Dlaczego Dzień Flagi obchodzimy 2 maja?
Święto ustanowiono w 2004 r. i ma swoje uzasadnienie historyczne. Upamiętnia moment, kiedy 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec. Nawiązuje także do czasów PRL-u, kiedy po Święcie Pracy Polacy mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
Co oznacza biel i czerwień na polskiej fladze?
Flaga jest symbolem suwerenności państwa lub narodu. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga, oficjalnie uznana za symbol narodowy w 1919 roku, składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego, które to barwy już wcześniej były uznawane za narodowe i jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Kolor biały symbolizuje godło - białego orła, czystość i szlachetność, natomiast czerwień jest symbolem ognia i krwi, odwagi, waleczności i poświęcenia.
Co powinniśmy wiedzieć o eksponowaniu flagi?
Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Powinna być ona czysta, niewyblakła i niepostrzępiona. Nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. W dni deszczowe, przy bardzo silnym wietrze, w czasie burzy lub śnieżycy powinna być zdjęta. Nie wolno podniszczonej flagi wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach, ale etykieta nakazuje ją spalić w miejscu prywatnym. Więcej ciekawostek na ten temat znajdziemy na stronie internetowej pogotowieflagowe.pl