5 listopada 2019r. nauczyciel bibliotekarz i wychowawcy klas I zaprosili uczniów klas I-IV na "Paradę postaci z bajek" z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Uroczystość była połączona z pasowaniem pierwszoklasistów na czytelnika. Uczniowie klas I wcielili się w bajkowe postacie oraz odgadywali zagadki związane ze znanymi bajkami. Złożyli też uroczystą przysięgę i zostali pasowani na czytelnika przez wicedyrektor Iwonę Pomykałę. Dyrektor Dorota Opara wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy czytelnika. Wszyscy uczestnicy dobrze bawili się rozpoznając bohaterów znanych sobie książek i filmów. Impreza była kolejnym działaniem podjętym w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa", do którego przystąpiła szkoła.
Parada postaci z bajek i pasowanie na czytelnika
- 9
Uwaga
Rodzice i Uczniowie
klas I – V.
Od dnia 4 listopada br. zmienia się czas rozpoczynania zajęć:
0. 725 - 810
1. 815 - 900
2. 905 - 950
3. 955 - 1040
4. 1055 – 1140
5. 1155 – 1240
6. 1245 – 1330
7. 1335 – 1420
8. 1425 - 1510
Spotkania z biblioteką
Szkolna biblioteka to miejsce często odwiedzane przez uczniów, gdzie można nie tylko wypożyczyć lekturę czy interesującą nas książkę, ale także pożytecznie i przyjemnie spędzić śródlekcyjną przerwę. Czasem szczególnym jest październik, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku biblioteka zaproponowała uczniom wiele atrakcji:
- Przerwy z książką, w ramach których odbywało się wspólne czytanie nowości wydawniczych.
- Biblioteczne łamigłówki, do rozwiązania których należało sięgnąć po określone pozycje z bibliotecznego księgozbioru. Wyróżnili się tu uczniowie: Sara Łuczycka, Alan Łuczycki, Martyna Sieniek, Izabela Klimkowska, Aleksandra Wawrzosek, Patrycja Trzaskowska oraz Ewelina Wawrzosek i Joanna Klimkowska.
- Kiermasz Taniej Książki – uczniowie i nauczyciele mogli skorzystać
z konkurencyjnej cenowo oferty wydawniczej.
Tradycyjnie z okazji święta biblioteki ogłoszono wiele konkursów:
- Konkurs poetycki Wyobraź sobie, czyli rzecz o książce.
- Konkurs na pracę plastyczną pod hasłem Biblioteka skarbnicą myśli człowieka.
- Konkurs Pięknego Czytania.
- Konkurs na zakładkę do książki z aforyzmem o bibliotece.
Uczniów zainteresowały szczególnie dwa ostatnie konkursy. Wzięły w nich udział ogółem 24 osoby. W Konkursie Pięknego Czytania zwyciężyła Izabela Rokoszna, a najładniejsze zakładki do książek wykonały siostry Iza i Asia Klimkowskie.
Podsumowanie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w budynku na ul. Fabrycznej odbyło się 14 listopada. Zebranym w bibliotece uczniom, którzy uczestniczyli w różnych bibliotecznych przedsięwzięciach, wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz organizatorki – Barbara Loranty i Jolanta Sternik wręczyły pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki ufundowane przez bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej.
Książki na jesienne wieczory
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w dn. 22 października odbył się Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez bibliotekę oraz Klub Miłośników Mowy Ojczystej. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas VI-VIII.
Konkurs przebiegał pod hasłem Książki na jesienne wieczory. Każdy z uczestników z księgozbioru biblioteki wybrał interesujący go utwór epicki i przygotował do zaprezentowania jego fragment. Ocenie podlegał sposób czytania, intonacja, własna interpretacja i ogólny wyraz artystyczny.
Wydarzeniu, choć miało ono formę konkursu, przyświecał jeszcze jeden cel – prezentowane fragmenty miały zachęcić innych uczniów do sięgnięcia po książkowe nowości ze szkolnej biblioteki.
Zwycięzcą Konkursu Pięknego Czytania została Izabela Rokoszna
z kl. VIa. Wyróżnienia uzyskali: Karolina Szymczyk z kl. VIIa, Gabrysia Jelonek
z kl. VIc, Natalia Imiełowska z kl. VIIIa, Gabriel Farys i Paweł Kucharski
z kl. VIIIb. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody.
Szkoła pamięta
28.10.2019 r. dzieci ze świetlicy szkolnej pod opieką Pani wicedyrektor Iwony Pomykały oraz Pań: Małgorzaty Jelonek i Moniki Szwagierczak uczestniczyły w akcji porządkowania grobów. Sprzątaliśmy mogiły żołnierzy i zapaliliśmy symboliczne znicze.
Akcje takie przeprowadzane są w naszej szkole od wielu lat. Dzięki nim dzieci poznają historię regionu i uczą się szacunku dla tradycji. W tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do akcji MEN „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.
Przegląd recytatorski "Poetycko o jesieni"
- 4
Już jaskółki odleciały
i skowronki.
Jesień w drogę
je wysłała
w ślad za słońcem.
Tymi strofami poety A. Nosalskiego rozpczęliśmy przegląd recytatorski dla klas piątych zorganizowany w ramach projektów klasowych powiązanych z działaniami "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Słowami poezji uczestnicy powitali piękną polską złotą jesień. Czternastu recytatorów, różny dobór repertuaru i ciekawe interpretacje sprawiły, że trudno było wybrać najlepsze wykonania. Obecni na przeglądzie dyrektor Dorota Opara, wicedyrektor Iwona Pomykała i nauczyciele postanowili wyróżnić nagrodami - ekologicznymi torbami i piórnikami z hasłami promującymi czytanie - pięciu uczniów: Amelię Kucharską z kl. Va; Natalię Krześniak, Oliwię Kędziorę i Maję Ożdżyńską z kl. Vb; Maję Mstowską i Jana Lubienieckiego z kl. Vc. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Projekt koordynowali nauczyciele z Koła Kultury Języka i biblioteka szkolna z ul. Szkolnej.
OGŁOSZENIE
24 października 2019r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej budynku przy ul. Szkolnej 1 odbędzie się spotkanie dyrektora szkoły z rodzicami uczniów korzystających ze stołówki szkolnej. Spotkanie dotyczy żywienia uczniów.
Sejmik uczniowski klas starszych
22 października 2019 r. w budynku przy ul. Fabrycznej odbył się sejmik uczniowski klas starszych. Wzięli w nim udział przedstawiciele szóstoklasistów, siódmoklasistów i ósmoklasistów. Gościem społeczności uczniowskiej była pani wicedyrektor Małgorzata Kowalska oraz pani pedagog Jolanta Salwa. Zapoznały one młodzież z dokumentami regulującymi pracę szkoły oraz omówiły bieżące sprawy społeczności szkolnej. Podczas spotkania został przedstawiony plan pracy Samorządu Uczniowskiego. Wyłoniony w tegorocznych wyborach Zarząd SU otrzymał gratulacje od wszystkich uczestników sejmiku. Opiekę nad Samorządem Uczniowskim klas starszych sprawują pani Anna Łukawska-Wielguszewska, pani Dorota Skóra i pani Jolanta Sternik.
Klasy VIIa i VIIb w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi
16 października 2019r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Łodzi. Odwiedzili największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1. To nowoczesna placówka powstała we wnętrzach zabytkowej Elektrowni Łódzkiej. Dzięki zachowaniu części historycznych instalacji i urządzeń oraz połączeniu ich z nowoczesnymi formami prezentacji , centrum oferuje zdobywanie wiedzy w oryginalny sposób. Uczniowie mieli możliwość poprzez symulatory, pokazy, wystawy i gry poznać zawiły świat nauki i techniki. Zwiedzali wystawy według ścieżek tematycznych: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, „Mikroświat – Makroświat”. Zagrali również w grę, podczas której przejmowali kontrolę nad dostawą energii elektrycznej i samodzielnie kierowali elektrownią. Kolejnym punktem wycieczki był pokaz w Planetarium EC1 – „Na skrzydłach marzeń”. W niesamowitej kopule z ekranem sferycznym uczestnicy wycieczki poznali historię lotnictwa unosząc się tysiące kilometrów nad ziemią. Dodatkową atrakcją pobytu w planetarium była także podróż na Marsa. Wyjazd do Centrum Nauki i Techniki był doskonałą okazją, by pokazać jak można bawić się nauką i stosować zdobytą wiedzę w praktyce. To wydarzenie wpisało się w szkolne obchody Jubileuszowego Roku Matematyki. Organizatorami wyjazdu były wychowawczynie klas siódmych: Donata Ożdzyńska i Teresa Rokoszna oraz Renata Gołemska – współprowadząca szkolny klub przedmiotów ścisłych „Pryzmat”.
Egzamin na kartę rowerową
17 październka 2019r. uczniowie klas piątych naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Celem egzaminu było popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, popularyzowanie roweru jako środka transportu a także rekreacji i sportu. Egzamin składał się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej - i po raz pierwszy odbył się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, które od września służy uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy "Szarego" w Kunowie.
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali zaproszeni policjanci: aspirant Kamil Żuchowski, sierżant sztabowy Krzysztof Lepiarz oraz nauczyciel techniki Iwona Buczkowska.
Gratulujemy uczniom, którym udało się w tym dniu zdobyć upragnioną kartę rowerową.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października 2019r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest ,,Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Cel tej inicjatywy to rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze. Bardzo ważnym czynnikiem w udzielaniu pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca, jest posiadanie wiedzy na ten temat oraz pokonanie własnego strachu
Już po raz szósty nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Mogliśmy pokazać efekty Programu Edukacyjnego ,,Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonego pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na 5 fantomach 42 uczniów z klas: Vb i IIIb wzięło udział w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Obserwatorami byli uczniowie klasy IIa, którzy po zakończeniu Wydarzenia spróbowali swoich sił prowadząc resuscytację na fantomach. Zmagania uczniów i nauczycieli wspierała wicedyrektor Iwona Pomykała.
Opiekunami Klubu Młodego Ratownika działającego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy ,,Szarego" w Kunowie są: Bożena Wijata, Alina Kopacz-Mrozowska, Katarzyna Pająk i Marek Czuba.
Link do filmu z Wydarzenia na kanale YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=DZGD4GUBIR4
8
"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"...
... i "Minuty czytania" z klasą IIa w bibliotece szkolnej.
Biblioteka szkolna przy ul. Szkolnej ZAPRASZA!
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
- 11
Samorząd Uczniowski
Skład zarządu Samorządu Uczniowskiego klas I-V:
przewodnicząca - Amelia Kucharska, klasa Va
zastępca - Natalia Piłat, klasa IIa
sekretarz - Dominik Rej, klasa IIIa oraz Maja Mstowska, klasa Vc.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...
Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem,
jaki można dać dziecku, jest wykształcenie.
... w podziękowaniu za trud włożony w edukację i wychowanie naszych dzieci składamy serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.
Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie.
Wycieczka-nagroda
Klasy IIIb i Vb, które zwyciężyły w szkolnym konkursie na "Klasę z klasą", wzięły udział w wycieczce do Kielc w dniu 9.10.2019r. Uczniowie poznali kielecką Kadzielnię oraz bawili się w parku trampolin. Fundatorem nagrody była dyrekcja szkoły. Opiekunami grupy byli: A. Kopacz-Mrozowska, K. Pająk, M. Sasak i M. Czuba.
1
UWAGA
Dnia 10.10.2019r. wszystkie gimbusy odjeżdżają o godzinę wcześniej.
Poniedziałek 14.10.2019r. jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych. Dyżur w tym dniu będzie trwał od 830 do 1200.
Co musimy wiedzieć o recyklingu?
8 października 2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w spotkaniu z p. Eweliną Kowalską – koordynatorem ds. edukacji ekologicznej w firmie „Remondis”. Młodzież dowiedziała się:
- czym jest recykling,
- jak właściwie segregować śmieci,
- jak zapobiegać powstawaniu odpadów,
- dlaczego marnujemy żywność,
- jak mądrze „robić” zakupy,
- co to jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Taka forma edukacji w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna.
Wszystkie zdobyte informacje młodzież wykorzysta w życiu codziennym, m.in. właściwie segregując odpady.
Pokaz historyczny dla klas I-V
- 1
"O Mieszku I i wilkach z nortu"
7 października 2019 r. społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie przy ul. Fabrycznej 1 wzięła udział w niezwykłym pokazie historycznym. Przygoda z historią zawiodła ją do epoki wczesnego średniowiecza. Uczniowie mieli okazję poznać pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Dowiedzieli się także o codziennych obowiązkach mieszkańców słowiańskiego grodu. Przekonali się dlaczego Wikingów nazywano „wilkami północy” i dlaczego byli postrachem całej ówczesnej chrześcijańskiej Europy.
Uczniowie mieli także okazję dowiedzieć się czym Mieszko I zasłużył sobie na miano „Ojca naszego państwa”.
Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w pokazie, m.in zakładała na siebie zbroję lamelkową, czy władała mieczem.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie