagog szkolny Marek Czuba. W bieżącym roku szkolnym wśród uczniów przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu prewencji nowotworów w oparciu o scenariusz przygotowany przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli pt. „Znajdź swój styl – zdrowo żyj”. Zajęcia wzbogacone były prezentacją multimedialną ,,Zdrowo żyjesz – wygrywasz” oraz materiałami zawartymi w broszurze ,,12 sposobów na zdrowie”. Uczniowie zostali zapoznani z zaleceniami Kodeksu Walki z Rakiem. Porady i wskazówki przekazane przez pedagoga uświadomiły dzieciom, że wiele zależy od nich samych. Stan zdrowia każdego człowieka jest rezultatem jego wyborów i stylu życia w jego rodzinie. Dzięki zajęciom uczniowie zrozumieli, że zapobieganie nowotworom nie ogranicza się tylko do życia bez nałogów. Zdrowy styl życia to również właściwe odżywianie się, aktywność fizyczna, unikanie stresu, hartowanie organizmu oraz higiena osobista i otoczenia. Edukacją onkologiczną zostali objęci nie tylko uczniowie, ale również rodzice. Treści prozdrowotne przekazano na spotkaniu z rodzicami, a także umieszczano na gazetkach okolicznościowych. Szczególną uwagę zwrócono na następujące aspekty: zdrowy styl życia, unikanie uzależnień, otyłości i ekspozycji na słońce oraz substancji rakotwórczych. Należy dodać, iż nasza szkoła podejmuje również wiele innych działań profilaktycznych. Pragniemy uświadomić uczniom, iż „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Osoba zdrowa to przede wszystkim osoba szczęśliwa, czerpiąca z życia wiele radości, mająca w sobie wiele pozytywnej energii. Doskonale wiemy, że lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Warto podkreślić, że program walki z rakiem jest realizowany w naszej szkole od sześciu lat.
UWAGA ósmoklasiści i gimnazjaliści!!!!
ZMIANY DOTYCZĄCE TERMINÓW REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I PONADPODSTAWOWYCH
W związku ze zmianą zarządzeń Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty dotyczących rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych związanych ze zmianą terminu zakończenia zajęć w roku szkolnym 2018/19 inny jest termin dostarczenia do szkoły świadectwa ukończenia gimnazjum/ szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Dokumenty te należy dostarczyć od 19 do 25 czerwca.
Proszę o przestrzeganie tego terminu. Niedostarczenie dokumentów wiąże się z brakiem możliwości przyjęcia się ucznia do szkoły.
KOMUNIKAT
W związku z falą upałów
w dniach od 12 do 18 czerwca 2019r.
lekcje zostają skrócone o 15 minut
i będą się kończyły o godz. 11.30.
Odwozy uczniów będą się odbywały 2 godziny wcześniej.
W świetlicy szkolnej pozostają tylko
uczniowie dojeżdżający
i dzieci rodziców pracujących.
Uczniowie PSP w Kunowie upowszechniają wiedzę na temat OZE(Odnawialne Źródła Energii)!
Uczennice klasy ósmej zakwalifikowały się do II etapu ogólnopolskiego konkursu „Postaw na Słońce”, którego celem jest poszerzenie wiedzy o fotowoltaice, czyli technologii przetwarzania energii słonecznej na elektryczną.
Zespół „Napromieniowani”, bo taką nazwę nosi pięcioosobowa grupa, z młodzieńczą ciekawością świata przystąpił do realizacji zadań konkursowych. Dziewczęta zaczęły od własnego, szkolnego podwórka. Postanowiły „rozszyfrować” do czego służą urządzenia zainstalowane na szkolnym placu. Swoje obserwacje skonfrontowały z włodarzem naszego miasta p. burmistrzem Lechem Łodejem oraz p. Dorotą Oparą – dyrektorem szkoły. Państwo udzielili wywiadu, który "Napromieniowani" umieszczą w krótkim filmie konkursowym. Będzie on dostępny już po 15 czerwca na Fb. Tam znajdziecie szczegóły tej rozmowy.
Znamy wyniki naboru w ramach Rządowego Programu "KLUB"-edycja 2019!
Rządowy Program „KLUB” – edycja 2019 rozstrzygnięta!
Uczniowski Klub Sportowy przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „ Szarego” w Kunowie złożył wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki i otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł na zakup strojów sportowo – treningowych i sprzętu sportowego oraz dla szkoleniowców na szkolenie uczniów, którzy będą mogli rozwijać swoje zdolności i zainteresowania grą w piłkę ręczną.
„– Sport powszechny to fundament spójnej piramidy szkoleniowej. Dlatego tak ważne są inicjatywy ukierunkowane na aktywizację dzieci i młodzieży, takie jak Rządowy Program KLUB, dzięki któremu tysiące podmiotów w Polsce otrzymuje bezpośrednie wsparcie finansowe.
Rządowy Program „KLUB” to innowacyjny model bezpośredniego wsparcia małych i średnich klubów, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Beneficjentami Programu są dzieci i młodzież do 18. roku życia”.
Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli uczestniczyć w Programie „ KLUB” i rozwijać talenty naszych dzieci i młodzieży.
Sejmik uczniowski pod hasłem „Bezpieczeństwo uczniów. Walka z uzależnieniami”
6 czerwca 2019 r. odbył się sejmik uczniowski pod hasłem „Bezpieczeństwo uczniów. Walka z uzależnieniami”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele klas szóstych, siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjalnych.
Zarząd Samorządu Uczniowskiego przedstawił Procedury Interwencyjne w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. Pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska omówiła kwestie bezpieczeństwa uczniów oraz sprawy związane z bieżącym funkcjonowaniem szkoły. Pani pedagog Jolanta Salwa przekazała młodzieży informacje na temat odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa.
Następnie uczniowie pracowali w grupach. Wykonywali plakat – Bezpieczna szkoła. Podczas rozmów przy powstawaniu plakatów dyskutowano na temat zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w szkole. Omówione zostały gazetki profilaktyczne związane z walką z uzależnieniami przygotowane przez poszczególne klasy.
W trakcie sejmiku podsumowano też działalność SU w II półroczu roku szkolnego 2018/2019.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Anna Łukawska-Wielguszewska i p. Dorota Skóra podziękowały młodzieży za pracę, a w szczególności Zarządowi – Julii Raban, Weronice Kończak i Patrycji Chojnackiej oraz życzyły wszystkim dobrego zakończenia roku szkolnego i udanych wakacji.
Zwyciężczynie Kreatora Przedsiębiorczości na Słowacji!
W dniach od 27 maja do 1 czerwca 2019 r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Preszowa na Słowacji dla zwycięzców konkursu w ramach projektu Kreator Przedsiębiorczości. Wzięło w niej udział pięć uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. Były to: Ewelina Banasik, Wiktoria Cieślik, Weronika Kowalska, Julia Raban i Oliwia Walkiewicz. Opiekę sprawowała koordynator projektu Bożena Wijata.
Uczestniczki wyjazdu pod okiem przewodników zwiedziły piękne miasta Preszów i Koszyce. Miały również okazję zobaczyć Kopalnię Opalu, Jaskinię „Zła Dziura”, a także podziwiać piękno przyrody w Kanionie na terenie rezerwatu „Kamienna Baba”.
Pomimo tylu atrakcji nie zabrakło czasu wolnego, który dziewczyny wykorzystały na grę w kręgle i wodne szaleństwo w Aquaparku. Miały też okazję zmierzyć się w grze strategicznej „Most na rzece Zulu”, która ujawniła ich ambicje, talenty przywódcze i umiejętności biznesowe.
Szczególne podziękowania składamy na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Kunów – Lecha Łodeja i prezesa Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” w Bałtowie - Jarosława Kuby za zainteresowanie projektem oraz Małgorzacie Kowalskiej - wicedyrektor naszej szkoły. Wdzięczne jesteśmy również tym wszystkim, którzy chociażby w najmniejszym stopniu przyczynili się do naszego sukcesu.
MISTRZOWIE OSZCZĘDZANIA
W naszej szkole od wielu lat działa Szkolna Kasa Oszczędności pod patronatem banku PKO BP. Obecnie uczniowie gromadzą swoje oszczędności na indywidualnych kontach bankowych. W roku szkolnym 2018/2019 tytuł "Mistrza Oszczędzania" zdobyli uczniowie:
1. Jakub Sala kl.Vb
2. Krystian Cieślik kl.IVa
3. Miłosz Raczyński kl.IVa
4. Natalia Ziemba kl.IIa
5. Maja Mstowska kl.IVc
6. Adam Czuba kl.Ia
7. Wiktoria Działak kl.IVc
8. Amelia Kucharska kl.IVa
9. Bartłomiej Jarek kl. IVa
10. Kamila Sala kl. Ib
11. Bartosz Jelonek kl.IIa
Podczas szkolnego apelu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez bank PKO BP. Opiekunem SKO jest p. Donata Ożdżyńska.
Konkurs profilaktyczny
W dniu 6 czerwca 2019r. został rozstrzygnięty konkurs profilaktyczny na najciekawszą gazetkę promującą hasło „Narkotyki i dopalacze zabijają” w ramach kampanii edukacyjno-profilaktycznej. Konkurs został zorganizowany w klasach VI – VIII oraz III gimnazjalnych z inicjatywny pedagoga szkolnego pani Jolanty Salwy. Jury w składzie: wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Kowalska i pedagog szkolny pani Jolanta Salwa wybrało najbardziej interesujące prace uczniów. Pierwsze miejsce zajęły klasy: IIIa i VIIIa, drugie miejsce klasa VIb i trzecie miejsce klasa IIIc. Wszystkie gazetki były bardzo ciekawe i kolorowe. W tym dniu odbył się także apel podczas, którego pani pedagog wyróżniła nagrodzone klasy oraz podziękowała wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie za inwencję twórczą i zaangażowanie w pracę, jak również wychowawcom za koordynowanie działań profilaktycznych i bardzo dobrą współpracę.
Nagroda dla Natalii Ziemby
31 maja 2019 roku w powiatowej siedibie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Ostrowcu Św. odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom 9. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje".
Do konkursu zgłoszono aż 173 prace. Zaszczytne 3. miejsce zdobyła uczennica klasy IIa Natalia Ziemba. Natalia otrzymała atrakcyjne nagrody i zpowagą przyjęła gratulacje od organizatorów konkursu na szczeblu powiatowym. Gratulacje.
Koncert profilaktyczny Gabriela Fleszara
„Wolności oddać nie umiem” - to hasło koncertu profilaktycznego, który odbył się 31.05.2019r. w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie. Występu wysłuchali uczniowie naszej szkoły oraz z dwóch szkół z terenu gminy: Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janiku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Nietulisku Dużym wraz z nauczycielami. W imprezie uczestniczyli także przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kunowie: p. Małgorzata Stojek, p. Justyna Dwojak oraz p. Agnieszka Łojek.
Koncert rozpoczęły słowem wstępu p. wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz pedagog szkolny p. Jolanta Salwa. Spotkanie artysta rozpoczął od swojego największego przeboju „Kroplą deszczu”. Utwory, które zaśpiewał wokalista przeplatane były opowieściami z życia na temat uzależnień od papierosów, narkotyków, dopalaczy, alkoholu. Muzyk uświadamiał młodzież na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami. Promował życie wolne od nałogów. Mówił, jak „żyć, aby przeżyć”. Podzielił się z młodzieżą opowieściami o ludziach uzależnionych, których spotkał w swoim życiu. Przestrzegał młodzież przed niewłaściwymi decyzjami i ich konsekwencjami.
Dla uczniów była to doskonała lekcja profilaktyczna, którą poprowadził artysta, muzyk, a nie jak dotychczas wychowawca czy pedagog szkolny.
Koncert został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie składają serdeczne podziękowania dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie za organizację imprezy profilaktycznej i wspieranie szkoły w realizacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego.
Poznajemy Ojcowiznę 2019
W dniach od 24 do 26 maja 2019 r. w Elblągu odbyło się spotkanie laureatów etapu centralnego XXVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” oraz ich opiekunów.
Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica klasy VIIa Klaudia Major, która pod opieką Małgorzaty Kowalskiej napisała pracę pt. „Z pamięci bliskich utkana jest nasza tożsamość, czyli co Urszula Karkocha chciała, abyśmy dowiedzieli się o jej rodzinie”.
Pierwszego dnia uczestnicy centralnego zlotu wzięli udział w pieszej wyprawie po Elblągu, w czasie której mogli poznać i podziwiać zabytki tego miasta. Po południu uczestniczyli w spotkaniu integrującym, na którym promowali swoje „Małe Ojczyzny”.
Kolejnego dnia miała miejsce wycieczka krajoznawcza po Żuławach Elbląskich. Jednym z jej elementów był pobyt w najniżej położonym punkcie w Polsce, znajdującym się w Raczkach Elbląskich. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była uroczysta gala wręczenia nagród laureatom i ich opiekunom w sali konferencyjnej „U św. Ducha” będącej częścią Biblioteki Elbląskiej. Klaudia Major otrzymała szczególne wyróżnienie, czyli „Nagrodę im. Łukasza Wojeckiego”, a jej opiekunka gratulacje i podziękowania za opiekę sprawowaną nad przygotowaniem laureata XXVI edycji konkursu.
Trzeciego dnia uczestnicy centralnego zlotu wzięli udział w wycieczce krajoznawczej po Parku Leśnym Bażantarnia.
Udział w zlocie i tak ważne wyróżnienie dla uczennicy PSP im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie i jej opiekunki to promocja naszej ”Małej Ojczyzny”, jej historii, tradycji i osób z nią związanych.
Wycieczka klas ósmych i siódmych do Poznania, Berlina i Kórnika
W dniach 15 – 17 maja 2019 r. odbyła się wycieczka do Poznania ,Berlina i Kórnika, w której uczestniczyli uczniowie klas ósmych i siódmych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie.
Pierwszego dnia młodzież miała możliwość poznać zabytki i atrakcje stolicy Wielkopolski – Poznania. Zwiedzanie rozpoczął pobyt na placu im. Adama Mickiewicza, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Czerwca 1956. Następnie wszyscy udali się na Stary Rynek, znany przede wszystkim z zabytkowych kamieniczek, pałaców, ratusza z koziołkami, Wagi Miejskiej i pręgierza. Dokładnie o godzinie 1200 uczniowie zobaczyli dwunastokrotnie trykające się koziołki oraz wysłuchali hejnału z wieży zegarowej ratusza. Mogli też zakupić słynne rogale marcińskie. Potem uczniowie zwiedzili kościół farny – Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny oraz Stary Browar. Niesamowitych wrażeń dostarczył pobyt na wyspie Ostrów Tumski, słynącej m.in. z bazyliki archikatedralnej, zwanej często katedrą – jednego z najstarszych kościołów w Polsce. Tu w 966 roku przyjął chrzest Mieszko I, tu również w Złotej Kaplicy znajduje się miejsce pochówku pierwszych Piastów. Po zwiedzeniu katedry młodzież obejrzała film edukacyjny na temat początków państwa polskiego. Ostrów Tumski znany jest również z Mostu Jordana, gdzie zakochani przypinają do barierek kłódki ze swoimi imionami lub inicjałami. Następnie uczniowie udali się do miejsca zakwaterowania w ośrodku „Olimpik Park” w Słubicach. Po obiadokolacji wszyscy wybrali się na spacer po najbliższej okolicy.
Drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Berlina. W stolicy Niemiec zobaczyli znane z lekcji historii: Mur Berliński, Mauermuseum Haus Am Checkpoint Charlie, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Widzieli Reichstag i Bramę Brandenburską. Zwiedzili Katedrę Berlińską. Spacerowali po Potsdamer Platz i Alexanderplatz. Na koniec uczniowie zwiedzili Muzeum Techniki, które wzbogaciło ich wiedzę z zakresu rozwoju techniki i nauk ścisłych.
Trzeci dzień wycieczki przeznaczony został na zwiedzanie atrakcji w miejscowości Kórnik. Najpierw wszyscy udali się do zamku, będącego zabytkową rezydencją historycznych rodów Górków i Działyńskich. W zamku młodzież obejrzała pamiątki historyczne i narodowe z różnych epok, podziwiała przepiękne meble i posadzki oraz obrazy takich mistrzów jak Bacciarelli, Rubens, Grottger i Norbin, wysłuchała legendy o Białej Damie. Po zwiedzeniu wnętrz zamku uczniowie przeszli do znajdującej się nieopodal zamku wozowni. Kolejną atrakcją był spacer po Arboretum Kórnickim, które stanowi jedną z najstarszych i najbogatszych kolekcji roślin drzewiastych z całego świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się grusza wierzbolistna oraz kolekcja przepięknych magnolii.
Uczestnicy oceniają pobyt na wycieczce jako bardzo udany. Młodzież wykazała się dużym zdyscyplinowaniem i wysoką kulturą osobistą. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas ósmych: Alicja Kwapisz i Renata Gołemska, wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz nauczycielka języka niemieckiego Dorota Skóra.
W Kotlinie Kłodzkiej i Pradze
W dniach 21-24 maja 2019 r. klasy trzecie gimnazjalne były na wycieczce edukacyjno-turystyczno-krajoznawczej Kotlina Kłodzka- Praga- Jasna Góra.
W pierwszym dniu uczniowie przebywali w malowniczo położonym Kłodzku. Zwiedzali urokliwe Stare Miasto, Twierdzę Kłodzko- wybudowaną w XVIII wieku przez Prusaków - oraz gotycką Kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Drugi dzień to turystyczne wyzwanie- trasa w labiryncie Błędnych Skał, a później wspinaczka i zdobycie najwyższego szczytu Szczelińca Wielkiego; na zakończenie wyczerpującego dnia wizyta w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin- Patronki Ziemi Kłodzkiej.
Następnego dnia zaplanowano wyprawę do jednego z najpiękniejszych miast Europy- czeskiej Pragi. Wśród zwiedzanych zabytków znalazły się m. in. Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, gotycki Most Karola, Zamek na Hradczanach i Stare Miasto. Praga urzekła naszą młodzież piękną architekturą i klimatem miasta odwiedzanego przez miliony turystów.
Ostatni dzień wycieczki był już bardziej spokojny i refleksyjny. To głównie zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze, chwila modlitwy przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i… szczęśliwy powrót do domu.
XIV Gminny Przegląd Piosenki Anglojęzycznej
10 maja 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie odbył się XIV Gminny Przegląd Piosenki Anglojęzycznej, którego organizatorami byli: Waldemar Mazur, Katarzyna Pająk i Bożena Wijata. Patronat nad imprezą objął burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie.
Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowań nauką języka angielskiego i prezentacja umiejętności wokalno-artystycznych uczestników. Na przegląd przybyli zaproszeni goście: burmistrz Lech Łodej, przewodnicząca komisji oświaty Barbara Domagała, dyrektor MGBP w Kunowie Ewa Gaj, radna Jolanta Ożdżyńska, dyrektor świetlic środowiskowych Katarzyna Orczyk, panie wicedyrektorki Małgorzata Kowalska i Iwona Pomykała.
Uczestnikami przeglądu byli uczniowie ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z gminy Kunów oraz dzieci ze świetlicy śrdowiskowej z Kunowa i Kolonii Inwalidzkiej.
Do jury zaproszono: p. Ewę Goworowską, p. Elżbietę Łukawską oraz p. Agnieszkę Olszewską.
W kategorii kl.VII- gimnazjum pierwsze miejsce i Grand Prix otrzymała Wiktoria Sałatowska z klas gimnazjalnych w Kunowie oraz pierwsze miejsce ex aequo: Zuzanna Graczak- PSP w Kunowie; wyróżnienie: Klaudia Machowska- SP w Wymysłowie.
Kategoria kl.V- VI, pierwsze miejsce: Julia Tuźnik- PSP w Kunowie; drugie miejsce: Krzysztofa Herta- SP w Nietulisku Dużym i Sandra Stolarska- SP w Dołach Biskupich; trzecie miejsce: Zofia Wojtasik- SP w Nietulisku Dużym oraz duet Marzena Gębusia i Dominika Gronkowska- świetlica środowiskowa w Kolonii Inwalidzkiej.
Kategoria kl. I- IV, pierwsze miejsce: Roksana Jastrzębska- PSP w Kunowie; drugie miejsce: Kaja Czub- PSP w Kunowie, Oliwia Kaczor- PSP w Kunowie i Maja Cholewińska- SP Wymysłów, trzecie miejsce: Judyta Stępień- Nietulisko Duże; wyróżnienie: Maja Ożdżyńska- PSP w Kunowie, Julia Świątek- SP Wymysłów.
Organizatorzy dziękują p. dyrektor Dorocie Oparze za ufundowanie nagród, a za słodki poczęstunek Piekarni „Majka” p. Jolanty Ożdżyńskiej.
Profilaktyczna akcja informacyjna
W ramach kampanii edukacyjno – profilaktycznej „Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” w dniu 28 maja 2019r. została przygotowana przez pedagoga szkolnego Jolantę Salwę gazetka tematyczna dotycząca realizacji programu wraz z adresami instytucji pomocowych w przypadku uzależnienia od narkotyków. Uczniowie klasy VIIIa zostali wyposażeni w bransoletki profilaktyczne.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie